Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

:)

 

Witam szanowne grono piwowarów domowych!

To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli głupio pytam.

 

W sobotę przymierzam się do mojej 9 warki (2 z własnym zasypem).

 

Do wyboru mam słody

48 kg Pizneńskiego z Bruntala

po 5 kg Monachijski typ I i II ze Strzegomia

1kg Barwiący ze Strzegomia.

 

Chmiele 400g Sladek, 100 g Premiant, 50 g Wakatu, 50 g Green Bullet, po 100 g Lubelski i Marynka.

 

Chciałem zrobić Ale`a obojętnie jakiego byle by było duużo goryczki, ale nie mam podstawowego słodu.

Z tym, że grand champion także jest bez podstawowego słodu, ale przeglądając przepisy zawsze mi jakiś słód brakuje.

 

Więc proszę o sugestie, dla ułatwienia nie musi to być ALE, byle było piwo górnej fermentacji (w lodówkach aktualnie fermentuje czeskie tmave oraz wędzone z mojego przepisu).

 

Warka około 25 litrowa (fermentator 33 litrowy z CP, gar na 38 litrów)

 

aha

 

zakupy u mnie możliwe dopiero w następnym tygodniu.

 

dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez bercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o słód Pale Ale, jaki przeważnie jest w Ejlach.

 

Myślę o takim zasypie:

18 litrów wody

Pilzneński 4 kg

monachijski typ II 1,3 kg

Barwiący 0,3 kg - wsypany pod koniec zacierania, przy podgrzewaniu zacieru z 62 - 78 stopni

 

Zacieranie na lenia 68 - 62 stopnie przez ok 90 min

 

Wysładzanie przy 78 stopniach łącznie ok 20 -22 litry wody

 

powinno wyjść po warzeniu, odparowaniu i stratach na dnie garnka ok 25 litów 13,5 BLG przy mojej wydajności ok 68 procent.

 

warzenie 80 min

 

po 20 min zaczynam chmielenie:

 

25 g Green Bullet 60 min

25 g Marynka 50 min

15 g Wakatu 30 min

15 g Sladek 5 min

 

Według PPPP powinno wyjśc ok 56 IBU.

 

chyba się skuszę także na chmielenie na zimno, mam dobre wrażenia po AIPA.

 

Drożdże suche Danstar Nothingham.

 

Ciekaw jestem waszej opinii.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dawać tyle wody do zacierania - prawdopodobnie spadnie wydajność. Przy takim zasypie to daj nie więcej niż 12-13L - wtedy będziesz miał możliwość delikatnego podniesienia/utrzymania temperatury przez dolanie wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziynki,

 

czyli recepta w miara oki :cool: .

 

Zacieranie wychodzi w sumie 2,1 na 1, jeszcze tak żech nie robił ale zawsze musi być tyn "pyrwszy roz" wiec tak bydzie :okey: . (normalnie robia 3,5l na kg słodu)

 

Dziynki za info odnośnie trzimania temperatury, w sumie potym, by nie przipolić to doleja podgrzoto woda, by osiongnyc temp wysładzania.

 

No i ciekaw żech je jak zitra wyjdzie wydajnosć, czy podskoczy eszcze wyżyj (skoczyła mi ostanio ja se som śrutuja).

 

pozdro i spokojnego udanego weekyndu życza

Edytowane przez bercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie wychodzi w sumie 2,1 na 1, jeszcze tak żech nie robił ale zawsze musi być tyn "pyrwszy roz" wiec tak bydzie :okey: . (normalnie robia 3,5l na kg słodu)

Oj, przepraszam za niedopatrzenie - nie zauważyłem w ogóle monachijskiego w Twoim zasypie :) Policzyłem tylko pilzneński i barwiący, czyli razem 4,3kg.

Przy 5,3kg słodu to jednak dałbym te 15l wody - faktycznie im mniej wody, tym wyższa wydajność, ale możesz natrafić na kilka problemów:

1. Wydłużony czas zacierania, aby enzymy przekonwertowały całą skrobię.

2. Nierównomierne rozłożenie temperatury w gęstym zacierze.

3. Problemy z filtracją.

 

Ja przeważnie zacieram 3:1 i w sumie mnie to odpowiada - wydajność wychodzi zwykle w granicach 75%, nie mam problemów z filtracją a i gara starcza mi akurat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem na 12,5 litrach wody.

W sumie chciałem sprawdzić, bo miedzy świętami i nowym rokiem przymierzam się do RIS`a i Barley Wine.

 

Nie było źle, podgrzewać nie podgrzewałem , tylko dodałem w przeciągu godziny i 15 min łącznie 6 litów wrzątku by utrzymać temp. Wydajność wyszła 70 %.

 

Początek filtracji zatem był w 18,5 litrach wody. Problemu z filtracją nie stwierdzono.

 

Za tydzień będzie u mnie premiera bo użyję naszej wiejskiej wody z parku, jest bardzo miękka, więc wydajność powinna jeszcze podskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- faktycznie im mniej wody, tym wyższa wydajność,

Możesz mi wyjaśnić(albo ktokolwiek inny), czemu tak jest (o ile tak jest)?

Wynika to bodajże z tego, że cała "papka" jest bardziej skoncentrowana, przez co enzymy są mniej rozwodnione, a więc silniej działają.

