Skocz do zawartości

Sugestie ?


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy taka forma (pomijając dodanie jakiś elemetów graficznych etc dla przejrzystości), będzie odpowiednia ?

Co dodać/ująć z takiego szablonu ?

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Pale_Ale

Na razie wygląda w porządku, ale najlepiej będzie przetestować wrzucając kilka receptur.

Musimy przyjąć jakiś sposób tytułowania receptur, jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by receptury z forum (przynajmniej te na medalowe piwa) wrzucić do wiki. W związku z tym mam pytanie, czy nikt nie będzie miał nic przeciwko jeśli ja umieszczę je w wiki. Sądzę, że nie wszyscy autorzy, będą mieć czas/ochotę/umiejętności aby to zrobić, a tak chyba pójdzie sprawniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka forma (pomijając dodanie jakiś elemetów graficznych etc dla przejrzystości), będzie odpowiednia ?

Co dodać/ująć z takiego szablonu ?

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Pale_Ale

Ja bym dodał trochę informacji w części informacje. Na przykład gatunek, gęstość brzeczki, ilość alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka forma (pomijając dodanie jakiś elemetów graficznych etc dla przejrzystości)' date=' będzie odpowiednia ?

Co dodać/ująć z takiego szablonu ?

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Pale_Ale[/quote']

Ja bym dodał trochę informacji w części informacje. Na przykład gatunek, gęstość brzeczki, ilość alkoholu.

Oki - dodam. Czy coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propunuję dodać goryczkę w jednostkach IBU (przeliczaną konkretnym wzorem) oraz ekstrakt pozorny, który świadczy o stopniu odfermentowania.

Przeanalizowałem kilka receptur i raczej problematyczne będzie określenie IBU, bo zwykle podawane są gatunki chmielu a rzadziej odpowiadający im poziom alfa kwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może rozwiązaniem być umieszczenie elementów obowiązowych i dodatkowych. Jeśli taki szablon mógłby miec bardzo dużo elementów dodatkowych jak np. Modyfikacja wody, opisy, nietypowe techniki itd. Nie wiem jak daleko ida możliwości wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak zapisane receptury są OK http://www.wiki.piwo.org/index.php/Saison,_Dorota_Chrapek_(dori)?

Jeśli tak, to w przyszłym tygodniu postaram się wrzucić kolejne ;)

Koniecznie trzeba podać na jaką objętość to przepis. No chyba, że wszystkie standaryzujemy na 20L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja racja..Dodam do szablonu.

A czy dałoby się dodać wyliczanie przy słodach udziału procentowego w zasypie?

 

Tak jak już kiedyś pisałem moim zdaniem bardzo pomocna byłaby możliwość skalowania receptury (tak jak np na beertools), ale to pewnie większa zabawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja racja..Dodam do szablonu.

A czy dałoby się dodać wyliczanie przy słodach udziału procentowego w zasypie?

 

Tak jak już kiedyś pisałem moim zdaniem bardzo pomocna byłaby możliwość skalowania receptury (tak jak np na beertools)' date=' ale to pewnie większa zabawa...[/quote']

Niestety Staśku, w takiej wersji encyklopedycznej to się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ponawiam sugestię w sprawie Shoutboxa

Jak wyżej poczytałem wiele negatywnych opinii na ten temat, ale często jest chęć zapytać o tak błahe rzeczy że aż żal wątek zakładać.

Dla przykładu : "Matko i córko ile mam sypnąć aromatycznego do Pale Ale, za dwie minuty chmiele" , "Warzę właśnie bezstylowca, by osiągnąć mniej fenoli mam sobie go postawić w przedsionku 18stC czy w pokoju 22stC" itp.

Wiem że można się skontaktować przez komunikatory, ale trzeba czasu by to zainstalować, znaleźć numer, zapytać w niebyt. A shoutbox jest zawsze pod nosem.

