Skocz do zawartości

Sugestie ?


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Myślimy o tym (mam na myśli moją skromną osobę wraz z gronem moderatorów). To że trzeba zacząć robi porządki, wiemy od początku tego roku, to że zawsze będziemy na pozycji przegranej - od zawsze :cool:

 

Poważniej mówiąc jednak. Chodzi tu głównie o formę, w jakiej przedstawić pigułkę wiedzy osobą początkującym. Nad tym dumam. Z doświadczenia wiem, że zestaw linków jest pomocny, ale nie wiem, czy w naszym przypadku się sprawdzi.

 

Na tą chwilę zawodzi nas strona główna, bo nie jest rozwijana. Jak uporam się z kilkoma ważnymi sprawami, przeskoczymy na silnik wordpressa, który umożliwia szerokie skalowanie oraz dostosowanie do naszych potrzeb.

Będzie baza artykułów z prawdziwego zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Też myślę, że przydałby się wątek z odsyłaczami. Bo już zaczyna mnie mierzić wklejanie kilku tych samych odsyłaczy.

A jak o tym pisałem, to mówiliście, że mam złe nawyki z browar.biz. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak o tym pisałem' date=' to mówiliście, że mam złe nawyki z browar.biz. :D[/quote']

Kto tak mówił ? :cool:

Ja nie pamiętam, kto tak mówił, ale czytałam coś takiego, że tu jest raj dla początkujących, bo każdy się nimi grzecznie zajmuje ( w domyśle - nie to co na wrednym browar.bizie:D). No, jak widać, zbliżamy się do masy krytycznej. Niestety, to naturalne, jak serwis się rozwija dobrze, trzeba się z tym pogodzić i zastosować nowe metody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

z pozycji niedoświoadczonego, co mimo przeczytania naprawdę wielu stron - wciąż z taką lekką niepewnością.

 

Zacząłem od strony browamatora - duuużo wiedzy, sporo nadrukowanej - i chaos ( w głowie i wydrukach)

Potem browar.biz - mnóstwo informacji w wątkach - tak dużo że czasem znalezienie informacji o czymś ( jak odzyskać drożdża) zajmuje kilka dni - a ilość opinii - wywołuje wątpliwości ( coder?, kopyr?, a może xiński ma jednak rację?)

 

Jeśli mogłbym zaproponowac swoją wizję uporządkowania wiedzy, to chyba powinna przyjąć ona formę drzewka - pozwalającego na stopniową ewolucję ( wiem, należy zacząć od zacierania, ale....)

Przykładowo

-warzenie piwa

--z brewkita

--z ekstraktów

--zacieranie częściowe

--metoda dekokcyjna

--metoda infuzyjna

--metoda na lenia ( taką nazwę pamiętam z bizu)

---co dalej>>chmielenie>>drożdże>>fermentacja burzliwa i cicha>>refermentacja>>rozlew

-słody - zastosowanie, charakterystyka

-chmielenie - typy chmieli, zastosowanie, różnice ( goryczkowy vs aromatyczny)

-drożdże - opisy i zastosowanie

-sprzęt ( wężyki, lodówki, ochładzacze i inne wynalazki jakie powstały by ułatwić życie)

-przepisy - kilka podstawowych - z zalinkowaniem wstecz do metod, i surowców

-STYLE PIWA - obok przepisów

-programy wspierające

 

Wiem że w dużej części byłoby to powielenie zawartości wspomnianych wyżej - ale może systematyzowałoby kilka zagadnien - czasem znalezienie informacji na browam.. zajmuje dłuższy czas - a wyszukanie tam na forum to już nie lada sztuka.

Z drugiej strony - sporo powyższych jest już opisane ( zacieranie, drożdże, style, dzisiejsze zamrażanie drożdży, lodówka itp )- i trzeba by to usystematyzować.

 

I tak zawsze pojawi się pytanie o banalne rzeczy - tego nijak się nie da uniknąć.

 

Przerwy w pracy - koniec.

Życząc powodzenia w realizacji...

