Skocz do zawartości

Zadymiacze


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Żona już zapowiedziała' date=' że tego nie tknie, ale co tam, i tak spróbuję.[/quote']

Coder ty lepiej uważaj bo jak ona spróbuje (a gwarantuje Ci że dzióbnie ukradkiem) i się okaże że to jest pyszne... to ty już z kuchni do końca życia nie wyjdziesz :):):lol::/:):lol:

Potwierdzam. Każda wędlina zrobiona samemu jest sto razy lepsza niż ta ze sklepu... A w tym akurat trochę doświadczenia mam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=560

CODER spróbuj tego rarytasu na święta nie zdążysz' date=' ale po śiwętach też trzeba jeść. JK[/quote']

Żona już zapowiedziała, że tego nie tknie, ale co tam, i tak spróbuję. Ale mam drobne pytanko - obiecuję, że tylko jedno:

 

Natrzeć sola roztarta z czosnkiem oraz obtoczyć w mielonej kolendrze.

 

Kawałek schabu ma mieć jak widzę ok. 30 cm. Ile do tego z grubsza dać tej soli, czosnku i kolendry?

Na kilogram schabu możesz dać ok 50 gram soli lub peklosoli wtedy będziesz miał kolorek ładny. Do tego rozetrzeć 3-4 ząbki czosnku i tym natrzeć schab. Z kolendrą daj sobie spokój bo nie każdy lubi i można dając za dużo zepsuć smak. Ja nie daję. Reszta jak w przepisie. Schab obierz z mizdry to białe z jednej strony, żeby był ładny czysty kawałek. Wyleci z niego trochę soku. Raz dziennie go pomasuj i ewentualnie rozsmaruj ten sok na schabie. Powodzenia JK

Zmieniłem na wyższą ilość peklosoli

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Na początek proponuję coś takiego - ja od tego zacząłem.

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1590

 

Tylko radzę poczytać komentarze, nie przesadzić z vegetą i na koniec wszystko lekko potraktować tłuczkiem do kartofli aby się rozpadło na kawałki.

 

Wg mnie należy jeszcze odlać trochę roztopionego tłuszczu co by za bardzo jak smalec nie było - ale to tylko moje zdanie - dbam o linię.

 

Ja zrobiłem na próbę z 1 kg boczku. Kosztowało coś ok 11 zł. Dodałem jeszcze czosnek granulowany i majeranek. Wyszło 2 słoiki po dżemie.

 

Do piwko smarowidło jest doskonałe :):beer::). W smaku zupełnie inne od smalcu

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Namawiać nikogo do domowych wędlin na tym forum zbytnio mocno nie trzeba, tak samo jak nas zadymiaczy do domowego piwa. to tylko kwestia czasu kiedy zadajemy sobie pytanie dlaczego to robimy, odpowiedź jest jedna bo lubimy dobre trunki,smaczne jedzenie,domowe potrawy bez chemii. Najważniejsze że lubimy podejmować coraz to nowe wyzwania i poświęcać swój czas na coś pożytecznego dla umysłu i podniebienia a nie mącimy sobie umysłu losami serialowych "bohaterów" .

Dlatego serdecznie zapraszamy na naszą stronkę i forum http://www.wedlinydomowe.pl

i dziękujemy za możliwość bycia z wami na waszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
mam pytanie:

- jak długo trwa wędzenie np.1 kg szynki

Jest to dokładnie opisane na www.wedlinydomowe.pl, ale ja uprościłem procedure i wędze ok 3 godziny w umiarkowanej temperaturze. Uwędzoną szynke gotuje w osolonej wodzie z przeprawani (jak do peklowania), lub gotuje na parze (dwa razy dłużej niż w wodzie). Efekt w pełni mnie nie zadowala, ale nie mam możliwości przeznaczyć pare dni na wędzenie, temat muszę załatwić jednym wypadem na działke - szynki nie większe niż z 1kg mięsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Jejeski, gratulacje!

 

Szukam gdzieś schematu sensownej wędzarni. Coś co umożliwi mi wędzenie na zimno i ciepło. Przydał by się również piec do pieczenia. Oczywiście wszystko musi zamknąć się w jakiejś sensownej kwocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejeski, gratulacje!

 

Szukam gdzieś schematu sensownej wędzarni. Coś co umożliwi mi wędzenie na zimno i ciepło. Przydał by się również piec do pieczenia. Oczywiście wszystko musi zamknąć się w jakiejś sensownej kwocie.

Wędzarnia do wędzenia na zimno lub na ciepło różni się tylko długością kanału dymnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testuję sobie wędzarnię po przebudowie paleniska. Jak na razie zrobiłem kurczaka 2kg, jakiś schab, słoninę i teraz troszkę większe wędzenie.

Musiałem przebudować z dwóch powodów. Budowałem wiatę i musiałem przesunąć, oraz wcześniej miałem prawie trzy metrowy kanał od paleniska do wędzarni. Komora z cegły okładana 7cm piaskowcem (taki materiał miałem pod ręką) wymaga dość dużej mocy paleniska, żeby nagrzać przed wędzeniem. Nowe palenisko jest dość duże i ma kanał 120cm , który biegnie nad paleniskiem i jest dodatkowo podgrzewany przez ogień. W układzie gdzie najpierw potrzebuję dużej mocy, a potem muszę utrzymywać mniejszą temp. najistotniejsze są dość precyzyjne szybry na kominie i w drzwiczkach paleniska.

@ Wesoly Sądzę że taki układ z dość krótkim kanałem i szybrami bez problemu pozwala na wędzenie na zimno. Słonina była super! Mój ojciec wspominał że w palenisku można by upiec nawet chleb, ale nie brałem tego poważnie. Podsunąłeś mi pomysł, że w nagrzanym palenisku po udoskonaleniu można upiec zapiekankę lub jakieś mięsko (baranina? mniam :D ) w brytfannie lub kamionce. Jeśli będziesz budował swoją wędzarnię koniecznie uwzględnij wielkość paleniska pod kontem pieczenia. Za pomysł masz +1 :)

@ Wena Masz rację że przygotowywałem się wcześniej, ale w sobotę nie miałem czasu żeby zasznurować i suszyć, więc niedziela była pracowita. Bałem się że nie dosuszę mięska przed wędzeniem, ale z pomocą lnianego ręcznika i rozwieszenia przy grzejniku wyszło OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie ludzie dziś uwędziłem kiełbasę niestety mocno przesolona może ktoś ma sposób jak ją odsolić jest to gruba kiełbasa moczy się w mleku moze to pomoże ale czekam na inne porady

na zdrowie:beer:

Z mocno przesolnej kiełbasy chyba nie pozbędziesz się soli. Pozostaje gotowanie, jedzenie na ciepło, czy dodanie jej np. do bigosu lub fasolki. Po przygodach z pieprzem i solą nauczyłem się używać wagi, dla mnie granica akceptowalności to 20 gram soli na 1 kilogram gotowego wyrobu - przy wędzeniu kiełbasy należy pamiętać o ubytkach i do surowego mięsa dodawać mniej soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.