Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Juniorek napisał:

kup

sobie może atak chmielu  który ma IBU na poziomie 69, natomiast jest to fajna goryczka która uderza i znika

Atak Chmielu to może był i dobry ale jakieś 8 lat temu. Teraz to przekarmelizowany potworek, którego ciężko wypić. No chyba, że się coś obecnie zmieniło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyslałem poczytałem sporo jak ugryźć to co mam coś dokupiłem do tego wszystkie i wyszły mi takie kompozycje z czego cos bym dziś już upichcił. Czy możecie rzucić okiem i ocenić?

 

Warka numer 1

 

Jasne lekkie ale

·  Gęstość BLG

·  25 IBU

·  5.1 % ABV

·  9 SRM

·  Z ekstraktów

Typ piwo beztypne

Oczekiwana ilość gotowego piwa 22l

 

Surowce fermentujące

12.6 BLG

5.1% ABV

9 SRM


Typ

Nazwa

Ilość

Ekstrakcja

EBC

Płynny ekstrakt

Bruntal

4.1 kg 100%

81 %

26

Płynny ekstrakt

Bruntal Pale Ale

0 kg

80 %

35

 

Suma

4.1 kg

   

 

Chmiele

25 IBU

Balans goryczy 0.49 Zbalansowane


Użyto do

Nazwa

Ilość

Czas

Alfa kwasy

Gotowanie

Marynka

13 g

60 min

10 %

Gotowanie

Lublin (Lubelski)

20 g

30 min

4 %

Gotowanie

Savinjski Golding

10 g

30 min

3.5 %

Aromat (koniec gotowania)

Lublin (Lubelski)

10 g

15 min

4 %

Aromat (koniec gotowania)

Savinjski Golding

10 g

15 min

3.5 %

Na zimno

Savinjski Golding

10 g

3 dni

3.5 %

Na zimno

Lublin (Lubelski)

20 g

3 dni

4 %

 

Drożdże  us – 05 albo Safbrew BE-256

 

Belgian pale ale

Surowce fermentujące

12.6 BLG

5.1% ABV

10.7 SRM

IBU 25

Oczekiwana ilość gotowego piwa 23L


Typ

Nazwa

Ilość

Ekstrakcja

EBC

Płynny ekstrakt

Bruntal Pale Ale

1.7 kg 38.6%

80 %

35

Płynny ekstrakt

Bruntal Pale Ale

1.7 kg 38.6%

80 %

35

Płynny ekstrakt

Bruntal

1 kg 22.7%

81 %

26

 

Suma

4.4 kg

   

 

Chmiele

25 IBU

Balans goryczy 0.49 Zbalansowane


Użyto do

Nazwa

Ilość

Czas

Alfa kwasy

Gotowanie

Brewers Gold

5 g

60 min

7.6 %

Gotowanie

Brewers Gold

5 g

45 min

7.6 %

Gotowanie

Brewers Gold

15 g

30 min

7.6 %

Gotowanie

East Kent Goldings

10 g

30 min

5.1 %

Aromat (koniec gotowania)

Brewers Gold

5 g

15 min

7.6 %

Aromat (koniec gotowania)

East Kent Goldings

20 g

15 min

5.1 %

Na zimno

East Kent Goldings

30 g

4 dni

5.1 %

Drożdże  Safbrew BE-256

APA

Surowce fermentujące

13.1 BLG

5.3% ABV

14.1 SRM

IBU 40

Oczekiwana ilość gotowego piwa 23


Typ

Nazwa

Ilość

Ekstrakcja

EBC

Płynny ekstrakt

Bruntal Pale Ale

1.7 kg 39.2%

80 %

35

Płynny ekstrakt

Bruntal

2.5 kg 57.6%

81 %

26

Płynny ekstrakt

ekstrakt słodowy ciemny Bruntal

0.14 kg 3.2%

90 %

621

 

Suma

4.34 kg

   

 

