Skocz do zawartości

Budujemy FAQ domowego piwowarstwa


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie chyba nie wymyślę nic innego poza : zebraniem wszystkich propozycji tematów tutaj razem wybranych w wrzucenia do nich linka w formie wyróżniającego się odnośnika na stronie startowej pod tytułem w stylu "na początek" albo "dla początkujących" "pierwsze kroki"... nic innego mi na chwilę obecną do głowy nie przychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się, że niewiadomo ile FAQ, wpisów w wiki, porządków wprowadzimy, to i tak piaskownica piwowarska będzie pełna tych samych pytań.

 

Jakie mamy jeszcze opcje poza FAQ? Może faq w wersji video? Podcasty, e-learning (a'la blackbeltfactory)? Może połączenie kilku tych elementów?

 

Inne podejście to limit w zakładaniu własnych wątków, jeśli można ustawić by użytkownik musiał wziąść udział w wątkach już istniejących, zanim będzie w stanie założyć własny (limit po 5 - 10 postach zosjate zdjęty?) to da czas użytkownikowi by zapoznać się z , więcej poczyta zanim założy własny temat? (oczywiście jeśli takie ustawienia są dostępne dla tego forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obawiam się ze ciężko opisać wszystkie przypadki podczas początku zabawy piwowarstwem więc na pewno coś bedzie się pojawiać w piaskownicy ale uważam ze FAQ usystematyzowane na pewno mniejszy ilość pytań lub ułatwi zaawansowanym linkowanie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zaczynałem i na początku trapiło mnie pytanie:

Ile trwa przygotowanie piwa?

Odp.:

* przygotowanie sprzętu - izolacja fermentora, wkręcenie oplotu, przygotowanie miejsca warzenia, skompletowanie całego potrzebnego sprzętu, wstawienie wody do zacierania - ok. 1h

* zacieranie - ok. 1h

* wysładzanie - ok. 1-2h

* gotowanie brzeczki/chmielenie - ok. 1-2h

* studzenie - od 1h(chłodnica) do kilku godzin (no chill)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faq w wersji video?

Może to by było właśnie dobre - dla tych nowych co lubią dużo czytać, FAQ i tak będzie zbyt krótkie, szybko przewertują podstawowe tematy na wiki i forum. Większy problem jest chyba z tymi, którym się czytać nie chce. Co do FAQ w wersji pisanej, to myślę, że nie powinno być tam linków do jakiś obszernych opisów - widziałbym to raczej na zasadzie proste pytanie, możliwie najprostsza odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to by było właśnie dobre - dla tych nowych co lubią dużo czytać, FAQ i tak będzie zbyt krótkie, szybko przewertują podstawowe tematy na wiki i forum. Większy problem jest chyba z tymi, którym się czytać nie chce. Co do FAQ w wersji pisanej, to myślę, że nie powinno być tam linków do jakiś obszernych opisów - widziałbym to raczej na zasadzie proste pytanie, możliwie najprostsza odpowiedź.

 

tych bym nie brał pod uwagę

 

z tego co kojarzę jak są FAQ przygotowane na innych dużych forach - po prostu post z usystematyzowanymi linkami do treści na forum - taki powiedzmy spis treści forum - jest to o tyle przydatne (mi), że zawsze jak się wejdzie w jakiś wątek to można przeczytać komentarze do danej odpowiedzi - dzięki temu łapiemy kontekst

w przeciwieństwie do jednej odpowiedzi wiki, która często wygląda tak:

proces ten przebiega tak i tak, chociaż niektórzy autorzy mówią, że jednak inaczej a jeszcze inni się z nimi nie zgadzają

po przeczytaniu powyższego adept pierwsze co robi to wbija na piaskownicę i zadaje pytanie:

przeczytałem na wiki, że proces przebiega tak i tak - jak to wygląda z waszego doświadczenia?
Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się, że niewiadomo ile FAQ, wpisów w wiki, porządków wprowadzimy, to i tak piaskownica piwowarska będzie pełna tych samych pytań.

Oczywiście że tak. Jest grupa ludzi którzy wolą założyć konto, strzelić wątek i poczekać godzinkę na odpowiedź zamiast znaleźć informację w 5 minut.

Takim ludziom będzie można podlinkować FAQ zamiast po raz 24509234 pisać żeby zmierzyli Blg za dwa dni.

 

Jednocześnie jest jakaś szansa że kilka osób to FAQ przeczyta zanim założy wątek.

 

Inne podejście to limit w zakładaniu własnych wątków, jeśli można ustawić by użytkownik musiał wziąść udział w wątkach już istniejących, zanim będzie w stanie założyć własny

Tego bym nie robił... Jednak spory odsetek przychodzi z konkretami.

