Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Arek P. napisał:

Orientujesz się może od czego zależy... karolyczność piwa? :)

Zakładam, że od stopnia odfermentowania. Np. Brewtarget liczy kaloryczność w szklance piwa. Ściągnij i się pobaw, na forum jest wątek dla użytkowników jeśli napotkasz problemy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zasada napisał:

W zależności od temperatury fermentacji i kilku innych zmiennych może być proste pijalne, albo proste niepijalne.

Jakbyś miał 2*ekstrakt byłoby lepiej.

Z dwoma ekstraktami wyszło by pełniejsze, przy 20l to ok 11-12blg, być może nawet za treściwe jeśli chcesz uzyskać coś a'la Carlsberg. Najlepiej to 2x1,7kg ekstraktu jasnego oraz 0,5kg cukru na 25l. Cukier podbije ekstrakt ale jednocześnie podbije odczucie wytrawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/6/2020 at 10:26 AM, Arek P. said:

Orientujesz się może od czego zależy... karolyczność piwa? :) Tzn. chciałbym uzyskać efekt "fit". Takie piwo jak "Zamkowe" ma zaledwie 34kcal, podczas gdy reszta ma 40-50kcal. Chyba nie ma znaczenia ilość alkoholu, bo takie 3% też potrafią mieć po >40kcal. Więc może to kwestia fermentacji, albo składników (np. cukier/glukoza zamiast słodu)

Na mój chłopski rozum kaloryczność piwa to cukry resztkowe (załóżmy, że w gruncie rzeczy dekstryny) i alkohol. Alkohol ma kaloryczność około 7 kcal/g, zaś dekstryny 4 kcal/g.

 

Jeżeli chcesz uzyskać piwo niskokaloryczne, powinieneś uwarzyć jak najlżejsze piwo i jak najgłębiej odfermentować (a więc zatrzeć na wytrawnie i użyć drożdży o dużym odfermentowaniu) — podczas fermentacji drożdże pozyskują z cukrów energię, więc im więcej tych cukrów przejedzą, tym więcej energii ubędzie z trunku, mimo że jednocześnie przybędzie alkoholu.

 

W Sieci znajdziesz różne kalkulatory, tabelki etc. Wiele bierze pod uwagę tylko ABV, pomijając kwestię odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

postanowiłem spróbować swoich sił i zrobić swoje piwko.

Chciałbym zrobić piwo jasne dlatego wybrałem Pilzner'a.

Na początek jako że to mój pierwszy nastaw do zestawu piwowarskiego wybrałem brewkit pilsner 1,8kg mangrove jacks. Aby piwo smakowało jak najlepiej nie chce go robić na cukrze ani glukozie tylko na ekstrakcie słodowym.

I tu pojawia się problem, ponieważ w aukcji jest napisane 1,5 kg ekstraktu, a w sklepie mam dostępne 1,2 i 1,7 kg. Rozumiem, że więcej ekstraktu - piwo mocniejsze, mniej - słabsze? W którą stronę lepiej iść aby piwo miało % a nie smakowało mega mocno?

Na pierwszy nastaw tzw. gotowca będę potrzebował:

Brewkit, ekstrakt słodowy, drożdże, pirosiarczyn do dezynfekcji i cukier do refermentowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pigwa1155 to nie do końca dobry wątek na takie pytania.

Odnośnie postu: ja dodałbym 1,7 kg

Odnośnie potrzeb do pierwszego gotowca, to jeszcze woda, sprzęt i temperatura.
Więcej na ten temat w wątkach poświęconych pierwszym nastawom z brewkita.

Na forum obok jest fajne opracowanie dostępne po zalogowaniu: https://www.browar.biz/artykuly.php?id=53 - jeśli nie masz/ nie chcesz mieć konta to patrz w załącznik.

o-brewkitach-browar.biz.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć i czołem!