Chmiele

40 IBU

Balans goryczy 0.75 Bardzo gorzkie


Użyto do

Nazwa

Ilość

Czas

Alfa kwasy

Gotowanie

Chinook

20 g

60 min

11.8 %

Gotowanie

Chinook

10 g

30 min

11.8 %

Aromat (koniec gotowania)

Amarillo

20 g

15 min

7.8 %

Aromat (koniec gotowania)

Cascade

10 g

5 min

8 %

Na zimno

Amarillo

10 g

5 dni

7.8 %

Na zimno

Cascade

20 g

5 dni

8 %

Cascade na 5 min przed końcem w woreczku wrzucić i zostawić do konca stygnięcia w łaźni wodnej. jakies30 min

Drożdze

Nazwa

Typ

Forma

Ilość

Laboratorium

Safale US-05

Ale

Suche

10.4 g

Fermentis

 

Roboczy coffe stout

Tutaj mam problem z kawą, jaką kawą w jakiej postaci exkpresso dolać. zmielić, świeża ale drobno nie drobno? ile

Surowce fermentujące

12.1 BLG

4.9% ABV

43.2 SRM

IBU 34


Typ

Nazwa

Ilość

Ekstrakcja

EBC

Płynny ekstrakt

ekstrakt słodowy ciemny Bruntal

1.7 kg 44.7%

90 %

621

Płynny ekstrakt

Bruntal

1.7 kg 44.7%

81 %

26

Płynny ekstrakt

Bruntal

0.4 kg 10.5%

81 %

26

 

Suma

3.8 kg

   

Roboczy coffe stout

·         12.1 Gęstość BLG

·         34 IBU

·         4.9 % ABV

·         43.2 SRM

·         Z ekstraktów

Typ Dry Stout

 


 

Rozmiar warki

22 L Oczekiwana ilość gotowego piwa

Surowce fermentujące

12.1 BLG

IBU 34

4.9% ABV

43.2 SRM


Typ

Nazwa

Ilość

Ekstrakcja

EBC

Płynny ekstrakt

ekstrakt słodowy ciemny Bruntal

1.7 kg 44.7%

90 %

621

Płynny ekstrakt

Bruntal

1.7 kg 44.7%

81 %

26

Płynny ekstrakt

Bruntal

0.4 kg 10.5%

81 %

26

 

Suma

3.8 kg

   

Chmiele

34 IBU

Balans goryczy 0.69 Gorzkie


Użyto do

Nazwa

Ilość

Czas

Alfa kwasy

Gotowanie

Marynka

10 g

60 min

10 %

Gotowanie

Marynka

20 g

30 min

10 %

Gotowanie

East Kent Goldings

10 g

30 min

5.1 %

Aromat (koniec gotowania)

East Kent Goldings

20 g

15 min

5.1 %

 

Drożdze

Nazwa

Typ

Forma

Ilość

Laboratorium

Safale S-04

Ale

Suche

10.1 g

Safale

Albo us-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam inspiracji po Wheat IPA i AIPA czas może na coś ciemnego, ew. pils :)
W magazynku zostało
1.5kg Monachijski

2.3kg Pilzneński

1kg karmelowy typ 300

200g słód czekoladowy typ 400

150g Pszenica prażona

 

Z chmieli standardowo Marynka, Lubelski, Cascade, Magnum, Chinook i jakieś DE

Edytowane przez Kochan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem z kolegą za spółę taki zestaw piwa https://allegro.pl/oferta/red-irish-ale-warzenie-20-piwo-domowe-zestaw-6024442600?snapshot=MjAxOS0xMC0yMFQyMjo0Njo0MS40ODNaO2J1eWVyOzMwNjQ3NDViNTFjMmFmYzcyOTMyZmVlZGY1NzA1ZDdiYzRjMTQ3ZmY2MzlkZmY4NWIyY2NjNjA4OTc5MDI2NjE%3D

 

Irish Red to orzeźwiający, popularny styl piwa ściśle związane z angielskich Bitters. Styl ma sporo walorów, ale jest znany najbardziej ze swojej głębokiej czerwonej barwy i smaku łagodnego. 

