Jump to content
TOMASZ

duża piana i BLG

Recommended Posts

Witam,

W dniu wczorajszym na wieczór uwarzyłem sobie piwo z brew-kita Irish stout.

Dzisiaj rano patrze a na powierzchni ogromna piana. (zdj)

Czy mieliście do czynienia z taka pianą. Czy to normalne?

Czy jest wskazane mieszanie balonem aby piana opadła.

I jeszcze jedno pytanie o BLG.

Zamiast cukru dodałem ekstrakt słodowy płynny oraz 200g glukozy. Mając na uwadze, że dałem więcej niż trzeba zmierzyłem BLG i wyniosło 10 znowu tylko 10. Dodam, że sprawdzałem przy temp. 20 stopni C.

Chcąc mieć te 12 BLG startowe czy mogę dodać teraz glukozę dla zwiększenia mocy piwa.

Pozdrawiam, Tomek

post-6422-0-30492200-1372143012_thumb.jpg

Nic z tą pianą nie rób, sama opadnie. Mocy też nie ma sensu zwiększać glukozą, jak już to ekstraktem słodowym.

Edited by olo333

a możesz napisać dokładnie czego użyłeś ,znaczy o ekstrakt chodzi

dodałem - Ekstrakt słodowy- jasny niechmielony 1,7 kg

no to faktycznie dziwna sprawa

jeśli brewki typowy 1,5 czy 1,7kg do 1,7 kg ekstraktu i 200 glukozy to są dwa wyjścia że wychodzi ci 10blg albo zwalony cukromierz albo źle odliczasz wodę,więcej jak 20L

sprawdź na wodzie (w 20C) areometr czy pokazuje 0blg zobacz czy w środku nie ma wody, zaznacz na szkle markerem jakiś punkt np.tam gdzie jest zero na skali,pomachaj nim mocno i zobacz czy dalej się pokrywa

Edited by Gawon

no to faktycznie dziwna sprawa

jeśli brewki typowy 1,5 czy 1,7kg do 1,7 kg ekstraktu i 200 glukozy to są dwa wyjścia że wychodzi ci 10blg albo zwalony cukromierz albo źle odliczasz wodę,więcej jak 20L

sprawdź na wodzie (w 20C) areometr czy pokazuje 0blg zobacz czy w środku nie ma wody, zaznacz na szkle markerem jakiś punkt np.tam gdzie jest zero na skali,pomachaj nim mocno i zobacz czy dalej się pokrywa

sprawdzę ten cukromierz. wody 9 butelek po 2l wody mineralnej + 2 litry z garnka

To jest duża piana? :D Chłopaku, chyba jeszcze nie widziałeś dużej piany. ;) To jest jak najbardziej normalna piana.

I zaraz się zaczną przechwałki, kto miał większą pianę...

A żeby było choć trochę merytorycznie - ze zdjęcia wynika, że jest wszystko w jak najlepszym porządku. Teraz zostaw balon w spokoju na jakieś dwa tygodnie, niczego nie ruszaj, nie mieszaj, nie otwieraj i nie zaglądaj a będzie dobrze.

nie zaglądaj a będzie dobrze.

No właśnie zaletą takiego balona jest to, że może sobie zaglądać ile dusza zabraknie (uwaga na promienie UV).

Balon jest zasłonięty przed światłem. Temperatura idealna 21C. Czekałem ta taki chłodny tydzień jaki jest teraz :)

Nadal zastanawiam się nad niskim BLG startowym. sprawdziłem moje 2 cukromierze na wodzie o temp. 20C wychodzi 0 czyli cukromierze OK, wody dałem tak jak pisałem wyżej 22 litry.

Aby nie rozmyślać ile jest cukru w cukrze następnym razem do mojej 3 warki dodam koncentrat, ekstrat, 1 kg. glukozy i tyle.