Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do uwarzenia pszenicy i kompletuję zamówienie. Myślałem o jakimś hoppy wheat, bo ostatnio kupiłem:

 

Barbe Rouge

Motueka

Southern Passion

 

Czy któryś będzie pasować do aromatycznej pszenicy? W opisach są interesujące.

Do gara pójdzie 1:1 słodu jęczmiennego (Pils lub Pale Ale – oba posiadam) i pszenicznego (muszę kupić). Do tego jakieś 5-10% karmeli (mam Caraaroma i Caraamber). Powiedzmy, że na 16 litrów wezmę:

 

2,0 kg Pale Ale

2,0 kg Słód pszeniczny

0,4 kg Caraamber

 

Chmielenie na 25 IBU i na zimno

Drożdże Safbrew S-33

Ma to sens?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gaspode napisał:

Przymierzam się do uwarzenia pszenicy i kompletuję zamówienie. Myślałem o jakimś hoppy wheat, bo ostatnio kupiłem:

 

Barbe Rouge

Motueka

Southern Passion

 

Czy któryś będzie pasować do aromatycznej pszenicy? W opisach są interesujące.

Do gara pójdzie 1:1 słodu jęczmiennego (Pils lub Pale Ale – oba posiadam) i pszenicznego (muszę kupić). Do tego jakieś 5-10% karmeli (mam Caraaroma i Caraamber). Powiedzmy, że na 16 litrów wezmę:

 

2,0 kg Pale Ale

2,0 kg Słód pszeniczny

0,4 kg Caraamber

 

Chmielenie na 25 IBU i na zimno

Drożdże Safbrew S-33

Ma to sens?

 

Z tych 3 chmieli uzywalem moteuki z 2015 roku i byla bardzo aromatyczna, dodawalem 100 gram na cicha do iipa. Bylo fajnie owocowo, wiec polecam. 

Edytowane przez Lasek
Powtórzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobry wieczór wszystkim. Chciałbym uwarzyć kolejną warkę z zacieraniem. Do tej pory praktykowałem tylko z Full Aroma Hops , Carlberg. Co byście polecili a żeby było równie nie skomplikowane w przygotowaniu? Jeśli chodzi o moje smaki to amerykańce, koźlak albo coś o czystym profilu, móże pierwszy lager? Posiadam steroboxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może American Wheat? Poziom skomplikowania podobny, a masz amerykańskie klimaty. Prostsze niż APA, bo nie masz problemu z chmielinami. 

 

Lagery zostawił bym na później. W pudle ciężko będzie utrzymać tempraturę. Tu bardziej potrzebna lodówka z sterownikiem lub odpowiednia stała temperatura pomieszczenia. No i wydaje mi się że dobrze mieć już pewne doświadczenie z drożdżami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2018 o 19:45, Lasek napisał:

2,0 kg Pale Ale

2,0 kg Słód pszeniczny

0,4 kg Caraamber

Podobną recepturę

2,5kg pszeniczny

2,5kg pilzneński

0,3 kg carahell jasny

popełniłem w niedzielę w CB3 w koszu była siatka by'lewatywa. (oczywiście nie jest to wina lewatywy) bo siatkę będę dalej stosował.


Och ta pszenica, problem był z przepływem wody przez kosz. Musiałem cały czas mieszać pomagało ale niewiele. A, wysładzanie trwało ponad 2h. 

Nie wiem co z tego wyjdzie. Na sam koniec już byłem tak zdegustowany warzeniem, że podczas zlewania do fermentora zapodałem drożdże i zapomniałem zmierzyć plato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fradio napisał:

Może American Wheat? 

 

Jak najbardziej bym się ukłonił w stronę AW. W nocy widziałem jakąś skomplikowaną recrpture, ale teraz znalazłem http://blog.homebrewing.pl/american-wheat-receptura/ w takim razie padnie na pszenice, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2018 o 16:35, Jankasper napisał:

Na początek najlepiej weź sobie 4kg pale ale i 0.3 kg pszeniczny.  Lubelski 30g na 60min, 20g na 20 minut.  Ze względu na temperaturę,  fermentacja s33.  Ewentualnie danstarr nottingam. 

Przetestujesz sobie sprzęt,  opanujesz punkty zacierania.  Zobaczysz wyniki najprostszych składników.  

Zacieranie 45m 62C, 20 min 72. Potem dajesz 75C, dolewasz wody 78C aż kocioł będzie pełen.  Wyciagasz kosz na piętro i dalej wysładzasz. Aż do 29l. 

Zagotować,  będzie kipialo więc pianę zdmuchiwac i łyżką/szpachelką zbijać.  

 

W dniu 23.07.2018 o 08:43, burczas napisał:
W dniu 16.07.2018 o 16:35, Jankasper napisał:

4kg pale ale i 0.3 kg pszeniczny.  Lubelski 30g na 60min, 20g na 20 minut.  Ze względu na temperaturę,  fermentacja s33.

