Skocz do zawartości

Lepszy bitter?


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, całkeim niedawno popełniłem Bittera (Muntons Yorkshire Bitter) - wyszedl swietnie, juz cala warka wypita, wszyscy zachwalali i mnie rowniez smakowalo. W ogole ten gatunek piwa bardzo mi odpowiada. Najlepsze piłem w tym roku w Londynie - chyba bitter Harvey's. Mało się pienił, był koloru czerwonego i wyczuwałem cytrynowe nutki... Chcialbym teraz na bazie brew-kita, ktory wychodzi bardzo dobrze, zrobic nastepne warki, ale chcialbym tego brewkita dochmielić. Czy znacie jakies dobre przepisy na to? Zeby jeszcze ulepszyc bittera.

 

Ach, nie piszczie o zacieraniu prosze, jeszcze nie moja pora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na przykład zrobić partial mash. By dobarwić piwo słodem karmelowym, albo dochmielić dla smaku i aromatu. Do dochmielenia nie potrzebujesz nic innego jak większy garnek np 7 litrowy i oczywiście chmiel (polecam fuggles). Do tego jak coder wspomniał drożdże S-04 (będziesz z nich na pewno zadowolony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Wlewasz zawartość puszki z częścią wody do garnka jaki masz. Podgrzewasz do 60-75°C. Wkładasz słód w worku do brzeczki, zostawiasz na 45 minut. Wyjmujesz worek zostawiasz by obciekł. Całość gotujesz przez 15 minut, ewentualnie z dodatkiem chmielu aromatycznego. Wlewasz do fermentora ,dodajesz zimnej wody i jeśli całość nie przekracza 30°C dodajesz drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem w ten sposób, ale spróbuję odpowiedzieć.

1) Dlaczego akurat karmelowy?

Gdybyś wziął np zwykły pilzneński to by trzeba było przeprowadzić pełne zacieranie, żeby przekonwertować skrobię na cukry.

A karmelowy jest już "zatarty w ziarnie" i potrzebuje tylko wypłukania tych cukrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Gdybyś wziął np zwykły pilzneński to by trzeba było przeprowadzić pełne zacieranie, żeby przekonwertować skrobię na cukry.

A karmelowy jest już "zatarty w ziarnie" i potrzebuje tylko wypłukania tych cukrów.

Czy karmelowy jest całkowicie "zrobiony" to nie mam pewności.

A czy sprawdzał ktoś brzeczkę próbą jodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

 

1) A jakim chmielem dochmielić? Musze kupic 15g czegoś, ale nie wiem czego - Goldings, Challenger, Brambling cross, Fuggles - a moze jakis krajowy?

2) Jakie drozdze polecacie? Safale S04?

3) Makaron, Ty dodAWALEs tylko 50g glukozy do refermentacji... - czemu tak malo? (mi przy 120g wychodza b.malo nagazowane, a co dopiero przy 50?)

4) Obecnie jestem w trakcie przeprowadzki i moje pytanie jest takie czy mozna trzymac Bittery po zakapslowaniu w temp ok 18st? (nie mam mozliwosci nizszej)

Edytowane przez gsb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Proponuje Fuggles dla nadania smaku i aromatu, na goryczke może być Marynka.

2.Safale S-04, albo Danstar Nottingham z suchych drożdży.

3.Tyle się daje by uzyskać typowe dla brytyjskich piw niskie nagazowanie. Jeśli nie lubisz tak rozgazowanego piwa to dodaj 150g :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.