Skocz do zawartości

Piwny depozyt - Kraków, ul. Łużycka


Rekomendowane odpowiedzi

#16 AIPA - Lutek

16°Blg, 70IBU, 7% alk, rozlew 17.03.2014

Powolny ale niestrudzony gushing po otwarciu :)

 

Kolor ciemnobursztynowy, mętne.

Piana wysoka, złamanej bieli, średnio-pęcherzykowa, bardzo trwała.

Aromat średnio-intensywny, głównie chmielowy, cytrusowy, owoce tropikalne, ziołowy, trochę agrestu, lekka tostowa słodowość, lekki papier, po ogrzaniu minimalny DMS.

Smak chmielowość już mocniejsza, trochę estrów, tostowa słodowość, balans chmielowy ale z solidną podbudową słodową.

Goryczka średnio-wysoka, w miarę czysta, trochę tylko trawiasta.

Odczucie w ustach pełnia średnia, wysycenie średnio-wysokie, minimalnie szorstkie i trochę rozgrzewające.

 

Dobre, ładny balans, goryczka czysta, alkohol niewyczuwalny ale rozgrzewające, z wad trochę wysycenie za duże i może trochę już brakuję świeżości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozica Doppelbock - Fazzou

19°Blg, 7% alk. rozlew 13.02.2014

 

Kolor brązowy z rubinowymi przebłyskami, klarowne.

Piana wysoka, beżowa, drobno-pęcherzykowa, bardzo trwała.

Aromat słodowy, tostowy, sporo suszonych owoców, dużo wiśni, lekki papier, lekko winny, lekka czekolada, lekki alkohol

Smak głęboko słodowy, już więcej chlebka, lekki karmel, też sporo suszonych owoców, lekki alkohol, minimalnie winny, długi słodowy finisz.

Goryczka średnio-niska, trochę od alkoholu.

Odczucie w ustach pełnia średnio-wysoka, nagazowanie średnie do średnio-wysokiego, trochę gryzące od alkoholu.

 

Dobre, ładnie zbalansowane, dość lekkie mimo mocy ale bogate smakowo, z wad, to z jednej strony już dość spore utlenienie (na szczęście dość szlachetne) a z drugiej strony jeszcze szorstki i trochę wybijający się alkohol :)

Jak na pierwszego lagera to naprawdę gratuluję :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#45 98% Peated Ale - Pepel84

15,5°Blg

 

Kolor jasny bursztyn, klarowne.

Piana średnio-wysoka, biała, drobnopęcherzykowa, trwała, ładna.

Aromat mocno torfowy ale także dość mocna, pilzneńska słodowość, lekkie estry.

Smak średni torf, średnia słodowość pilzneńska, lekki karmel, lekkie estry (po ogrzaniu średnie do średnio-wysokich), lekki korzenny chmiel, chyba trochę aldehydu plącze się tle, minimalna popiołowość w finiszu(po ogrzaniu finisz raczej estrowy).

Goryczka średnia, w miarę czysta, minimalnie trawiasta.

Odczucie w ustach pełnia średnio-wysoka, nagazowanie średnio-wysokie do wysokiego, trochę wyklejające.

 

Klasyka :D

Z minimalnych wad to estry trochę zbyt rozbuchane, trochę wysycenie zbyt duże ale droga dobra, chyba mi bardziej smakuję niż moje, jak bym robił jeszcze torfowe to pewnie pójdę w stronę ciemno-bursztynowego dolniaka.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję. Właśnie tych estrów chciałem się pozbyć przy następnej warce , no i mogłoby być wytrawniejsze , bo jest jak to dobrze opisałeś jest "wyklejające" Jest opcja żebyś podrzucić do depozytu dla mnie Twoją wersję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja żebyś podrzucić do depozytu dla mnie Twoją wersję ?

Pewnie, mogę też podrzucić na Festiwal w Zabierzowie jakbyś był, bo nie wiem kiedy będę w depozycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA - Russo

15,5°Blg 6,2% alk.

 

Kolor bursztynowy, lekko mętne.

Piana niezbyt wysoka, biała, drobno-pęcherzykowa, bardzo trwała, jak mleko :)

Aromat średnie estry, owoce tropikalne, lekki agrest, lekki rozpuszczalnik, dość spory alkohol, minimalna winność.

Smak owoce tropikalne, średnia słodowość, lekkie estry, lekki alkohol.

Goryczka średnio-wysoka, trochę pozostająca, lekko trawiasta.

