Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Cześć wszystkim. Przygotowuje sie do mojej pierwszej warki z zacieraniem. Kupiłem zestaw do warzenia z pewnego sklepu, w pakiecie mam ponizsze slody do pale ale (wymieszane w worku, na 10l )

 Słody:
Pale Ale - 1.6kg
Monachijski - 0.3kg
Karmelowy 30 - 0,1kg

Szczerze to wolałbym zrobic z tego jakas ipe mocno nachmielona (bo to lubię pic i głównie pije) ale pytanie do szanownych forumowiczów co sie da. Gar mam 15l, chmiele czy drozdze chętnie dokupie. Jako ze srednio komfortowo sie czuje z procesem instrukcja raczej szczegółowa będzie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, javalemcgee napisał:

co sie da.

Z tego zasypu da się zrobić piwo bliższe brytyjskiemu pale ale - bitterowi niż APA (IPA jest nieosiągalna z 2 kg zasypu).

Piszesz o mocnym chmieleniu, nie piszesz jakie masz chmiele.

Nie piszesz jakie masz drożdże.

Nie piszesz jaki masz sprzęt i prosisz o dokładną instrukcję.

Imo post nadaje się bardziej do "jestem zagubiony" a nie do "co mogę z tych składników".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, zasada said:

Z tego zasypu da się zrobić piwo bliższe brytyjskiemu pale ale - bitterowi niż APA (IPA jest nieosiągalna z 2 kg zasypu).

Piszesz o mocnym chmieleniu, nie piszesz jakie masz chmiele.

Nie piszesz jakie masz drożdże.

Nie piszesz jaki masz sprzęt i prosisz o dokładną instrukcję.

Imo post nadaje się bardziej do "jestem zagubiony" a nie do "co mogę z tych składników".

Dzieki za odpowiedz i wybacz chaos.

 

Nie pisalem o chmielach i drozdzach bo to chce kupic wiec zalozylem ze moge odpuscic. Slod tez moge dokupic. Zaden problem.

Chmiel Amarillo granulat 30 g (2020)

Chmiel Centennial granulat 100g (2020)

 

Gozdawa drożdże piwne U.S.WEST COAST 10g x2,

Suche drożdże piwowarskie US-04 x2

 

Co do sprzetu -  gar 15l, cukromierz, termometr, termometr, fermentator z kranikiem 15l, fermentator bez kranika 15l, filtrator z oplotu. woreczek muślinowy do filtrowania, rurka. Fermentuje w mieszkaniu, w pokoju gdzie  temperatura jest pomiedzy 18-22 stopnie

Edytowane przez javalemcgee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na Twoim miejscu zrobiłbym z tego 10 litrów Bittera na amerykańskich chmielach, drożdże S-04 (jedna paczka spokojne wystarczy).

2 kg słodu, zacierane "na lenia" w 68 st.C. 20 g Amarillo na 60 minut gotowania, 10 g na 5 minut, 100 g Centenniala na whirpool (ewentualnie podziel - 50 g na whirpool i 50 g na zimno na 3 dni).

Schłodź brzeczkę do 16 st. C i zadaj drożdże. Pierwszy tydzień fermentuj w możliwie niskiej temperaturze (te 18 st.C to trochę dużo, ale ujdzie). Później przenieś w okolice 20 stopni. Teoretycznie po 2 tygodniach będzie gotowe, ale zmierz Blg.

To taka moja propozycja, zrobisz jak chcesz.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem i mam do dyspozycji:

 

Słody :

Słód pszeniczny Viking Malt Strzegom - 5 kg

Słód Pilzneński  Viking Malt - 2 kg

Słód Pale Ale  Viking Malt - 10 kg

 

Chmiele:

Chmiel Simcoe

Chmiel Citra

Chmiel  Wai-Iti

Chmiel  Mosaic

Chmiel Galaxy

 

Będę wdzięczny za jakiś sprawdzone przepisy co mogę z tego uwarzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przekrój dość spory - na BRY-97 jakaś APA czy IPA (west coast ;)), zresztą US-05 też się do tego nadadzą. Zasyp pale lub pilzneński, ewentualnie można dodać z 10% pszenicznego. Chmielenie na goryczkę wg kalkulatora i upodobań, na aromat - można poeksperymentować.

FM41, ewentualnie WB-06 czy Classiw Wheat - hefeweizen. Zasyp 50/50 pszeniczny/pale (albo pilzneński). Chmielenie tylko na goryczkę, choć tymi chmielami nieco szkoda. Ale to i tak niewielka ilość. Ewentualnie American hefeweizen i dochmielić na aromat, osobiście fanem nie jestem.

Na US-05 można jeszcze np. jakiegoś american wheata zrobić - 50/50 pszeniczny/pale, delikatna goryczka i ładnie dochmielić na aromat.

Ogólnie - masz płynne drożdże, które zazwyczaj mają krótszy termin ważności i sporo amerykańskich chmieli - więc uderzałbym w te kierunki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
On 11/30/2022 at 10:28 AM, Paweł76 said:

Cześć,

Na Twoim miejscu zrobiłbym z tego 10 litrów Bittera na amerykańskich chmielach, drożdże S-04 (jedna paczka spokojne wystarczy).

