Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

daj góra 500 gram karmelu. Chmielenie proponuję bardziej 30 g magnum / 60, a potem perle 15/ 30, 15/ 5, 30/ 0, nagazowanie w okolicach 2,5. jakoś tak.wtedy wyjdzie Ci coś jasnego, pienistego, mocno chmielonego. i rób to na trochę mniejszą objętość, tak na 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że do schematu podanego przez Ciebię pasowałby Magnum dodany na zimno? Z tego co udało mi się znaleźć, to jest to stosowana praktyka.

 

EDIT:

Pójdzie po 20 gr. Magnum i Perle na zimno. Zobaczymy, co wyjdzie.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostało mi po około 500 gr. słodów:

 

- słód czekoladowy ciemny Strzegom;

- słód barwiący Strzegom (tego chyba nawet więcej).

 

Chciałbym je zużyć, bo mają prawie pół roku. Planuję dokupić słodów, żeby uzyskać zasyp (na 20 litrów piwa):

 

4 kg. Pale Ale Strzegom

250 gr. Karmelowy 150 Strzegom (zostanie mi z innego piwa, akurat 500 gr. paczka na dwa)

250 gr. Czekoladowy Ciemny Strzegom

100 gr. Barwiący Strzegom

 

Do tego 30 gr. Marynki na goryczkę i tyleż samo Lubelskiego na aromat (no może 20 gr. tego ostatniego). Właściwie nie wiem jak miałbym to nazwać, Brown Porter? Generalnie, nie dokupując dużo, chciałbym uzyskać proste, ciemne piwo i zużyć kolejne składniki, które mi zalegają po eksperymentach z namaczaniem słodów specjalnych. Macie jakieś uwagi? Drożdże US-05 będą pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie za dużo tego karmelowego sypniesz. Wydaje mi się, że w jakimś stopniu zasyp podchodzi pod Dry Stout. Chmielenie na aromat chyba bym odpuścił.

http://www.piwo.org/topic/10654-dry-stout-prosba-o-wereyfikacje-receptury/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie za dużo tego karmelowego sypniesz. Wydaje mi się, że w jakimś stopniu zasyp podchodzi pod Dry Stout. Chmielenie na aromat chyba bym odpuścił.

http://www.piwo.org/...acje-receptury/

 

Dry Stout to, to nie będzie na pewno. Z resztą czy to takie ważne jak to się nazywa? Ważne, żeby fermentacja poszła pomyślnie i w związku z tym wyszło dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa stylu akurat jest mało istotna, jedynie może pomóc w poszukiwaniu podobnej receptury :). Jeśli chodzi o chmiel goryczkowy, to dam Magnum, bo takiego mam sporo. Co do karmelowego, to myślę, że za dużo nie będzie. W tej recepturze jest go nawet więcej: http://www.piwo.org/topic/10556-klonowanie-piw-wykaz-receptur-z-magazynu-byo/page__st__60#entry221605 . Czy ilości czekoladowego i palonego będą OK? Akurat tych mogę dać nieco więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób takie, żeby tobie smakowało.

To jest oczywiste, smakować na pewno będzie :). To będzie dopiero trzecie zacieranie, w tym pierwsze z tego typu składników, stąd moje pytania. Nie mam punktu odniesienia. Pozostanę zatem przy wspomnianych ilościach i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste, smakować na pewno będzie :).

 

jeśli tak to jaki ma sens studiowanie receptury ?

Bo kwestia smaku nie ma wartości zerojedynkowych :). Z braku doświadczenia nie chciałbym uzyskać piwa, które będzie np. za mocno "palone". Rozwiązaniem jest kupno gotowego zestawu, ale tak jak wspomniałem, chcę zużyć składniki, które mi zalegają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kwestia smaku nie ma wartości zerojedynkowych :). Z braku doświadczenia nie chciałbym uzyskać piwa, które będzie np. za mocno "palone". Rozwiązaniem jest kupno gotowego zestawu, ale tak jak wspomniałem, chcę zużyć składniki, które mi zalegają.

 

w zależności od tego jak późno dorzucisz słody palone w trakcjie zacierania uzyskasz mniej lub bardziej palony aromat i smak

jak napisał ktoś wcześniej: pierwsze takie piwo nie będzie Ci zmakowało, drugie po poprawce już mniej za to trzecie będzie strzałem w 10tkę (w danym stylu)

na brak doświadczenia jest tylko jedna metoda - EXP-ić! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na brak doświadczenia jest tylko jedna metoda - EXP-ić! :)

Taki jest plan. Mam sojusznika w postaci żony, więc z tym problemu nie będzie :).

 

EDIT:

Zmieniłem lekko koncepcję, chmiel poleci East Kent Goldings, akurat jest w HB paczka 50 gr. (30 gr. na goryczkę i 20 gr. na aromat). Do tego drożdze Danstar Nottingham, gdyż US-05 nie są w tej chwili dostępne w HB.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostało mi po około 500 gr. słodów:

 

- słód czekoladowy ciemny Strzegom;

- słód barwiący Strzegom (tego chyba nawet więcej).

