Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Czyszczę magazyn na prawdopodobnie ostatnią lub przed ostatnią warkę w tym półroczu, bo dla mnie maj już na karku i więcej piwa nie będę mógł uwarzyć aż do listopada.

 

chce uwarzyć 40 litrów piwa 12 blg i uważyłem tyle słodów co widać poniżej. Czy mogę potraktować to  jako zasyp. Brzeczkę będę dzielić na dwa fermentory

 

Typ Nazwa Ilość    
Ziarno Strzegom Pilzneński 8.5 kg    
Ziarno Strzegom Monachijski typ II 0.8 kg    
Ziarno Weyermann - Caraamber 0.2 kg    
Ziarno Strzegom Karmel 150 0.2 kg   (mam 700g)
Ziarno słód zakwaszający 0.2 kg   (mam 500g)

 

myślę nad jakimś jasnym piwem lub lekko bursztynowym górnej fermentacji

drożdże mam s-04 x paczki i buldogi B1 dwie paczki

piwo raczej o czystym profilu bez chmielenia na zimno

 

Jakie chmiele można było by tutaj dokomponować oraz jakie drożdże byście polecili? skoro dwa wiadra to dwa typy drożdży :) płynne suche wszystko jedno, ale coś poza us-05, s-04, nothingamy, winsory,

 

W piwa belgijskie bawiłbym się jesienią nie teraz.

 

poza tym na magazynie wala się jeszcze

 

900g prażonej pszenicy i 280g prażonego jęczmienia.

Lublin (Lubelski) 50g 2,8 alfa

hallertauer magnum 50g 11.7alfa

Skoro czyszczenie to wsypałbym wszystko, spokojnie starczy na 40l 12, a nawet więcej. W zależności od chmielu od zwykłego bittera po ipę z tego możesz zrobić, to już sam musisz wiedzieć co lubisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

za kilka dni będę zbierał gęstwę z hefeweizena, drożdże FM41 Gwoździe i banany. Do jakich stylów (oprócz pszenicznych) najlepiej się one nadadzą? Nie chciałbym robić drugiej podobnej warki pod rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem znajomego o ześrutowanie słodu, jednak nie zaznaczyłem żeby każdy słód zrobił osobno. Co mogę zrobić z mieszanki:

Pale Ale 6kg

Karmelowy 300 0,5kg

Karmelowy 600 0,5kg

Mam jeszcze jęczmień prażony i pszenicę prażoną. Mogę dokupić i dodać inne słody, jednak ta mieszanka jest składem wyjściowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, malinatbg napisał:

ta mieszanka jest składem wyjściowym.

W zależności od tego jakie masz chmiele, drożdże i wybicie ale ja poszedłbym w brytyjskie ejle, od ESB do strong milda. Albo american amber ale.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dziedzicpruski napisał:

Najlepiej flandryjscie albo coś na bretach (bardzo dobrze przerabiają ciemny karmel), ewentualnie dorzuć palone ziarna  i módl się, żeby nie było karmelu w gotowym piwie.

Raczej nie czuję się na siłach do eksperymentów z kwaśnymi piwami.

 

7 godzin temu, zasada napisał:

W zależności od tego jakie masz chmiele, drożdże i wybicie ale ja poszedłbym w brytyjskie ejle, od ESB do strong milda. Albo american amber ale.

 

 

Mam keg 50l. Chmiel tylko EKG 30g, natomiast i tak czekają mnie zakupy, żeby nabyć drożdże i pewnie więcej chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, malinatbg napisał:

i tak czekają mnie zakupy

To dokup challengera/targeta na goryczkę, jeszcze tego EKG na smak/aromat i FM10 albo 11, albo London ESB Danstara, S04 Fermentisa i będziesz miał spokojnie 25 litrów brytyjskiego stronga.

W pdf masz na szybko sklecone w Worcie, słody dobrane najciemniejsze, chmielenie niezbyt w stylu (te dwie minuty można znacznie wcześniej), można dołożyć trochę cukru dla wysmuklenie tego piwa.

Zobacz historyczny przepis na prostego stronga z fajnego bloga: http://barclayperkins.blogspot.com/2020/02/lets-brew-1966-boddington-strong-ale.html?m=1

Na forum.pdf

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, malinatbg napisał:

Raczej nie czuję się na siłach do eksperymentów z kwaśnymi piwami.