Skład zestawu:

  • słód pilzneński Viking Malt - 2kg
  • słód Rad Ale Viking Malt - 1kg
  • słódCookie Viking Malt - 1kg
  • słód Karmelowy 300 Viking Malt - 0,5kg
  • chmiel Sybilla (PL) - 50g
  • wskazówki warzenia ( poradnik uproszczony)

Parametry:

  • Zawartość Blg: ok. 14 Blg
  • Kolor: ok. 30 EBC
  • Alkohol: ok. 5 %
  • Goryczka: ok. 20 IBU
  • Temperatura fermentacji: ok 15-20°C
  • Piwo górnej fermentacji

Wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania wyjątkowego piwa Red Irish Ale. 

Do zestawu należy dokupić drożdże:

  • drożdże Safale S-04 11,5g dostępne na naszych aukcjach

 

 

Czego mamy się spodziewać, będziemy pierwszy raz zacierać. O samym osprzęcie wiemy już co nieco. Domyślam się że sybilla tutaj nie pasuje.  Możemy podmienić na jakiś inny ewentualnie mamy Lublin (Lubelski), Marynka, Fuggles, junga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Dori najbardziej pokrywa się ze stylem. 

Kiedyś uwarzyłem IRA z zestawu z CP:

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/irish_red_ale_12_blg

Odnośnie drożdży, to do fermentacji użyłem wtedy Nottinghamy.

 

Chmiele w tym stylu nie grają wielkiej roli, jednak Sybilla wydaje się dziwnym wyborem do zestawu. Z polskich chmieli , to Marynka i Lubelski pasowałyby bardziej.

 

Przy drożdżach S-04 fermentowałbym raczej w niższym zakresie temperatur

 

Sam styl jest bardzo prosty do wykonania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie czaić się tylko zacierać i czekać na efekty. @Grzegorz Żukowski ciekawy sklep podałes tu taj jeszcze nie zaglądałem. Po patrze sobie częściej. Ciekawe jak nam pójdzie w tym tak zwanym kociołku z lidla firmy sencor. Kumpel go ma, kopyr mówi ze jak sie nie ma co sie lubi to też sie nada. no ciekaw jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.  U mnie pozostało :

- 5 kg słodu Pale Ale Strzegom

- 1 kg słodu Wiedeński

- 1 kg słodu karmelowego 30 Strzegom

-  0,5 słodu Cookie

- drożdże US-05

- 50g chmiel Maryna

-70g chmiel Lubelski

Jakiś pomysł na recepturę ? Z góry dziękuję :)

Edytowane przez Peper02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze to 5kg Pale Ale - wyjdzie 12-13,5°C w zależności jaką masz wydajność warzelni.

Zacierać w 66° godzinę, potem ewentualnie w 72­° i wygrzew

Chmielenie wg oczekiwań - marynka na początku, lubelski na koniec gotowania i może ewentualnie na zimno - np z 30g marynki na godzinę gotowanie + 30g lubelskiego na ostatni kwadrans i ew. z 30g lubelskiego na 4-5 dni w temperaturze ok. 10°C - da to ok. 30 IBU, a z chmieleniem na zimno podbije jeszcze goryczkę.

Fermentacja w 18­°C-->21­°C, potem ewentualne przelanie na cichą i dorzucenie chmielenia na zimno, ale można też na zimno chmielić bez przelewania na cichą - to też jak kto lubi. Nagazowanie nie za mocne 2,6-2,7v/v.

Wyjdzie prosty ALE z goryczką na poziomie 30IBU, ot takie piwo do meczu, bez zobowiązań ale fajne.

