Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast EKG na goryczkę dam 30g Target  Chellengera, natomiast 30g EKG dam na aromaty.

 

W domu mam sodę kaustyczną bo ostatnio do rur kupowałem to może ten mój sprzęt potraktuje sodą, później oxy a na końcu piro żeby już się nie wkurwiać.

 

Dzięki za podpowiedzi ?

Edytowane przez zunior88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć!
Przymierzam się do kolejnej warki, ale mam problem w jaki styl celować. Chodzi o to, że mam gęstwę FM55 po ostatnim NEIPA i chciałbym ją wykorzystać, a nie chciałbym robić kolejnego neipa z rzędu. Próbowaliście używać tych drożdży w jakichś innych stylach?

Wysłane z mojego Lenovo TB-X705F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Proszę o poradę.

W czwartek wyjeżdżam na jakieś 12 dni, trochę nagle, a nastawiłem się na warzenie Weizena lub American Wheat.

Warki robię połówkowe, ok. 11L.

 

Mam:

Ok. 1,75 kg słodu pszenicznego

2 kg słodu pilzneńskiego

1 kg płatków owsianych

Słoik trzytygodniowej gęstwy US-05 + jakieś pół saszetki

Saszetka drożdży WB-06

Dużo chmielu (różne amerykańskie odmiany, do tego niemiecki Opal)

Łuska ryżowa do filtracji

 

Mam wolny czas na warzenie przed czwartkiem,  ale chciałem warzyć jutro,  żeby kontrolować temperatury w lodówce styropianowej. Mogę też wywieźć fermentor do piwnicy z ok. 20 stopni. Temperatura w mieszkaniu to teraz ok. 26 stopni.

 

W grę w ostateczności oczywiście wchodzi wyprawa do sklepu piwowarskiego np. po kveiki albo drożdże belgijskie, ale raczej bym chciał wykorzystać to, co mam. 

 

Pytanie brzmi: w jaki styl celować?

Biorąc pod uwagę czas, myślałem o tym,  żeby zrobić White Ipa lub American Wheat, ale martwi mnie możliwość kontroli temperatury tylko do czwartku, ewentualnie dość długa fermentacja (zostawić na przedłużonej burzliwej, czy zlać po 5 dniach na cichą). 5 dni to jednak na pszenicę za krótko,  ale czy dwa tygodnie to nie za długo?

 

Może macie pomysł na jakiś inny styl (nawet z uwzględnieniem uzupełnienia zapasów w poniedziałek)? A może lepiej odpuścić?

 

P.S. To dopiero 5. warka, więc wybaczcie ewentualne błędy w rozumowaniu i zmienność koncepcji powodowaną zapałem neofity ;)

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czwartku już będzie pewnie po wszystkim jeśli chodzi o fermentację, więc zostawisz w tych 20 stopniach w piwnicy na tydzień czy dwa i będzie git. Dwa tygodnie to zdecydowanie nie za długo. Co do stylu, to musisz sobie odpowiedzieć na jakie piwo masz ochotę :) Raczej tym się kieruj, a nie sztywnymi ramami. No chyba że wysyłasz na konkursy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Posiadam następujące słody które zostały mi z poprzednich warek lub kupiłem przez pomyłkę i teraz nie chciałbym żeby się zmarnowały. Czy moglibyście zaproponować do czego można ich zużyć? Najlepiej razem ewentualnie osobno ? preferuje raczej lżejsze piwa o zawartości alkoholu do ok 6%

 

Fawcett Chocolate malt 0.75kg

Carawheat 4kg

Strzegom karmel 600 1kg

 

Dzięki za pomoc ?

Edytowane przez gizmoone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gizmoone napisał:

Cześć, 

Posiadam następujące słody które zostały mi z poprzednich warek lub kupiłem przez pomyłkę i teraz nie chciałbym żeby się zmarnowały. Czy moglibyście zaproponować do czego można ich zużyć? Najlepiej razem ewentualnie osobno ? preferuje raczej lżejsze piwa o zawartości alkoholu do ok 6%

 

Fawcett Chocolate malt 0.75kg

Carawheat 4kg

Strzegom karmel 600 1kg

 

Dzięki za pomoc ?

Czekoladowego dodajesz kilka procent, Carawheat kilkanaście, a karmelowego do 30. Tak więc musisz je traktować jako dodatki do dobrych kilku warek, do których potrzebujesz słodów podstawowych. Generalnie wszystkie nadają się do piw ciemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad angielskim porterem jednak nie znalazłem żadnej receptury gdzie byłyby użyte wszystkie. Oprócz czekoladowego widziałem że uzywany jest w nich karmelowy 300 ale nie wiem czy można zamiennie użyć 600 w mniejszej ilości? Nie mam doświadczenia z tworzeniem receptur więc proszę o pomoc. Mam chmiel chinook 90g i gęstwę us05. Resztę potrzebnych składników dokupię ? ewentualnie myślałem też żeby zrobić chocolate stout lub dry stout ale nie udało mi się znaleźć żadnej receptury w której byłby użyty inny z wymienionych niż czekoladowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gizmoone napisał:

chocolate stout lub dry stout ale nie udało mi się znaleźć żadnej receptury w której byłby użyty inny z wymienionych niż czekoladowy

