Skocz do zawartości

Wybór filtratora


Peres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będę się przygotowywał do pierwszej warki z zacieraniem. Surowce już kupione i teraz muszę zdobyć jakiś filtrator. Zastanawiam się jaka opcja filtracji jest najszybsza i najwygodniejsza. Chciałem samemu zrobić filtrator z oplotu, lecz trafiłem na jakąś ciężką gumę w oplocie,której nie szło wyrwać bo za każdym razem pękała jakaś jej mała część i nic z tego nie wychodziło. Chciałem jutro zacząć zacierać by odstawić jutro do fermentacji ale niestety przez to że nie udało mi się wykonać filtratora, muszę jakiś zamówić. Zastanawiam się co będzie lepsze - kadź filtracyjna czy filtrator z oplotu ? Czym szybciej się filtruje ? Nie zapycha się ten oplot podczas filtrowania ? Myślałem też nad sposobem z pieluchą czy coś by przez pieluchę wlewać brzeczkę, ale nie wiem czy jest do dobra metoda ? Prosiłbym o jakąś poradę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

igłą kłujesz aż guma będzie w dwóch częściach. Potem bez problemu wyciagasz.

Zaginasz końcówkę i oplot jest gotowy do użycia. Nic więcej nie trzeba robić (wygotowac?)

Mi oplot działa bardzo dobrze. Mój 50cm nie sprawiał problemów przy 8kg ziarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj to, to i to - znajdziesz tu praktyczne opinie o najróżniejszych rozwiązaniach i na pewno wybierzesz coś dla siebie. Osobiście polecam filtrator rurkowy, który moim zdaniem jest najlepszy (nie biorąc pod uwagę FD, które ponoć jest mercedesem wśród filtratorów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystałem i z optolu i (aktualnie) z filtratora z oplotu rurkowego. Jeden i drugi spisuje się bardzo dobrze. Jeśli planujesz warki tak do 5-6 kg to proponowałbym oplot - dużo łatwiejszy do zrobienia, a równie efektywny:)

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystałem i z optolu i (aktualnie) z filtratora z oplotu. Jeden i drugi spisuje się bardzo dobrze. Jeśli planujesz warki tak do 5-6 kg to proponowałbym oplot - dużo łatwiejszy do zrobienia, a równie efektywny:)

Czym różni się ten "optol" od filtratora z oplotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem problem z wyrwaniem gumy z wężyka. Tyle że kupiłem wężyk 1,5m :D Nakłułem igłą, a końcówkę przycisnąłem 8 skrzynkami piwa (pełnymi) - skutek był taki że udało się oderwać gwint z kilkoma centymetrami oplotu i rurki,a rurka nie poszła :D Ale po dodatkowym ponakłuwaniu i dodatkowo podgrzaniu naciągniętej gumy zapalniczką jakoś się udalo ;)

Teraz jestem dumnym włąścicielem filtratora który przy ponad 70% pszenicy w zasypie ani myśli się zapchać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oplot ze sraczwężyka 110cm. Jest niezły i bezproblemowy.

gumę wyciąłem ostrzem z nożyczek - gładko poszło. Znacznie gorzej wspominam zabezpieczenie podartego końca, trochę się przy tym ponakłuwałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówię jednak filtrator z oplotu na początek, bo fałszywe dno wydaje mi się trochę skomplikowane do wykonania i dość kosztowne jak na początek. A teraz na zacieranie pójdzie Irish Red Ale więc filtrator powinien dać radę, a później zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam na końcu miał być pytajnik. FD to "sito" ze szczelinami a nie z okrągłymi otworami.

Ależ kolego Opiekunie Duchowy Polskiego Ale Jejski, Twoim zdaniem Mercedes na Dunlopach nie jest już Mercedesem, bo powinien być na Goodyearach? :smilies::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym różni się ten "optol" od filtratora z oplotu?

 

"oplot" od filtratora z oplotu różni się tym, że w pośpiechu wpisałem 2x tą samą nazwę :P już to poprawiłem. Chodziło mi o oplot i o filtrator rurkowy jako dwie alternatywy:)

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo był tam zawór spustowy ale to była pomyłka więc teraz jest zaślepka. Końcówkę oplotu wcisnąłem w ten korek. Ekran zagrzejnikowy b.dobrze zatrzymuje ciepło. Jeśli chodzi o rurki to łatwizna, tniesz na wymiar, podcinasz szczeliny a potem łączysz a używając skomplikowanego narzędzia jakim jest punktak i młotek zgniatasz punktowo.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.