Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam na stanie takie słody:

 

2.5kg pilzneński

2.5kg monachijski jasny

0.5 karmelowy 300

 

Czy da się z tego ulepić coś pijalnego? Ewentualnie co dokupić? Czy jakby dodać jakiś słód czekoladowy/palony jęczmień wyjdzie z tego stout? Mam drożdże s-04, a z chmieli marynkę i ekg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mwebe napisał:

Witam

Posiadam na stanie takie słody:

 

2.5kg pilzneński

2.5kg monachijski jasny

0.5 karmelowy 300

 

Czy da się z tego ulepić coś pijalnego? Ewentualnie co dokupić? Czy jakby dodać jakiś słód czekoladowy/palony jęczmień wyjdzie z tego stout? Mam drożdże s-04, a z chmieli marynkę i ekg. 

 

Jeśli chcesz iść w ciemne, to np. +0,5kg palonego jęczmienia i 1kg laktozy i można milk stouta zrobić.

Albo sam palony i w stronę FESa.

Ogólnie tego karmelu jest sporo, pytanie, czy chcesz wykorzystać cały magazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punix napisał:

 

Jeśli chcesz iść w ciemne, to np. +0,5kg palonego jęczmienia i 1kg laktozy i można milk stouta zrobić.

Albo sam palony i w stronę FESa.

Ogólnie tego karmelu jest sporo, pytanie, czy chcesz wykorzystać cały magazyn.

Karmelowy mam ześrutowany i szczelnie zamknięty. Jeżeli jest go za dużo na raz to myślę, że mogę podzielić i do następnej warki za 1-2 miesiące  wytrzyma bez problemu? 

 

Czyli:

2.5 pilzneński 

2.5 monachijski 

0.25 karmelowy

0.25 palony

Marynka na goryczkę i ekg na aromat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mwebe napisał:

Karmelowy mam ześrutowany i szczelnie zamknięty. Jeżeli jest go za dużo na raz to myślę, że mogę podzielić i do następnej warki za 1-2 miesiące  wytrzyma bez problemu? 

 

Czyli:

2.5 pilzneński 

2.5 monachijski 

0.25 karmelowy

0.25 palony

Marynka na goryczkę i ekg na aromat

 

 

W suchym powinien wytrzymać bez problemu. Jęczmienia palonego wrzuciłbym bliżej 0,4-0,5kg, 0,25 to niecałe 5% - jak dla mnie trochę mało, ale co kto lubi.

Jakie temperatury fermentacji możesz zapewnić? S-04 to dość specyficzne drożdże, robiłeś coś już na nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, punix napisał:

 

W suchym powinien wytrzymać bez problemu. Jęczmienia palonego wrzuciłbym bliżej 0,4-0,5kg, 0,25 to niecałe 5% - jak dla mnie trochę mało, ale co kto lubi.

Jakie temperatury fermentacji możesz zapewnić? S-04 to dość specyficzne drożdże, robiłeś coś już na nich?

Robiłem jedną warkę z ekstraktów na nich ale jeszcze doczytam na forum o nich. Z temperaturą nie ma problemów bo mam lodówkę ze sterownikiem. Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, punix said:

Jakie temperatury fermentacji możesz zapewnić? S-04 to dość specyficzne drożdże, robiłeś coś już na nich?

 

S-04 to dość uniwersalne drożdże, typowe dla angielskich piw górnej fermentacji. W temperaturach poniżej 20 stopni dają dość neutralne profile. Mnie się zdarzyło raz, że mi jakby zasnęły - przeniesienie do pomieszczenia z wyższą temperaturą je obudziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Muchor napisał:

 

S-04 to dość uniwersalne drożdże, typowe dla angielskich piw górnej fermentacji. W temperaturach poniżej 20 stopni dają dość neutralne profile. Mnie się zdarzyło raz, że mi jakby zasnęły - przeniesienie do pomieszczenia z wyższą temperaturą je obudziło.

