Skocz do zawartości

Muzyczny browar - Piwosz


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w tym temacie, ku pamięci, będę spisywał moje poczynania.

(1 warki nie liczę, bo to pucha)

#2 warka Milk stout

 

Zasyp:

Pilzneński 3,8kg

Karmelowy Caraaroma 25dag

Czekoladowy 40dag

Laktoza 50dag

Chmiel perle 40g

 

Zacieranie:

15l wody, na początek podgrzanie wody do 70°C

Na początku wrzuciłem pilzneński słód i...

30 minut - 66°C

Po 30 minutach dorzuciłem karmelowy z czekoladowym i...

30 minut - 72°C

I na koniec...

10 minut - 77°C mash out

 

Filtracja poleciała baaaaaardzo sprawnie, byłem bardzo zadowolony, bo nie byłem pewny własnej roboty oplotu.

Wysładzałem wodą o temp~70°C do 23l, według zestawu powinno wyjść 14Blg, mi wyszło 15Blg(balingomierz sprawny)

 

Gotowanie

Na początku wrzuciłem Chmiel na 60 minut

15 minut przed końcem dorzuciłem laktozę.

 

Chłodzenie w wannie przez pół dnia i potem jeszcze chłodzenie w piwnicy, aby temp brzeczki spadła do odpowiedniej temperatury.

 

Drożdże jakie użyłem to US-05.

 

Fermentacja odbywała się w około 21-22°C. Odfermentowało do 7Blg.

 

Dodatkowo część chmielin została w fermentorze, ale wszystko ładnie opadło na dno.

 

Teraz przelałem jeszcze na cichą. Przed sobą mam już szklankę mojego piwa oraz milk stout z Wojkówki. Moje oczywiście nienagazowane oraz ciepłe.

Jak na razie: Wyczuwalny aromat gorzkiej czekolady, za nim lekko karmelowy. W smaku bardzo przyjemnie oblepiający, słodki z wyraźną kontrą goryczki, wyczuwalny lekki smak leśny(żywiczny?) ( nie wiem czy część chmielin, które zostały miała na to jakiś wpływ. Jakby ktoś miał z tym doświadczenie to jestem ciekawy :) ), na tym etapie jak najbardziej na plus.

 

Milk stout z wojkówki 5 dni po terminie, wyczuwalna nieprzyjemna kwaskowość. Za to ma piękny aromat kawowy jak w jakimś dobrym porterze :) I to głównie tyle, bo kwaskowatość jest bardzo dominująca, że nie mogę się skupić na innych rzeczach. Za to ma piękną pianę... :)

 

To na tylę, dzięki jak ktoś przeczytał i byłby zainteresowany moimi dalszymi poczynaniami :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perle potrafi dać lekko żywiczne aromaty, ale raczej nie w takich małych ilościach. Wyczuwalność tego aromatu może być spowodowane brakiem chmielenia na aromat oraz zastosowaniem dość neutralnych drożdży. Raczej nie ma to nic wspólnego z pozostałością chmielin :)

 

Powodzenia w dalszym warzeniu

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja odbywała się w około 21-22°C. Odfermentowało do 7Blg.

 

Z 15 Blg zeszło Ci tylko do 7? Będzie sporo ciała w piwie ;) Zastosowałeś dosyć niestandardowy sposób zacierania - zazwyczaj spotykam się albo z jednotemperaturowym w ok 66C (w przypadku stoutów dosyć często), albo z programowanym temperaturowo w 62 i potem 72. Połączyłeś te dwa sposoby i jestem ciekaw jaki uzyskasz efekt. Z takim ciałem przyda się długie leżakowanie. Szkoda, że Białystok tak daleko, bo wbiłbym się na jakąś degustację :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 15 Blg zeszło Ci tylko do 7? Będzie sporo ciała w piwie

tak naprawdę, to zeszło do 4-5blg, bo reszta to niefermentowalna laktoza, poza tym zacierane na słodko.

Że zacierane na słodko, to zauważyłem; z laktozą - good point. Chciałem też zauważyć, że to bardziej porter niż stout, bo nie masz tam niczego palonego (ani w składzie, ani jak sam stwierdzasz po degustacji - w smaku) -> milk porter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem też zauważyć, że to bardziej porter niż stout, bo nie masz tam niczego palonego (ani w składzie, ani jak sam stwierdzasz po degustacji - w smaku) -> milk porter?

