Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Ravage miodosytnik napisał:

Czyli przed fermentacją podczas warzenia  i przed zadaniem drożdzy brix jest tożsamy z blg, ale potem jak gdzieś czytałem indziej nalezy birx podzielić przez 1,04?

Przed pojawieniem się alkoholu w brzeczce czyli przed początkiem fermentacji dzielisz brix przez 1.04 to jest właśnie ten współczynnik korekcji. Na tym bazują kalkulatory. Natomiast po fermentacji lub w trakcie, jak już jest w roztworze alkohol, to ten przelicznik jest bardziej złożony. Gdzieś są wzory na to ale ja korzystam z kalkulatora po prostu. Np. Brzeczka nastaw a ma 12 brix czyli ok 11,5P. Po fermentacji refraktometr pokazuje 6brix po kalkulacji masz 2.1P. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr polecam z Chin odpowiednie ustawienie jego woda destylowana, i można jeszcze dodatkowo zrobić roztwory cukru 10blg i 20blg i zobaczyć czy się pokrywa. Od siebie polecam do warzenia i przed zadaniem grzybków refraktometr, natomiast w czasie fermentacji spławik. Alla france ma dość dobre spławiki oraz tanie ;) z biowinu jest loteria 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2019 o 16:34, Ravage miodosytnik napisał:

Refraktometr do piwa - jaki wybrać, wady/zalety, Czy lepszy od areometru? Jak go odczytywać kiedy brzeczka jest już przefermentowana.

Ja mam popularny, najtańszy, oznaczony znakiem ATC. Poza tym, że końcowe Blg trzeba policzyć, gdyż alkohol zawyża odczyt, nie ma żadnych wad.

No, może jedną, mógłby się sam czyścić. kalkulator znajdziesz online, albo mozna sobie sciagnać aplikację na telefon. ja używam tego https://play.google.com/store/apps/details?id=makimo.pl.refractometer

Ale są inne, pewnie też dobre. Ten ma jedna niedogodność, nie przyjmuje przecinków mimo, że poprawny w Polsce zapis częsci dziesietnych jest własnie po przecinku, a nie kropce.

Odkąd go stosuję, nie umiem sobie przypomnieć, jak to było używać spławika. Polecam kazdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzicie grodziskie na drożdżach lagerowych? Z temperaturami inaczej byłoby ciężko plus szkoda mi kasy na kilka szczepów drożdży, a chcę jakieś pilsy też porobić.

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ryland napisał:

Jak widzicie grodziskie na drożdżach lagerowych?

Mam w piwnicy SMaSH wędzony bukiem(a)oktawia na w34/70. Bardzo miłe.

Nie Grodzisz to: bez pszenicznego, niżej wysycone i jakieś 5 ABV ale myślę, że to jest fajny kierunek.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień dobry mam F13 Irlandzkie ciemności z datą ważności do 10 stycznia 2020

oraz:

  • 5kg Pale ale
  • 3kg pszeniczny
  • 1kg monachijski typ I
  • 0,5kg caraaroma
  • 0,5kg carafa I special
  • standardowo znajdą się jakieś płatki owsiane (i pewnie jęczmienne też)

Chmiele:

  • El Dorado
  • Azacca
  • Sybilla
  • Lubelski
  • Puławski
  • Oktawia
  • Citra
  • Mosaic

Dodatki:

  • werbena cytrynowa
  • skórka słodkiej i gorzkiej pomarańczy
  • suszona cytryna
  • kwiat lipy
  • kwiat pomarańczy

Początkowo kupiłem FM13 z zamysłem zrobienia piwa świątecznego ale czas na takie eksperymenty przeminął.

Style, które chodzą mi po głowie to: NEIPA, American Amber Ale, Imperial IPA, Irish red ale, (American) Oatmeal Stout ale jestem otwarty na sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam mam trochę surowca i dylematy co dobrego z nich zrobić, podajcie jakieś swoje pomysły, przepisy na pifko. 