 

No tak, pod "specyficzne" miałem na myśli zachowanie podczas fermentacji, gdzie często zaczynają bardzo gwałtownie i mocno podnoszą temperaturę, a później mają problem z dojedzeniem resztek.

 

Przy lodówce ze sterownikiem nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

coś z tego da się uwarzyć?:

Słód Castle Malting - Château Biscuit® -2kg
Słód Barke® Viena Malt Weyermann® -2kg
Słód Castle Malting - Château Munich® -2kg

 

mam chmiele lubelski, amarillo i mosaic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz drożdże/ jakie temperatury?

Ja tu widzę materiał na fajnego bursztynowego lagera: cały monach, cały wiedeń i 150 -250 g biscuita, chmielenie lubelskim na goryczkę do ok. 20 IBU i smak, i aromat.

Alternatywnie amber ale przy podobnym zasypie nafutrowane amarillo i mosaiciem.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Jagusia napisał:

wolałabym zrobić z tego co mam

Jasne. Na takich drożdżach zrobiłbym nieortodoksyjne BPA z takim samym zasypem i chmieleniem jak ten sugerowany lager.

Jeśli nie miałabyś 50g i więcej tego lubelskiego, wtedy goryczkę bym zrobił amarillo, do 20 a późniejsze dodatki lubelskiego utrzymał na poziomie 30-35 łącznie. BLG dla ~20 litrów wyszłoby Ci chyba niżej niż 12, więc nie ma co przesadzać.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

zostały mi następujące słody i proszę o podpowiedź co można z tego zrobic :

 

pilzneński 2,5kg

cookie 0,8kg

karmel 50  0,2kg

karmel 600  0,8kg

monachijski jasny 0,6kg

wiedeński 1kg

czekoladowy ciemny 1kg

barwiący 0,5kg

 

interesuje mnie górna fermentacja, drożdże lallemand kveik, warka mała - 10-12l.

Edytowane przez tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim,

 

Mam recepturę na Dunkel Weizena od kolegi: 

pszeniczny 2,75kg

monachijski 1kg

wiedeński 1kg

karmelowy ciemny 0,25kg

czekoladowy 0,13kg.

lubelski 40g

 

Chciałbym wykonać tego Dunkel Weizena przy wykorzystaniu słodów z poznańskiej słodowni Optima, bo mogę dostać je szybko(FM41 w wiadrze. Rozlewam w sb lub nd i chciałbym użyć ich do kolejnej warki). O ile jestem w stanie dostać pierwsze 4 słody (o zgrozo karmelowy tylko w paczkach 1kg) i mam chmiel Hallertauer Hersbrucker, którego spokojnie mogę użyć do tego stylu, to problem mam ze słodem czekoladowym - nie ma go w ofercie.

 

Mam u siebie 0,05kg słodu czekoladowego ciemnego i jakieś 200g Carafy III. Myślicie, że mogę uzupełnić słód czekoladowy Carafą III, czy lepiej już dodać mniej  (w sensie te 50g)czekoladowego/w ogóle go nie dodawać?

 

Macie może jakieś w miarę proste receptury na piwo w tym stylu bez wykorzystania słodu czekoladowego?

 

Edycja: Doprecyzowanie

Edytowane przez bielaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko takie o słody karmelowe w zasypie poniżej bo robię trochę czyszczenie magazynu czy lekko nie przeginam?

 

Pytanie również o jęczmień palony czy taka ilość dodana na 15 min przed końcem zacierania da mi już barwę czy to za późno? Czy jest ryzyko, że wejdą również jakies palone aromaty?

 

czy chmiel z 2018 trzymany w zamrażarce będzie jeszcze dobry?

 

37L nastawnego

 

Pilzneński - 5,52 kg

Monachijski  I - 1 kg

Karmel 300 - 0,25 kg

Pszeniczny - 1 kg

Monachijski typ II - 1 kg

Karmel 150 - 0,75 kg

jęczmień palony 0,05 kg

zacieranie:

Temp Czas
63 C 40 min
72 C 20 min
76 C

15 min

 

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Pytanko takie o słody karmelowe w zasypie poniżej bo robię trochę czyszczenie magazynu czy lekko nie przeginam?