Masz rację, mniej więcej wyszedł słodki angielski porter, zobaczymy w którą stronę się ułoży za jakiś miesiąc, bo jestem b. ciekawy efektów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#3 Warka - Bitter ( podciągnąłem z jednego posta Makarona :) )

 

Zasyp:

Pale Ale (Strzegom) - 3kg

Karmelowy 30EBC - 0,5kg

Czekoladowy - 35g

 

Chmiele:

Marynka i Citra

 

Zacieranie:

na gęsto, tzn. 2,5l wody na kilogram słodu.

Jednotemperaturowo 67C - 60'

 

Gotowanie:

0' - Marynka 20g

45' - Citra 20g

55' - Citra 20g

Z palnika zdjąłem po równo 60 minutach.

 

Drożdże i fermentacja:

S-04

Startowe 11Blg( realne zapewne jest ok. 11,5Blg, bo mierzyłem w temp. ok 25C ), po ponad tygodniu spadło do 4Blg ( jeżeli jeszcze spadnie to zaktualizuje, ale nie zapowiada się. )

 

A co do poprzedniej warki to jeszcze chyba musi poleżakować, bo aromaty są dość lekkie, karmelowy i czekoladowy przeważa. Ciekawe czy się ułoży ;)

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zostało na 4Blg.

Przy przelewaniu na cichą wyczuwalny leciutki aromat maślany. Pewnie się ułoży, choć jeżeli będzie tak lekki jak przy przelewaniu to całkiem fajnie będzie i doda to trochę ciała do tej jedynastki, ale pewnie zniknie na cichej lub w butelkach.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W międzyczasie zrobiłem 4l kwasu chlebowego na S-04, aby przetestować gęstwę. Niestety, ale efekt mizerny, bo wyczuwalny aromat siarkowy pomimo płukania gęstwy. Chyba będę musiał ją wyrzucić, bo miała być na drugą warkę bittera, ale wolę nie ryzykować i gdzieś zaopatrzę się w nowe drożdże, zapewne inne niż S-04, zobaczę różnicę w efekcie, bo zasyp i chmielenie to samo.

 

Co do bittera:

Oznak infekcji ani na cichej, ani teraz w butelce nie stwierdziłem, więc albo gęstwa "zepsuła?" się w słoiku albo po prostu taki urok tych drożdży( wątpie ).

Aromat cytrusowy, dodatkowo słodki aromat, który kojarzy mi się z pomelo, dodatkowo lekko iglasty. Niestety, chyba zwaliłem filtrację, bo faktycznie trochę pyłków przeszło do gotowania i już olałem temat, bo myślałem, źe osiądzie, ale efekt jest widoczny na zdjęciu.

IMAG0274.jpg

Dodatkowo goryczka jest lekko ściągająca, przez co bitter, który miał być sesyjnym piwem okazał się dość ciężki w odbiorze, a szkoda.

 

Niedługo następna warka bittera, muszę bardziej się zaprzeć przy filtracji, bo chyba tym razem nawaliłem :-(

:-) Przy sobie jeszcze mam 3 buteleczki, Warszawa Ochota, chętnie bym się podzielił i usłyszał inne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 ładnie opadają i powinny dać dosyć klarowne piwo. Moje sposoby na klarowność to a) 5-10 minut przerwy białkowej, co zdecydowanie poprawia przełom b) mech irlandzki

Ściągająca goryczka może chyba jeszcze wskazywać na zbyt silne wysładzanie i wypłukanie tanin i garbników, ale to już ktoś mądrzejszy musiałby się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jednych przepisach na bittera jest, na drugich ni ma

w jednych przepisach na bittera jest, na drugich ni ma

jeśli piwo ma być klarowne to dodatek mchu znacząco pomaga. To, że nie ma go w przepisach nie znaczy, że nie można go dodać.

Koszt niewielki, a pozbywamy się problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czas uzupełnić zapiski.

Nabyłem kapslownicę heavy duty i refraktometr ( kapslownica jest super ekstra, refraktometr jeszcze fajniejszy, polecam grubo!! :-D )

 

#4 warka - cydr kartonikowy auchan.

