Skocz do zawartości

Witbir dylemat


Kasanga

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad rok temu zrobiłem swego pierwszego i do dziś ostatniego wita, prawie poległem na filtracji ( oplot ). Piwo na BLANCHE jak dla mnie wyszło pyszne. Dziś dzięki uprzejmości kolegi z forum Cemik 1 jestem w posiadaniu gęstwy 3944 . W sobotę chcę się zabrać za robotę ale zamiast tak jak w recepturach nie chcę użyć płatków owsianych tylko śrutowanego własnoręcznie owsa by była łuska wspomagąjąca filtrację. I tu mam pytanie o ile zwiększyć zasyp procentowo w stosunku do płatków owsianych. Jeszcze jedno pytanie mi się przyplątało co jeszcze można zrobić na tych drożdżach macie jakieś doświadczenia.

 

 

pozdrawiam

Kasanga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies niesłodowany bardzo ciężko sie śrutuje przynajmniej na śrutownikach walcowych, co innego słód owsiany w łusce, ale nie wiem czy gdzieś jest dostępny w sklepach. Drożdżami możesz przelecieć świetą trójcę piw w stylu belgijsklim, blond, dubel, tripel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zwykłym śrutowniku ześrutujesz owies bez problemu, może trochę więcej czasu zejdzie (owies jakby się ślizga). Nie ma tragedii. Do moich witów dawałem 0,4kg (na warkę 40l) filtracja z owsem to bajka. Proporcje tradycyjne, czyli pils 54% (4,3kg), pszenica niesłodowana 41% (3,3kg), owies 5%. Na moim niedopracowanym Hermsie wydajność 57%, g. pocz. 10,5°Blg, więc prawie w stylu-wydajność powinna być wyższa na sprzęcie sprawdzonym i dopracowanym. Skleikuj koniecznie pszenicę (owsa jest za mało, by znacząco wpłynęło na wydajność, ale możesz je kleikować razem z psz). Łuska owsiana jest ważnym czynnikiem przy filtracji, nie wiem czy tak mały procent tego składnika znacząco wpłynie na smak piwa. Wskazane byłoby też zakwaszenie wody do wysładzania do ok 5,5pH. Zwiększa wydajność i poprawia pożądaną kwaskowość w Wicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.