Skocz do zawartości

Nadwęglan Sodu Na2CO3•1,5H2O2


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Co robić? płukać kranówą-chyba bez sensu-jaki wpływ zdrowotny mają te pozostałości?

Nic, używać dalej.

O osadzie masz napisane na poprzedniej stronie, zwykły nieszkodliwy osad mineralny. Bez problemu rozpuści się po napełnieniu butelki piwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://shop.petit-agentur.no/products/ahydrous-soda-1-kilo/added/2113

przepraszam jeżeli wykaże się ignoracją ale wydaje mi się że jest to węglan sodu a do dezynfekcji potrzebuje nadwęglanu sodu czy może jedno i to samo ?

To dwie inne substancje.

Do dezynfekcji nadwęglan, węglan wiem że służy do zmiękczania wody i pomaga/nadaje się do czyszczenia tłustych osadów i pewnie ma też jakieś inne mądre zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niezłego faila zaliczyłem :) Prznyajmniej tyle, że dobrze myłem swoje poprzednie warki bo już używam Star Sanu. Panowie czy zwykły węglan sodu Na2CO3 - czyli ten czyszczący jest szkodliwy dla zdrowia? Użyłem go wczoraj do wyczyszczenia speśniałych butelek (ćwierć łyżeczki na butelkę), ale wszystie butelki przepłukałem jeszcze star sanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynika z wypowiedzi że węglan sodu nadaje się tak samo jak nadwęglan sodu pomimo że to dwa różne środki, myłem dzisiaj butelki węglanem duży osad został bez szczoty się nie obyło, po przemyśleniu poprawcie mnie czy błednym węglan i nadwęglan jest do mycia a nadwęglan nadaje się również do dezynfekcji 

Edytowane przez kaduceusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodałem środek, na którym było wyraźnie napisane,  że jest to Na2CO3 - washing soda. No chyba, że sprzedwaca z ebaya coś poknocił. Butelki domyło bez żadnego szorowania i to osady, które wyglądały na skamieniałe ;) Na koniec przepłukałem wodą i jak dla mnie git. Z całą pewnością nie była to tylko zasługa wody. Leję to samo do termosu kiedy robi się czarny w środku od osadów i po 30 minutach wygląda jak nówka nieśmigany. Przy butelkowaniu flaszki przemyję star sanem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda oczyszczona dobrze doczyści butelki, gdyż zanim się rozpuści to robi za świetny materiał ścierny. Parę razy wytrząśnie się butelką i wszystko odejdzie. Ale ja i tak od mycia tego typu butelek wolę zaprząc poczciwy ryż :) Już nie jedna pleśn została zmasakrowana gorącym r-rem nadwęglanu sodu z ryżem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynika z wypowiedzi że węglan sodu nadaje się tak samo jak nadwęglan sodu pomimo że to dwa różne środki, myłem dzisiaj butelki węglanem duży osad został bez szczoty się nie obyło, po przemyśleniu poprawcie mnie czy błednym węglan i nadwęglan jest do mycia a nadwęglan nadaje się również do dezynfekcji 

Głównym czynnikiem dezynfekującym jest  H2O2 i tego brakuje w węglanie, a mamy to w nadwęglanie.

Nadwęglan ma zarówno właściwości czyszczące, jak i dezynfekujące, natomiast węglan nadaje się głównie do czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z nadwęglanem i butelkami. Dostałem paręnaście butelek od znajomego. Przemyłem je wstępnie i trochę wyczyscilem szczotką w środku. Następnie wstawiłem je wszystkie do fermentera nasypalem do każdej butelki trochę nadwęglanu i zadałem je woda. Wyspałem też trochę nadwęglanu do fermentera. Na drugi dzień po wyjęciu butelek są one w środku i na zewnątrz pokryte takim dziwnym osadem. Trzymałem je w wodzie z płynem do mycia, myłem w zmywarce i nic osad nie schodzi. Gdy gąbką wyszoruje boki osad schodzi, zaś w środku nie mam pojęcia ja to domyć. Da się coś jeszcze zrobić z tymi butelkami? Czy lepiej je wywalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona je uratowała. Kwasek cytrynowy rozpuścił osad i wyczyscił dokładnie wszystkie butelki na zewnątrz i w środku.

PS to nie był taki biały nalot jak czasami się zdarza przy większym stężeniu. To był taki bezbarwny osad wyczuwalny jako nieregularny osad pod palcami.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Zależy jaki węglan sodu dostałeś - są 3 rodzaje. W zależności od tego który związek chemiczny dostałeś, możesz go użyć albo do pieczenia albo do prania. Dezynfekcji nim nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wizi napisał:

Zależy jaki węglan sodu dostałeś - są 3 rodzaje. W zależności od tego który związek chemiczny dostałeś, możesz go użyć albo do pieczenia albo do prania. Dezynfekcji nim nie zrobisz.

 

Na 2CO 3  .  No nic trudno ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
On 7/12/2013 at 2:55 PM, Shooter said:

Postanowiłem poeksperymentować ze środkami do dezynfekcji, zakupiłem więc nadwęglan sodu. Nie wymaga on spłukiwania i nie zostawia osadu jak pirosiarczyn. Dawkowanie 4g/1l wody. Przeznaczony będzie głównie do dezynfekcji kegów, ale z uwagi na częstotliwość napełniania, zastanawia mnie możliwość przechowywania roztworu roboczego. Pomyślałem, że na keg 19l przygotuję roztwór 5l i po zamknięciu kega wstrząsać nim, aby wszystkie powierzchnie miały kontakt z płynem roboczym. następnie zostanie wytłoczony rurką piwną aby i jej wnętrze zdezynfekować.

Teraz pytanie mnie nurtujące.

Czy po takich zabiegach roztwór roboczy ma jeszcze właściwości dezynfekujące i jeśli tak, to czy i jak długo można go przechowywać?

Cytuję autora tematu.
Nadwęglan sodu nie wymaga spłukiwania.  Zabutelkowałem jeden transporter z płukaniem butelek i drugi bez. Ten drugi wydaje mi się normalnie nagazowany, drugi już znacznie więcej.
Nadwęglan sodu rozpada się na wodę, tlen i węglan sodu. Zaznaczę "tlen"... który powoduje pozytywny  "strzał" dla drożdży... i takim sposobem mam Roggenbiera "kipiącego"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.