 

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak o tym pisałem' date=' to mówiliście' date=' że mam złe nawyki z browar.biz. :)[/quote'']

Kto tak mówił ? :cool:

Ja nie pamiętam, kto tak mówił, ale czytałam coś takiego, że tu jest raj dla początkujących, bo każdy się nimi grzecznie zajmuje ( w domyśle - nie to co na wrednym browar.bizie:D). No, jak widać, zbliżamy się do masy krytycznej. Niestety, to naturalne, jak serwis się rozwija dobrze, trzeba się z tym pogodzić i zastosować nowe metody:)

Chwilka chwilka, tego to ja nie napisałem, wole mieć wątek z listą problemów , do którego będę odsyłał nowicjusza zamiast wklejać powiedzmy 3 czy 4 odsyłacze do skrótów. Prawde mówiąc nie wszystkie wątki pamiętam i czasami chwilke mi zajmuje przypomnienie sobie gdzie co było. :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeśli mogłbym zaproponowac swoją wizję uporządkowania wiedzy, to chyba powinna przyjąć ona formę drzewka - pozwalającego na stopniową ewolucję ( wiem, należy zacząć od zacierania, ale....)

Przykładowo

-warzenie piwa

--z brewkita

--z ekstraktów

--zacieranie częściowe

--metoda dekokcyjna

--metoda infuzyjna

--metoda na lenia ( taką nazwę pamiętam z bizu)

---co dalej>>chmielenie>>drożdże>>fermentacja burzliwa i cicha>>refermentacja>>rozlew

-słody - zastosowanie, charakterystyka

-chmielenie - typy chmieli, zastosowanie, różnice ( goryczkowy vs aromatyczny)

-drożdże - opisy i zastosowanie

-sprzęt ( wężyki, lodówki, ochładzacze i inne wynalazki jakie powstały by ułatwić życie)

-przepisy - kilka podstawowych - z zalinkowaniem wstecz do metod, i surowców

-STYLE PIWA - obok przepisów

-programy wspierające

W zasadzie to jest już zrobione:

http://www.howtobrew.com/

:):cool::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinno to wyglądać tak:

-po pierwsze;- wstęp-co to jest piwowarstwo domowe,krótki opis jakie powinny być spełnione warunki lokalowe,sprzętowe,literatura aby z satysfakcją i na luzie warzyć piwo.Na ogół odwiedzający stronę nie mają pojęcia o co chodzi.

-po drugie;-warzenie z działami jak przedstawił flood

-po trzecie;-sprzęt jaki jest najlepszy,jak ulepszać itd.

-po czwarte;-przepisy,degustacja style.

-po piąte;-Hyde Park

Tak opracowane tematy będą na stałe i w ramach tematu piszemy posty.Nie otwieramy nowych wątków.:cool:

np.temat butelki-wszystko o butelkach

fermentator-wszystko o fermentatorze

dezynfekcja-wszystko o dezynfekcji itd.

Edytowane przez dziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to jest już zrobione:

http://www.howtobrew.com/

Widzisz - ja akurat tej strony nie znałem.

Radzę sobie z angielskim przyzwoicie - ale pewno nie wszyscy dadzą radę.

No i czasem pojawia się problem tłumaczeń technicznych słownictwa.

 

Oburącz podpiszę się pod dziadkiem - choć z małą modyfikacją - temat główny moim zdaniem powinien być moderowany w ten sposób - aby wpisy coś wnoszące, uzupełniające były dopisywane - a woda wyciekana gdzie indziej - na zasadzie - dyskusja w wątku nr

 

Przykładem jest wątek Jejskiego Moje przemyślenia - gdzie do kupy zebrana jest duża ilośc informacji startowych, bardzo przydatnych i systematyzujących kilka rzeczy ( tym młodym, co wszystko z kartką robią) - późniejsza dyskusja już wiele nie wnosi - mogłaby zostać zmoderowana.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinno to wyglądać tak:

-po pierwsze;- wstęp-co to jest piwowarstwo domowe,krótki opis jakie powinny być spełnione warunki lokalowe,sprzętowe,literatura aby z satysfakcją i na luzie warzyć piwo.Na ogół odwiedzający stronę nie mają pojęcia o co chodzi.

-po drugie;-warzenie z działami jak przedstawił flood

-po trzecie;-sprzęt jaki jest najlepszy,jak ulepszać itd.

-po czwarte;-przepisy,degustacja style.

-po piąte;-Hyde Park

Tak opracowane tematy będą na stałe i w ramach tematu piszemy posty.Nie otwieramy nowych wątków.;)

np.temat butelki-wszystko o butelkach

fermentator-wszystko o fermentatorze

dezynfekcja-wszystko o dezynfekcji itd.

Część rzeczy znajdziesz tutaj: http://www.browar.biz/artykuly.php?do=ba

 

Nie wiem, czy jest sens powtarzać wszystko na drugim portalu, wydaje mi się, że lepiej, żeby się serwisy uzupełniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest sens powtarzać wszystko na drugim portalu, wydaje mi się, że lepiej, żeby się serwisy uzupełniały.