To zakwaś zwykłymi bakteriami mlekowymi  (to szybki i proste),a najlepiej to rozcięcz ten cały zasyp zwykłym słodem (powiedzmy na 3 warki), bo nie ma bata, tyle karmelu naraz  będzie straszne do wypicia, o ile w ogóle da się to wypić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć prośba o pomoc w dwóch recepturach:

 

Rye ale

  •     słód żytni 2,0kg 46%
  •     słód monachijski 1,1kg 25,3%
  •     słód pilzneński 1,0kg 23% / lub Pale Ale
  •     Słód Caraaroma 0,2kg 4,6%
  •     słód Carafa I 0,1kg 1,1%
  •     25g Iunga + ??
  •     FM13 (gęstwa)

    
Amber Ale:

  •     3,8kg pale ale
  •     0,5kg monachijskiego typ I
  •     0,25 caramunich
  •     0,25kg carared
  •     0,15kg caraaroma
  •     Iunga 25g + 50g Motueka
  •     FM13 (gęstwa)


Chętnie posłucham sugestii na temat chmielenia (tj. jakie w jakiej ilości oraz chmiele i kiedy). Możliwy hopstand
Najchętniej wykorzystałbym chmiele pacyficzne.
Mam dostępne:

  • Galaxy 100g (myślałem, żeby zostawić do NEIPA ale jeśli to dobry czas by go wykorzystać to ok :)
  • Rakau 50g
  • Motueka 50g
  • Mosaic 50g
  • Oktawia, Iunga każde 2x po 50g 
  • Oprócz tego co powyżej to ze słodów jeszcze:
    • caraaroma 0,5kg,
    • carafa special 0,5kg
    • 1kg pszenicznego
    • 3kg pils
    • jeszcze z 0,5kg monachijskiego typ I
Edytowane przez lixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie.
Zostało mi 30g lubelskiego i 70g marynki. Od około pół roku trzymałem je w zasadzie na strychu w temp ok 15 stopni. Zamknięte w tych woreczkach hermetycznych. Są one jeszcze zdatne do użycia? Na opakowaniu jest informacja że do 11/2020 a zbiór 2017. Jest to granulat. Parę tygodni temu w zasadzie wyczytałem że powinny być w lodówce albo nawet w zamrażarce. Prawda to? Nie wiem gdzie napisać a nie chce zakładać nowego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczki otwarte rozumiem były? Raczej nic dobrego juz do piwa nie wniosą. Ewentualnie mozesz spróbować na goryczkę dać Marynkę, ale też trzeba odliczyć z kalkulatora parę IBU

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak otwarte, moje obawy są słuszne jednak.... Zwłaszcza że wyczuwam znaczy spadek aromatu. Jest jakiś kalkulator który uzgledni zwierzenie chmielu?
Przechowywać je w zamrażarce na przyszłość? Są narazie w lodówce, to im wystarczy. Problem w tym że tobie warke tak ci 2-3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ewemarkam napisał:

Tak otwarte, moje obawy są słuszne jednak.... Zwłaszcza że wyczuwam znaczy spadek aromatu. Jest jakiś kalkulator który uzgledni zwierzenie chmielu?
Przechowywać je w zamrażarce na przyszłość? Są narazie w lodówce, to im wystarczy. Problem w tym że tobie warke tak ci 2-3 miesiące.

 

2- letni chmiel, do tego przechowywany w temperaturze pokojowej - osobiście nie ryzykowałbym, tylko wyrzucił. Polecam przechowywanie w zamrażarce, jest duża różnica w stosunku do lodówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Będę dziś warzył 40 l prostej apki. Zasyp to 9,5 kg pale ale, 0,5kg karmelowy 150. Chmiele mam następujące: (wszystko po 90g) EKG, marynka, Oktawia, chelenger, (po 30g) lubelski i simcoe. Zacieranie 70' 68 st. C. Fermentacja podzielona na 2 wiadra, w jednym us-05, w drugim drożdże ejl od gozdawy. Podpowiedzcie peosze jak chmielić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to Marynka i Challenger na goryczkę (po 20-30 g albo tylko jednego z nich 40-60 g w zależności od AA%).

Jak ma być APA to tylko Simcoe na aromat więc słabo. Jakbys na aromat użył EKG i Oktawii (wszystko co masz np. podzielone na pół na 15 i 0) byłoby imo sensowniej ale wtedy nie będzie to APA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Ja od razu z lamerskim pytaniem, zatem proszę nie bijcie:

 

czy z połączenia:


1x ekstrakt słodowy 1,7kg
750g cukru
chmiel marynka
chmiel lubuski
Fermentis Safale US-05
20l wody

 

wyszłoby coś niedobrego? To, czego bym oczekiwał to jasne, lekkie piwo. Coś na wzór - tfu tfu - Carlsberga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Arek P. napisał:

Coś na wzór - tfu tfu - Carlsberga

W zależności od temperatury fermentacji i kilku innych zmiennych może być proste pijalne, albo proste niepijalne.

Jakbyś miał 2*ekstrakt byłoby lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zasada, a tak zmieniając nieco temat. Orientujesz się może od czego zależy... karolyczność piwa? :) Tzn. chciałbym uzyskać efekt "fit". Takie piwo jak "Zamkowe" ma zaledwie 34kcal, podczas gdy reszta ma 40-50kcal. Chyba nie ma znaczenia ilość alkoholu, bo takie 3% też potrafią mieć po >40kcal. Więc może to kwestia fermentacji, albo składników (np. cukier/glukoza zamiast słodu)?

Edytowane przez Arek P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.