Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych kolegów w zakresie składu, receptury i sposobu przygotowania. Zacznę od składu. Przymierzam się do uwarzenia piwa pszenicznego. Mam do dyspozycji:

2 kg pszenicznego

2 kg pilzneńskiego

1 kg golden ale

0,5 kg karmelowego 30

100 gr lubelskiego

Drożdże WB-06

Pytanie czy dać wszystkie słody, czy zrezygnować z golden ale, czy karmelowego dać mniej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, attomek napisał:

Pytanie czy dać wszystkie słody, czy zrezygnować z golden ale, czy karmelowego dać mniej?

Zależy co chcesz osiągnąć. Jesli zwykły weizen to zostawiłbym tylko pilzneński i pszeniczny. No i z połowę chmielu maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zasada napisał:

Zależy co chcesz osiągnąć. Jesli zwykły weizen to zostawiłbym tylko pilzneński i pszeniczny. No i z połowę chmielu maksymalnie.

Chcę zrobić dobre piwo pszeniczne ale mając do dyspozycji karmelowy i ale zastanawiam się czy mogę wpłynąć na lepszą jakość, efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do receptury , potwierdźcie proszę czy jak tak zrobię będzie dobrze:

 

Piwo pszeniczne:

2 kg pszenicznego

2 kg pilzneńskiego
30gr lubelskiego

 

Sprzęt: kocioł Klarstein 30l

 

Do gara wlewam około 15 l wody i podgrzewam do 44-45°C wsypuję tylko słód pszeniczny i przykrywam pokrywką i zostawiam na 15-20 min. (przerwa ferulikowa mająca nadać piwu pożądany później aromat goździków)

Po tym czasie podgrzewam zacier do temp. 62-64°C i wsypuję słód pilzneński przykrywam garnek i zostawiam całość na około 45 min (przerwa scukrzająca - maltozowa).

Następnie podgrzewam zacier, tym razem do temperatury około 72°C i przykrywam na 20 min (przerwa scukrzająca - dekstrynująca).

Następnie podnoszę temperaturę zacieru do 76°C i zaczynam filtrację

Do wysładzania wykorzystuję około 14l  wody do temp. 78°C – objętość po dodaniu do do brzeczki - ok. 24l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z karmelowym łatwo przedobrzyć. Możesz spróbować dodać z 50gr i ze 100gr tego Golden. Ale w gruncie rzeczy ma to smakować Tobie więc jak uważasz:) 

Edit: mówi się, że przerwa ferulikowa 10min niewiele daje i powinna potrwać ok. godzina nawet dluzej chyba, że używasz drożdży do weizena i nie ma to tak dużego znaczenia.

 

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Glabro napisał:

Z karmelowym łatwo przedobrzyć. Możesz spróbować dodać z 50gr i ze 100gr tego Golden. Ale w gruncie rzeczy ma to smakować Tobie więc jak uważasz:) 

Edit: mówi się, że przerwa ferulikowa 10min niewiele daje i powinna potrwać ok. godzina nawet dluzej chyba, że używasz drożdży do weizena i nie ma to tak dużego znaczenia.

 

ok, dzięki - drożdże jakie posiadam SAFBREW WB-06 11,5g pod. Fermentis opisywane jako pierwsze na świecie drożdże górnej fermentacji stworzone specjalnie dla piw pszenicznych w stylu bawarskim: Hefeweizen, Dunkelweizen, Weizenbock (Koźlak pszeniczny). Sprawdzą się także do fermentacji tradycyjnych piw zytnich Roggenbier. Drożdże wprowadzaja do piwa nuty estrowe i estrowo-fenolowe typowe dla piw pszenicznych (aromat bananów i goździków).