Zabieram się za uwarzenie swojego pierwszego piwa. Sprzęt i surowce już mam, wielka prośba o pomoc w dopracowaniu receptury. Na początek zdecydowałem się na zestaw startowy (z zacieraniem) Pale Ale 12° BLG z Centrum Piwowarstwa:

Słód pilzneński 2,55 kg

Słód monachijski 1,40 kg

Słód karmelowy jasny 0,35 kg

Chmiel Marynka, granulat, 40 g

Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

 

Z różnych stron słyszałem że zestawy startowe często niedomagają w ilości chmielu, więc zaopatrzyłem się dodatkowo w 50 g szyszek Iungi. Zależy mi na piwie z wyraźną goryczką i przyjemnym chmielowym aromatem. Nie chciałbym jednak przesadzić i skończyć z czymś w okolicach 100 IBU (co pokazują liczne kalkulatory). Czy zatem dać cały chmiel czy może któryś ograniczyć/zrezygnować? Który najlepiej na goryczkę (zakładam że Marynka?) A który na smak i aromat? Czytałem że Iunga potrafi dać przyjemne owocowe aromaty, czy rzeczywiście? Dodam że nie planuję przeprowadzać fermentacji cichej więc chmielenie na zimno raczej odpada.

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bednarco napisał:

Cześć i czołem!

Zabieram się za uwarzenie swojego pierwszego piwa. Sprzęt i surowce już mam, wielka prośba o pomoc w dopracowaniu receptury. Na początek zdecydowałem się na zestaw startowy (z zacieraniem) Pale Ale 12° BLG z Centrum Piwowarstwa:

Słód pilzneński 2,55 kg

Słód monachijski 1,40 kg

Słód karmelowy jasny 0,35 kg

Chmiel Marynka, granulat, 40 g

Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

 

Z różnych stron słyszałem że zestawy startowe często niedomagają w ilości chmielu, więc zaopatrzyłem się dodatkowo w 50 g szyszek Iungi. Zależy mi na piwie z wyraźną goryczką i przyjemnym chmielowym aromatem. Nie chciałbym jednak przesadzić i skończyć z czymś w okolicach 100 IBU (co pokazują liczne kalkulatory). Czy zatem dać cały chmiel czy może któryś ograniczyć/zrezygnować? Który najlepiej na goryczkę (zakładam że Marynka?) A który na smak i aromat? Czytałem że Iunga potrafi dać przyjemne owocowe aromaty, czy rzeczywiście? Dodam że nie planuję przeprowadzać fermentacji cichej więc chmielenie na zimno raczej odpada.

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki!

 

Wrzuć całość w jakiś kalkulator - choćby PPPP  (dostępny w plikach na stronie) czy brewness. Przy 12°blg, jeśli nie chcesz jakiejś mocnej goryczki, celowałbym w 30-35 ibu. Z tych trzech chmieli to iungi użyłbym na goryczkę, a marynki i lubelskiego na aromat. Choć oczywiście można też marynkę, a iungę i lubelski na aromat.

P.S. Fermentacja "cicha" zajdzie tak czy siak, o ile przeznaczysz na fermentację odpowiedni czas, po prostu nie chcesz zlewać znad drożdży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, punix napisał:

 

Wrzuć całość w jakiś kalkulator - choćby PPPP  (dostępny w plikach na stronie) czy brewness. Przy 12°blg, jeśli nie chcesz jakiejś mocnej goryczki, celowałbym w 30-35 ibu. Z tych trzech chmieli to iungi użyłbym na goryczkę, a marynki i lubelskiego na aromat. Choć oczywiście można też marynkę, a iungę i lubelski na aromat.

P.S. Fermentacja "cicha" zajdzie tak czy siak, o ile przeznaczysz na fermentację odpowiedni czas, po prostu nie chcesz zlewać znad drożdży ;)

Dzięki za odpowiedź, wrzuciłem wszystko w PPPP i wychodzi na to że z samej Marynki i Lubelskiego dostanę ok 45 IBU (w zupełności by wystarczyło). Czy w takim razie polecacie zamiast Marynki dać Iungę? Czy też dać jedno i drugie w mniejszych ilościach (nie chciałem otwierać paczki jeśli nie zużyje całego chmielu) i liczyć na to że to co zostanie wytrzyma do kolejnej warki? Co waszym zdaniem da najlepszy efekt w aromacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bednarco napisał:

Dzięki za odpowiedź, wrzuciłem wszystko w PPPP i wychodzi na to że z samej Marynki i Lubelskiego dostanę ok 45 IBU (w zupełności by wystarczyło). Czy w takim razie polecacie zamiast Marynki dać Iungę? Czy też dać jedno i drugie w mniejszych ilościach (nie chciałem otwierać paczki jeśli nie zużyje całego chmielu) i liczyć na to że to co zostanie wytrzyma do kolejnej warki? Co waszym zdaniem da najlepszy efekt w aromacie?

