Skocz do zawartości

Po co nam konkursy piwowarskie


cyfronik

Rekomendowane odpowiedzi

edit elroy: wątek wydzielony z dyskusji o konkursie żywieckim.

 

Tak mi się nasunęła taka offtopicowa myśl dotycząca konkursu. Czy to jednak nie jest trochu bez sensu warzyć piwo pod opis z BJCP i nawet nie wiadomo czy sędziowie je pili i wiedzą co oceniać. Ja to sobie wyobrażam raczej tak: warzę jasne pełne lagery, a moje pilsy są wręcz archetypowe, wyrywają człowieka z butów, powalają na kolana i wyciskają łzy ekstazy więc wysyłam je na różne konkursy. Nie żebym do kogoś pił, sam jestem na etapie odkrywania piwnych smaków, ale kłeszczyn: czy takie konkursy z co roku innym piwem mają sens? Czy to nie jest sztuka dla sztuki? Co innego konkurs na Grodziskie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy takie konkursy z co roku innym piwem mają sens? Czy to nie jest sztuka dla sztuki? Co innego konkurs na Grodziskie.....

Jak najbardziej mają, bo przez wybranie takich, a nie innych kategorii te style są chcąc nie chcąc popularyzowane. Czy witbier byłby tak popularny wśród polskich piwowarów, gdyby nie był wybrany do KPD w poprzednim roku. My nie chcemy uwarzyć klona jakiegoś konkretnego piwa. Koniec końców i tak jury musi spośród tych kilkunastu piw wybrać najlepsze, najbliższe stylowi. Zawsze będzie jakiś zwycięzca, jakiś 2. i 3. na podium.

Taki przykład: jeśli nie można oceniać piw na podstawie opisu stylu, to jak lekarze mają leczyć choroby, które znają tylko z książek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się nasunęła taka offtopicowa myśl dotycząca konkursu. Czy to jednak nie jest trochu bez sensu warzyć piwo pod opis z BJCP i nawet nie wiadomo czy sędziowie je pili i wiedzą co oceniać. Ja to sobie wyobrażam raczej tak: warzę jasne pełne lagery, a moje pilsy są wręcz archetypowe, wyrywają człowieka z butów, powalają na kolana i wyciskają łzy ekstazy więc wysyłam je na różne konkursy. Nie żebym do kogoś pił, sam jestem na etapie odkrywania piwnych smaków, ale kłeszczyn: czy takie konkursy z co roku innym piwem mają sens? Czy to nie jest sztuka dla sztuki? Co innego konkurs na Grodziskie.....

Konkursy sa po to, żeby urozmaicić nasze hobby, a formuła może być rózna. Żywiecki ustala kategorie, ale np. Pomorski ma tylko podział mocne - słabe i mozna przysłać dowolne piwo. Podobnie ten na Słowacji. Do niedawna na wrocławski warzyło się piwo wg. ustalonej receptury, a wygrywał ten, kto to zrobił to najlepiej. Grodziski - tylko piwo grodziskie. Słyszałem o konkursach tylko na piwa mrożone, na najlepiej chmielone, na owocowe itd.

Chodzi głównie o dobrą zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł w przypadku doboru stylów piwa na KPD jest następujący:

- utrzymywanie z roku na rok kategorii Porter Bałtycki, jako najciekawszego stylu w dorobku

krajowego piwowarstwa, w myśl hasła " Porter Bałtycki - piwowarski skarb Polski" ;)

- coroczna wymiana pozostałych 5 kategorii

- pokrycie kategoriami konkursowymi szerokiego zakresu stężeń brzeczki nastawnej: 8 - 22* Blg

 

W ten sposób w KPD pojawiło się, bądź pojawi, kilkadziesiąt rozmaitych stylów piwa. Stanowi to jego cenny walor edukacyjny nie tylko dla domowych piwowarów, uczestników konkursu , ale może przede wszystkim dla całkiem licznych konkursu obserwatorów. Staramy się w ten sposób pokazać jak bogaty jest świat piwa.

 

Takie podejście oczywiście musi się wkrótce skończyć, bo i świat piwa, choć bogaty, jest ograniczony. Kierując sie powyżej opisaną zasadą, już teraz zmuszony jestem sięgać po coraz mniej

znane style - stąd to małe zamieszanie wokół kategorii Mild/Brown Ale.

 

Myślę, że w ocenie konkursowej nie jest najważniejsze jak blisko zgłoszone piwo lokuje się względem opisu BJCP albo piwa kalibracyjnego. Owszem, ono musi spełniać podstawowe kryteria stylu, ale do Jury, przy braku poważnych wad piwa, przemawia przede wszystkim jego smakowitość.

 

Co do konkursu na Grodziskie, to mam wrażenie, że zrodził się w rezultacie pojawienia się wcześniej w V KPD (roku 2006) kategorii quasi-Grodziskie. Jeżeli tak , co mogą potwierdzić (albo nie) jedynie organizatorzy konkursu w Grodzisku Wlkp., to znaczyłoby że funkcja edukacyjna KPD działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.