5% czekoladowy

5% karmelowy (wybierz według uznania)

5% jęczmień palony

reszte uzupełnij słodem podstawowym

 

Zacieranie w 67 st. C przez 60 min

Wygrzew w 78 st. C przez 10 min

 

Chmielenie na goryczke zgodnie z widełkami stylu

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wizi napisał:

5% czekoladowy

5% karmelowy (wybierz według uznania)

5% jęczmień palony

reszte uzupełnij słodem podstawowym

 

Zacieranie w 67 st. C przez 60 min

Wygrzew w 78 st. C przez 10 min

 

Chmielenie na goryczke zgodnie z widełkami stylu

 

Powodzenia!

 

Celuje stylem w brown portera. Czy taka receptura będzie spoko? 

 

Zasyp na 23l

 

Pale ale 4.5kg 

Czekoladowy ciemny 0.25kg

Karmelowy 600 0.25kg

 

Chinook 10g 60min 

Chinook 20g 15min

 

Gęstwa us-05

 

Wg brewness wychodzi

11.6blg

4.7abv

47.1ebc

26ibu

 

Niby wszystkie parametry zgodnie z widełkami ale nie mam doświadczenia z tym stylem więc nie wiem czy czegoś nie brakuje. Czy pominięcie jeczmienia palonego jest ok? Widziałem że w innych recepturach był pominięty ale ich skład też był inny więc nie wiem ? czy na us-05 wyjdzie to ok czy lepiej użyć innych np s-04?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej

Warzę dziś stouta żeby powrórzyć swoją pierwszą warkę (3 już za mną) i tym razem dobrze przeprowadzić fermentację. Po warzeniu na stanie zostanie mi:

 

Pilzneński 0,7kg

Czekoladowy 0,05kg

Jęczmień palony 0,2 kg

Carafa III Special 0,25 kg

Mogę zebrać gęstwę z Danstar Nothingham będzie po 2 warkach. Mam jakieś śladowe ilości chmielu (może 20g).

Czy da się do tego coś dokupić żeby stworzyć porter angielski ( oczywiście bez dodawaniajęczmienia palonego) lub jakiegoś fajnego stouta?

Edytowane przez bielaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jestem w posiadaniu 2 x ekstrakt słodowy Pale Ale 1,7kg + Ekstrakt Słodowy jasny 1,7kg. Chmiele 60g chinook, 100g Citra, 100g Cascade, 30g Mosaic, 30g Amarillo, 40g Lubelski. Chciałbym zrobić z tego Ape, warka 25l lub więcej w zależności od BLG, niestety nie mogę znaleźć kalkulatora do ekstraktu aby to policzyć. Chciałbym zapytać o chmielenie, co mi radzicie? Zależy mi na wyraźnej goryczce i sosnowych nutach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, zasada napisał:

Dowolny kalkulator i wybierasz Liquid Malt Extract, LME. W mojej stopce masz przykładowe linki.

 

 

ten jest odpowiedni? https://www.brewersfriend.com/extract-ogfg/    wpisuje 5,1 w LME, 0 w DME i Bath Size 25l i wychodzi ok 5,5% alkoholu. Dobrze to liczę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na forum i proszę o radę ;)

 

mam obecnie takie słody na stanie, których chciałbym się pozbyć :

 

pszeniczny 1,25kg

wiedeński 1kg

monachijski jasny 1,6kg

karmelowy 50  0,7kg

karmelowy 600  1kg

cookie 1kg

czekoladowy ciemny 1kg

obłuszczony barwiący 0,5kg

 

+ słody podstawowe pale ale/pils.

 

chmiele : summit, huell melon, vital, admiral, nugget, hallertau tradition, lomik, magnum, perle, oktawia i ekg.

 

interesuje mnie piwo górnej fermentacji, drożdże gozdawa bavarian wheat, warka 10-12l - temperatura fermentacji pokojowa (do tych drożdży chyba ok, gdyż pudło styropianowe aktualnie zajęte) ; warzenie będzie się odbywać metodą BIAB.

 

z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 

drożdże w tym wypadku decydują. Pszeniczne w stylu niemieckim - Hefewiezen, Dunkelweizen lub Weizenbock.

Tutaj masz sporo sprawdzonych receptur w tych stylach które wymieniłem.

Wbij w jakiś kalkulator online i do roboty :) 

Słodów masz praktycznie na każdy styl więc jakbyś zmienił drożdże to możesz uwarzyć cokolwiek, a tak na tych drożdżach które masz to otrzymasz pszeniczniaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprzeglądałem te receptury i skleiłem coś takiego :

 

pszeniczny 1,25 kg

monachijski jasny 1 kg

karmel 50  0,2 kg

karmel 600  0,1 kg

czekoladowy ciemny  0,1 kg

płatki pszenne  0,25 kg (?)

 

ma to sens jeśli chodzi o dunkelweizena?

płatki pszenne dla podbicia blg można dodać?