 

Pytanie również o jęczmień palony czy taka ilość dodana na 15 min przed końcem zacierania da mi już barwę czy to za późno? Czy jest ryzyko, że wejdą również jakies palone aromaty?

 

czy chmiel z 2018 trzymany w zamrażarce będzie jeszcze dobry?

 

37L nastawnego

 

Pilzneński - 5,52 kg

Monachijski  I - 1 kg

Karmel 300 - 0,25 kg

Pszeniczny - 1 kg

Monachijski typ II - 1 kg

Karmel 150 - 0,75 kg

jęczmień palony 0,05 kg

zacieranie:

Temp Czas
63 C 40 min
72 C 20 min
76 C

15 min

 

 

Pytanie, co ma z tego wyjść. Masz nieco ponad 10% karmelu, więc zdecydowanie w normie (choć oczywiście będzie to wyczuwalne).

Jęczmień palony na 15 minut, czyli na sam wygrzew? Jeśli chcesz uzyskać tylko kolor, będzie wystarczająco, nawet zmniejszyłbym ten czas do 5-10 minut.

Chmiel 2018 - na goryczkę, czy aromat? Na goryczkę odjąłbym z 10-15%  z alfakwasów do obliczeń. Na aromat będzie już zdecydowanie słabiej, ale jeśli nie daje skarpetą z paczki (a po przechowywaniu w zamrażarce bym się tego nie spodziewał), to również możesz użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, punix napisał:

 

Pytanie, co ma z tego wyjść. Masz nieco ponad 10% karmelu, więc zdecydowanie w normie (choć oczywiście będzie to wyczuwalne).

Jęczmień palony na 15 minut, czyli na sam wygrzew? Jeśli chcesz uzyskać tylko kolor, będzie wystarczająco, nawet zmniejszyłbym ten czas do 5-10 minut.

Chmiel 2018 - na goryczkę, czy aromat? Na goryczkę odjąłbym z 10-15%  z alfakwasów do obliczeń. Na aromat będzie już zdecydowanie słabiej, ale jeśli nie daje skarpetą z paczki (a po przechowywaniu w zamrażarce bym się tego nie spodziewał), to również możesz użyć.

 

nawet jeśli dam 100g palonego to nie wniesie aromatu?

 

Celuje w barwę, IBU i zasyp piwa Mastne z Cieszyna. No i czyszczę magazyn i tak się zastanawiam czy ne lepiej zmienić to na 300g karmel 150 i 100g palonego. Czyli sugerujesz, że po tej ostatniej przerwie kiedy podnoszę temperaturę do 76 stopni wtedy wrzucić palony jęczmień?

Cytat

Skład: woda, słody jęczmienne (pilzneński, monachijski, karmelowy), słód pszeniczny, chmiel, drożdże

 

planowana receptura: https://brewness.com/pl/recipe/alemastne/view

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

 

nawet jeśli dam 100g palonego to nie wniesie aromatu?

 

Celuje w barwę, IBU i zasyp piwa Mastne z Cieszyna. No i czyszczę magazyn i tak się zastanawiam czy ne lepiej zmienić to na 300g karmel 150 i 100g palonego. Czyli sugerujesz, że po tej ostatniej przerwie kiedy podnoszę temperaturę do 76 stopni wtedy wrzucić palony jęczmień?

 

planowana receptura: https://brewness.com/pl/recipe/alemastne/view

 

Jeśli jęczmień palony ma być tylko na kolor, dodawałbym go jak najpóźniej - im dłużej będzie w zacierze, tym mocniej wpłynie na smak i aromat. 50g dodane na wygrzew dla 21l warki nie wpłynęło specjalnie na odbiór, także 100g na 37l brzmi ok.