 

Chmiel w zamrażarce spokojnie można przetrzymywać dłużej (zresztą, najlepiej żeby cały czas był w niskich temperaturach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Godzinę temu, koncept napisał:

Dzień dobry, pytanie jest takie: mam wszystkie składniki na east coast ipa ale nie mam zalecanych US-05. Czy jeśli użyję Pacific Ale, które mam, to bardzo zepsuję piwko? |W sensie że odbiegnę od stylu.

 

Osobiście nie używałem tego szczepu, ale patrząc po opisie powinny być nawet lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
3 godziny temu, technodrome napisał:

Witajcie, chciałbym się pozbyć części zapasów. Mam:

  • 4kg Pale ale Viking
  • 2kg pszeniczny Viking
  • 1kg czekoladowy 800-1100 EBC

Chmiele:

  • Marynka 60g
  • Puławski 60g
  • Tradition ok 100g
  • Zula 30g

Drożdże suchary WB-06 i będzie gęstwa US-05. Ktoś coś z podobnych składników zrobił fajnego?

 

100% składników ciężko będzie wykorzystać.

Na gęstwie można np. polską pszenicę - 3kg pale, 2kg pszenicy, marynka na goryczkę, na aromat reszta marynki, puławski i zula.

Albo a'la porter: 4kg pale, jakieś 0,3kg pszenicy i coś tylko na goryczkę. Ewentualnie double wheat porter :D  cały pale i pszenica, 0,5kg czekoladowego i marynka na goryczkę, ewentualnie coś na aromat.

Na WB 06 to weizen albo dunkelweizen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie
Mam pytanie- zostało mi 30g magnum i 90g citry. Jakoś kupiłem ją pół roku temu i zapomniałem.
Za chwilę rodzi mi się dziecko więc chciałbym zrobić jedną warkę,ostatnią na jakiś czas albo nawet sprzedać sprzęt. Stąd pytanie- nie mam już słodów więc jakie dokupić i co zrobić żeby je wykorzystać na coś dobrego?
Uwarzylem z 12 warek ale nie miałem styczności z Citra, nie wiem jak to ugryźć
Będę wdzięczny za podpowiedź

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kyr napisał:

Witajcie
Mam pytanie- zostało mi 30g magnum i 90g citry. Jakoś kupiłem ją pół roku temu i zapomniałem.
Za chwilę rodzi mi się dziecko więc chciałbym zrobić jedną warkę,ostatnią na jakiś czas albo nawet sprzedać sprzęt. Stąd pytanie- nie mam już słodów więc jakie dokupić i co zrobić żeby je wykorzystać na coś dobrego?
Uwarzylem z 12 warek ale nie miałem styczności z Citra, nie wiem jak to ugryźć
Będę wdzięczny za podpowiedź

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka
 

 

Chmiel mam nadzieję przechowywany w zamrażarce albo chociaż lodówce?

Można z tego np. apę zrobić.

5kg pale ale, drożdże US-05 albo kveik (w zależności, czy masz możliwość utrzymania niższej temperatury), magnum na goryczkę, citra np. 30g na 10 minut, 60 minut na hopstand, ewentualnie po wyłączeniu grzania.