 

wychodzi 10l, 11.9 blg, kolor 51 ebc (czyli trochę ciemniejszy ale to nie konkurs) - chmielenie 10g lomik na 60 minut (ibu 15,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

dunkelweizen zrobiony, zwolniło się miejsce w pudle styropianowym i myślę o Black IPA.

wzorując się na przepisie scooby_brew ułożyłem coś takiego, prosiłbym o poprawki :

 

2,5 kg pale ale

0,2 kg karmel 30

0,2 kg cookie

0,1 kg karmel 600

0,12 kg cukier brązowy

0,25 kg barwiący obłuszczony (w oryginale jest carafa II special, którego nie posiadam - mam barwiący obłuszczony i czekoladowy ciemny)

 

warka ~ 10l, drożdże mogą być us-05 lub gozdawa hybrid ale ; z tego przepisu wychodzi 14blg i kolor 79 ebc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tommy napisał:

hej,

 

dunkelweizen zrobiony, zwolniło się miejsce w pudle styropianowym i myślę o Black IPA.

wzorując się na przepisie scooby_brew ułożyłem coś takiego, prosiłbym o poprawki :

 

2,5 kg pale ale

0,2 kg karmel 30

0,2 kg cookie

0,1 kg karmel 600

0,12 kg cukier brązowy

0,25 kg barwiący obłuszczony (w oryginale jest carafa II special, którego nie posiadam - mam barwiący obłuszczony i czekoladowy ciemny)

 

warka ~ 10l, drożdże mogą być us-05 lub gozdawa hybrid ale ; z tego przepisu wychodzi 14blg i kolor 79 ebc.

 

Co kto lubi - osobiście obciąłbym karmele i zmniejszył ilość barwiącego - plus barwiący wrzucił tylko na wygrzew. Pytanie też, jak chcesz chmielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wywalę karmele i barwiący to już nie będzie black ;) 

barwiący tak jak piszesz ma iść na wygrzew.

 

chmielenie chce robić tak jak w oryginalnym przepisie, ale chmiele muszę zamienić bo tych akurat nie posiadam - planowałem centennial -> magnum, cascade -> summit, willamette -> ekg (porcje na pół bo te cytowane to dla warki 20l).

Cytat

Chmiele:

25 g Centennial (albo 40 g Marynki), 60 min

25 g Cascade 45 min

25 g Willamette 15 min (albo Fuggle albo E.K. Goldings)

25 g Cascade 0 min

50 g Cascade na zimno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tommy napisał:

jak wywalę karmele i barwiący to już nie będzie black ;) 

barwiący tak jak piszesz ma iść na wygrzew.

 

chmielenie chce robić tak jak w oryginalnym przepisie, ale chmiele muszę zamienić bo tych akurat nie posiadam - planowałem centennial -> magnum, cascade -> summit, willamette -> ekg (porcje na pół bo te cytowane to dla warki 20l).

 

 

Nie mówię, żeby całkowicie wyrzucić, tylko zmniejszyć ilość. W ostatniej black ipie, którą robiłem 0,4kg carafy iii special dało zdecydowany smak czekoladowo-palony (na 2x większą ilość niż u ciebie). Przy kolejnej warce obetnę gdzieś do 0,25-0,3, kolor nie powinien ucierpieć zbytnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, punix napisał:

 

Nie mówię, żeby całkowicie wyrzucić, tylko zmniejszyć ilość. W ostatniej black ipie, którą robiłem 0,4kg carafy iii special dało zdecydowany smak czekoladowo-palony (na 2x większą ilość niż u ciebie). Przy kolejnej warce obetnę gdzieś do 0,25-0,3, kolor nie powinien ucierpieć zbytnio.

 

obetnę barwiący do 150g - jakbym zamiast karmeli dał 100g czekoladowego ciemnego będzie ok? ( czekoladowy też dać na koniec jak barwiący?)

bo przeglądając np gotowe zestawy w sklepach, jest w nich barwiący i czekoladowy ciemny - kolor wtedy by wyszedł 66ebc, 13blg (może więcej jak wydajność wyjdzie lepsza, ale liczę dla 65%).

Edytowane przez tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tommy napisał:

 

obetnę barwiący do 150g - jakbym zamiast karmeli dał 100g czekoladowego ciemnego będzie ok? ( czekoladowy też dać na koniec jak barwiący?)

bo przeglądając np gotowe zestawy w sklepach, jest w nich barwiący i czekoladowy ciemny - kolor wtedy by wyszedł 66ebc, 13blg (może więcej jak wydajność wyjdzie lepsza, ale liczę dla 65%).

 

Nie patrz tylko i wyłącznie na kolor, bo każda zmiana słodów da inny efekt końcowy.

Jeśli pasuje ci piwo, które nie będzie "west coast black ipa" (czyli nie będzie specjalnie wytrawne) - zostaw karmelowe bez zmian. Jeśli wolisz bardziej wytrawne piwo - zmniejsz ilość karmelu i cookie (dodając zamiast tego np. więcej pale ale dla zachowania blg).

Jeśli lubisz black ipę idącą w stronę american stouta - zostaw barwiący tak, jak jest. Jeśli chcesz, żeby barwiący dawał głównie kolor - zmniejszyłbym go do jakichś 150g.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.