2 kg słodu, zacierane "na lenia" w 68 st.C. 20 g Amarillo na 60 minut gotowania, 10 g na 5 minut, 100 g Centenniala na whirpool (ewentualnie podziel - 50 g na whirpool i 50 g na zimno na 3 dni).

Schłodź brzeczkę do 16 st. C i zadaj drożdże. Pierwszy tydzień fermentuj w możliwie niskiej temperaturze (te 18 st.C to trochę dużo, ale ujdzie). Później przenieś w okolice 20 stopni. Teoretycznie po 2 tygodniach będzie gotowe, ale zmierz Blg.

To taka moja propozycja, zrobisz jak chcesz.

Pozdrawiam, Paweł.

zabieram się dziś za warzenie z tego przepisu. bardzo dziękuję.

 

zobaczyłem, że mam 50g nelson sauvin, w jakim momencie najlepiej byloby go dodać? Na zimno i wtedy całe 100g Centenniala na whirpool?

Edytowane przez javalemcgee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kupiłem:

 

4,0kg słód pale ale VIKING MALT
0,25kg słód karmelowy 30 VIKING MALT 
30g chmiel Colubus
25g chmiel Simco
50g chmiel Citra

na na 10l imperial ipy 20 blg, i tak sobie mysle ze nikt nie bedzie chcial tego potwora pic i sie zastanawiam nad zrobieniem z tego 12.5l ipy 15blg, ktora bym jednak bardziej dochmielil. Mam dodatkowo 100g citry, 50g nelsona, 20g drozdzy us-westcoast gozdawy, 10g s04 i 10g m15.

jakies pomysly co tu wyczarowac mozna?

Edytowane przez javalemcgee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił klasycznego West Coasta, chociaż wolę do tego słód pilzneński. Dałbym z 10% cukru i wszystkie te cytrusowe chmiele. Do tego możesz zrobić jakieś lekkie hazy ale z pale ale i płatkami pszenicznymi lub owsianymi, to można zrobić na brytyjskich drożdżach i dać samego Nelsona na whirlpool (ewentualnie uszczknąć z 10g Citry na wcześniejsze chmielenie na gorąco), ale może być go za mało. Ja do IPA daję 200-250g chmielu na 10l, do APA bym dał 100-150g. To nie znaczy,  że nie można mniej lub więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Łachim said:

Ja bym zrobił klasycznego West Coasta, chociaż wolę do tego słód pilzneński. Dałbym z 10% cukru i wszystkie te cytrusowe chmiele. Do tego możesz zrobić jakieś lekkie hazy ale z pale ale i płatkami pszenicznymi lub owsianymi, to można zrobić na brytyjskich drożdżach i dać samego Nelsona na whirlpool (ewentualnie uszczknąć z 10g Citry na wcześniejsze chmielenie na gorąco), ale może być go za mało. Ja do IPA daję 200-250g chmielu na 10l, do APA bym dał 100-150g. To nie znaczy,  że nie można mniej lub więcej. 

Dzieki za odpowiedz! Nie wszystko rozumiem - co masz na mysli mowiac "Dalbym z 10% cukru"? Slody juz mam zmieszane ze sklepu wiec nie mam kontroli tutaj za bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiej ilości słodu, jeśli dodasz do jednego piwa nieco cukru (w West Coastach typowe), a do drugiego łatwo dostępnych płatków, jesteś w stanie zrobić 2 warki po 10 l, jedną o średnim ekstrakcie, a drugą o niskim. Ja lubię West Coast IPA ok. 15-16 blg, a takie Hazy Ale (bardziej w rodzaju APA niż IPA) może mieć i 10-12 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do West Coasta bym dał na początku gotowania tak na 40 IBU, potem reszta w dawkach na 20 min, 10 min i na hop stand koło 75 stopni. Do tego dałbym na kilka dni chmiel na zimno. 

 

Do tego hazy ale jakaś mała dawka na goryczkę na 60 min (ja bym dał na ok. 20 IBU), a potem reszta na hop stand. Żeby było hazy, to przydałoby się dość solidnie nachmielić na zimno, ja bym spróbował koło czwartego, piątego dnia fermentacji, gdy będzie jeszcze trwać, ale już wyraźnie zwalniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,niedawno zacząłem przygodę z warzeniem, do tej pory korzystałem z gotowych zestawów ale chciałem zrobić własną recepturę, pytanko czy idę w dobrym kierunku czy coś zmienić? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi. 

Ipa
2 kg słodu pale ale
0.5 słód Pszeniczny
0.1 słód Karmelowy 30
0.2 płatki owsiane
Black ipa
2 kg słód pale ale
0.5 słód Pszeniczny
0.2 słód Karmelowy
0.2 płatki owsiane
0.2 carafa special 2
White ipa
1 kg słód pilznejski
1kg słód Pszeniczny
0.5 słód pale ale
0.2 płatki owsiane

Pszeniczne
1.5 słód Pszeniczny
1 słód pilznejski
0.25 Monachijski

Pszeniczne ciemne
1.5 Pszeniczny słód
0.5 słód pale ale
0. 25 Monachijski
0.2 słód Karmelowy
0.1 carafa special 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.