Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z przypadkami że s-33 potrafiły dać dziwne posmaki definitywnie nie pasujące do ejla. S-33 mają też to do siebie że czasem nie chcą zejść tak nisko jakbyśmy chcieli i potem powstają kolejne tematy czy można już butelkować przy tylu i tylu blg. Poza tym moim zdaniem dla kogoś kto zaczyna zabawę z piwem, lepiej robić piwa w których drożdże nie dają za wiele od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spotkałem się z przypadkami że s-33 potrafiły dać dziwne posmaki definitywnie nie pasujące do ejla.

a to chyba zrozumiałe przy drożdżach, które raczej nie są drożdżami "ejlowymi"?

 

 

S-33 mają też to do siebie że czasem nie chcą zejść tak nisko jakbyśmy chcieli i potem

Chcieć to my możemy... a drożdże i tak zrobią to co chcą :) (to chyba oczywiste?)

 

 

Poza tym moim zdaniem dla kogoś kto zaczyna zabawę z piwem lepiej robić piwa w których drożdże nie dają za wiele od siebie.

Moim skromnym zdaniem, należy na początku używać drożdży jak trzeba i takich jak trzeba, a nie szukać "świętego graala"/"złotego środka" czy czego tam jeszcze.

 

Wg mnie do ale to S-04, Danstar Windsor,

 

ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się skonsultować czy cokolwiek z tego co zaplanowałem będzie tego warte.

Najzwyklej jak się tylko da ze względu że ekstrakt ciemny zaraz dobija do końca ważności.

 

Warka 20L

  • 1.7 kg Ekstrakt Bruntal Jasny
  • 1.7 kg Ekstrakt Bruntal Ciemny

Gotowanie:

  • Marynka 30g 60min
  • Lubelski 20g 20min
  • Lubelski 10g 5 min

Marynka 10,5% / Lubelski 2,4%

 

Drożdże S-05

 

 

Wychodzi niecałe 40 IBU, więc chyba zbiję Marynkę do 20g bo nie wiem czego się spodziewać ;-)

 

Mam też 20g skórki słodkiej pomarańczy, myślałem żeby dorzucić na ostatnie 10 minut gotowania, może wystarczy na drobny posmak.

 

Wygląda dobrze czy też wprowadzać zmiany w chmieleniu ?

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Zrezygnowałem z warzenia mocnego piwa (to jednak nie na mój organizm) i zasyp w postaci:

 

słód (rozluźnienie ~60%) żytnio-pszenno-jęczmienno-owsiany (po 25%) - jasny, suszony w 75C przez 7 h - 0.5 kg

 

słód (rozluźnienie ~60%) żytnio-pszenno-jęczmienno-owsiany (po 25%) - jasny, dosuszony w 100C przez 1 h - 0.25 kg

 

słód (rozluźnienie ~60%) żytnio-pszenno-jęczmienno-owsiany (po 25%) - nieco ciemniejszy, dosuszony w 125C przez 0.5 h - 0.125 kg

 

słód (rozluźnienie ~60%) żytnio-pszenno-jęczmienno-owsiany (po 25%) - ciasteczkowy?, dosuszony/prażony w 175C przez 0.25 h - 0.125 kg

 

wsadziłem do piekarnika i w jakieś 30 min. doprowadziłem do temp. 250C. Wcześniej do całości dodałem 250g białego ryżu i wszystko razem wymieszałem. Całość wygląda dość zróżnicowanie - od orzecha do kawy, ryż soft ball karmel. Co lekkiego i wytrawnego mogę z tego i dodatków (jakich) zrobić? Zaznaczam, że szkoda mi to wyrzucić :)

Będę wdzięczny za porady a konstruktywne sugestie przyjmę z pokorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji:

 

4kg pale ale

1kg pilzneńskiego

1kg bursztynowego

1 kg karmelowego 30

 

Chmiele :Mosaic   60g

               Fantasia 60g

               Magnum 10g

 

Drożdże : US-04

                US-05

 

Szukałem czegoś,żeby wykorzystać wszystkie słody i chmiele ale brak doświadczenia we własnym komponowaniu receptur.

