Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, DonBeer napisał:

ta mieszanka była w zestawie? partial mash ?

Tak. Paczuszka z zesrutowanymi, zmieszanymi slodami, które wg instrukcji nalezy zatrzeć w worku, przez 20 minut w temp. 68-72 stopni.

Dziękuję chlopaki, czulem ze lepszym pomyslem bedzie zachowac te ekstrakty. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka zostało mi trochę składników z ostatnich warek i muszę teraz większość wykorzystać. 

 

Mam 3kg Pale Ale, 700 gram Wiedeńskiego i Pszenicznego oraz trochę karmelowego. Do tego 50 gram Galaxy i Topazu

Pomyślałem o Ipie, więc pomysł jest następujacy. 

Uwagi i rady są mile widziane;) na pewno na temat chmielenia.

Recipe Specifications
--------------------------
Batch Size (fermenter): 12,00 l   
Estimated OG: 14,977 Plato
Estimated IBU: 70,5 IBUs
Brewhouse Efficiency: 68,00 %
Est Mash Efficiency: 69,1 %
Boil Time: 70 Minutes

Ingredients:
------------
Amt                       Name                                            Type            #       %/IBU           
2,50 kg                   Pale Ale (5,0 EBC)                              Grain           1       69,4 %          
0,50 kg                   Wiedeñski (7,5 EBC)                             Grain           2       13,9 %          
0,35 kg                   Pszeniczny (3,0 EBC)                            Grain           3       9,7 %           
0,25 kg                   Karmelowy 30 (30,0 EBC)                         Grain           4       6,9 %           

10,00 g                   Topaz [15,50 %] - Boil 60,0 min                 Hop             5       41,8 IBUs       
10,00 g                   Galaxy [14,00 %] - Boil 40,0 min                Hop             6       28,7 IBUs       
20,00 g                   Galaxy [14,50 %] - Boil 0,0 min                 Hop             7       0,0 IBUs        
20,00 g                   Topaz [15,50 %] - Boil 0,0 min                  Hop             8       0,0 IBUs        
1,0 pkg                   Nottingham (Danstar #-) [23,66 ml]              Yeast           9       -               
Reszta chmielu na cichą.
Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie piwowarów. :) jestem początkujący w temacie i nie chce niczego szyć z głowy, dlatego proszę o pomoc. Pozostało mi trochę surowców, w razie potrzeby dokupie co bedzie trzeba. Jeżeli ktoś ma pomysł na recepturę to bardzo proszę o pomoc:

2kg pale ale

800g monachijski

700 biscuit

500g carafa II

900g carahell

+ gęstwa us-04 i suchary us-05 (najlepiej zużyć gęstwe) 

I chmiele po 30g: chinook mosaic, centennial i hersbrucker

Jak narazie zrobiłem, ipe, black ipe, FAH i stouta. Oddaje się w wasze ręce. Może jakieś ciemniejsze piwo, ale niekoniecznie stout? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma szybko i na pewno do skorygowania, ale dziecko mi po głowie skacze ;)

2kg pale ale

800kg monachijskiego

500g biscuit

Ok. 150-200g carafa II

100g Carahell

Gęstwa po US-04

Chmielenie biedne i przydałyby się brytyjskie odmiany, typu EKG, Fuggles

Myślę, że od biedy Heersbrucker by się nadał

 

Gdybyś planował jakieś zakupy, to na pewno przydałby się dodatek słodu karmelowego. Przy słodzie palonym, jak lubisz, to można dodać trochę wędzonego słodu

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw posiłkuje się składem  gotowych zestawów ze sklepów lub gotowych receptur. Później na ich podstawie można to trochę zmodyfikować pod kątem swojego magazynu.

Do tego przydaje się jakiś program. Ja używam Wort. Jest bezpłatny na androida

 

Edit:

Odnośnie Scottish Ale, to z masz wersję z wędzonką:

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/scottish_ale_10_blg

Mieszankę pilzneński/monachijski możesz zamienić na pale ale+ dodatek monachijskiego. Będzie odrobinę bardziej słodowe. 

 

Wersja z biscuit (bursztynowy):

https://www.homebrewing.pl/scottish-export-80-12blg-zestaw-surowcow-viking-malt-20l-p-719.html

 

Analizując te dwie receptury, na pewno podałem tobie za dużo słodu palonego w przepisie

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuje porady w sprawie chmielenia na zimno a mianowicie posiadam :

CTZ, Comet, Amarillo, El Dorado, Cascade, Citra, Nugget, Simcoe, Belma, Caxcade, Wilamette, Centennial, Chinook, Cashmere, Crystal i Tahoma.

Chce pochmielic piwo typu Kellerbier - chcialbym wyrazne nuty cytrusowe ktore beda sie dobrze komponowac z slodowoscia tego piwa.

Opcje Citra + Cascade mam juz przetestowana - chcialbym uzyskac jeszcze bardziej cytrusowe noty ale nie poprzez zwiekszanie ilosci chmielu.

