Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

"Ale" wyjdzie z tego na pewno bo US-05 , popytam się znajomych o inne chmiele czy nie mają czegoś, bo kupić już nie zdążę , na Dortmund altbier  nie wiem czy nie powinienem mieć innych drożdży ale na pewno powinienem mieć niemieckie chmiele , z całą pewnością mogę dostać Chmiel East Kent Goldings (UK) więc może w tą stronę  ale dalej jakoś us-05 nie wiem czy to się nie będzie kłócić  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę kombinować zużyje do końca magnum oraz lubuski , chyba że zaskoczą mnie znajomi zalegającymi u nich chmielami , bo nie ważą . 

12blg i  ibu 25-30  zacieranie 50st 62st 70st  fermentacja w 16st z gęstwy powinno się dotoczyć do końca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy co wyjdzie, celuje w piwo które ma zaspokoić pragnienie przed pilsem na którego będę musiał sporo poczekać (przesunięty w czasie w związku z dużymi mrozami) , czyli tzw szybkie piwko , bo koledzy osuszają mi notorycznie skrzynki z APA i AIPA , no i poznam smak monachijskiego bo jak na razie, byłem monotematyczny Pale Ale oraz Pilzeński 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję uwarzyć lagera pacyficznego z zapasów. Planowane ok. 22l, 12 Blg, 35-40 IBU. Zasyp dosyć prosty

4000g Pilzneński

200g Carapils

1000g pale ale

Zacieranie na słodowo w temperaturze ok. 68 stopni. Drożdże to gęstwa z FM31.

Mam problem z chmielami NZ. Mianowicie chciałbym uzyskać jak najbardziej chmielowe piwo, przy goryczce, która nie zabije przy pierwszym łyku. Większość chmieli NZ jest mocno goryczkowa. Przy sypnięciu chociażby 10g Pacific Jade na 60 minut odda on już 18 IBU. Na 25 minut myślałem nad wrzuceniem mieszanki Waimea + Kohatu, na aromat jeszcze nie wiem.

Dysponuję chmielami:

Wai-iti

Galaxy AUS

Kohatu

Waimea

Sticklebract

Dr.Rudi (resztki)

Wakatu (resztki)

Motueka (resztki)

Pacific Jade (resztki)

Citra (resztki)

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć, jak najlepiej nachmielić? Może własne sugestie że swoich doświadczeń, jak te chmiele najlepiej skomponować? Zastanawiałem się nad tym, żeby w ogóle podarować sobie chmielenie na 60min

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chmiele poszły "na czuja". Wyszło 25l, 14,5-15 Blg. Zacieranie na słodowo. 

5g Pacific Jade na gorycz

11g Waimea + 10g Kohatu +8g motueka na 25 minut

20g Kohatu +20g Waimea +5gMotueka na 3 minuty

Później resztki z otwartych opakowań na zimno pójdą

 

Mógłby mi ktoś w BS powyższy zasyp sprawdzić? Abstrakcyjnie wysoka wydajność mi wyszła. Spławik kalibrowałem tylko w wodzie i zero wskazywał

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Mógłby mi ktoś w BS powyższy zasyp sprawdzić? Abstrakcyjnie wysoka wydajność mi wyszła. Spławik kalibrowałem tylko w wodzie i zero wskazywał

74-76% to abstrakcyjnie wysoka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzegorz Żukowski napisał:

Według kalkulatora na telefonie liczy wydajność jako 90%. Bardzo rzadko wyciągam laptopa i nie mam zainstalowanego BS 

Ja sprawdziłem na beer-calc.pl to pokazuje 74-76,5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Phob said:

Cześć

 

przymierzam się do uwarzenia APA, mam nastepujace chmiele, magnum equinox pacifix gem amarillo citra , podpowiecie, jak najlepiej to ugotowac ?

 

z góry dzięki

A zasyp jaki masz?  Ile chcesz blg a ile ibu?  Chcesz owocowe czy cytrusowe bardziej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jankasper napisał:

A zasyp jaki masz?  Ile chcesz blg a ile ibu?  Chcesz owocowe czy cytrusowe bardziej? 

 

zasyp na okolo 12 blg mi wyliczylo 3,5kg pale ale i po pol kilo biscuit i monachijski chce dać, chyba raczej owoce, ostatnio zrobilem sh z columbusa i wyszlo mega cytrynowe, ewentualnie jakis balans

 

co do ibu, mysle ze 30-40 bedzie ok, zeby nie bylo za mocno ?

Edytowane przez Phob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, Phob said:

 

zasyp na okolo 12 blg mi wyliczylo 3,5kg pale ale i po pol kilo biscuit i monachijski chce dać, chyba raczej owoce, ostatnio zrobilem sh z columbusa i wyszlo mega cytrynowe, ewentualnie jakis balans

 

co do ibu, mysle ze 30-40 bedzie ok, zeby nie bylo za mocno ?