 

Można ewentualnie część słodu Pale Ale zamienić na dwa pozostałe słody - dodadzą aromatów zbożowych (wiedeński) - tego mogłaby być nawet połowa zasypu i karmelowy - ten doda ciała, i koloru oraz karmelowości; tego bym nie sypał więcej nić 15-20% bo piwo będzie za ciężkie. W tej opcji zwiększył bym chmielenie tak pod 40 IBU, bo będzie większa kontra dla goryczki 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie goryczka nie zostaje zwiekszona poprzez chmielenie na zimno.

wedlug mnie poczytaj na temat FULL aroma hops, tylko dodaj cały PALE ALE sypnij z 5% karmelu, chmielenie na około 25IBU będzie wystarczające marynka później 10min lubelski i ostatnia minuta dużo lubelskiego. Odpuść sobie chmielenie na zimno. Fermenracja w temperaturze 16-18* bez zwiększenia powyżej 20*. Będziesz miał fajne lekkie orzeźwiające piwko, jeżeli dopilnujesz fermentacji. Nagazowanie takie jak

zaproponowal kolega dość spore, raczej bym nie przekraczał progu 2.4v/v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2019 o 18:52, Ravage miodosytnik napisał:

Irish Red to orzeźwiający, popularny styl piwa ściśle związane z angielskich Bitters. Styl ma sporo walorów, ale jest znany najbardziej ze swojej głębokiej czerwonej barwy i smaku łagodnego. 

Skład zestawu:

  • słód pilzneński Viking Malt - 2kg
  • słód Rad Ale Viking Malt - 1kg
  • słódCookie Viking Malt - 1kg
  • słód Karmelowy 300 Viking Malt - 0,5kg
  • chmiel Sybilla (PL) - 50g

Okazało się iż dostaliśmy szyszke, tak samo się z tym obchodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytania myślę do tej warki która dziś planuje czynić dziś wieczorem. Najpierw wyszczególnię pytania

 

Daje link do aukcji

https://allegro.pl/oferta/red-irish-ale-warzenie-20-piwo-domowe-zestaw-6024442600?item=6024442600

 

oraz zamieszczam  instrukcje, która obudziła we mnie wątpliwości:

Warka jest na 20L

Planowane drożdże to s-04 ale są w zapasie również us-05

 

  1. Warka 20 litrów czyli na start muszę mieć w fermentorze jakieś 21-22 litry?
  2. zacieranie:
    1. jak dodam słody do wody o temp 52 stopnie to temperatura spadnie musze ją odrazu podciągać do tych 52 z powrotem?
    2. 62-68 stopni której czesci widełk się trzymać bardziej? czy starać się to wypośrodkować? (tępo podgrzewania jakaś 1 stopień na minutę Zajęcia z biocemi podpowiadają mmi  ze szybciej może sie okazać złym pomysłem ale wolniej to raczej nic nie zmieni.)
    3. i tutaj pisze że robimy przerwę na 10-60 minet 0 w tym czasie powinienem płynem Lugola sprawdzać tak?
    4. 72 stopnie i pisze że przerwa powinna trwać od 10-30 minet skąd mam wiedzieć jaka est dobra?
    5. 78 stopni - i tutaj rozumiem że do filtracji zabieram się szybko tak?
  3. Chmielenie w opisie pisze że warka ma mieć 20 IBU dostaliśmy szyszki - tak mi sie zdaje ponieważ takie mam odczucie w woreczku - pewnie lepiej zeby sobie pływały niż miały siedzieć w hopspiderze. Zasadnicze pytanie: Gotować przez 60 min ok pasuje i rozumiem ale co to znaczy dodanie chmielu pod koniec gotowania? ile to minet?
  4. fermentacje bym zmodyfikował. i potrzymał na burzliwej jakies 10 dni i przez 4 dni zaczął od 16 stopni? a po 4 dniach podnosił do tych 22 powoli. Zlał na cichą i po 3 dniach zaczał bym to schładzac.

Refermentacja  ruszy mi w 10 stopniach? nie lepiej na tydzień czy dwa zostawić w pokojowej temperaturze? a potem schłodzić?