 

z tego co kojarzę jak są FAQ przygotowane na innych dużych forach - po prostu post z usystematyzowanymi linkami do treści na forum - taki powiedzmy spis treści forum - jest to o tyle przydatne (mi), że zawsze jak się wejdzie w jakiś wątek to można przeczytać komentarze do danej odpowiedzi - dzięki temu łapiemy kontekst a nie jedną odpowiedź na wiki

Tylko że tu chodzi o ludzi którym się nie chce wertować na przykład wiki. Jeśli wiki to dla nich za dużo, to linkowanie ich do całego wątku też się nie sprawdzi. Będzie tldr; i prośba o prostą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda tak:

proces ten przebiega tak i tak, chociaż niektórzy autorzy mówią, że jednak inaczej a jeszcze inni się z nimi nie zgadzają

po przeczytaniu powyższego adept pierwsze co robi to wbija na piaskownicę i zadaje pytanie:

przeczytałem na wiki, że proces przebiega tak i tak - jak to wygląda z waszego doświadczenia?

 

Gdyby pytania wyglądały tak jak piszesz to było by super i niepotrzebne były by żadne FAQ.

 

Najczęściej jest. .. rejestracja-> forum-> post często w złym miejscu, np w ostry dyżur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się znajdą tacy, którym się nawet vloga nie będzie chciało nawet obejrzeć, ani nic przeczytać.... :P Zrobić FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami, z krótką odpowiedzią i odnośnikiem do wiki to było by najlepsze rozwiązanie moim zdaniem. Umieścić to też w taki sposób, żeby było pod ręką i od razu widoczne w pasku zakładek myślę, że by było dobrze. Z wysyłaniem wiadomości to lipa do nowych użytkowników bo część teraz przez twarzoksiążkę się loguje. Myślę że mogło wyglądać to tak:

 

tutaj spis treści z odnośnikiem do każdego pytania:

 

0. Jak poruszać się na forum.

1.Rurka nie bulka.

2. Odfermentowało do X blg butelkować?

3. Jak myć butelki- złoty środek.

4. Minęły 4 dni, jestem niecierpliwy butelkować?

5. Cicha robić czy nie?

 

a potem rozwinięcie:

 

1.Rurka nie bulka.

 

Krótka odpowiedź maks 3-4 zdania: Rurka nie jest wyznacznikiem fermentacji, dochodzi tu wiele czynników jak nieszczelność wiadra. Rurka nie bulka, ponieważ nie nauczyłeś jej bulkać... i link do wiki http://www.wiki.piwo...Nie_.22bulka.22

 

2. Odfermentowało do X blg butelkować?

 

Należy 3 dni z rzędu sprawdzać blg inaczej będziesz mógł zaopatrywać armię Polską w granaty ręczne odłamkowe o mocnej sile rażenia. i link http://www.wiki.piwo...a_cich.C4.85.3F

 

i tak dalej. Trzeba by tylko ustalić jakie są najczęściej zadawane pytania oraz ich ilość żeby to nie przytłaczało oraz co kiedyś już mówiłem jakąś prostą instrukcję poruszania się po forum, wyszukiwania itp. bo to jest chyba najczęstsza przyczyna powielania tematów. Zrobić jasną instrukcję, zanim zapytasz sprawdź czy nie było za pomocą wyszukiwarki np. jak chcesz wyszukać "fermentacja cicha" wpisujesz albo w google :site piwo.org: "fermentacja cicha" albo "Cich*" i dostajesz wyniki odpowiednie do zapytania albo "Sprawdzaj pod kategorie w forum, jeżeli szukać informacji o uprawie chmielu tu masz jej dużo... itd. To by ludziom ułatwiło dostosowanie się do forum, a po poznaniu podstawowych funkcji już szybko je rozpracują i poradzą sobie. Wiem że to podawanie wszystkiego na tacy ale ja tak widzę rozwiązanie tego problemu.

 

Taki spis treści to my już dawno mamy:

 

http://www.piwo.org/...lu-piaskownica/

 

Z tą mapą wątków jest problem, że jest nieaktualizowana! Jest tam wiele mitów i niedopowiedzeń w tych tematach, nie rozwiązują one podstawowych problemów, jak zaczynałem przygodę z piwowarstwem właśnie tam najpierw zaglądałem, ale nic nie znajdowałem... żadnych odpowiedzi tylko jeszcze więcej pytań :P

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to na 99% taki wątek juz istnieje wystarczy dodać posta do istniejącego wątku.

