Skocz do zawartości

Za mocno nachmielone ?


omcdr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem właśnie po zacieraniu mojej drugiej warki, jest to Premium Bitter 12º BLG, właśnie się chłodzi, jeszcze drożdże nie dodane.

Wyszło chyba za mocno nachmielone, czy można teraz jeszcze coś zrobić aby osłabić moc chmielu ? Czy nic nie majstrować, tylko poczekać na efekty fermentacji ?

 

 

Słód monachijski 2,10 kg

Słód pilzneński 0,85 kg

Słód wiedeński 0,80 kg

Słód karmelowy ciemny Steinbach 0,25 kg

Chmiel Magnum, granulat 30 g

Chmiel Spalt Spalter, granulat 20 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ruszaj. Brzeczka po chmieleniu zazwyczaj wydaje się być bardzo gorzka, po fermentacji smakuje już zupełnie inaczej.

 

Dziękuję za odpowiedź, zabieram się za przygotowanie drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło chyba za mocno nachmielone, czy można teraz jeszcze coś zrobić aby osłabić moc chmielu ?

A po czym wnioskujesz, że jest za mocno nachmielone? Trudno cokolwiek wnioskować na podstawie smaku brzeczki, musisz poczekać na gotowy produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa nie ma takiego pojęcia jak za dużo chmielu !!! chyba, że aby napić się piwa musisz je wycisnąć ale to inna historia :P.

A chmiel ma to do siebie że z czasem się "układa" to znaczy to co kiedyś odczuwałeś jako kopnięcie goryczki po kilku tygodniach smakuje wybornie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie "za dużo chmielu", podobnie jak "ten telewizor jest za duży", zostało wymyślone przez kobiety i nie ma zastosowania w praktyce.

 

Przede wszystkim Bitter jak sama nazwa wskazuje do piw słodkich nie należy.

Jak to chmieliłeś? Bo jeśli na goryczkę poleciało tylko te 30g Magnum, to nie masz się czego obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie było Magnum 30g, tylko trochę się rozpędziłem i dałem za wcześnie, wsypałem chmiel a brzeczka zaczęła gotować dopiero się po 20 min. Samo gotowanie trwało 1h, a 20 min przed końcem dodałem chmiel Spalt Spalter 20g.

Smak i zapach brzeczki wydawał mi się za ostry, bardziej mi to czosnek przypominało niż chmiel, dlatego takie pytanie o nachmielenie.

 

Wyszło mi 10,5º BLG teoretycznie powino być 12º BLG, ale chyba nie warto z tym nic majstrować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że się pogotowało z chmielem 80 zamiast 60 minut, niewiele już zmienia jeżeli chodzi o goryczkę. Co do końcowej gęstości to wyszedł Ci po prostu ordinary bitter - nie majstrowałbym, a już na pewno nie przez dodawanie cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam kolejne pytanie o tą moją powyższą warkę.

Filtracja cicha przebiegła spokojnie, bez bez dofermentowania. Trwało to ponad 2 tygodnie, w temperaturze 17 stopni, piwo ładnie się wyklarowało, zeszło do 3,5º BLG i miało nadal mocny chmielowy posmak.

Przed wczoraj już miałem rozlewać, przeniosłem do kuchni, temp 25stopni, pojawił się problem z kapslownica i fermentator stał tak 48h.

Niestety zmienił się bardzo smak tej brzeczki, pojawiły się kwaskowe posmaki i siła chmielu zmalała.

Po otwarciu fermentora na wierzchu był cieńki kożuch, rozlałem już do butelek.

 

Czy to oznacza infekcję ? Mógł zaszkodzić ten pobyć w wyższej temp, mimo że fermentator nie był otwierany i stał z rurką do fermentacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fotki już nie zrobię, bo jest rozlane.

Na wierzchu pojawił się osad, coś podobnego jak jak herbata z dużą ilością kamienia w wodzie. Piany nie było, nie gazowało.

Ten smak mnie martwi, jest jeszcze do odratowania po zabutelkowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infekcja na pewno, tak jak mówił zgoda spijać wszystko bo to nie zaniknie, a rozwinie się jeszcze bardziej. Uważać też musisz na te butelki, jak zauważysz przegazowanie lepiej spuszczaj go wtedy żeby nie mieć granatów. Trzeba było się zapytać najpierw... bo takie piwo lepiej lać w plastikowe butelki ;) No a jak chcesz więcej się dowiedzieć to polecam: http://www.wolczaska.pl/Infekcje.pdf

Czeka też cię przerobienie tego tematu, żeby ta infekcja ci się nie powtórzyła, w twoim wypadku to głównie mycie sprzętu do rozlewu i fermentora: http://www.piwo.org/topic/7167-mycie-fermentatora-po-kwasiezakazeniu/ Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.