Skocz do zawartości

[piwolog] Grodziskiego nie będzie!


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Piwo Grodziskie - Browar Artezan

Od jakiegoś czasu dużo się mówi wskrzeszaniu Piwa Grodziskiego, naszej chluby narodowej i tak naprawdę jedynego dobrze udokumentowanego stylu piwnego wywodzącego się z polskiej ziemi. Zapewne nie wszyscy wiedzą o czym mowa, więc postaram się w kilku słowach streścić temat dzisiejszego felietonu.

Piwo Grodziskie, jak sama nazwa mówi, wywodzi się z Grodziska Wielkopolskiego. Jego korzenie sięgają średniowiecza, ale swoją świetność piwo to osiągnęło tak naprawdę za czasów niemieckiego panowania nad tymi ziemiami. Stąd często spotykana i przez wielu (niesłusznie?) potępiana nazwa Grätzer.

Grodziskie było piwem pszenicznym (100% zasypu) ze słodu dymionego drewnem dębowym, bardzo lekkim (niecałe 8% ekstraktu, ok. 3% alkoholu) i orzeźwiającym. W czasach PRL podobno nie było traktowane jak alkohol, a raczej jak napój gaszący pragnienie w gorący dzień. Świadkowie raportują, że wyglądało jak szampan – klarowne, mocno musujące. Na tyle mocno nagazowane, że niektóre butelki potrafiły eksplodować przed spożyciem. Jeśli chodzi o poziom aromatu dymnego, to chyba brak jednoznacznej opinii na ten temat. 100% słodu dymionego powinno dać wyraźną intensywną wędzonkę. Tymczasem niektórzy świadkowie nie pamiętają, by Grodziskie w ogóle wędzone było. Ja sam piłem jedno piwo domowe na podobnym zasypie (dedykowany słód Weyermanna) i rzeczywiście wędzonka nie była w nim dominująca. Ekspertem w tym temacie jednak nie jestem, więc nie będę snuł dalszych wywodów.

Wracając do tematu, trzeba by uzasadnić tezę. Piwo Grodziskie „zmarło” na początku lat 90-tych. Przyczyna była prozaiczna, nadal niestety aktualna. Naród zachłysnął się jasnym pełnym, które dzięki technologii z zachodu w końcu zaprezentowało jakiś poziom. Miało do tego niezastąpioną zaletę, której nie miał „Grodzisz” – alkohol! Niby prostackie, ale to w obecnych czasach nadal najważniejszy parametr trunku zwanego powszechnie piwem.

I tu jest pies pogrzebany. Mimo wielkiego zapału, chęci i głosów zachwytu, w roku 2013 piwo Grodziskie ma pewnie mniejszą sprzedaż niż w roku 1992, gdy jeszcze działał browar w Grodzisku Wlkp. Dlaczego? Z tego samego powodu co dawniej. Piwo jest trudne i stosunkowo drogie w produkcji, zatem musi swoje kosztować. Rozumie to wykształcony i świadomy klient, nie rozumie tego ogół społeczeństwa. Miłośników Grodziskiego jest pewnie wielu. Ludzi gotowych zapłacić 8-10zł za kufel czy butelkę smacznego, ale nie urywającego czterech liter piwa można pewnie policzyć na palcach.

Dlatego właśnie Grodziskiego nie będzie! Pinta warzy je chyba raz do roku, prawdopodobnie w niewielkiej ilości. Bardziej z sentymentu (brawo!) niż dla zarobku. Artezan podjął próbę, ale właściciele/piwowarzy są mocno zniechęceni krzywdzącymi komentarzami odnośnie ceny detalicznej. Przeciętny konsument nie ma ochoty tyle płacić za Grodziskie, skoro w tej samej cenie można kupić znakomite Pacific Pale Ale z tego samego browaru. Trudno się temu dziwić.

Ostatnio głośno było o sukcesie Arkadiusza Wenty (1/3 AleBrowaru) w konkursie „Prawie jak Grodzisz„. Pojawiły się głosy, że obowiązkowo AleBrowar musi teraz wypuścić Grodzisza. Tylko po co? I dla kogo? I jaki tu sens ekonomiczny? Nie oszukujmy się. Browar to nie tylko hobby, ale też ciężka (często fizyczna) praca. Nikt tego nie będzie jej wykonywać za darmo. Nikt nam nie wyprodukuje Grodziskiego po 2zł za butelkę. PRL się skończył. Przykro mi, ale takie są realia.

Grodzisza nie będzie!

Choć mam nadzieję, że choć jeden z wymienionych browarów, choćby raz do roku, w okresie letnich upałów wypuści takie piwo. Niech to będzie produkt sezonowy, swoista alternatywa dla chemicznych radlerów. Niech trwa. W mikro skali, ale jednak! Prooooszę.

Na koniec, niejako przy okazji szybki test Piwa Grodziskiego z Browaru Artezan. Być może to ostatnia okazja, kiedy mogę spróbować tego piwa.

Grodziskie - Artezan

Piwo ma kolor słomkowy i jest dość mętne. Nie buzuje też jak dawny Grodzisz. Nie ma tu szampańskiej ferii bąbelków – wysycenie jest zaledwie średnie. Piana niezbyt wysoka, ale ładna, drobna, oblepiająca szkło.

Aromat jest wyraźny, ale nie nachalny. Dominuje tutaj szynkowa wędzoność podobna piw z Bambergu. Gdzieś daleko w tle nuta pszenna, chlebowa. W smaku lekko kwaskowate, a do głosu dochodzi kolejna porcja dymnych fenoli. Goryczka niska, ale dobrze zaznaczona.

Piwo jest dość wodniste, ale to normalne przy tych parametrach. Za to znakomicie gasi pragnienie i pobudza do kolejnego łyku. Pijalność na bardzo wysokim poziomie.