Robione na drożdżach do win musujących ( jakieś z biowinu ), wyszło mega pyszne, aż tylko dwie butelki się ostały. Butelki, które nie zawierały słodzika były najlepsze, LP podziela zdanie, więc całe opakowanie słodzika chyba pójdzie na śmietnik :-)

 

#5 warka - bitter

 

Generalnie powtórka z rozrywki, tym razem startowe 9.5Blg, zakończone na ok ~3.1Blg. Drożdże to Notinghamy ( pisownie pewnie kopnąłem :) ). Plus poleciało ok 5g. mchu irlandzkiego. Zacierałem tym razem na rzadko, większej różnicy nie zauważyłem, bo filtracja w dwóch wypadkach sprawnie szła. Piwo po prawie miesiącu na burzliwej ( bez cichej, brak możliwości przelania ) wyszło ekstra klarowne. Zapach razem ze smakiem bardzo obiecujący, nic tylko czekać na efekty.

 

#6 warka - cydr kartonikowy auchan...

Jestem gapą, więc zamiast soku wziąłem nektar ( ok. 50% to syrop glukozowo-fruktozowy ), więc będzie to niezły mózgotrzep. Startowe 10.8Blg. Dodatkowo fermentacja na drożdżach "babuni", bo okazało się, że do win musujących magicznie wyparowały z lodówki :-) Jak na razie któryś dzień fermentacji, nieprzeźroczyste jak mleko... Potem wyedytuje z większą ilością informacji.

 

Dodatkowo, w muzycznym browarze nie jest nudno. W między czasie zrobiłem absynt. ok 80% alkoholu w finalnym produkcie, którego w ogóle nie czuć, bo jest praktycznie zakryty przez anyż i jeszcze jakieś zioło ( nie mogę zidentyfikować ). Polecam, świetna sprawa. Jedyny problem to taki, że trzeba mieć solidny destylator, bo ten, który pożyczyłem od taty zyskał piękny czarny nalot na plastikowych częściach ( głównie używany do destylacji wody ). Tak więc, zabawa przednia, ale dość droga. Aha, jeżeli ktoś czułby się zainspirowany to można pisać jak macerowałem, ale krótko mówiąc to bez destylacji uzyskamy praktycznie niezdatny do picia trunek. Po destylacji( trunek wtedy traci kolor, jest przeźroczysty, jakby ktoś nie wiedział ) z 2 dni szybkiej maceracji - "na kolor" liśćmi mięty/melisy.

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zielsko to piołun - główny składnik nalewu

Masz rację, piołunu było najwięcej, razem z anyżem, lecz po prostu mój nos nie identyfikuje tego zapachu zbyt dobrze, a głupio strzelać :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na warsztat dry stout polecial! A nawet dwa w dniu dzisiejszym.

 

Dry stout #1

Zasyp

3kg pale ale strzegom

1kg monach z wayermanna

200g czekoladowy ciemny 1200ebc strzegom

350g slod black 1300ebc z castle malting

 

Zacieranie standardowe

67 - 60'

72 - 10'

Mash out

Ciemne słody wrzucone na 72*

 

Chmielenie

Marynka 40g - 60'

 

Fermentacja burzliwa 20C z S04 przez ok 10 dni, potem przetrzymalem w tym samym pojemniku do rowno 3 tyg.bez dnia.

12.5blg do tylko 5blg, przy rozlewie piekny zapach kawowo czekoladowy :-)

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda tego warzylem dzisiaj, a poprzedniego tylko rozlewalem.

 

Dry stout #2

3kg Pale ale strzegom

1kg Monach typ 2(wersja lekko ciemniejsza jak dobrze pamietam) strzegom

200g Czekoladowy ciemny 1200 ebc

250g pszeniczny czekoladowy wayermann

100g slod black 1300 ebc z castle maltings

 

Zacieranie

67- 90'

72 -10'

Mash out

Ciemne słody wrzucone na 72*

 

Chmielenie

Marynka 40g - 60'

Pozacieralo sie troche dluzej bo musialem dokonczyc rozlew :)

 

Do fermentacji poszły nottinghamy, początkowe blg 13,2 spadło do 4.6Blg

Niedlugo ostatni, dry stout 3!