Warka około 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem czegoś,żeby wykorzystać wszystkie słody

Absolutnie nie dawaj kilograma słodu bursztynowego, bo nie wypijesz tego. Podobnie z karmelowym.

Daj np. cały pale ale, 400g karmelowego, 100g amber, nachmiel mosaikiem na 35-40 ibu + trochę na aromat, wyjdzie fajny bitter z amerykańską nutką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szukałem czegoś,żeby wykorzystać wszystkie słody

Absolutnie nie dawaj kilograma słodu bursztynowego, bo nie wypijesz tego. Podobnie z karmelowym.

Daj np. cały pale ale, 400g karmelowego, 100g amber, nachmiel mosaikiem na 35-40 ibu + trochę na aromat, wyjdzie fajny bitter z amerykańską nutką.

iękuje

Właśnie o coś takiego mi chodziło.Nadałeś słuszny kierunek moim poszukiwaniom:-)Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji:

 

4kg pale ale

1kg pilzneńskiego

1kg bursztynowego

1 kg karmelowego 30

 

Chmiele :Mosaic   60g

               Fantasia 60g

               Magnum 10g

 

Drożdże : US-04

                US-05

 

Szukałem czegoś,żeby wykorzystać wszystkie słody i chmiele ale brak doświadczenia we własnym komponowaniu receptur.

Warka około 20 litrów.

Jak kolega wyżej napisał, nie wszystko na raz ;). 10% słodów specjalnych to bym raczej nie przekraczał, a nawet zbliżył się do 5%. Pilsa i PA możesz wykorzystać w całości. W przeciwieństwie do dirk gently, to ja bym nie chmielił na goryczkę Mosaiciem, tylko użył do tego Magnuma, a Mosaica dodawał w późniejszych etapach gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Będzie coś z tego? Nigdy nie używałem jeszcze karmeli ze strzegomia, zresztą chyba w ogóle karmelowych jeszcze nie używałem poza tymi z ebc 30-50 także nie wiem jak wpływają na piwo - nie chciałbym dostać ulepka.

Nic z tych rzeczy, ja nawet do IPA daję 10% karmelowych, trzeba dobrze skontrować goryczką i piwo jest fajne - dużo się w nim dzieje. Ulepka nie zanotowałem :) piwo z gatunku takich gdzie dwie pinty schodzą od razu i się człowiek rozgląda za trzecią.

A zacierasz w jakich temperaturach żeby przy 10% słodów karmelowych nie było zbyt słodko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do dirk gently, to ja bym nie chmielił na goryczkę Mosaiciem, tylko użył do tego Magnuma, a Mosaica dodawał w późniejszych etapach gotowania.

Tylko że Magnuma kolega ma jedynie 10g, więc zbytnio nie poszaleje z goryczką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będzie coś z tego? Nigdy nie używałem jeszcze karmeli ze strzegomia, zresztą chyba w ogóle karmelowych jeszcze nie używałem poza tymi z ebc 30-50 także nie wiem jak wpływają na piwo - nie chciałbym dostać ulepka.

Nic z tych rzeczy, ja nawet do IPA daję 10% karmelowych, trzeba dobrze skontrować goryczką i piwo jest fajne - dużo się w nim dzieje. Ulepka nie zanotowałem :) piwo z gatunku takich gdzie dwie pinty schodzą od razu i się człowiek rozgląda za trzecią.

 

A zacierasz w jakich temperaturach żeby przy 10% słodów karmelowych nie było zbyt słodko?

 

Akurat to piwo w 65 stopniach.

http://www.piwo.org/topic/16503-browar-najgorszego-sortu/page-2?do=findComment&comment=373154

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do dirk gently, to ja bym nie chmielił na goryczkę Mosaiciem, tylko użył do tego Magnuma, a Mosaica dodawał w późniejszych etapach gotowania.

Tylko że Magnuma kolega ma jedynie 10g, więc zbytnio nie poszaleje z goryczką.

