Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

zasada, zacieram w garze 40 L na kuchence. Filtracja i wysładzanie w kadzi filtracyjnej plus dwa fermentory 30 L. Chłodzenie na chwilę obecną niestety jeszcze zimna kąpiel w wannie.

Jeżeli chodzi o wydajność to według kalkulatora online mam 65 %. 

Edytowane przez I.K.
wydajność
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, I.K. napisał(a):

zasada, zacieram w garze 40 L na kuchence. Filtracja i wysładzanie w kadzi filtracyjnej plus dwa fermentory 30 L. Chłodzenie na chwilę obecną niestety jeszcze zimna kąpiel w wannie. Jeżeli chodzi o wydajność to według kalkulatora online mam 65 %. 

OK. Czyli wydajność standardowa, pojemność większa niż standardowa i chłodzenie mniej wydajne.

Zatem idąc tropem rady @Łachim można powiedzieć spokojnie 5 kg pale i 0,5 kg monacha dla 25 litrów 11BLG, z 20 g magnum na 60 minut (ile na %AA?) a Sorachi na wyłączenie palnika i chłodzenie. Fermentacja S-04 i tu kolejne pytanie, do ilu możesz schłodzić "w wannie" i jaka temperaturę fermentacji zapewnić?

 

Ja jednak poszedłbym prościej ;)

4,5 kg pale ale, zacieranie jednotemperaturowe w 16 litrach wody, 66°C przez godzinę (może z groszem), wysładzanie ok.12-13 litrami wody do uzyskania ok.24 litrów. Przy warzeniu 60 minutowym, po 15-20 minutach (w związku z chłodzeniem "w wannie") dodałbym 15-20g magnum (osobiście nie lubię go na goryczkę) albo sorachi (jego nigdy nie używałem więc nie wiem czego się spodziewać). Na koniec gotowania i chłodzenie wrzuciłbym albo cały wiliamette, albo łącznie saaz i lubelski, albo jak napisał Łachim cały Sorachi. W pierwszym wypadku czy używając S-04, czy S-33 dostaniesz coś na kształt bittera albo golden ale, w drugim niby też ale dalej od oryginału a bliżej pierwszych wersji Polish Ale (i tu lepiej 04), w trzecim też lepiej użyć S-04 (z zastrzeżeniem pytań o temperatury) i lądujesz bliżej APA.

 

Także tego. Wolna ręka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomysły, któryś na pewno wykorzystam.

Chłodząc w wannie jestem w stanie zejść do około 27 stopni i trochę to zajmuje. Mam też pudło styropianowe plus wkłady do zamrażania od lodówek turystycznych. Przy 4 wkładach w pudle plus fermentor z zawartością już schłodzoną udało się osiągnąć temperaturę powietrza 12 stopni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich :3

Planowałem zrobić ipe/ape 30l, Mam do dyspozycji:
-6kg słodu pale ale
-1.5kg słodu pizlneńskiego
Zastanawiam się jakie kupić drożdże, chmiel i w jakiej ilości. Będę wdzięczny za pomoc :3
Edit: Myślałem nad chmielami Zula i Izabella aby spróbować z polskich chmieli, nie wiem jednak jaka ilość jest odpowiednia i czy nie dodać jeszcze jakiegoś

Edytowane przez osmoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Robiłem porządki w zamrażalniku i znalazłem paczkę 100g chmielu Rody Hodowlane exp 2/20, 9,3%

"ostało" mi się 2kg Pale ale Vikinga (może jeszcze jakaś końcówka otwartej paczki będzie), dekstrynowy i carabody.

warka na 10L

Myślę żeby ulepić coś takiego:

 

2kg Pale Ale

0,3kg carabody

0,5kg dekstrynowego

 

chmielenie wszystko exp2/20:

5g na 60min

40g na whirlpool

50g na zimno

 

do gotowania jeszcze planuję dorzucić jeszcze skórkę cytrynową i trawę cytrynową

 

drożdże US05

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.