Choć, na ile pamiętam mastne (choć piłem je dość dawno, także to marna ocena), to raczej pozostałbym przy wcześniej podanym zasypie. Szczególnie, że w oryginalnej recepturze nie ma jęczmienia palonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, punix napisał:

 

Jeśli jęczmień palony ma być tylko na kolor, dodawałbym go jak najpóźniej - im dłużej będzie w zacierze, tym mocniej wpłynie na smak i aromat. 50g dodane na wygrzew dla 21l warki nie wpłynęło specjalnie na odbiór, także 100g na 37l brzmi ok.

Choć, na ile pamiętam mastne (choć piłem je dość dawno, także to marna ocena), to raczej pozostałbym przy wcześniej podanym zasypie. Szczególnie, że w oryginalnej recepturze nie ma jęczmienia palonego.

Dzięki wielkie, obawiałem się ze taka ilość karmelu może negatywnie wpłynąć na piwo, że będzie zbyt zalepiające, albo słodkie, ale chyba zacieranie w 63 stopniach przez 40 minut to zrównoważy. Czy uda sie zrobic z tego kopie mastnego to nie wiem, ale moze chociaż będzie przyjemne bursztynowe piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuję się powoli do uwarzenia portera B. Mam zamiar 2 tygodnie fermentować pilsa w 9 stopniach (+/-) i tą gęstwę użyć do porteru. Na celownik obrałem sobie FM Bochemską rapsodię.

 

Myslę nad takim zasypem i zacieraniem. Zastanawiam się za to nad użytymi słodami czekoladowymi. Czy one powinny trafić na koniec zacierania czy od początku? Chodzi mi o jak najbardziej czekoladowe aromaty, może z lekką nuta kawy, ale bez palności. Zauważyłem, że słód Caramunich ma bardzo czekoladowy, kakaowy aromat w moim odczuciu. Poniżej również prezentuje schemat zacierania.  Celuje w 21 BLG - 20 Litrów chodź brewnes pokazuje mi 22 blg jak wpisuje słody czekoladowe, a przecież one już chyba są nieczynne i nie dadzą mi ekstraktu dodatkowego.

 

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Ziarno Strzegom Monachijski typ II 5 kg 54.3% 79 % 22
Ziarno Pilzneński 2 kg 21.7% 81 % 4
Ziarno Pilzneński 1 kg 10.9% 81 % 4
Ziarno Słód Caramunich Typ II Weyermann 0.5 kg 5.4% 73 % 120
Ziarno Strzegom Karmel 100 0.25 kg 2.7% 75 % 100
Ziarno Strzegom Czekoladowy jasny 0.25 kg 2.7% 68 % 400
Ziarno Strzegom Czekoladowy ciemny 0.21 kg 2.3% 68 %

1200

 

Zacieranie

Temp Czas
52 C 10 min
64 C 40 min
72 C 20 min
78 C 15 min
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust receptura ok. Słody palone możesz dać normalnie od początku. 

Słody palone są nieczynne ale enzymatycznie tzn jakbyś chciał robić piwo 100% na slodach palonych to musisz dodać enzymów które dostaną się do zawartej w słodzie skrobi. Enzymy występujące na słodzie zostały zdezaktywowane w wyniku palenia takich słodów. Słody palone mają dużo niższy ekstrakt niż jasne ale jakaś tam skrobia jest, więc podbijają ekstrakt. 

2 tygodnie na pilsa to może być mało. Powinieneś osiągnąć FG ale potrzeba jeszcze co najmnien tydzień na przerwę diacetylową, dojedzenie resztek i jakiś cold crash. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, anatom napisał:

Słody palone możesz dać normalnie od początku.

A jak rozpoznam czy się już zatarło? Czy np pod koniec zacierania dam po negatywnej próbie jodowej to czy te czekoladowe słody się zatrą?

 

Jak powinienem prowadzić tego pilsa? Fermentować w 9 stopniach przez 14 dni? potem podnieść do jakiej temperatury i na jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.