Skocz do zawartości

Nadwęglan Sodu Na2CO3•1,5H2O2


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem poeksperymentować ze środkami do dezynfekcji, zakupiłem więc nadwęglan sodu. Nie wymaga on spłukiwania i nie zostawia osadu jak pirosiarczyn. Dawkowanie 4g/1l wody. Przeznaczony będzie głównie do dezynfekcji kegów, ale z uwagi na częstotliwość napełniania, zastanawia mnie możliwość przechowywania roztworu roboczego. Pomyślałem, że na keg 19l przygotuję roztwór 5l i po zamknięciu kega wstrząsać nim, aby wszystkie powierzchnie miały kontakt z płynem roboczym. następnie zostanie wytłoczony rurką piwną aby i jej wnętrze zdezynfekować.

Teraz pytanie mnie nurtujące.

Czy po takich zabiegach roztwór roboczy ma jeszcze właściwości dezynfekujące i jeśli tak, to czy i jak długo można go przechowywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzane jest na forum zdanie, że dopóki roztwór jest śliski, spełnia on swoje zadanie.

Mając na uwadze koszt zakupu, nie praktykuje przechowywanie na później, tylko za każdym razem sporządzam nowy.

Od początku moje przygody piwowarskiej, stosuje właśnie nadwęglan do dezynfekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robię i do czasu rozlewu zostawiam go w kegu. Do mycia kegów nie używam nawet płynu. Płuczę wodą wylewam, potem gorąca woda, nadwęglan zamykam, dobijam C02 żeby uszczelnić, trzepię kegiem i tak zostawiam. Praktykuję ten sposób od 2 lat i jest ok.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na keg 19l przygotuję roztwór 5l

 

A czy przypadkiem, tak jak podobno używając pirosiarczynu sodu, dezynfekcja nie następuje przez kontakt z oparami, a nie powierzchniowo przez zamoczenie? Wtedy nie byłoby potrzeby przygotowywać aż takiej ilości.

Może ktoś bardziej oblatany w chemii mógłby wyjaśnić, bo w różnych wątkach spotykałem się z różnymi zdaniami (chyba, że coś mylę i niepotrzebnie wprowadzam zamęt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się czepię, ale wzór w temacie to węglan sodu, nadwęglan sodu to jego hydrat i ma wzór Na2CO3•1,5H2O2,. Podczas reakcji z wodą uwalniany jest nadtlenek wodoru H2O2 który jest reaktywną formą tlenu, która w dość krótkim czasie rozpada się na 2H2O2 → 2H2O + O2. Ale co z tego można wywnioskować, przynajmniej tyle, że tylko roztwór ma właściwości dezynfekujące/myjące a nie opary, bo to tylko tlen, co innego niż w przypadku rozpadu pirsiarczynu.

A mówienie o "aktywnym tlenie" to jakaś bzdura :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to przypadkiem nie używa się nadwęglanu między innymi dla tego, że nie trzeba go spłukiwać? To co się osadza, to węgla wapnia oraz inne sole węglanowe - nic szkodliwego. Poza tym IMHO chyba troszkę za silne stężenie robicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontakt z roztworem nadwęglanu (w zależności od stężenia) może być drażniący dla skóry, albo powodować poparzenia chemiczne. Także polecam pracę w rękawiczkach - lateksowi nic się nie stanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro szkodzi skórze to jak się to wypije z piwem będzie git?

Czy po wyschnięciu się deaktywuje?

Czy jak opłukam niskim stężeniem i potem naleje piwo do mokrych butelek nie umrę po wypiciu 100l piwka tak zabutelkowanego?

Czy słaby roztwór jest równie skuteczny co roztwór stężony?

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wysokie stężenia robisz, bo właściwości dezynfekcyjne ma już 3-5% roztwór H2O2 (trzeba by było to przeliczyć na ilość nadwęglanu) W którym artykule (postaram się go znaleźć) widziałem, że czas połowicznego rozkładu t1/2 dla H2O2 jest >72h czyli miej więcej co 72h masz o połowę mniejsze stężenie. Poza tym nasz organizm produkuje peroksydaze (enzym rozkładający H2O2) który skraca t1/2 do kilku minut, a samo piwo powoduje szybszy rozkład. Także nie ma staruchu, chyba, że robisz jakieś kosmiczne stężenia.

To co się osadza to tylko weglan wapnia, nic szkodliwego naturalna sól występująca np w wodzie. Na pozostałe pytania już chyba odpowiedziałem. Stężenie 3-5% powinno wystarczyć.

czy po wypiciu 100l piwa nie umrzesz, to ciężko powiedzieć, kwestia piwa jakie warzysz i w jakim czasie je wypijesz :P

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to faktycznie dość mało, w/g tej ulotki woda utleniona ma 3%. Żeby to na szybko przeliczyć, masa nadwęglanu 157g/mol, a nadtlenku 34g/mol, czyli ze wzoru sumarycznego mamy 0,325g H2O2 w 1g Nadwęglanu.

Możemy przyjąć, że 3g Nadwęglanu to 1g nadtlenku. Żeby zrobić wodę utleniona to sypiemy 9g nadwęglanu na 91ml wody.

muszę dokładnie sprawdzić jaki jest MIC dla różnych organizmów, w/g tego artykułu dla MIC dla Staphylococcus aureus to H202 3.3 mmol/L (0,01122g/l) :/

Posprawdzam i dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwości dezynfekcyjne ma już 3-5% roztwór H2Oclass=bbc>2

Czy można wobec tego używać do dezynfekcji perhydrolu (oczywiście rozcieńczonego)? Jakie są przeciwskazania, bo osadów na pewno nie zostawia.

czas połowicznego rozkładu t1/2 dla H2O2 jest >72h czyli miej więcej co 72h masz o połowę mniejsze stężenie

Czy wobec tego po 72h zamiast 30% perhydrolu mam 15%? Jak w takim razie (sposób i czas) go przechowywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostały mi jeszcze 2 artykuły do przeczytania odnośnie dezynfekcji H2O2, postaram się je doczytać do wieczora i napisać co z nich wynika. Już widzę, że są pewne nieścisłości z tym co napisałem wcześniej.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest konkretne. Można zbanować wszystkie inne tematy na forum o nadwęglanie sodu. Każdy będzie sobie traktował tą wiedzę na swój własny sposób skoro w naukowych artykułach są tak duże rozbieżności.

 

Chociaż pozostaje jeszcze kwestia pozostałości po tych jakże cudownych właściwościach.

 

Moich domowników nie przekonało to że mogę nie płukać butelek. Śpią spokojnie jeśli je opłukam.

 

Leszcz masz bardzo wielkiego plusa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle podawane są ilości kilkukrotnie zawyżone dla poszczególnych środków czystości, jest to spowodowane tym, że producent chce mieć pewność, iż jego środek zadziała, oraz związane jest to z jakimiś normami, których nie pamiętam. Poza tym, sam nadwęglan też ulega powolnemu rozkładowi - także na początku daty ważności 4g zdecydowanie za dużo, a pod koniec daty ważności to tylko troszkę za dużo.

Poza tym postaw się w roli producenta 2x większe zużycie = 2x większe dochody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.