Jump to content
Cernel

Pszeniczne, nieprzyjemny zapach

Recommended Posts

Na początku chcę się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post, tak więc Witajcie :)

Ostatnio zdarzyło mi się uwarzyć warkę pszeniczną(moja 2 warka, ale pierwsza która wytrzymała do rozlewu), fermentację burzliwą i cichą przeszła spokojnie, zabutelkowałem ją ponad 3 tygodnie temu. Ostatnio otworzyłem butelkę i po przelaniu do kufla czuć aromat siarkowodoru, nie jakoś strasznie, jednak wpływa to dość znacząco na odbiór piwa. W związku z tym mam pytanie, czy dać mu jeszcze poleżeć z 2 miesiące(może przykry zapach wyparuje), albo od razu do zlewu i próbować kolejną warkę ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj

Jak napisał kolega powyżej siarkowodór zazwyczaj oznacza infekcję. Ale skoro przy fermentacji i rozlewie go nie było to może trafiłeś na jakąś jedną trefną butelkę a reszta będzie w porządku. Chyba że doszło do masowego zakażenia wszystkich - jesteś pewien że zachowałeś odpowiednią ostrożność przy butelkowaniu? Na początku przygody z piwowarstwem domowym lepiej przesadzić z dezynfekcją niż czegoś nie dopatrzeć. Potencjalne ośrodki zakażenia przy rozlewie do butelek to moim zdaniem: kapsle (wystarczy wyparzyć wrzątkiem), butelki (wyprażam w piekarniku ok. 15 min. w 150-170 stopniach C), kranik i ew. rurka do rozlewu (używam roztworu OXI - zlewam 2-3 razy gwałtownie zakręcając i odkręcając kurek) a także surowiec do refermentacji (jeśli sypiesz łyżeczką to ją też oczywiście wyparz). Jeśli używasz środków chemicznych to wszystko lepiej po dezynfekcji wypłukać.

Napisz skąd jesteś i spróbuj skontaktować się z kimś kto warzy w okolicy - bardziej doświadczony piwowar będzie w stanie zdiagnozować czy z Twojego piwa jeszcze coś będzie.

A w ogóle to gratuluję cierpliwości. Mojego pierwszego weizena trzy tygodnie po zabutelkowaniu to już nie było :D

Edited by jimmy_jb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makaron dobrze prawi, poczekaj może przejdzie :D

 

Poważnie dalej ktoś wypraża butelki...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak napisał kolega powyżej siarkowodór zazwyczaj oznacza infekcję

 

Siarkowodór produkuje bardzo wiele szczepów drożdży piwowarskich i jego obecność nie jest dobrym wyznacznikiem możliwej infekcji - nawet szczepy które z jego produkcji nie są znany w pewnych warunkach mogą nieźle nim nasmrodzić. Jak piszą koledzy wyżej, poczekaj jakiś czas, sprawdzaj jak smakuje, jeśli będzie gorzej to szukaj kogoś kto destyluje, odzyskasz chociaż część włożonej pracy ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja wyprażam (jeszcze)

jak już zostało napisane, warto poczekać

u mnie hefeweizen pierwszy miesiąc to był mocny kwas a witbier walił siarkowodorem, z czasem przeszło

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale pierwsza która wytrzymała do rozlewu

 

To zdanie mnie trochę zaniepokoiło - czy chodzi o infekcję pierwszej warki?

Tak, niestety, poprzednie piwo złapało infekcję. Ale dzięki temu w tej warce zacząłem wszystko dezynfekować(a nawet starałem się za bardzo przy brzeczce nie oddychać :) ).

 

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Poczekam jeszcze z miesiąc(może dwa) i zobaczę co z piwa wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siarkowodór produkuje bardzo wiele szczepów drożdży piwowarskich i jego obecność nie jest dobrym wyznacznikiem możliwej infekcji - nawet szczepy które z jego produkcji nie są znany w pewnych warunkach mogą nieźle nim nasmrodzić.

 

Z tego co wiem to wszystkie drożdże piwne podczas fermentacji produkują związki siarki - w tym siarkowodór. Ale jego źródłem może być też woda, chmiel albo słód - wszystkie surowce używane przy warzeniu. Więc na dobrą sprawę każde piwo powinno czuć siarkowodorem, a skoro tak nie jest to znaczy że chodzi o coś innego. Przyczyną dużej ilości siarkowodoru może być też niedostateczne napowietrzenie brzeczki (wydziela się mniej dwutlenku węgla wypierającego H2S). Ale skoro Cernel nie wyczuł go po fermentacji to można wywnioskować że nie chodziło o jej nieodpowiedni przebieg czy o surowce. Ja skłaniam się ku twierdzeniu że jeśli nie zadziałał któryś z wymienionych czynników to wyczuwalny siarkowodór w piwie oznacza infekcję. Poczekać na poprawę można (nawet należy) ale szkoda piwa bo pszeniczne moim zdaniem najlepsze świeże.

Edited by jimmy_jb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.