Skocz do zawartości

Nie przeźroczysty fermentor bez skali


Krzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletując sprzęt do warzenia piwa, znalazłem w domu 2 duże wiadra dopuszczone do kontaktu z żywnością (pojemność ok 30L - jeszcze to sprawdzę).

Moja rozterka polega na tym, że są one całe czarne (nie przeźroczyste) i nie mają żadnej skali pojemności. Czy mimo to polecili byście użyć ich jako fermentorów?

Edytowane przez Krzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wygody dobrze jednak je jakoś wyskalować, czy to baniakiem od wody 5l, czy jakimś czerpakiem z podziałką, czy używając matematyki - to nawet wygodniejsze mimo, że mniej dokładne. Pytanie jednak o szczelność pokrywy i możliwość zamontowania rurki/ kranika.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa, rurka, kranik z tego co patrzyłem nie powinny stanowić problemu. Myślę tylko nad tą skalą. Moge ją nanieść na podstawie obliczeń matematycznych na zewnętrznej stronie ale to w połączeniu z brakiem przeźroczystości fermentora nie jest wygodnym rozwiazaniem raczej. Od środka trochę się boję i nie wiem za bardzo czym mógłbym to oznaczyć tak żeby nie okazało się to szkodliwe dla brzeczki a dalej dla piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mierzyć metrówką od brzeka wiadra do poziomu cieczy tylko najpierw wyskaluj ja tak mierze w garnku lecz mam sprawę uproszczoną bo wysokość gara to 30 cm a poj. 30 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zapodałem arkusz, który pozwala sporządzić podziałkę na fermentorach. Wystarczy wpisać wymiary fermentora oraz wysokość na jakiej znajduje się ciecz w nim aby wyznaczyć ile litrów zajmuje.

objętość brzeczki nastawnej.xlsx

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady ale chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Rozmierzenie podziałki - OK. Nie ma problemu.

Zastanawiam się tylko po której stronie (wewnętrznej/zewnętrznej) ją nanieść.

Jeśli po zewnętrznej to mogę narysować jakimś markerem białym czy czymś ale trudno z takiej podziałki czytać.

Teoretycznie można od wewnątrz ale nie wiem czym to zrobić żeby jakieś niepożądane substancje się z narysowanej skali nie wytrąciły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wewnątrz absolutnie nie. Zmierz maksymalną objętość oraz 5l mniej i nanieś ją na zewnątrz. patrząc z góry i przykładając rękę do zewnętrznego znacznika będziesz widział mniej więcej ile litrów masz piwa. Browar to nie apteka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a może po prostu posłużyć się wagą? Nie wiem tylko czy można przyjąć w przybliżeniu, że brzeczka/piwo ma taką samą gęstość co woda? Wydaje mi się, że różnica jeśli nawet jest, to na tyle mała, że można ją pominąć. To chyba najprostsze rozwiązanie i nie trzeba nic wkładać do piwa :ble: Trzeba tylko przetestować jakąś wagę łazienkową, nalewając np. wody z 5l baniaka i po kłopocie.

 

Z ciekawości chyba skonfrontuję dziś tą metodę ze skalami naniesionymi na różne fermentory.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy można przyjąć w przybliżeniu, że brzeczka/piwo ma taką samą gęstość co woda? Wydaje mi się, że różnica jeśli nawet jest, to na tyle mała, że można ją pominąć

Ja tak liczę objętość - masa przy korygowaniu wodą po gotowaniu. Lekkie piwo jest o jakieś 5% cięższe niż woda, przy 24 blg to jest 10% wg kalkulatora w necie.

Przy założeniu, że browar to nie apteka moim zdaniem pomijalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentator bez skali polecam - nadaje się. Tylko policz objętość brzeczki przed wlaniem i pamiętaj, że piana może mieć kilka centymetrów i wyjść na spacer:) (winiarze mówią, że napełniamy fermentator do 2/3 objętości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a może po prostu posłużyć się wagą? Nie wiem tylko czy można przyjąć w przybliżeniu, że brzeczka/piwo ma taką samą gęstość co woda?

Masz tu gęstość brzeczki nastawnej w zależności od ballingu:

1 1,004

2 1,008

3 1,012

4 1,016

5 1,020

6 1,024

7 1,028

8 1,032

9 1,037

10 1,041

11 1,046

12 1,050

13 1,055

14 1,060

15 1,064

16 1,069

17 1,074

18 1,079

19 1,084

20 1,090

21 1,095

22 1,100

23 1,106

24 1,112

25 1,117

26 1,123

27 1,129

28 1,135

29 1,141

30 1,148

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.