 

Czy ktos ma jakies doswiadczenia z wyzej wymienionymi chmielami na zimno w tego typu piwach?

 

Chodzi mi po glowie polaczenie Simcoe z Amarillo, co o tym sadzicie? Ewentualnie samo Amarillo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warzę 16 litrów APA 12blg 100% Pale Ale. Proszę o pomoc przy zaprojektowaniu chmielenia, chciałbym zużyć chmiele, które mam:

Iunga 11%AK 35g

Zeus 14,4%AK 20g

CascadePL 5,5%AK 10g

Citra 10,3%AK 70g

ChinookPL 8,5%AK 15g

Mosaic 10,4%AK 5g

Hallertau Blanc 9,8%AK 35g

 

Mój wstępny plan:

 

60' 15g Iunga

30' 10g CascadePL

15' 10g Citra 5g Mosaic

na cichą 3 dni Citra 25g

 

Celuję w piwo, które zostanie dobrze odebrane zarówno wśród pijących na co dzień krafty jak i normalne piwa. Ma być na imprezę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, niedługo zakończę fermentacje i będe mógł odzyskać 2 gęstwy po sucharach w pszeniczniakach. Jedną po Mauribrew Weiss a drugą po s-33. Następnego pszenicznego na razie nie ma sensu, żebym robił więc zastanawiam się, czy któraś z tych gęstw może mi sie przydać do jakiegoś harcerskiego, marcowego, innego niezbyt mocnego piwa na lato.

Lubię piwa pszeniczne, ale nie chcę ich nawarzyć jak głupi, bo kto to wypije na raz?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Kaniutek said:

Moi drodzy, niedługo zakończę fermentacje i będe mógł odzyskać 2 gęstwy po sucharach w pszeniczniakach. Jedną po Mauribrew Weiss a drugą po s-33. Następnego pszenicznego na razie nie ma sensu, żebym robił więc zastanawiam się, czy któraś z tych gęstw może mi sie przydać do jakiegoś harcerskiego, marcowego, innego niezbyt mocnego piwa na lato.

Lubię piwa pszeniczne, ale nie chcę ich nawarzyć jak głupi, bo kto to wypije na raz?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

To zrób lekkie żytnie. Mauribrew. 

 

S33 w temp. 14-16 dają w miarę czysty profil. Kłamany pils spokojnie na tym wyjdzie. Tylko lepiej po pszenicy przemyć gęstwę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaznaczam że jestem początkujący.

Może nie zostało mi to w szafie ale.. mam do dyspozycji:

- Pale ale 4,5 EBC

- Monachijski 16 EBC

- Karmelowy 150 EBC

- drożdże Safale S-04, Safale US-05

Chcę zrobić z tego podstawę do IPY. Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz zrobić 100% zasyp pale ale. Monachijski i karmelowy mogą podbić słodycz w piwie - osobiście nie dawałbym więcej niż 15-20% monachijskiego lub kilka% karmelu. Ale proponuję ci pozostać przy samym pale.

Drożdże i jedne i drugie nadadzą się do ipy, częściej  stosowane są 05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym Marynkę na 30 ibu, Lubelski na 15 albo 10 minut - ne wiem jakie masz ilości chmielu/ wartośVci AA, ale na szybko można tak założyć:

Cytat

Best Bitter

20 l | 10 BLG | 36 IBU | ABV 3.9%

zasyp

3,70 kg pale
0,20 kg Crystal 60L

chmielenie
30 g Marynka (8%AA) @ 60minut
30 g Lubelski (3%AA)@ 10minut

Plik do qbrew w załączniku

polish-bitter.qbrew

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o podpowiedź w jaki styl uderzyć,

w myśl zasady zużywania na bieżąco ześrutowanych słodów oraz trzymania się stylu jak to radzą doświadczeni piwowarzy mam w planie warzyć piwo z

3kg pilzeński 

2kg monachijski jasny    

EBC 12

drożdże US-05 gęstwa bezpośrednio z przelewu na cichą 

celuje w 12-13BLG warka docelowo na 20+ Litrów gotowego piwa 30-35IBU 

nie znalazłem innego stylu niż Alt  może coś podpowiecie 

no problemem też są chmiele bo zostało mi 15g magnum ; 53g chinook ; 25g cascade ;49g lubuski , oraz 100g sazz który trzymam na pilznera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie z tego możesz zrobić Ale na lubelskim albo Amerykanach.

Wrzucić słody, co masz, magnum na gorycz, lubelski albo amerykańskie chmiele na smak i aromat

 

Jak wrzucisz wszystkie słody, to przy 22l Warce byś miał około 11,9 Blg. 15g magnum przy założeniu 14%aa dałoby 30IBU. Możesz jego 11-12 g sypnąć w zależności od doboru i ilości chmieli na smak i aromat

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.