Jump to content
nms007

Jak obliczyć ilość wody, gdy brzeczka jest zbyt "gęsta"?

Recommended Posts

W sobotę popełniłem moją pierwszą warkę z ekstraktów (padło na Milk Stouta 12°Blg z Centrum piwowarstwa).

Czyli:

- zagotowałem 18l wody,

- nachmieliłem (gotowanie 60 min)

- schłodziłem.

Do fermentora zlałem jakieś 15,5l (reszta odparowała i została z osadem).

Pomiar z tych 15l dał wynik ok. 17°Blg. Dolałem wody (z 5l banieczki) do 20l i gęstość zeszła do ok. 15°Blg.

Jako, że lubię słodkawe piwa postanowiłem tak zostawić...

I teraz pytanie - jak obliczacie ile potrzeba wody, żeby osiągnąć zamierzone BLG? Jakiś kalkulator, czy "na oko"?

ps. Znalazłem takie coś w ProMash'u (tylko nie wiem jak tego używać):

potzrebna-woda-piwo.png

W Twoim przypadku: masz 15 l 17°Blg. A chcesz mieć docelowo 15°Blg. Ile dolać wody?

17°Blg/15°Blg x 15l = 16,99 - dolej 2 litry. Metoda nie jest całkowicie precyzyjna, ale na nasze potrzeby wystarcza.

Ps. Nie wiem dlaczego wyszło Ci 15°Blg przy 20 litrach, pewnie jakiś błąd podczas pomiarów, albo pominąłeś przy pierwszym pomiarze laktozę.

Edited by olo333

W Twoim przypadku: masz 15 l 17°Blg. A chcesz mieć docelowo 15°Blg. Ile dolać wody?

17°Blg/15°Blg x 15l = 16,99 - dolej 2 litry. Metoda nie jest całkowicie precyzyjna, ale na nasze potrzeby wystarcza.

Ps. Nie wiem dlaczego wyszło Ci 15°Blg przy 20 litrach, pewnie jakiś błąd podczas pomiarów, albo pominąłeś przy pierwszym pomiarze laktozę.

Docelowo chcę/chciałem 12°Blg, czyli:

17blg/12blg x 15 = 21,25

wychodzi, że dolałem o 1,25 za mało :/

Co do pomiarów (używam areometru z podziałką Specific Gravity):

Mierzyłem przed i po dodaniu laktozy (brzeczka pobierana podczas gotowania i oczywiście odpowiednio schłodzona w cylindrze pomiarowym). - Dokładne wyniki mogę podać później, bo nie mam pod ręką notatek.

Dwa ostatnie pomiary robione już z fermentora przed zadaniem drożdży.

myśle, że przy zestawach z CP czy Browamatora są surowce na 20l piwa i wystarczy dolać wody do 20l i bedzię dobrze. Ja tak zrobiłem przy swojej pierwszej warce i się zgadzało :)