 

czyli kwestia używania wyszukiwarki forumowej

co ciekawe oprócz suthum nikt nie wrzuca informacji czego szukał (i czego nie znalazł) jak zaczynał :)

ja np znalazłem tu (i nie tylko) wszystkie informacje jakich potrzebowałem żeby zacząć

 

mogą mylić (jak pisałem wyżej) różne sygnały dotyczące samego procesu - np w instrukcji z zestawu surowców jest aby trzymać temp na poziomie X - i część ludzi to potwierdzi na forum (bo takie mają podejście do warzenia) a część wykrzyknie: browar to nie apteka! - jak Ci spadnie to się nie przejmuj

itd.

moja propozycja pytania w FAQ: "Wydaje mi się, że instrukcja warzenia kłamie - czy trzeba się ściśle trzymać wytycznych?"

moja odpowiedź: tak - trzeba się trzymać wytycznych i instrukcji chyba, że piwa z tychże wychodzą przeciętne wtedy można zacząć pisać własne instrukcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że sam jestem początkujący i również może być tak że zacznę temat który już był to oprócz FAQ proponuje wam rozwiązanie z innego forum (o innej tematyce) które nie eliminuje powtarzania sie tych samych tematów ale sie sprawdza i na pewno je redukuje w znacznym stopniu.

Jest to przyklejony temat "Z serii - głupie pytania" w którym są krótkie pytania na które sie nawet zna odpowiedź ale sie je pisze dla pewności i padają szybkie i zwięzłe odpowiedzi bądź linki do tematów właściwych. Trochę to podobne do tutejszego "pogotowia" z ta różnicą że temat nie jest dla tych co potrzebują nagłej pomocy, a po to aby bez skrępowania pytać o wszystko co przyjdzie do głowy i bez obaw że sie zakłada temat po raz któryś z kolei o tym samym.

Edytowane przez 05paw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy to infekcja?"

 

No i jaką dasz odpowiedź? Przecież każdy przypadek jest inny. Wiadomo, że dosyć często ludzie wklejają zdjęcia normalnie wyglądającego piwa, ale ja bym odpuścił takie pytanie. No chyba, że odpowiedzią by było "wklej zdjęcie w topic INFEKCJA".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonuje system dodawania punktów. Nie jest wiarygodny, bo za różne rzeczy punkty są dodawane. A może stworzyć inny (dodatkowy) system przyznawania punktów, np Czy ta odpowiedź Ci pomogła? Jeśli tak, to przyznaj punkt. Raz w miesiącu, raz na pół roku, czy raz na rok, link do postu czy tematu, z najwyższą ilością punktów trafiałby jako odpowiedź do odpowiedniego pytania. W ten sposób pod pytaniem w FAQ pojawiłyby się najwartościowsze, najbardziej przydatne odpowiedzi.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w nowej wersji forum którą wdrożę po wakacjach będzie opcja Best Answer , nazwiemy ją coś w stylu Najlepsza odpowiedź.

Post który rozwiązuje temat może zostać oznaczony przez autora lub moderatorów i odpowiednio wyeksponowany. A takie coś łatwo z bazy forum wyciągnąć.

 

Jak to działa w praktyce można zobaczyć np tutaj

http://community.inv...into-a-website/

http://community.inv...esting-licence/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Userów mnóstwo, czasy się zmieniają i w piaskownicy jest moim zdaniem bałagan, bo wszystkie tematy są w jednym worku. Zastanawiam się czy nie warto zrobić pod działów i w każdym z nich podpiąć link czy nawet opis z wiki i oczywiście na samej górze tekst "Zanim coś napiszesz to najpierw przeczytaj". Wiki naprawdę jest mało widoczne!

Struktura piaskownicy np. taka.

 

Piaskownica Piwowarska

 

Przygotowanie ziarna i wody

Zacieranie ziarna

Filtracja i wysładzanie

Chmielenie

Chłodzenie i transfer brzeczki

Fermentacja brzeczki

Rozlew

Przygotowanie starterów drożdzowych

Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej

Plus jeszcze coś tam coś tam.

 

Dla ludzi którzy wchodzą po raz pierwszy z problemem jest to od razu kierunkowskaz gdzie może warto coś najpierw przeczytać a nie pisać. Jeśli mam problem np. przy rozlewie to nie muszę przeglądać innych tematów w piaskownicy.

Jest tu jeden wielki minus, bo trzeba zrobić małą rewolucję w piaskownicy i poprzerzucać miliard tematów w odpowiednie miejsce, ale jeśli już to niech admin z modami się martwią :P

Mój post nie dotyczy bezpośrednio FAQ, ale może takie coś będzie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tomek, do niedzieli zrobię zestawienie sprzętu , tak jak kiedyś rozmawialiśmy z przykładowymi cenami i przeanalizuję czy warto kupować zestawy startowe czy jednak nie

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za OT, ale czy na naszym forum też TAK wygląda ? Odpowiedź na pytanie jest dopiero jako 26 :D

 

[edit]

żeby nie było, że całkowicie nie merytorycznie, to jednym z częściej zadawanych pytań jest "dezynfekcja". Sporo jest tematów na ten temat, ale pojawia się też sporo błędów/mitów. Może warto to jakoś usystematyzować - jak coś to zgłaszam się do tego tematu :D

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.