Może wtedy zacząć dodawać Mosaica później, np. w 20/30 minucie, będzie miał chociaż trochę smaku z niego, a pół godziny gotowania dołoży brakującą goryczkę. Kwestia przeliczenia, w każdym razie ja bym szedł w kierunku zużycia Magnuma i użycia Mosacia nieco później. Tak po prawdzie to i Fantazję bym także gdzieś na aromat wcisnął.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając receptury forumowe często mam wrażenie że powstają one na zasadzie "to też jeszcze bym gdzieś wcisnął".

Jadąc schematami,nic odkrywczego nie powstanie. W każdym siedzi odrobina eksperymentatora"a co będzie,jak wrzuce troche tego"? Dziekuje za rady,poeksperymentuje napewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając receptury forumowe często mam wrażenie że powstają one na zasadzie "to też jeszcze bym gdzieś wcisnął".

Nie widzę w tym nic złego, jeśli jest to robione z głową. Bywają też piwa typu "czyszczenie magazynu" które niejednokrotnie potrafią pozytywnie zaskoczyć. Właściwie swoje receptury tak często zmieniam, potem jeszcze ulegają zmianie podczas samego warzenia, że większość piw faktycznie mógłbym tym mianem określić :).

 

Poza tym kolega napisał jak poniżej, więc ja się tylko dostosowują do prośby. Jeśli uzna rady za trafione, to możemy zacząć mówić o konkretach.

Szukałem czegoś, żeby wykorzystać wszystkie słody i chmiele ale brak doświadczenia we własnym komponowaniu receptur.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc schematami,nic odkrywczego nie powstanie.

Może tak gadam dlatego że nie jestem entuzjastą "odkrywczych" piw. Z doświadczenia, ta odkrywczość to często usprawiedliwienie na niesmaczne piwo. YMMV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wykorzystać resztki, ułożyłem taką recepturę na oatmeal milk stout:

 

1,4 kg pale ale 34%

0,6 kg pils 15%

0,5 kg płatków owsianych 12%

0,3 kg monachijski 7%

0,3 kg wiedeński 7%

0,25 kg biscuit 6%

0,25 kg laktoza 6%

0,2 kg czekoladowy 1200 EBC 5%

0,2 kg Carawheat 5%

0,1 kg palony jęczmień 2%

 

20 g Premiant tylko na goryczkę

 

Drożdże US-05.

 

Warzę warki 12l.

 

Czegoś powinienem ująć? W jakiej temperaturze byście zacierali?

Edytowane przez NervGal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 400g płatków owsianych wniosło tyle tłuszczu że piana była jak na coca-coli

Jakich używałeś - błyskawicznych czy zwykłych? U mnie było bardzo podobnie w Oatmeal Stout, ale ja dawałem 800g błyskawicznych płatków owsianych. Najbardziej jednak dziwi mnie to, że większość osób na forum uważa, że płatki owsiane poprawiają pianę... przypadek?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wykorzystać resztki, ułożyłem taką recepturę na oatmeal milk stout:

 

1,4 kg pale ale 34%

0,6 kg pils 15%

0,5 kg płatków owsianych 12%

0,3 kg monachijski 7%

0,3 kg wiedeński 7%

0,25 kg biscuit 6%

0,25 kg laktoza 6%

0,2 kg czekoladowy 1200 EBC 5%

0,2 kg Carawheat 5%

0,1 kg palony jęczmień 2%

 

20 g Premiant tylko na goryczkę

 

Drożdże US-05.

 

Warzę warki 12l.

 

Czegoś powinienem ująć? W jakiej temperaturze byście zacierali?

Myślę, że spokojnie możesz to uwarzyć. Jeśli upieczesz płatki (30 min/180C), to efekt będzie ciekawszy. Zacieraj przez godzinę w 66C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Absolutnie nie dawaj kilograma słodu bursztynowego, bo nie wypijesz tego. Podobnie z karmelowym.

 

zadam pytanie w tym miejscu, wydaje mi się najmniej inwazyjne. Od razu zaznaczam, że jasnej odpowiedzi nigdzie nie uzyskałem. I tak pewnie będę musiał założyć nowy wątek, Pytanie: czym różni się bursztynowy od karmelowego? Który do bittera i w jakiej proporcji? Co te słody wnoszą? Z góry dziękuję za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.