Jump to content
Sign in to follow this  
Tadzik

Barleywine - dodawanie ekstraktu

Recommended Posts

Witam. Mam następujące pytanie: czy jest sens warzyć barleywine przy ok 40% udziale ekstraktu słodowego (wagowo)? Drugą opcją jest dobicie słodami do ok 20°blg i użycie ok 20% ekstraktu słodowego. Celowałbym w okolice 25-26°blg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sens jest, wybrałbym jednak opcję drugą. Zalety to mniejszy koszt i produkt uboczny w postaci lekkiego piwa na lato (może owocowego?). Przy BW, aby ułatwić pracę drożdżom, dodaję niechmielony ekstrakt kilka dni po rozpoczęciu fermentacji. Pewnego razu, z braku ekstarktu dodałem miód. Efekt był tak interesujący, że teraz idę tylko tą drogą (nieznacznie modyfikując zacieranie). Oczywiście dodatek najpierw rozpuszczam w 2-3l brzeczki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

polecam tę drugą metodę, tak jak wspomniał kolega @cemik1 jest tańsza, a cienkusz można wykorzystać, a zamiast podbicia ekstraktem dodaj po prostu cukru i tyle. Powinno Ci się udać wysłodzić tak do 22blg także podbicie do 26blg cukrem powinno być OK, ja tak robiłem przy wee-heavy i smakuje bardzo fajnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza starterami nigdy nie używałem ekstraktów, stąd moje pytanie. Bardziej niż o koszty chodzi mi o smak i wygodę, zacierając teraz w lodówce 32l nie widzę możliwości zatarcia 10kg słodu a ekstrakty mi zalegają więc chciałbym spożytkować. Dzięki za wskazówki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.