Czy mimo wszystko zwiększyć przerwę ferulikową do 1h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie – wysładzanie. Wariant jaki przyjąłem wynika z pewnych ograniczeń.
Chciałbym wysłodzić w taki sposób: zlać odfiltrowaną brzeczkę do wiadra a następnie zalać słód pozostały w kotle zimną wodą, podgrzać do max. temp. 78, zlać i dodać do wcześniej odfiltrowanej brzeczki.
Czy pomijając stratę czasu może to jakoś negatywnie wpłynąć na jakość?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy takich eksperymentów nie robiłem z zalewaniem zimną wodą. Raczej szkoda czasu i bałbym się, że jakieś garbniki wypluczesz z łuski z jęczmienia. Nie lepiej wysladzać tradycyjnie do momentu odpowiedniej i złożonej ilości brzeczki? Jeśli planujesz zrobić eksperyment z dodaniem słodu melanoidynowego lub karmelowego to byłaby wg mnie wystarczająca zmiana do wypróbowania. Inaczej będziesz się zastanawiać, co zaważyło finalnie na dobrym/złym rezultacie.

Drożdże będą ok, przerwy nie musisz robić aż tak długiej ale 30min nie zawadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, attomek said:

Pytanie czy dać wszystkie słody, czy zrezygnować z golden ale, czy karmelowego dać mniej?

Mean Brews (kanał YT analizujący receptury mistrzowskie) proponuje dorzucać 1-2% jasnego monacha do Witbiera i Weizena. Sam będę to testował za miesiąc, ale myślę że warto spróbować z karmelowym 30, skoro już masz taki słód pod ręką. Niech żyją eksperymenty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Pingwinho napisał:

Mean Brews (kanał YT analizujący receptury mistrzowskie) proponuje dorzucać 1-2% jasnego monacha do Witbiera i Weizena. Sam będę to testował za miesiąc, ale myślę że warto spróbować z karmelowym 30, skoro już masz taki słód pod ręką. Niech żyją eksperymenty!

Dzieki za podpowiedź,  monachijskiego nie mam ale jak kolega wyżej wspomniał 50g karmelowego dam i 100 golden ale a co tam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przystępuję do działania. Uwzględniając podpowiedzi kolegów finalna wersja wygląda tak:

 

Piwo pszeniczne:

2 kg słodu pszenicznego
2 kg słodu pilzneńskiego
100 gr słodu golden ale
50 gr słodu karmelowego 30
50 gr chmielu lubelskiego
Drożdże WB-06

 

15 l wody podgrzane do 43°C wsypuję tylko słód pszeniczny 30 min
52°C 10 min
62-64°C wsypuję słód pilzneński, golden ale i karmelowy 45 min  
72°C 20 min
76°C filtracja
Wysłodzone do ok. 24l – celuję w ok. 12 Blg
Gotowanie 60 min - w 45 minucie dodaję chmiel lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

95 IBU w tak lekkiej IPie to dużo - zastanów się, czy chcesz tak mocną goryczkę.

Chmielenie cascade na 45 minut wg mnie nie ma zbyt wiele sensu - przerzuciłbym to po wyłączeniu palnika. Możesz pomyśleć, czy nie zwiększyć chmielenia na zimno, nawet x2, ale zależy, jaki efekt chcesz uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panowie zaczynam przygodę z domowym piwem w piwnicy to i się pierwsze sam słód pilznieński, chieml marynka i lubelski, drożdże s-04.

 Mam w domu jeszcze:

Słód wiedeński, pszeniczny oraz karmelowy jasny 30-40.

Chmiel lubelski i marynka.

Drożdże s-04 i us-05.

Czy z tych słodów coś ciekawego wyjdzie pomógłby ktoś w proporcjach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał:

Rób Polskie Ale na US-05. Startuj fermentację w 15°C, oczywiście temp. brzeczki.

Niestety takiej temperatury nie jestem w stanie osiągnąć 18-20 stopni w piwnicy.

 

58 minut temu, zasada napisał:

Ja bym zrobił 90% pilzneńskiego i po 5% pszenicznego i tego jasnego karmelu. Tak do 13 BLG.

Pilznieńskiego już nie mam miałem 5kg i zużyłem na pierwsze piwo.