Odczucie w ustach pełnia średnio-niska, wysycenie średnie, trochę szorstkie i gryzące.

 

Ok, jak na pierwsze to piwo to jakieś 10 razy lepsze od mojego pierwszego :)

Trochę brakuje chmielu, zwłaszcza w aromacie, mam też wrażenie że temperatura fermentacji mogła być za wysoka (dość mocny alkohol, rozpuszczalnik).

Możesz też więcej lać do butelek, powinno być jak najmniej powietrza w butelce oraz usprawnić filtrację przy rozlewie lub chmielić na zimno w woreczku bo kilka części szyszek było w piwie.

Ogólnie nie jest źle a myślę że będzie tylko lepiej w następnych warkach :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brown porter - Rysmis

12,8°Blg

 

Kolor ciemnobrązowy

Piana niska, jasnobrązowa, średniopęcherzykowa, nietrwała.

Aromat mnóstwo czekolady, średnia słodowość, orzechy, lekka kawa, lekki karmel, lekkie owoce, minimalny papier.

Smak czekolada, lekkie orzechy, lekka kawa, średnia słodowość, trochę podniesiona kwaśność, chyba minimalny aldehyd, finisz długi, czekoladowy z lekkimi owocami.

Goryczka średnio-niska, w miarę czysta, trochę od słodów palonych

Odczucie w ustach pełnia średnio-niska do niskiej, nagazowanie średnio-niskie.

 

Bardzo dobre, mocno czekoladowe, z charakterem, sporo lepszy niż mój.

Pochwal się recepturą, chodzi za mną brown porter w wersji imperial, tak z 22-25°Blg, to może być dobra baza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do klubu ;) wrzuciłem:

- 4x Golden Ale (14 BLG, ~5.7 ABV, chmielone na aromat Citrą, Amarillem, Chinook'iem i Marynką na goryczkę)

 

Wyjąłem:

- AIPA od Lutka

- Kozica od Fazzou

- Special Bitter od Kantora

- Brown Porter od Pepek84

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#42 Brown Porter 12,5 BLG od Pepek84

 

piana - niewielka, praktycznie po minucie opadła i zniknęła całkowicie

kolor - ciemno-brązowy, opalizujący

wysycenie - gdzieś między średnim, a niskim, według mnie w sam raz

zapach - mocno wyczuwalne palone słody, pojawiają się nuty kawowe i czekoladowe

smak - goryczka raczej niska, wytrawne, wyraźna kwaśność pochodząca od palonych słodów, delikatny posmak kawy na finiszu

 

Piwo bardzo smaczne, może troszkę kwaśność się narzuca podczas degustacji, być może brakuje tutaj słodkiej kontry. To moja pierwsza recenzja, wybaczcie niedociągnięcia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Belg Ale - Lutek

16°Blg, 24IBU, 7,6%alk

 

Kolor ciemny bursztyn, lekko mętne.

Piana wysoka, w miarę drobnopęcherzykowa, biała, bardzo trwała.

Aromat dużo estrów, brzoskwinia, jabłko, lekkie przyprawowe fenole, jakaś niezbyt przyjemna nuta dymna albo palona/przypalona, lekko kwaśna, lekki karton.

Smak dużo estrów, lekkie fenole, średni słód, lekki chmiel,

Goryczka średnio-niska, czysta, ładnie balansuję słodowość.

Odczucie w ustach pełnia średnio-niska, wysycenie średnio-wysokie do wysokiego, dość gładkie.

 

Kolejne piwo od Lutka z totalnie niewyczuwalnym alkoholem, mimo słusznej mocy, ładny balans w smaku, dobra goryczka, niestety w aromacie trochę wadliwe. Pijalne mimo aury i mocy :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#47 Special Bitter 12 BLG 4.8 ABV od kantora

 

piana - średniopęcherzykowa, dość szybko opada ale długo się utrzymuje

kolor - miedziany, delikatnie zmętnione, opalizujące

wysycenie - średnie

zapach - na pierwszym planie ładny, stonowany, cytrusowy zapach

smak - wyczuwalna goryczka, owocowy posmak pochodzący od chmielu

 

Bardzo mi smakowało, wyjątkowo pijalne i świetnie pachnące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Belg Ale - Lutek

16°Blg, 24IBU, 7,6%alk

 

Kolor ciemny bursztyn, lekko mętne.

Aromat dużo estrów, brzoskwinia, jabłko, lekkie przyprawowe fenole, jakaś niezbyt przyjemna nuta dymna albo palona/przypalona, lekko kwaśna, lekki karton.