Pół kilo biscuit? Do niczego to nie pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpowiedzcie. Posiadam i chciałbym zużyć najlepiej do końca:

Pale ale 1,5kg

Viking Golden 1,5kg

Viking red ale 1kg

Czekoladowy pszeniczny 250g

Carafa lll 100g

Barwiący 150g

Zakwaszający 80g

Ewentualnie płatki owsiane i orkiszowe po 110g.

Jest szansa, że coś z tego wyjdzie? 

Drożdże mam us05, s04, wlp004

Chmiele ekg 100g

Chalanger 30g

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi jak mało palony chocolate stout. Możesz dać pale ale, pilzneński, czekoladowy, carafa iii, te płatki skleikowane. Musiałbyś i tak podbić jeszcze ekstrakt albo tym Golden (nie do końca on pasuje) albo dać więcej płatków owsianych. Nie znam golden. Może ktoś inny coś jeszcze by doradził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam uwarzyć American Red Ale. Mam po 50g poniższych granulatów i nie dokońca wiem jak ułożyć chmielenie.

Citra

Amarillo

Palisade

Zeus

 

Gotowanie 60" i myślałem, żeby dać:

Citra 50g 60'

Palisade 10g Zeus 10g  45'

Amarillo 30g 0'

 

czy lepiej Amarillo wrzucić na 3 dni cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tangomagic napisał:

Zeus 10g

Ja bym Zeusa dał na goryczkę. Niby CTZ mają też potencjał aromatyczny, ale chyba niższy niż Citra i Amarillo.

Palisade zostawiłbym na coś lżejszego- w tym towarzystwie imho zniknie zupełnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patrzę na receptury i wszędzie widzę jakieś dziwne(czyt. 2.8,3.2,3.5,0.7) ilości słodów + dodatkowe w ilości 0.1kg, czy 0.2kg carpalis czy jakoś tak itd, a na początku wolę prostsze receptury.

 

Więc cz mogę zacierać 5kg pilzneńskiego + 1kg monachijskiego, czy zastosować się do receptur typu 4.5+0.5? 

 

Oraz czy zacieranie 5kg samej pszenicy ma sens, czy koniecznie coś dorzucić?

 

 

Edytowane przez Gruby.
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, Gruby. said:

Patrzę na receptury i wszędzie widzę jakieś dziwne(czyt. 2.8,3.2,3.5,0.7) ilości słodów + dodatkowe w ilości 0.1kg, czy 0.2kg carpalis czy jakoś tak itd, a na początku wolę prostsze receptury.

 

Więc cz mogę zacierać 5kg pilzneńskiego + 1kg monachijskiego, czy zastosować się do receptur typu 4.5+0.5? 

 

Oraz czy zacieranie 5kg samej pszenicy ma sens, czy koniecznie coś dorzucić?

 

 

Najczęściej są to receptury kopiowane z hameryki. Przeliczenie funtów na kg. 

Monachijskiego akurat do 100%mozesz dać.  Różne słody maja różny % jaki mogą stanowić w zasypie. 

 

5kg pszenicy raz robiłem. Ale metodą biab. W kociołku czy garnku  raczej się to nie uda.  I trzeba mieć sporo wprawy,  zanim coś takiego popełnisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jankasper napisał:

Najczęściej są to receptury kopiowane z hameryki. Przeliczenie funtów na kg. 

Monachijskiego akurat do 100%mozesz dać.  Różne słody maja różny % jaki mogą stanowić w zasypie. 

 

Czyli jak kupię 5kg pilzneńskiego oraz 1kg monachijskiego, to na spokojnie mogę zacierać? - cos zawsze wyjdzie? :)

 

Oraz czy mogę w takim razie do pszenicy tylko pilzneńskiego, bez karmelowych itd itp? - w sumie kupić to nie problem, ale chcę się uczyć od najprostszego, by zaś dodając coś wiedzieć co się zmienia. 

Edytowane przez Gruby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6kg to sporo.  Zatrzyj na początek 3kg pilznenski i 1 kg munich. Lekkie fajne piwo.

 

Zostanie Ci 2kg pilznenskiego.  Weź do tego 2kg pszenicznego. Idealnie na weizena. Nic nie trzeba dodawać. 

Na weizena zarezerwuj sobie ok 2h więcej niż na to pierwsze piwo. 

 

Warka 23.

 

Drożdże możesz dać inne,  jest spory wybór sucharów dedykowanych.  Super są Mauribrew Weiss,  ale ciężko je ostatnio dostac

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.