Gotowa, od wczoraj fermentuje. teraz czekać... dzięki za wskazówki.

 

Trochę mi zeszło fermentowało dość długo . zabutelkowałem 30.09.2018 

ale już mnie nosiło i dziś nastąpiła degustacja. Nie wiem, nie zam się. Ale wypiłem już 3 szt. 0,5. i smakuje ( oj mocne). 

Czy nie za szybko zacząłem degustację?? za dwa dni będę butelkował AMERICAN HEFEWEIZEN CARAHELL jak obiecałem podzielę się wrażeniami oczywiście myślę że po tygodniu od butelkowania ( bo cierpliwości brak). 

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2018 o 15:30, advisorylyrics napisał:

 

Jak najbardziej bym się ukłonił w stronę AW. W nocy widziałem jakąś skomplikowaną recrpture, ale teraz znalazłem http://blog.homebrewing.pl/american-wheat-receptura/ w takim razie padnie na pszenice, dzięki :)

Najlepszy AW jaki piłem, a satysfakcja że zrobiony własnoręcznie. Właśnie fermentuje 5 warkę wg tego przepisu Dori. Żadnych modyfikacji ,ukłony dla autorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zamierzam popełnić ten przepis ale zastanawiam się tez nad Kölsch. Choć słody i chmiele mam na właśnie przepis Dori. Nie wiem co poczynię, ale bardziej skłaniam się do owego przepisu Dori.

Ps.

Też  będziesz robił w coobra czy w czymś innym??

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Szukam i szukam, ale co znajdę to czegoś mi brakuje. A, chciał bym coś jutro uwarzyć
 Czy coś pijalnego ze słodu monachijskiego lub z tych słodów i chmieli, coś śpialnego górnej fermentacji dasię z tego zrobić??.

Warzone bedzie w CB3.

 

Słod Pale Ale 1kg
Słód monachijski Viking Malt Jasny (14-18 EBC )5kg
Słód pilzneński Viking Malt 5kg
Słód pszeniczny Viking Malt 5kg
Słód karmelowy jasny Carahell® Weyermann 0,5 kg
Słód bursztynowy Caraamber® Weyermann ok 1 kg
Słód Castle Malting - Château Buckwheat - Słód Gryczany 1 kg

 

Chmiel lubelski

Chmiel Ekuanot 
Chmiel Mosaic
Chmiel Centennial
Chmiel Citra
Chmiel Amarillo
Chmiel Cascade

 

drożdże 
Fermentis Safbrew WB-06
Fermentis Safale US-05
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie przy tych składnikach powinieneś zapytać czego nie da się zrobić:) I ciężko będzie zrobić chociażby roggenbiera. ;)

Do wyboru masz chociażby American Wheat, APA, IPA, IIPA,... Ogólnie oparte na Amerykańskich chmielach których masz ładny wybór.

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja z tych składników zrobiłbym amerykańską pszenice -> tutaj pomysł z wiki https://www.wiki.piwo.org/American_Wheat,_Łukasz_Rymkiewicz_(lukaszr)

Pszenica szybko fermentuje więc później z gęstwy zrobiłbym IPA - wg tego przepisu z wiki https://www.wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)

I na koniec uwarzyłbym Bock dając więcej Monachijskiego niż pilzeńskiegohttps://www.wiki.piwo.org/Bock_(Koźlak),_Dorota_Chrapek_(dori)

 

Pokombinujesz trochę ze słodami i będziesz miał 3 fajne piwka z drożdży US-05 :)

 

ps. w sumie to dzięki za inspirację bo chyba te 3 piwka dorzucę do swojej listy, na przyszłość jak znalazł! :)

Edytowane przez Jagr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lager wiedeński, jeśli masz odpowiednie warunki do fermentacji?
Nawet pod kątem owego lagera kupiłem ten słód, tylko mam z 2x za dużo. Coś jeszcze można z tym zrobić? Może dodatek do RISa?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie będzie się z tym gryzł. Albo nawet jako podstawa do portera bałtyckiego?
W sumie moge porter zrobić na gęstwie po dolniaku, nie głupi pomysł.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Godzinę temu, advisorylyrics napisał:

 

Chcę spróbować uwarzyc milk stouta. Czy zestaw z tej oferty jest jest opłacalny jeśli chodzi o rodzaj śladów, ilości i cenę? https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256

 

tak na oko to wychodzi odrobinę taniej niż gdybyś kupował wszystkie składniki pojedynczo. możesz brać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

 

tak na oko to wychodzi odrobinę taniej niż gdybyś kupował wszystkie składniki pojedynczo. możesz brać

Tak chyba zrobię. Mają przyzwiite ceny jeśli chodzi o zestawy a i wzbudzają zaufanie oodczas rozmowy telefonicznej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.