W sumie smaczne, lekkie piwko. Bardziej do napicia się, niż do degustacji. Może trochę odbiega od stylu, ale co z tego. Ja oceniam na 7/10.

Post Grodziskiego nie będzie! pojawił się poraz pierwszy w Piwolog radzi ....



Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, powstanie więcej browarów to będą warzyć.

 

Przydało by się ustanowić święto piwa Grodziskiego. Jeżeli piwo letnie to może pierwszy dzień lata. Może zrobić z niego piwo sezonowe. Namówić knajpy aby miały go w ten dzień, zrobić szumu w mediach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie natomiast w stałej ofercie.

a szkoda, bo w żywcu było to jedyne piwo które wypiłem więcej niż jeden raz....

szukam sobie na półkach w sklepie i bida... a za grodziskie z jopena mi się nie uśmiecha dychę płacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze że propagacja stylu jest bardzo potrzebna, miałem o grodziskim do niedawna jak najgorsze zdanie i dziwiłem się skąd ten szum, pinta mi nie smakowała, przede wszystkim ojciec i wujki mówili o grodziskim podobnie... sama piana, fuzle, mętne... ogólnie syf...

teraz uważam że jest to jeden z najbardziej pijalnych stylów jaki poznałem, wyjątkowy, oryginalny, orzeźwiający, lekki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duże prawdopodobieństwo, że smak tak ewoluował, że jeśli ktoś teraz uwarzy takie grodziskie jak drzewiej, to będzie smakować nietęgo-podobnie jak cała masa trunków, które odeszły w niebyt i nawet sezonowo nie wrócą. Z opisów w starych książkach wynika, że wędzenie było małe, goryczka niewielka i piwo niesamowicie orzeźwiające i pijalne (polski szampan)-które z obecnych tak smakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to taki skarb narodowy to zapytam ilu Piwowarów Domowych warzy Grodzisza?

Grodzisza nie warzyłem i nawet nie mam zamiaru. Grodziskie zaś jest piwem, które w zasadzie zawsze mam w swoich zapasach.

Nawiasem mówiąc jutro warzę znowu :)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grodziskie zaś jest piwem, które w zasadzie zawsze mam w swoich zapasach.

w myśl zasady: "... grodziskie zaś słynęło coraz bardziej po Wielkiej Polszcze, tak iż szlachcic tam, który nie miał w swoim domu piwa grodziskiego, poczytany był za mizeraka albo za kutwę..." no i git :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przyjdzie taki Zythum i będzie pyszczył, że się browar tuczy jego kosztem, bo piwo 8°Blg nie kosztuje połowę tego, co 16°Blg.

 

No nie zmienia faktu że jednak w Polsce brakuje porządnej średniej półki. Browary średniej wielkości ciągle nie podjęły wysiłku ;)...kwestia czasu, moim zdaniem.

Ale jak tak się stanie to będzie w wszystko jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym?

" grodziskie zaś słynęło coraz bardziej po Wielkiej Polszcze, tak iż szlachcic tam, który nie miał w swoim domu piwa grodziskiego, poczytany był za mizeraka albo za kutwę" :-)

 

Co jest tak drogie w produkcji Grodziskiego?

 

 

Edit: troche sie spoznilem :-P

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to taki skarb narodowy to zapytam ilu Piwowarów Domowych warzy Grodzisza?

Grodzisza nie warzyłem i nawet nie mam zamiaru. Grodziskie zaś jest piwem, które w zasadzie zawsze mam w swoich zapasach.

Nawiasem mówiąc jutro warzę znowu :)

Pisząc Grodzisza miałem na myśli popularną nazwę Grodziskiego a nie piwo z ostatnich lat działalności browaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie to, że hejterzey marudzą na cenę, faktem jest, że to piwo nie schodzi tak szybko jak inne - cena jest jednym z czynników.

Nie dziwię się zresztą - to piwo jest lekkie i słabe, czasem ma się na takie ochotę, ale przecież nie co dzień.

 

Póki co ludzie pragną intensywnych doznań smakowych takich jak gorycz czy instensywne chmielenie. Po dwóch dekadach mocnej przewagi lagera nie ma co się dziwić.

Moim zdaniem jeszcze przyjdzie czas na lekkie, bardziej złożone smakowo piwa ...

Jak wszystko się ustatkuje, to mam nadzieje że i milda, brown ale'a, delikatnego bittera czy grodzisza będzie można się napić w weekend w knajpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju uwarzyłem piwo, nazwałem je ''niby grodzisz'' . Zasyp był bardzo prosty, po 1kg wędzonki pszenicznej i pilsneńskiego oraz po 1kg tych samych zwykłych. Gęstwa z jasnego 12blg płukana wodą kilka razy. Musowało mocno, czuć było dym, dla bezpieczeństwa ustawiłem 10blg ale następne już na 8blg wykonam. Wg mnie było super, lekkie, jasne, nagazowane i pachniało... Może w przyszłym tygodniu na upalne lato uwarzę ten pyszny napój piwny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar Fortuna kupił warzelnie w Grodzisku by warzyć Grodziskie. Jeśli to taki skarb narodowy to zapytam ilu Piwowarów Domowych warzy Grodzisza?

Ja niedawno popełniłem swoją drugą warkę Grodziskiego, drugą i na pewno nie ostatnią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju uwarzyłem piwo, nazwałem je ''niby grodzisz'' . Zasyp był bardzo prosty, po 1kg wędzonki pszenicznej i pilsneńskiego oraz po 1kg tych samych zwykłych. Gęstwa z jasnego 12blg płukana wodą kilka razy.

 

Czym chmieliłeś i w jakim schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.