Niby czemu? Ten sam temat można ugryźć z różnych stron.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby czemu? Ten sam temat można ugryźć z różnych stron.

No jak najbardziej - właśnie o to mi chodzi. Żeby jednak wiedzieć, z której strony ugryźć, warto się zapoznać z tym, co zostało ugryzione, żeby nie powtarzać tej samej roboty.

Edytowane przez Marusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, przykładem może być scooby_brew. Prezentuje inny sposób patrzenia na sprawy i przez to odświerza atmosfere i prezentuje odmienny punkt widzenia. Wlaśnie dlatego, że nie opiera się na polskich artykułach i polskiej bazy wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, przykładem może być scooby_brew. Prezentuje inny sposób patrzenia na sprawy i przez to odświerza atmosfere i prezentuje odmienny punkt widzenia. Wlaśnie dlatego, że nie opiera się na polskich artykułach i polskiej bazy wiedzy.

Rozumiem Twój punkt widzenia - świeże spojrzenie, nie skażone schematami - jest w tym dużo racji. Mi tylko chodziło o to, żeby się potem nie okazało, że są wyważane otwarte drzwi, często tak przecież bywa. Zwłaszcza, że te tematy będą tworzyli różni ludzie, tak czy owak przesiąknięci jakąś wiedzą, z różnych źródeł. Jeżeli stworzona tu będzie baza wiedzy alternatywnej/innej/dodatkowej (niepotrzebne skreślić), to właśnie będzie to uzupełnianie, a nie powtarzanie, o którym napisałam. Zatem w zasadzie się zgadzamy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest sens powtarzać wszystko na drugim portalu, wydaje mi się, że lepiej, żeby się serwisy uzupełniały.

Nie koniecznie:) . Zwróć uwagę, że niektóre artykuły zostały napisane dobre kilka lat temu. Teraz sytuacja znacznie odbiega od tamtych czasów.

Jeżeli będziemy coś tworzyć, to będzie to niezależna baza wiedzy i ciut w innej formie. Widzę to bardziej jako poszczególne kroki milowe, które można postawić przechadzając się ścieżką domowego piwowarstwa.

Od przybytku głowa nie boli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem' date=' czy jest sens powtarzać wszystko na drugim portalu, wydaje mi się, że lepiej, żeby się serwisy uzupełniały.[/quote']

Jeżeli będziemy coś tworzyć, to będzie to niezależna baza wiedzy i ciut w innej formie.

Ojej, przecież cały czas o tym piszę, że to fajnie, jeśli tak będzie, czyżbym pisała po chińsku?;) Ja tylko ostrzegałam przed niepotrzebnym powielaniem, jeśli koncepcja będzie inna, to super. Mam nadzieję, że w końcu zostałam zrozumiana:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinno to wyglądać tak:

-po pierwsze;- wstęp-co to jest piwowarstwo domowe,krótki opis jakie powinny być spełnione warunki lokalowe,sprzętowe,literatura aby z satysfakcją i na luzie warzyć piwo.Na ogół odwiedzający stronę nie mają pojęcia o co chodzi.

-po drugie;-warzenie z działami jak przedstawił flood

-po trzecie;-sprzęt jaki jest najlepszy,jak ulepszać itd.

-po czwarte;-przepisy,degustacja style.

-po piąte;-Hyde Park

Tak opracowane tematy będą na stałe i w ramach tematu piszemy posty.Nie otwieramy nowych wątków.;)

np.temat butelki-wszystko o butelkach

fermentator-wszystko o fermentatorze

dezynfekcja-wszystko o dezynfekcji itd.

Znając życie to będzie trudno , bo zacznie się np.o fermentatorze przez drożdże , słody a zakończy na filtracji.Może rzucamy temat , prowadzimy dyskusję , a jeden zbiera to do kupy i robi z tego opracowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej pytań zadają nowicjusze.Jeśli zada pytanie: co to jest cicha znajdzie w temacie fermentacja,zacieranie znajdzie w temacie warzenie,dezynfekcja i butelek i sprzętu w dziale dezynfekcja.itd,będzie to przejrzyste i usystematyzowane.Nasze posty też powinny być

pisane tematycznie.

Wracając do poprzedniego postu to należałoby dodać temat:mój browar,moje przemyślenia z możliwością nowych wątków.;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.