Jump to content
Kasanga

Witbir dylemat

Recommended Posts

Ponad rok temu zrobiłem swego pierwszego i do dziś ostatniego wita, prawie poległem na filtracji ( oplot ). Piwo na BLANCHE jak dla mnie wyszło pyszne. Dziś dzięki uprzejmości kolegi z forum Cemik 1 jestem w posiadaniu gęstwy 3944 . W sobotę chcę się zabrać za robotę ale zamiast tak jak w recepturach nie chcę użyć płatków owsianych tylko śrutowanego własnoręcznie owsa by była łuska wspomagąjąca filtrację. I tu mam pytanie o ile zwiększyć zasyp procentowo w stosunku do płatków owsianych. Jeszcze jedno pytanie mi się przyplątało co jeszcze można zrobić na tych drożdżach macie jakieś doświadczenia.

 

 

pozdrawiam

Kasanga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Owies niesłodowany bardzo ciężko sie śrutuje przynajmniej na śrutownikach walcowych, co innego słód owsiany w łusce, ale nie wiem czy gdzieś jest dostępny w sklepach. Drożdżami możesz przelecieć świetą trójcę piw w stylu belgijsklim, blond, dubel, tripel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drożdżami możesz przelecieć świetą trójcę piw w stylu belgijsklim, blond, dubel, tripel.

I czekać rok na efekty ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zwykłym śrutowniku ześrutujesz owies bez problemu, może trochę więcej czasu zejdzie (owies jakby się ślizga). Nie ma tragedii. Do moich witów dawałem 0,4kg (na warkę 40l) filtracja z owsem to bajka. Proporcje tradycyjne, czyli pils 54% (4,3kg), pszenica niesłodowana 41% (3,3kg), owies 5%. Na moim niedopracowanym Hermsie wydajność 57%, g. pocz. 10,5°Blg, więc prawie w stylu-wydajność powinna być wyższa na sprzęcie sprawdzonym i dopracowanym. Skleikuj koniecznie pszenicę (owsa jest za mało, by znacząco wpłynęło na wydajność, ale możesz je kleikować razem z psz). Łuska owsiana jest ważnym czynnikiem przy filtracji, nie wiem czy tak mały procent tego składnika znacząco wpłynie na smak piwa. Wskazane byłoby też zakwaszenie wody do wysładzania do ok 5,5pH. Zwiększa wydajność i poprawia pożądaną kwaskowość w Wicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.