Skocz do zawartości

Zadymiacze


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Ja, póki co, pozostaję przy beczce. Ewentualnie będę robił podkop na palenisko i kanał dymowy.

Chociaż nie powiem, kusi mnie szafka z bocznym paleniskiem wstawiona w mym blaszaku przy tylnej ścianie.

Coś w ten deseń: http://www.allegro.pl/item918189519_wedzarnia_wedzarka.html, ale z kanciatą komorą.

Wszelkie podkopy odradzam, one są dobre przy dobrej pogodzie, przy deszczu lub śniegu palenisko zamaka i nie da się wędzic. Moja wędzarnia na działce jest bardzo prosta, tania i skuteczna, podłoże jest wyłożone płytkami chodnikowymi (za darmo z rozbiórki chodnika), na nich z odpadowych cegieł wymurowałem kanał i palenisko przykryte starymi blachami(blachy podparte prętami) i obsypane ziemią. Na końcu kanału(1,5m) jest beczka metalowa, którą od góry trochę spłaszczyłem, zamontowałem pręty ok.10cm od gór(przez dziury w beczce), na tych prętach układam kołki z wyrobami. Beczka jest przykrywana klapą wykonaną z drewnianych listew umożliwiajacych przenikanie dymu. W samym palenisku na podłożu jest kawałek blach, na niej jest pałące się drewno, w przypadku zbyt mocnego ognia blachę wysuwam wraz z żarem, regulując temperature. Konstrukcja prosta, tania, a mogę tam uwędzić wszystko co bym chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej blaszance wędzę już kilka lat i jeszcze jej nie czyściłem. Palenisko ma pod spodem więc jak coś nakapie to wyrzucam to z resztkami popiołu.

Masz rację, że jak wędzi się na gorąco to mogą popłynąć tłuszcze. One wtedy kapią na dno. I w tym przypadku od czasu do czasu trzeba to wyczyścić. Wszystko zależy od konstrukcji wędzarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my wędzimy w beczce, ale oprócz tego spalamy tam papiery liście i gałęzie. Beczka ma swoje lata, a po za tym w tę wiosnę przepuściliśmy przez nią parę ładnych metrów sześciennych , i się okazało że już prawie dna nie ma... Do wędzenia ustawiamy kanał z cegieł i kawałków płyt betonowych. Mimo tego że dna prawie nie ma udało mi się dzisiaj uwędzić 1,5 kg słodu na grodziszcza którego poczynię gdy na dom spłynie świąteczny spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaprzyjaźnionej stronce Braci Wedzarniczej jest dymogenerator Borniaka. Ciekawa rzecz i chyba ułatwia życie zadymiaczom. Nie chcę tutaj reklamować tego urządzenia bo go nie mam, ale z postów przeczytanych na WD jest to chyba urządzenie dobre. Przymierzam sie do kupna. Jak już bedę miał to muszę zrobić inną wędzarnię. To trochę potrwa, ale dam znać o działaniu tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam dymogenerator jest do wędzenia na zimno. Cała wędzarka jest zaopatrzona w grzałkę od dołu wtedy można regulować temp. Nie jest to problemem. Można zrobić drewnianą skrzynię dodatkowo izolowaną, a na dole dołączyć np. gril elektryczny. Cos takiego zrobił sobie PAWEŁEK3333.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś z szanownego grona ma doświadczenia z grillowędzarniami typu lokomotywa? http://allegro.pl/item1169556625_z40_grill_ogrodowy_gril_z_wedzarnia_wedzarka_xxl.html

Czy jest sens inwestować w taki sprzęt?

 

Dziś wędzę ze 4 kg szynek i 3 kg słodu pilzneńskiego :)

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i ładne, ale wg mnie do wędzenia kiepskie. Rzeczy uniwersalne zawsze mają jakieś niedogodności. Bo jak uwędzić tam kiełbasę. Jasne możesz położyć na ruszcie i dymić. Na pewno się uwędzi, alewg mnie to nie bdzie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

I ocynk Ci nie przeszkadza? Bo to ponoć niezdrowe.

Po dwóch wędzeniach blacha w środku jest pokryta warstwą dymu i po problemie. Dym sam w sobie też jest nie zdrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ocynk Ci nie przeszkadza? Bo to ponoć niezdrowe.

Ale to nie jest do jedzenia tylko do wędzenia. :)

O kurcze... Faktycznie!

A tak poważnie kiedyś mignęła mi dyskusja na temat szkodliwości ocynku w wędzeniu. Nie wczytywałem się jednak. Tak czy owak w miastach wdychamy więcej świństw niż wyjdzie z takiej szynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ocynk Ci nie przeszkadza? Bo to ponoć niezdrowe.

W sumie może warto wybrać się na wycieczkę po skupach złomu. Pewnie znajdzie się kawał pieca typu koza i trochę innych śmieci zdatnych do budowy.

Przed pierwszym wędzeniem dość mocno wygrzałem beczkę kilka razy. Więc wg mnie ocynk stracił swoją aktywność i szkodliwość. A jak napisał BIELOK po 2 wędzeniach jest wszystko pokryte warstwą ochronną. Przed chwilą dostałem paczkę z dymogeneratorem Borniaka. (mam nadzieję , żę tym razem w skrzynce jest bo to drugie podejście - drobna pomyłka w przesyłce.) Więc przystępuję do budowy nowej wędzarni. Mam zamiar zrobić drewnianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą dostałem paczkę z dymogeneratorem Borniaka. (mam nadzieję , żę tym razem w skrzynce jest bo to drugie podejście - drobna pomyłka w przesyłce.) Więc przystępuję do budowy nowej wędzarni. Mam zamiar zrobić drewnianą.

Janek a czym będziesz ogrzewał wnętrze wędzarni? bo sam dymogenerator niestety nie wystarczy :D

Borniak w swoich wędzarniach montuje specjalne grzałki sterowane termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głównie preferuję wędzenie na zimno. Ale zdarzają się takie wyroby, że powinno się wędzić na ciepło. Mam zamiar powielić pomysł PAWEŁKA3333 stosując gril elektryczny. Na dole będzie szuflada, a w niej właśnie grill. PAWEŁEK3333 twierdzi, że w ten sposób można uzyskać bez problemu nawet 130°C czyli można bez problemu podpiec dany wyrób. np. kiełbasę lisiecką.

Sam dymogenerator też ma grzałkę o mocy 110 watt, więc też trochę podgrzewa. Muszę całość jakoś zmajstrować, potem będzie czas na doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.