 

...a w planie miało być blondem ;)

chyba miód zamiast kandyzowanego cukru się niezbyt nadaje...przy gotowaniu za mocno skarmelizował

za to opis aromatu mnie zbił mnie z "prostej".........drożdże? infekcja? jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Incitatus - Meriadock

 

niestety chyba trafiłem na walniętą butelkę :(

przy nalewaniu syczało jak pepsi...piana jak w pepsi...pachniało dziwnie - jakieś fenole, kwas i alkohol...czekolady i owsa nie odnotowałem.

w smaku kwaskowe...poszło niestety w kanał.

 

 

 

PS. i tak mi się przypomniało...proszę omijać szerokim łukiem moje #15 - ewidentnie dostało zakażenia. ja zutylizowałem całą skrzynkę. jak tylko będę w depozycie to zabiorę...chyba że ktoś by miał chęć wcześniej to wylać na miejscu.

Edytowane przez lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości kolegi dziś do depozytu trafiło:

- 3x Amber Ale

 

Zabrane zostało:

- AIPA ( russo )

- APA ( kantor )

- American brown ale ( lutek )

 

Piwo musi do mnie jeszcze dotrzeć z Krakowa ale przez weekend postaram się wypić piwa i ocenić na tyle na ile potrafię. Co do Amber Ale, które wrzuciłem wydaje mi się, że jest poprawne. Jedyne co mi przeszkadza to lekka mętność. Zawsze dążę do perfekcji pod względem klarowności ale tym razem źle założyłem filtr i zaciągnąłem nieco osadu do tanku rozlewczego. Nie stwierdziłem infekcji oraz większych błędów w sztuce piwowarskiej :)

Edytowane przez Rasle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiedziałem, że to kwas. Gdybym był na miejscu to bym skojarzył, że to jest to #15, przed którym uprzedzałeś... Niestety kumpel wymieniał a on na chybił trafił bo żadnej listy co aktualnie się znajduje też nie ma :( No nic, trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#49 American Pale Ale - Kantor

 

Piwo zabutelkowane 5 maja, 10 maja już trafiło do depozytu a jeśli dobrze widzę nikt jeszcze nie pokusił się o recenzję w temacie. W takim razie zaczynam :)

 

- zapach: przyjemny, wyczuwalne owoce, nuty chmielowe. podejrzewam, że część aromatu mogła ulecieć przez ten miesiąc.

- piana: początkowo dość obfita, utrzymująca się do końca.

- barwa: klarowny, złoty kolor.

- wysycenie: idealne. przy takiej gorącej aurze pije się je wyśmienicie. nie jest męczące.

- smak: piwo stosunkowo lekkie, 4% alkoholu bardzo przyjemne w odbiorze. podkreślona goryczka ale nie nachalna. wyczuwalne nuty trawiaste. w moim odczuciu czysty profil smakowy niczym nie zakłócony.

 

Generalnie lekkie, smaczne piwo w sam raz na gorąca pogodę. Jedno to zdecydowanie za mało bo z przyjemnością wypiłbym kolejne :) Jedyna prośba to gdybyś mógł zamieścić informację dotyczącą użytych chmieli.

 

 

 

AIPA - RUSSO

 

- zapach: mocno owocowy, zachęcający.

- piana: podobnie jak u kantora, obfita, utrzymująca się do końca.

- barwa: bursztynowa, mętna.

- wysycenie: dość duże.

- smak: przeszkadza mi ten wyczuwalny alkohol. w zapachu go nie czuć ale pijąc już tak. wydaje mi się, że kantor ma rację wskazując iż może być to spowodowane zbyt wysoką temp fermentacji. niestety nie do końca mi podeszło. Każdy od czegoś zaczynał więc nie poddawaj się i zabieraj się za kolejne warki :)

 

@edit

 

Dzięki Kantor :)

Edytowane przez Rasle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna prośba to gdybyś mógł zamieścić informację dotyczącą użytych chmieli.

Standardowe amerykańce :)

60' - 15g Simcoe

15' - 15g Amarillo + 15g Centennial

1' - 15g Amarillo + 15g Centennial

dry-hopping - 20g Amarillo + 20g Centennial + 10g Simcoe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie może jak z Czwartkiem (boże ciało)? Akurat będę w Krakowie u siostry, a mam rzut beretem do depozytu od niej ;) a i w sumie jest jakaś lista aktualna co znajduje się w depozycie czy to zgadywanka? ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.