Skocz do zawartości

Po co przelewać na cichą ?


piwozlop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czemu przelewacie piwo po burzliwej fermentacji do innego pojemnika na cichą ? czy chodzi o ułatwienie klarowania ? w sumie jeśli pojemnik ma kranik nie powinno być z tym problemu ? dziś mija 10 dni, w niedzielę zamierzam zabutelkować piwo czy nic się nie stanie jeśli przyniosę fermentator z chłodnej piwnicy do domu gdzie mam 29* na 3 dni przed butelkowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję za Wiki:

"W praktyce browarniczej często fermentacje dzieli się na dwie: fermentację burzliwą - do momentu opadnięcia piany, ok. 5-10 dni po której dekantujemy piwo do innego zbiornika, pozostawiając na dnie osady i większość drożdży; i fermentację cichą (ok. 2 tygodni) w czasie której piwo jeszcze nieco dofermentowuje i klaruje się."

Ja cichą robiłem tylko raz gdy pils odfermentował mi z 12* do 5* Blg (prawdopodobnie z powodu wsypania suchych drożdży prosto z saszetki do brzeczki i zbyt szybkiego przeniesienia w niską temperaturę) i więcej na burzliwej nie chciał a dzięki 10-cio dniowej cichej zszedł do 4* Blg i mogłem go zabutelkować bez obawy o granaty. Piwa zazwyczaj wychodzą mi prawie klarowne bez cichej - lekko opalizują pod światło ale nie jestem fetyszystą absolutnej klarowności, nie bawię się w jakieś żelatyny itp.

Napisz jakie piwo robiłeś, z czego i jak zacierane to może ktoś bardziej doświadczony Ci doradzi czy warto bawić się w cichą fermentację.

Edytowane przez jimmy_jb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cichą robiłem tylko raz gdy pils odfermentował mi z 12* do 5* Blg i więcej na burzliwej nie chciał a dzięki 10-cio dniowej cichej zszedł do 4* Blg

W takim przypadku warto robić cichą fermentację. Jeśli nic dziwnego się nie dzieje, to lepiej zostawić piwo w spokoju, aż do chwili lania w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób cichej nie robi. W przypadku tego pilsa podoby efekt miałbyś po dobrym zabełtaniu fermentorem - chodziło o rozruszanie drożdży. Co do sklarowania to zdaje się scooby cytował już jakieś nowesze książki ze stanów, gdzie piszą, że właściwie lepsze sklarowanie następuje przy pozostawieniu piwa na burzliwej.

 

Dla wielu piwowarów przelanie na cichą umożliwia też wcześniejsze odzyskanie gęstwy.

 

Ja nie robię cichej, głównie z lenistwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak koledzy robię cichą tylko przy chmieleniu na zimno oraz gdy potrzebuję pilnie gęstwy. Myślę, że ma ona też sens w przypadku piw mocnych, których fermentacja długo trwa, ale sam ostatnio i w takich piwach ją pomijałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zlać ponieważ obumarłe drożdże zawarte w osadzie negatywnie wpływają na smak piwa, w skrajnych przypadkach mogą powodować kwaśnienie. Sprawdź Blg bo może już odfermentowało w wystarczającym stopniu. Przedłużanie fermentacji w tym samym pojemniku w momencie gdy ona się już praktycznie nie odbywa daje negatywne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie pojmuję, skąd się bierze ta niechęć do cichej fermentacji. Ani trochę.

 

Dla ciebie, piwozlopie, filmik:

 

A poza tym, temat już zdaje się był: http://www.piwo.org/topic/7832-fermentacja-cicha-koniecznosc-czy-dodatek/

 

Warto zaglądać do archiwalnych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie czyta się te posty chyba jednak zaprzestanę na 1 fermentatorze zawsze to mniejsze ryzyko infekcji chodź kusze się na nią myśląc o dodaniu dziś żelatyny..

Edit

chyba jednak nie, nie mam możliwości obniżenia temperatury ;( poczekam do pełnych 3 tygodni.

Edytowane przez piwozlop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.