 

 

Oto instrukcja

 

Red Irish Ale ok. 15 Blg
Skład zestawu Red Irish Ale:
- słód pilzneński Viking Malt - 2kg
- słód Rad Ale Viking Malt - 1kg
- słód Cookie Viking Malt - 1kg
- słód Karmelowy 300 Viking Malt - 0,5kg
- chmiel Sybilla (PL) - 50g
Wskazówki warzenia ( poradnik uproszczony)
1. Zacieranie:
Dodajemy ześrutowany słód do 18l wody o temp. 52 C. Wyłączamy palnik na 10 min. i robimy
przerwę białkową. Około 10min. Następnie podgrzewamy zacier do temp. 62-68 C. Wyłączamy palnik
na 10-60min. i robimy przerwę scukrzającą (maltazowa, beta amylazowa). Ponownie podgrzewamy
zacier do temp. 72 C. Wyłączamy palnik na 10-30min. robimy przerwę (destynująca, alfa-amylazowa).
Potem temperaturę zacierania podnosimy do 78 C i aktywność enzymów zanika lub przynajmniej
przestaje wzrastać. Brzeczka piwna staje się rzadsza i łatwiej ją przefiltrować.
2. Chmielenie:
Gotować 60min dodając dawkę chmielu Sybilla 50g pod koniec gotowania.
3. Fermentacja:
- burzliwa w temp. 18-22 C (ok. 7 dni)
- cicha w temp. 10-15 C (ok. 7 do 14dni).
4. Refermentacja i leżakowanie:
Butelkować z użyciem glukozy od 50 do 150g na 25l piwa. Na czas refermentacji trzymać przez dw
tygodnie temp. 10C. Po uzyskaniu prawidłowego nagazowania przechowywać w chłodnym
zaciemnionym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 20l przed fermentacja, niestety trzeba liczyć się ze stratami. Osobiście ja bym zasypal w 70* i zacierać 60min w 67* później podgrzanie do 78 i filtracja.

Jakie macie szyszki? Rocznik i aa.

refermentacja tydzień w pokojowej później bym zszedł z temperatura.

 

ps. Takie piwko jak IRA proponuje przed rozlewem „łyżeczka” żelatyny wyklarować 

Edytowane przez Juniorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Warka 20 litrów czyli na start muszę mieć w fermentorze jakieś 21-22 litry?

U mnie jest to ok. 2-3 litrów straty w zależności od ilości chmielu - przy normalnym chmieleniu zwykle w garze 1,0 litr i drugie tyle po burzliwej.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

jak dodam słody do wody o temp 52 stopnie to temperatura spadnie musze ją odrazu podciągać do tych 52 z powrotem?

Tą przerwę odpuść sobie bo niewiele wnosi.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

62-68 stopni której czesci widełk się trzymać bardziej? czy starać się to wypośrodkować? (tępo podgrzewania jakaś 1 stopień na minutę Zajęcia z biocemi podpowiadają mmi  ze szybciej może sie okazać złym pomysłem ale wolniej to raczej nic nie zmieni.)

ok. 66-67­°C będzie OK szybko i wydajnie się scukrzy.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

i tutaj pisze że robimy przerwę na 10-60 minet 0 w tym czasie powinienem płynem Lugola sprawdzać tak?

Można sprawdzić skrobię.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

72 stopnie i pisze że przerwa powinna trwać od 10-30 minet skąd mam wiedzieć jaka est dobra?

Jak próba jodowa będzie negatywna, to możesz sobie odpuścić przerwę 72°C jak pisze @Juniorek, ale ja ją robię zawsze chociaż z 15'.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

78 stopni - i tutaj rozumiem że do filtracji zabieram się szybko tak?

Tak.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Chmielenie w opisie pisze że warka ma mieć 20 IBU dostaliśmy szyszki - tak mi sie zdaje ponieważ takie mam odczucie w woreczku - pewnie lepiej zeby sobie pływały niż miały siedzieć w hopspiderze. Zasadnicze pytanie: Gotować przez 60 min ok pasuje i rozumiem ale co to znaczy dodanie chmielu pod koniec gotowania? ile to minet?

Nie wiem ile "minet" bo nigdy nie mierzyłem czasu, każdy ma swój licznik ? , ale w minutach to kwadrans będzie OK.