100% pewności nie mam - laboratorium w domu nie posiadam :) Natomiast jest to rzecz, którą wielu piwowarów sprawdzało eksperymentalnie i potwierdza - mnie również tak wychodziło, choć różnica była nieznaczna (jeżeli dobrze pamiętam, to na większym zasypie wydajność mi skoczyła o ok. 3%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tu zdaje się w kwestii stężeń nie chodzi o steżenie enzymów, a steżenie skrobi. Szybkość reakcji rośnie nieliniowo w zależności od steżenia substratu. No ale, woda to też środowisko reakcji, musi zapewnić odpowiednie warunki, temperaturę itp. W bardziej stężonym środowisku jest o to trudniej, można dezaktywować enzymy... Podejrzewam że można by z tego tematu zrobić niezłą pracę/rozprawę na temat stosunki wody do zacieru, powiążanego z mocą mieszadła/szybkością mieszania. Plus pH i inne sprawy, ehh skomplikowany temat. Choć z drugiej strony, po co odkrywać amerykę skoro tylu ludzi warzy w stosunku 1:3 i jest dobrze. Nie jesteśmy koncernami, żeby nam te kilka % wydajności zrobiło niesamowitą różnicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji 3,5kg słodu monachijskiego

2kg słodu Pale Ale

płatki pszenne, żytnie owsiane

Chmiele: Sybilla, Iunga, Motueka, Kohatu, Waimea

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już prawie po sezonie piwowarskim i zostało mi:

Pale ale 1,9kg

Wiedeński 1,8 kg

Pszeniczny 1kg

Pilzneński 0.9kg

Jęczmieni wędzony 0,7kg

Carabelge 0,2kg

Caraaroma 0,2kg

Abbey malt 0,1kg

 

Drożdże US-05

 

Chmiele: Tradition 100g, Fuggles 50g, Zeus 30g

 

Co mogę z tego zrobić?

Najchętniej to wrzucił bym wszystkie słody i zatarł w 66C.

Ale nie wiem co by z tego wyszło.

Proszę o propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już prawie po sezonie piwowarskim i zostało mi:

U kogo? :)

 

Najchętniej to wrzucił bym wszystkie słody i zatarł w 66C.

Ja po zeszłym sezonie zrobiłem coś podchodzącego pod Foreign Extra Stouta na wszystkich resztkach jakie miałem. Wyszło rewelacyjne piwo o wielu aromatach. U Ciebie niestety nie widzę nic ciemnego :(.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar uwarzyć AIPA, może jeszcze dzisiaj, zależy o której kurier przyjdzie. I tak się zastanawiam czy jak wrzucę wszystko co zamówiłem wyjdzie ok:

5 kg pale ale

1 kg monachijskiego (13,3%)

1 kg pszenicznego (13,3%)

0,5 kg caramunich I (6,7%)

 

Pierwotnie planowałem:

5 kg pale ale

0,8 kg monachijski (11,7%)

0,7 kg pszeniczny (10,2%)

0,35 kg caramunich I (5,1%)

 

Z jednej strony dobrze byłoby wszystko wykorzystać, z drugiej smak piwa jest ważniejszy. Jakieś sugestie?

Edytowane przez juzek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o poradę

Posiadam słody:

Pilzneński

Monachijski

Wiedeński

Pale Ale

Carapils

Chciałbym zrobić z nich coś co można fermentować zarówno górnymi jak i dolniakami.

Mam gęstwę US05 oraz saszetkę W34/70

Obawiam się, że z jednej saszetki ciężko będzie sprawnie przefermentować nastaw 22l, więc wymyśliłem, że podzielę brzeczkę 2x11l i do jednej zadam W34/70 a do drugiej gęstwę US05

Po fermentacji zbiorę gęstwę z W34/70 i na niej myślę, że spokojnie już cała warka pójdzie.

Tylko co sensownego z tego uwarzyć?

edit.

Dodam, że mam jeszcze trochę czasu więc mogę jeszcze jakieś słody dokupić.

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASadam

Zależy ile masz tych słodów w sumie.

Jeśli tak jak ja ostatnio 8,5kg na planowane 22l to raczej proporcje 14l ale'a i 8l lagera, bo przy brzeczce w okolicach 20°blg będziesz potrzebował wyraźnie więcej drożdży, a górne są na to nieco mniej wrażliwe (zwykle na 20l 12°Blg lagera daje się 2 saszetki, gdy dla górnych starcza jedna).

Jak masz 4-5kg słodów to będzie ok, choć ja bym się zastanowił nad zadaniem ledwo połowy US-05.

 

Ale ja zrobiłem ledwo 13 warek (z czego 9 które już doczekały czasu spożycia lub ich nie ma), więc mogę się nie znać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chmiele Magnum, Marynka i Lubelski

Zamiast w drożdże wolę zainwestować w słody, (bo i tak będę musiał coś jeszcze dokupić - planuję jakieś 5 warek do końca sezonu) o ile nic z tych które mam nie da się uwarzyć wg mojego planu.

Cel mam dwojaki:

Po pierwsze jako początkujący chciałbym zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy piwem na drożdżach górnej jak i dolnej fermentacji używając takiej samej receptury słodów a po drugie świeża gęstwa na kolejną już całą warkę 20l spokojnie wystarczy.

Pytanie tylko jak skomponować skład aby i na jednych i na drugich drożdżach wyszło coś sensownego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.