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dry stout otwarty, po 5 dniach od rozlewu, bo plastikowe butelki już stwardniały, ale coś czuję, że się jeszcze nagazuje trochę =D

Chyba jak na razie moje najlepsze piwo, bo teraz to po jednym chętnie następne bym otworzył. Jak z czasem tylko zyska to coś czuję, że na Białostocki PiwoWar nie dotrwa, lol...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dry stout #2 juz w butelkach, a tymczasem

Polecieli z

Dry stout #3

 

Zasyp

3kg pale ale strzegom

800g platkow jeczmiennych blyskawicznych

50g slod black 1300ebc castleMaltings

450g czekoladowy 1200ebc strzegom

 

Slod black eksperymentalnie wrzucony na poczatku zacierania, strzegom na podgrzewanie do mashoutu

 

Zacieranie

67 - 90'

Mash out

 

Chmielenie

Marynka 40g - 60'

 

Gęstwa po nottinghamach poleciała...

Taka ciapa ze mnie, że nie ogarnąłem, aby sprawdzić początkowej gęstości. W przepisie makarona jest 11,5Blg, więc u mnie będzie z 11Blg, nie wiem... Zobaczymy

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jooo, dokładnie miesiąc od warzenia Dry stout #3 poszedł w butelki. Zakładając, że OG wyniosło 11Blg to FG wynosi 4.3Blg... trochę dużo.

Ale jeżeli OG to 11.5Blg to spadło do 4.1Blg... W smaku bardzo przekonujące, zobaczę jak się nagazuje :-)

 

Nie wiem czy dobrze wykombinowałem, ale chcę rozruszać S-04 na lekkim dry stoucie, a potem dać tą gęstwę do Foreign Extra Stout ~17-18? Blg... Jestem ciekawy efektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze wykombinowałem, ale chcę rozruszać S-04 na lekkim dry stoucie, a potem dać tą gęstwę do Foreign Extra Stout ~17-18? Blg... Jestem ciekawy efektów

Efekt może być tylko taki, że infekcja będzie albo nie :P Na sucharach nie ma co oczekiwać fajerwerków, niemniej moim zdaniem warto zaoszczędzić trochę kaski i zbierać nawet gęstwy po sucharach. Robię tak i nie narzekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 10

Foreign Extra Stout #1

 

Dostałem zakaz robienia bałaganu po świętach, więc jak najszybciej wyjąłem garnek i robię jazde.

 

Zasyp

5kg pilzneński strzegom

340g caraaroma wayermann

225g palony jęczmień strzegom

115g carafa I wayermann

420g płatki błyskawiczne jęczmienne

 

Zacieranie

64* - 40'

72* - 30'

mash out

wszystko wrzuciłem od razu

 

Chmielenie

Marynka 60' - 40g

Lubelski 10' - 50g (miałem dać 45g wg. wyliczeń, ale nie będzie mi tutaj 5g leżeć luzem)

 

Dróżdż

S-04

 

Potem edytuje z większą ilością szczegółów

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sezon się zaczął, ja trochę spóźniony, ale zaczynam warzenie :-D

 

Warka 11

Foreign Extra Stout #2

 

Zasyp

5kg pilzneński strzegom

160g caraaroma wayermann

275g palony jęczmień strzegom

385g carafa I wayermann

 

Zacieranie

65* - 45'

72* - 45'

mash out

trochę się zapomniałem i słody ciemne poleciały dopiero na 72*

 

Chmielenie

Marynka 60' - 40g

Lubelski 10' - 50g

 

Drożdże

S-04

 

Startowe Blg 18Blg, po fermentacji (w 19*) spadlo do 6Blg. W smaku zapowiada się kozacko. Szkoda tylko, że tak mało karmelowego miałem, przydał by się troszkę :->

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 12

Foreign Extra Stout #3

 

Dostałem zakaz robienia bałaganu po świętach, więc jak najszybciej wyjąłem garnek i robię jazde.

 

Zasyp

5kg pilzneński strzegom

340g caraaroma wayermann

225g palony jęczmień strzegom

115g carafa I wayermann

Ciemne słody sypane na oko

 

Zacieranie

67* - 45'

72* - 45'

Nie mam pojęcia co z tego wyjdzie, yolo

mash out

 

Chmielenie

Marynka 60' - 50g

Lubelski 15' - 50g

 

Drożdże

S-04

Startowe 17 Blg

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.