 

Chciałbym je zużyć, bo mają prawie pół roku. Planuję dokupić słodów, żeby uzyskać zasyp (na 20 litrów piwa):

 

4 kg. Pale Ale Strzegom

250 gr. Karmelowy 150 Strzegom (zostanie mi z innego piwa, akurat 500 gr. paczka na dwa)

250 gr. Czekoladowy Ciemny Strzegom

100 gr. Barwiący Strzegom

 

Do tego 30 gr. Marynki na goryczkę i tyleż samo Lubelskiego na aromat (no może 20 gr. tego ostatniego). Właściwie nie wiem jak miałbym to nazwać, Brown Porter? Generalnie, nie dokupując dużo, chciałbym uzyskać proste, ciemne piwo i zużyć kolejne składniki, które mi zalegają po eksperymentach z namaczaniem słodów specjalnych. Macie jakieś uwagi? Drożdże US-05 będą pasować?

Santa Brown Ale

4.5 kg pale malt

0.25 kg czekoladowy

0.25 kg karamelowy

50 g czarny

 

20 g Marynka 60'

25 g EKG 10'

 

Nottingham

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santa Brown Ale

4.5 kg pale malt

0.25 kg czekoladowy

0.25 kg karamelowy

50 g czarny

 

20 g Marynka 60'

25 g EKG 10'

 

Nottingham

Dzięki za podpowiedź. Przy okazji powiem, że bardzo lubię czytać Twoje posty :).

 

Czy używałeś kiedyś miksu Magnum+EKG? Akurat Magnum mam jeszcze ponad 100 gr., a Marynkę musiałbym kupić.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to teraz ja :)

 

Mam:

Marynka - 100 g granulat

Spalt Spalter - 100 g granulat

Monachijski typ II 16-24 EBC Strzegom 2 kg

Pilzneński 2,8-4,2 EBC Soufflet 5 kg

 

Drożdże: Danstar Nottingham i Safale S-04

 

Myślałem żeby zrobić coś "mocniejszego", warzonego "na wytrawnie". Styl mnie średnio interesuje, po prostu ma smakować :)

I poprosiłbym o porady dotyczące chmielenia, bo nie mam jeszcze takiej wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie zależy Ci na stylu, a na mocy, to wsyp wszystko, nazwij to jak chcesz (A'la Tripel ;)) , wysładzanie ogranicz do minimum, podczas chmielenia wsyp kilogram cukru i otrzymasz na pewno mocne, pijalne piwo. Chmielu wiele nie syp, Marynki 30g na początku gotowania i Spalt Spalter 15g na ostatnie 15 minut wystarczy. Danstar Nottingham potrafią odfermentować szokująco nisko, więc tych powinieneś użyć. Na oko powinieneś otrzymać jakieś 24 l 18 Blg, a chyba o to Ci chodzi.

EDIT: Zacznij od przygotowania startera z drożdży.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O super, wielkie dzięki za odpowiedź. Troszkę się wytłumaczę, wiem że w piwowarstwie domowym nie chodzi o alkohol, tylko o smak, aromat i w ogóle całą otoczkę, która bardzo mi się podoba :D.

Jednak mam kilku takich znajomych którzy traktują piwo jedynie jako źródło alkoholu, ma dobrze wchodzić i tyle, także takie piwo "na sterydach", będzie dla takich gości w sam raz. Z tym cukrem to też niezły pomysł, bo dobrze schłodzone na pewno będzie dobrze "wchodziło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, mam zagwostkę co by tu uwarzyć. Sobota się zbliża a planu brak. Przede mną 10 warka, więc warto się postarać bardziej. Mam następujące składniki:

 

Słody:

pilzn 13 kg

pale ale 5 kg

pszenica niesł. 3 kg

monachijski typ I 1 kg

monachijski typ II 1 kg

karmelowy 150 1 kg

karmelowy 600 1 kg

czekoladowy jasny 1 kg

jęczmień palony 1 kg

 

Chmiele:

Sybilla szyszki 150g

Lubelski 100g

Magnum 20g

Cascade 100g

Citra 75g

Amarillo 50g

Chinook 75g

mrożona mieszanka po AIPA

 

Drożdże:

US-05, S-33, S-04

 

Chciałbym z powyższych składników zrobić 4 warki 22l. Mam jednego pewniaka - Dry Stout z mrożonym na goryczkę. Po głowie chodziło mi black IPA ale czy da radę nie mając słodu barwiącego bez łuski? Może jakiś dubbel, triple albo inne klasztorne? Proszę o propozycje. Z góry dziękuję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka ciecz nie będzie za jasna w porównaniu do zacierania z palonym słodem? Ile dać tego jęczmienia palonego w jakiej ilości wody? Czy to sprawdzona metoda?Tak na marginesie - jaka ilość jęczmienia palonego pozwoli na czarną barwę? 200g na 22 l warkę? Prócz Dark IPA planuję jeszcze Dry Stouta, czy 250g jęczmienia palonego na 30 minut zacierania wystarczy na kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda sprawdzona. Nastaw na 12 godzin w zimnej wodzie.

Czemu tak długo? Ja też robiłem zimny ekstrakt, ale trzymałem zalane może z pół godziny. Po czym zalałem wodą ponownie i powtórzyłem proces. Zaczerniło ładnie. :)

 

Może jakiś dubbel, triple albo inne klasztorne?

Belgijskich nie zrobisz na tych drożdżach które masz na stanie.

Oprócz stouta i CDA możesz jeszcze zrobić na tych samych drożdżach jakieś APA i... nie wiem co jeszcze. :) Mogła by być ew. AIPA, ale chyba już chmieli będzie za mało. Może jakiś cream ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.