Mam tylko wiedeński, pszeniczny i karmelowy po 10kg.

I dlatego pytam czy coś z tego wyjdzie żeby nie kupować słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Alien844 napisał:

czy coś z tego wyjdzie

Wyjdzie. Zamień pilzneński na wiedeński, dodaj pszenicznego i karmelowego i będzie ok.

 

Zasyp to prosta sprawa. Dobranie drozdzy do temperatury, którymi dysponujesz to większe wyzwanie.

 

Do ile dasz radę schłodzić brzeczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie w stylu, ale będąc w Twojej sytuacji, dałbym wiedeński 50/50 z pszenicznym. Marynkę na goryczkę w 50' do 15 IBU i cały Lubelski na aromat. US-05 najniższa temp. jaką możesz uzyskać. Być może Lubelski przykryje bimbrowe zapachy w aromacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zasada napisał:

Do ile dasz radę schłodzić brzeczkę?

Mam chłodnice karbowaną więc poniżej 20 stopni mogę schłodzić.

A miejsce najchłodniejsze to piwnica.

Obecne piwo co się robi pokazywało temperaturę podczas burzliwej (termometr naklejony na fermentor) 20stopni teraz gdy się burzliwa skończyła pokazuje 18stopni, drożdże s-04.

Będę miał też drożdże Lallemand Voss Kveik takie zamówiłem więc może zamiast us-05 dać kveik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob tak jak powiedzial zasada i bedziesz zadowolony. Pochmiel Marynka na goryczke i Lubelskim na aromat. Nie przesadzaj z IBU, bedziesz mial fajne odrobine ciemniejsze piwo. Nie kombinuj, us-05 to fajne drozdze. Podejrzewam ze w piwicy kolo 16-17 stopni bedziesz mial, wiec bedzie okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Hanys93 napisał:

Zrob tak jak powiedzial zasada i bedziesz zadowolony. Pochmiel Marynka na goryczke i Lubelskim na aromat. Nie przesadzaj z IBU, bedziesz mial fajne odrobine ciemniejsze piwo. Nie kombinuj, us-05 to fajne drozdze. Podejrzewam ze w piwicy kolo 16-17 stopni bedziesz mial, wiec bedzie okej.

Tak zrobię.

Jeszcze jedno jak brzeczkę schłodze poniżej 20stopni dopiero zadać drożdże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Alien844 napisał:

Tak zrobię.

Jeszcze jedno jak brzeczkę schłodze poniżej 20stopni dopiero zadać drożdże ?

 

Jak najbardziej, jesli dasz rade jeszcze nizej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hejka, jestem tu nowy i chciałbym uwarzyć swoje pierwsze piwo, zastanawiam się jednak czy to co wymyśliłem bedzie zdatne do wypicia :)

 

 

 

Składniki:

* Słód monachijski typ II Viking Malt 5kg

 

* Płatki owsiane błyskawiczne 500gr

 

* Chmiel Lubelski 50gr (na start)

 

* Chmiel Sybilla 50gr (na 45min i 55min po 25gr)

 

* Drożdże górnej fermentacji US-05

 

 

Moje pytania:

* czy takie połączenie drożdzy bedzie ze sobą pasować waszym zdaniem? 

* czy wystarczy tyle surowców na 20L?

 

* propozycje modyfikacji przepisu :) mile widziane ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz klimaty monachijskiego to dlaczego nie. Czy to jest slod w wersji ciemniejszej? Musisz pamiętać, że zawiera mało enzymow. Nawet jasna wersja monachijskiego tez ma niewiele i dobrze będzie w zasypie mieć jasny słód np pale ale. Dałbym raczej proporcje 3kg monachijski i 2kg pale ale. Zacieranie i tak pewnie potrwa z 75-90min. Chmielenie wygląda ok. Goryczka będzie solidna ok 35ibu. Brzeczki wyjdzie na 24 litry w granicach 13,5plato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.