 

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

fermentacje bym zmodyfikował. i potrzymał na burzliwej jakies 10 dni i przez 4 dni zaczął od 16 stopni? a po 4 dniach podnosił do tych 22 powoli. Zlał na cichą i po 3 dniach zaczał bym to schładzac.

Burzliwa ma trwać tak długo aż się skończy. Podnoszenie temperatury jest OK.

50 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Refermentacja  ruszy mi w 10 stopniach? nie lepiej na tydzień czy dwa zostawić w pokojowej temperaturze? a potem schłodzić?

Daj do temperatury pokojowej 20-21°C

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, korzen16 napisał:

U mnie jest to ok. 2-3 litrów straty w zależności od ilości chmielu - przy normalnym chmieleniu zwykle w garze 1,0 litr i drugie tyle po burzliwej.

 

Czyli ogólnie ile nam wyjdzie z tego nastawu czy te szyszki można wycisnąć? Jakiś szyszek nieznane bo nie pisało na opakowaniu. 

 

Więc wysladzac muszę do 2 blg tak? I wyjdzie mi wtedy jakąś ilość brzeczki. W gotowaniu minodparuje do 2 litrów tak zauważyłem. Więc może mi nie wyjść te 20 litrów które na 15 blg? Te 20 litrów to podane jest jako nastawne?

 

Czyli faktycznie mieć te 70 stopni i wtedy wsypać słód. Ta białkowa olać rozumiem. 

 

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Czyli ogólnie ile nam wyjdzie z tego nastawu

Tego się musisz nauczyć, czyli jaką masz wydajność warzelni - u mnie np, jest to zwykle około 80-85%, w zależności co tam sypię, w kalkulatorze przyjmuję ok. 80%

45 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

czy te szyszki można wycisnąć?

Nie, bo wyciśniesz też garbniki z chmieli.

45 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Więc wysladzac muszę do 2 blg tak?

Za nisko, można tak do 3°Blg, ale ja kończę tak przy 5°Blg

 

45 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

W gotowaniu minodparuje do 2 litrów tak zauważyłem.

O widzisz to już wiesz, czyli to już jest strata.

 

Po wrzucenie do kalkulatora wychodzi:

Z tych 4,5kg słodów przy założeniu 89% (założyli w sklepie dużą wydajność) wydajności wychodzi 20l do fermentora; z tego ubędzie Ci jeszcze koło litra po burzliwej i do tego przy szyszce będzie większa strata na chmieleniu niż 1litr.

 

Zacierasz w 18L, wysładzasz kolejnymi 10L i na początku gotowania powinno być prawie 24L brzeczki o gęstości ok. 13°Blg, po gotowaniu powinno być ok. 20L gęstości 15°Blg i to trafia do fermentora. Myślę, że to się nie uda - więcej zostanie w szyszkach i myślę że nie uda Ci się uzyskać tak wysokiej wydajności.

 

1. Myślę, że na początku przyjmij zacieranie w tych 18L, a wysładzanie do 12,5-13°Blg w garze, a litrów wyjdzie tyle ile wyjdzie. Będziesz wiedział jaką masz wydajność. Gotuj tak żeby finalnie wyszło te 15°Blg.

 

2. Ewentualnie wysładzasz do 24-25L i będziesz miał finalnie ok 20L do rozlewu (czyli około 21L trafi do fermentora), ale może się zdarzyć, że nie uda Ci się wstrzelić finalnie w 15°Blg, bo będzie mniej - szacuję, że koło 13°Blg

 

Z każdą następną warką będziesz wiedział coraz więcej o swojej warzelni i będzie Ci łatwiej wszystko planować.

 

 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki twoje uwagi są bardzo szczegółowe co czyni je bardzo cennymi. Miałem właśnie pytać ile tej wody do wysladzania nam trzeba. Hehe dam znać wieczorne co na wyszło. Ale w razie czego mogę śmiało gotować dłużej żeby mi wyszło te 15 blg? 

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.