Albo 50/50 pale i pszeniczny i american wheat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Citra na zimną - daje fajne Citrusowe aromaty :
Coś takiego jak piszesz mam w butelkach - słód Pilzneński (pewnie Ale równie dobrze może być), Magnum i Lubelski na goryczkę,

Citra na aromat. Akurat dwa z nich masz... Piwo wyszło przyjemne, cytrusowe aromaty miłe dla nosa :)

 

J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piwowarów. Mam straszny problem. W skrócie zrobiłem piwo z puchy i było pyszne. Później chciałem zrobić piwo ze słodów i dwie moje warki okazały się kwasem. Teraz po dwu rocznej przerwie robię trzecią próbę. Mam nadzieję że nie ostatnią. 

Postanowiłem że teraz nie będę zlewał na cichą i zostawię to do końca bez przelewania żeby nie zakazić. Piwo zrobić z jednego słodu. Czy mogę zrobić taki prosty przepis:

Zasyp

* słód pale ale - 4,25kg

Zacieranie

* 60' - 65C

Gotowanie 60'/chmielenie

* 60' - 30g ekg (East Kent Goldings)

* 10' - 15g ekg

* 0' - 15g ekg

 Chcę zrobić jakieś piwo jasne bo te mi najbardziej smakują. Czy taki przepis się nada czy dodać jeszcze jakiś chmiel? 

Proszę pomóżcie bo jak jeszcze raz wyjdzie kwas to będzie załamka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zunior88 napisał:

Czy taki przepis się nada czy dodać jeszcze jakiś chmiel? 

Proszę pomóżcie bo jak jeszcze raz wyjdzie kwas to będzie załamka.

Cześć,

osobiście na 60 minut użyłbym jakiegoś chmielu o większej ilości alfa kwasów. Trzymając się UK: Challanger albo Target. Ale SMASH pale ale - EKG też wygląda dobrze.

Natomiast kwas - infekcja nie zależy od receptury tylko sterylności procesu.

Jakich środków dezynfekujących i jaki sposób używałeś? Jakie masz teraz - po roku - środki chemiczne?

 

Pozdrawiam
Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytałem o tym że ekg jest taki średni do chmielenia na goryczke. Dzieki za te dwa namiary na chmiel poczytam w pracy. Chcę zrobić coś prostego żeby gdzieś się nie pomylił i znowu czegoś nie spaprał.

15 minut temu, zasada napisał:

 

Jakich środków dezynfekujących i jaki sposób używałeś? Jakie masz teraz - po roku - środki chemiczne?

 

 

Wcześniej pirosiarczyn sodu, ale teraz dodatkowo kupiłem oxy i najpierw wyczyszczę beczki ze sprzętem oraz butelki, a później jeszcze raz pirosiarczynem żeby mieć pewność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zunior88 napisał:

ekg jest taki średni do chmielenia na goryczke

Znaczy ma mało alfa kwasów i trzeba go dawać więcej.

Oxi + Piro pewnie da radę. Pamiętaj też o wężykach i kranikach.

Ja stosuję oxi do mycia i starsan do dezynfekcji. Po kilku zaciągnięciach piro na początku zabawy jak tylko trafiłem na StarSan przestawiłem się bez mrugnięcia.

Powodzenia, przełamania impasu i dobrego bitterka.

A jakie drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zasada napisał:

Po kilku zaciągnięciach piro na początku zabawy jak tylko trafiłem na StarSan przestawiłem się bez mrugnięcia.

 

A jakie drożdże?

Właśnie piro też zaciągnąłem i było to jedno z gorszych uczuć :) przepatrzę tego StarSan'a

 

Drożdże planuje proste * US05  bo w sumie mam na dole w piwnicy około 20 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zunior88 napisał:

Właśnie czytałem o tym że ekg jest taki średni do chmielenia na goryczke. Dzieki za te dwa namiary na chmiel poczytam w pracy. Chcę zrobić coś prostego żeby gdzieś się nie pomylił i znowu czegoś nie spaprał.

 

Wcześniej pirosiarczyn sodu, ale teraz dodatkowo kupiłem oxy i najpierw wyczyszczę beczki ze sprzętem oraz butelki, a później jeszcze raz pirosiarczynem żeby mieć pewność.

 

 

Jeśli dalej korzystasz ze sprzętu, na którym miałeś infekcje, to polecam poczytać o NaOH, choćby w poniższym linku. Samo oxi/starsan może nie wystarczyć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.