Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne i ilość surowca do refermantacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Uwarzyłem swoją trzecią warkę z ekstraktów słodowych WES + drożdże Safbrew - WB06.

Do refermentacji mam zamiar użyć roztworu z wody i glukozy. Przy poprzednich dwóch warkach do obliczania ilości glukozy używałem tego kalkulatora: http://hbd.org/cgi-b...ml?16011852#tag i na razie granatów brak :)

Zaskoczyły mnie natomiast wyliczenia kalkulatora przy tym piwie, ponieważ pokazało mi ok. 300g 0_o no i mam obawy czy to aby nie za dużo - wiem, że pszeniczne powinno być mocniej nagazowane - ale, że aż tak!?!?! Teraz 2 pytania:

1. Czy wybrałem prawidłowy typ piwa w kalkulatorze? (Weizen/Weissbier), oczekiwany poziom CO2 - 4.0, 23L, ok. 22C i Corn Sugar.

2. Oglądałem ostatnio serię "Warzę z Kopyrem" i padło stwierdzenie, że dobrze jest zrobić syrop w stosunku 1:10 czyli na 1g surowca przypada 10g wody. Biorąc pod uwagę p.1 wychodzi prawie 3L samego syropu więc co robić drogie Panie i mili Panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 v/v wystarczy. Bedziesz Pan zadowolony.

 

Co do stosunku 1:10 to Kopyr nie jest żadną wyrocznią. Ja zrobiłem 1:2 i się dobrze rozmieszało tyle tylko że wężyk tak położyłem w fermentorze by piwo krążyło po okręgu i mieszało syrop.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłeś za duży poziom, to raz. Dwa: glukoza to marnowanie pieniędzy. 3 - nie wiem z czego ma wynikać tak duża proporcja. Syrop najlepiej robić w minimalnej ilości wody pozwalającej na rozpuszczenie się cukru. Ja leję gorącą, mieszam, jak się nie rozpuści - dolewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr, według mnie mówił o proporcji ze względu na zachowanie poziomu ekstraktu. Czyli roztwór z cukrem powinien mieć Blg na poziomie tego z przed zadania drożdży. Kalkulator zawyża sugerowany poziom nasycenia. koledze nie chodzi o to jak tylko ile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.