Skocz do zawartości

Projektowanie Piwa


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zastanawiałem się nad tym czy istniejeje jakiś przelicznik, wzór, moze nawet dane producenta słodu, które określają ile danego surowca słodowanego nalezy dodać do np: 20l aby otrzymać x Blg/Plato. Lub, że jeden kg danego słodu w 20 l wody da nam np: 1,70Plato? Oczywiscie należało by później uwzględnic wydajność warzelni itd.

 

Czy ktoś z Was słyszał o czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry parametrami, ale jest jeszcze kwestia czasu/wydajności zacierania.

W praktyce możesz skorzystać z gotowego softu czy kalkulatora online, który wyliczy ci to szacunkowo.

Na potrzeby domowego warzenia w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się nad tym czy istniejeje jakiś przelicznik, wzór, moze nawet dane producenta słodu, które określają ile danego surowca słodowanego nalezy dodać do np: 20l aby otrzymać x Blg/Plato. Lub, że jeden kg danego słodu w 20 l wody da nam np: 1,70Plato? Oczywiscie należało by później uwzględnic wydajność warzelni itd.

 

Czy ktoś z Was słyszał o czymś takim?

Kazdy z kalkulatorow piwowarskich zawiera to co cie interesuje.

Sciagnij darmowy BrewMate lub wersje probna BeerSmith

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję za powyższe linki. Jednak moje pytanie dotyczyło raczej teoretycznego podejścia. Wiem że wszystkie programy pozwolą na wyliczenie poszczególnych parametrów, ale moje bytanie jest bardziej ukierunkowane na ewentualna możliwość porównania nazwijmy to "potencjału cukrowego" poszczególnych odmian słodu. Take badanie prawie jak zawartośc "cukru w cukrze". Nigdzie do tej pory nie spotkałem się z takim opracowaniem. A przeciez kazda słodownia ze wzgledu na swoja specyfike posiada produkty różniace się od konkurencji. I stąd moja ciekawośc jak duże mogą to byc róźnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsze przybliżenie - bo przecież od jakiegoś oszacowania trzeba zacząć- ja przyjmuję 4 kg/20l/12Blg. Oczywiście tych "normalnych" słodów. Karmelowe, a już na pewno specjalne są mniej wydajne. A jeszcze inne surowce, to już nawet policzyć ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz jeden kilogram słodu mającego 100% ekstraktywności (teoretyzowanie) i mając 100% wydajności to przy 20 litrach będziesz mial cos kolo 4,7 Blg (wg brewtargetu). Ale już przy 4 kilogramach i tych samych parametrach wychodzi 17,9 Blg (nie mam pojęcia dlaczego ilość Blg na kilogram słodu spada ).

Teraz oczywiscie musimy uwzględnić wydajność naszej warzelni i % ekstraktywności słodu (przykladowo dane ze Strzegomia do pobrania tutaj: http://www.piwo.org/files/file/28-specyfikacje-slodow-slodownia-strzegom/ ). Ale myślę, ze do uproszczenia obliczeń można przyjąc ok 80% dla wszystkich podstawowych słodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.