Oto moje produkty 

            NAZWA                                     EBC                      ILOŚĆ

Słód PILZNEŃSKI Strzegom                   4                               4,5 KG
Słód Pale Ale                                             6                               5
Strzegom Monachijski typ II                  22                              3
Słód czekoladowy jasny                         350-450                   0,5
Słód chocolate rye                                   500-800                  0,25
Viking malt typ 1                                      12-15                       0,25
Słód Karmelowy                                       30-40                       0,5
słód karmelowy Carmel                          100-130                  0,3
Słód pszeniczny Bestmalz                      5                              0,9
Słód pszeniczny wędzony dębem         4-6                            1
Słód caramel Sweet                                 50-75                       1
 
CHMIELE
        Fuggles                        55g      4,5 AK
        Cascade USA               20g      7,1
       Citra                               30g       13
        Comet                          50g        8,3
       Styrian Golding            50g      2,8
      Chinook                         25g        13
     Szyszka lubelska 
 
Drożdze 
 
Safale US-05 suche
Safbrew WB-06 suche 
Saflager W34/70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam mam do dyspozycji: drożdże GOZDAWA GERMAN LAGER W35

Drożdże US-05

Drożdże SAFALE S-04

Słód pszeniczny 5kg

Słód pilzneński 5kg

Słód monachijski 1kg

Chmiel marynka 100g

Chmiel lubelski 160g

 

Nie robiłem jeszcze żadnej Warki ze słodów.

Myślałem o czymś prostym na początek bez dekoktow i innych?

Chciał bym zrobić lagera lub pilsa, ew pszeniczne ale nie za bardzo 

Myślałem że dam 4kg pilzneńskiego,1kg pszenicznego lub monachijskiego. 

Które z tych drożdży wybrać ? I ile chmielu i którego ? W jakich temperaturach zacierać i ile ? Macie jakieś proste przepisy żeby mi doradzić ? Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sumikk napisał:

Macie jakieś proste przepisy żeby mi doradzić ?

Ja bym poszedł w FAH. Tylko z ilością surowca do refermentacji jakąś połowę skromniej.

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

albo

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

ale przy większym litrażu kilo pilsa zastąp kilogramem monacha albo pszenicznego.

 

Marynka zamiast Magnum, Lubelski i S-04 masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"62* - przerwa scukrzająca (maltozowa) - w tej temperaturze pracuje głównie beta-amylaza, enzym wytwarzający dwucukier - maltozę, który jest w pełni fermentowalny. Czas trwania 15-60 min. Im dłuższa przerwa, tym bardziej wytrawne (alkoholowe) piwo"  

 

źle to trochę zrozumiałem ?

wiec dużo więcej muszę dać słodu żeby osiągnąć większy procent ?

 

edit. Chyba że będę mierzył blg podczas wysładzania i po prostu zrobię mniej piwa a bardziej treściwe ? 

Edytowane przez Sumikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sumikk napisał:

"62* - przerwa scukrzająca (maltozowa) - w tej temperaturze pracuje głównie beta-amylaza, enzym wytwarzający dwucukier - maltozę, który jest w pełni fermentowalny. Czas trwania 15-60 min. Im dłuższa przerwa, tym bardziej wytrawne (alkoholowe) piwo"  

 

źle to trochę zrozumiałem ?

wiec dużo więcej muszę dać słodu żeby osiągnąć większy procent ?

Zrób 2-3 normalne piwa, zobaczysz jaka masz wydajność i wtedy sobie policzysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sumikk napisał:

"62* - przerwa scukrzająca (maltozowa) - w tej temperaturze pracuje głównie beta-amylaza, enzym wytwarzający dwucukier - maltozę, który jest w pełni fermentowalny. Czas trwania 15-60 min. Im dłuższa przerwa, tym bardziej wytrawne (alkoholowe) piwo"  

 

źle to trochę zrozumiałem ?

wiec dużo więcej muszę dać słodu żeby osiągnąć większy procent ?

 

edit. Chyba że będę mierzył blg podczas wysładzania i po prostu zrobię mniej piwa a bardziej treściwe ? 

 

Temperatura zacierania ma znaczenie, choć więcej do powiedzenia ma choćby użyty szczep drożdży. Z 12°Blg może na brettach byś do tych 6,5% alkoholu doszedł ;)

Na początek, używając jakichś klasycznych sucharów, jeśli faktycznie chcesz piwo ~6,5% alkoholu, to celuj w 15-16°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2020 o 23:06, zasada napisał:

Ja bym poszedł w FAH. Tylko z ilością surowca do refermentacji jakąś połowę skromniej.

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

albo

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

ale przy większym litrażu kilo pilsa zastąp kilogramem monacha albo pszenicznego.

 

Marynka zamiast Magnum, Lubelski i S-04 masz.

Powiedz mi czy jak bd robił z tego przepisu na 20 l to jak dołożę 1kg pszenicznego lub  monachijskiego to będzie dobre czy lepiej nie kombinować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.