Z drugiej strony zaś nie musiałby być to pomysł na stałe, a tymczasowy, zobaczyć jak się sprawuje itd.

Po okresie tymczasowym - o ile jest to archiwizowane - prześledzić co było wypisywane, jeśli tematy ważniejsze to shoutbox do likwidacji, jeśli bardziej błahe to może jednak nie przeszkadza takie okienko.

 

 

Kolejne pytanie bardziej do spraw organizacyjnych piwo.org - "Albo jestem ślepy, ale chyba nie mamy kosza" ? Widzę tylko "Wiecznie żywe głupie wątki" :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma być shoutbox, czy też nie, to tylko kwestia wypowiedzenia się większej ilości forumowiczów. BTW: ile sypnąć aromatycznego do Pale Ale warto się zastanowić chwilę wcześniej, zerknąć do BJCP, czy choćby na inne receptury. Oczywiście chodzi nam o przykład, ale też o pewną zasadę w piwowarstwie, że nie robimy niczego bez namysłu.

Obawiam się tylko, że w shoutboxie pojawią się szybko zniecierpliwione odpowiedzi...

 

Ja wciąż jestem "na nie". Więcej pożytku da dodanie jednego hasła w wiki, niż pół godziny czasu na shoutboxie.

 

Kolejne pytanie bardziej do spraw organizacyjnych piwo.org - "Albo jestem ślepy, ale chyba nie mamy kosza" ? Widzę tylko "Wiecznie żywe głupie wątki" :ble:

Jeżeli widzisz jakiś wątek, który jest "wieczny i głupi" (cokolwiek to oznacza) - wciśnij raportuj i uzasadnij. Kasowany zwykle jest spam. Poza tym na forum panuje spokój i nie widzę sensu jakiś interwencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kosza to można raportować i niema stresu. Mod. i admin nie pojawia się raz na tydzień :ble: Shoutbox to jest super pomysł jeśli userów będzie 20-40 tyś. z czego z 300-500 online. Bardzo bym sobie życzył. Puki co każda nawet błaha informacja zapisana na forum może być dla kogoś cenna. Wyszukiwarka i czytanie jest rozwiązaniem problemu, a nie szybkie pyskówki z których nic konkretnego nie wynika. Takie jest moje zdanie w tym temacie. Hołk.

Edyta:

Spóźniłem się :)

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: ile sypnąć aromatycznego do Pale Ale warto się zastanowić chwilę wcześniej, zerknąć do BJCP, czy choćby na inne receptury. Oczywiście chodzi nam o przykład, ale też o pewną zasadę w piwowarstwie, że nie robimy niczego bez namysłu.

Zgadzam się, choć jestem jeszcze początkującym piwowarem, bo na dziś dzień mam 10 warek zacieranych, to staram się trzymać jakiegoś stylu. Głównie pytają tak początkujący którzy nie interesują się i nie czytają forum.

 

Shoutbox to jest super pomysł jeśli userów będzie 20-40 tyś. z czego z 300-500 online.

Też prawda

 

Jak ktoś się zaczyna zastanawiac przed chmieleniem ile dac chmielu to niech lepiej nie warzy wogóle

No bez jaj, nie każda żona myśli od rana ile gram curry czy pieprzu sypnąć, nie każdy warzy stylowce. Poza tym spontaniczne eksperymenty też fajnie wychodzą.

 

A tak na serio, bardzo często korygujemy ilość dodawanego chmielu w momencie odważania.

Czasami okazuje się, że nie mam tyle chmielu ile planowałem, no i trzeba w zmieniać w locie.

 

Jeżeli widzisz jakiś wątek, który jest "wieczny i głupi" (cokolwiek to oznacza) - wciśnij raportuj i uzasadnij

No o to mi chodzi. Sam dałem jakieś ogłoszenie, które jest już nieaktualne, więc zgłoszę poprzez tę funkcję.

 

Dziękuję za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.