Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, pmzs napisał:

Jasne piwo Ci z tego nie wyjdzie, jak chcesz jasne musisz użyć słodu pilzneńskiego 2-4 EBC, pale ale 5-7 EBC lub wiedenskiego 7-12 EBC, posiadany Amber ewentualnie do korekty barwy/smaku w ilości max 20% zasypu żeby za mdłe i ciemne nie było. Zrobić z tego możesz English Pale Ale:beer:;)

 

 

Edit: Zasada mnie uprzedził:)

Możesz podać rozpiskę do English pale Ale albo link do stronki bo szukam i nic. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Grzegorz Łomako napisał:

Możesz podać rozpiskę do English pale Ale albo link do stronki bo szukam i nic. ??

EPA i ESB to właściwie synonimy. Po polsku jeden i po niepolsku kilka linków.

Na domowym kompie mam jakieś pliki i linki do "instrukcji" za dwa tygodnie dopiero będę miał dostęp.

Tymczasem:

https://www.wiki.piwo.org/Extra_Special/Strong_Bitter_(English_Pale_Ale)

https://byo.com/article/esb-style-profile/

https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/198006/esb

https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/beer-recipe-of-the-week-im-not-bitter-im-thirsty-esb/

 

A w największym skrócie (bo każdy z tych etapów to osobny obszar wiedzy teoretycznej i praktycznej):

  • ześrutowany słód pale (90%) z dodatkiem słodu amber i/ lub crystal i/ lub biscuit (reszta %) mieszasz z wodą o określonej temperaturze w proporcji rzędu 3,5 litra wody na kilo słodu;
  • po ustaleniu temperatury rzędu 68-65°C starasz się ją utrzymać przez godzinę - półtorej. Dlatego jeśli robisz to w garnku dobrze go zaizolować, jeśli np. w lodówce turystycznej sprawa jest prostsza;
  • w dobraniu temperatury wody etc. pomaga udostępniany na forum plik Polskie Proste Porachunki Piwne - polecam szczególnie arkusz zacieranie;
  • po godzinie - półtorej musisz zacier przefiltrować i wysłodzić - na początek pewnie tzw.sraczwężykiem;
  • uzyskany filtrat musisz doprowadzić do wrzenia;
  • po zagotowaniu dodajesz pierwszą porcję chmielu, na 20 - 15 - 10 minut przed końcem dodajesz drugą porcję chmielu;
  • po upływie godziny wrzenia musisz zagotowany filtrat schłodzić do ok. 16°C, przelać do pojemnika fermentacyjnego i zadać drożdże;
  • pojemnik postawić w miejscu gdzie T nie przekracza tych 16-17°C;
  • czekać 2 - 3 tygodnie.

 

Każdy z tych elementów to osobna historia, jeśli nigdy nie widziałeś warzenia dobrze jest poszukać w okolicy kogoś kto opowie i wytłumaczy. Wiele zależy też od tego jakim sprzętem dysponujesz. W zależności od tego skąd jesteś może to być łatwiejsze (we Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu mam wrażenie, że piwowar domowy na piwowarze mieszka), albo trudniejsze. Zobacz na mapie użytkowników, optymalnie oznacz się tam - to bywa bardzo pomocne w tym hobby.

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to dwa odrębne style. EPA jest bardziej gorzki i słabszy pod względem alkoholu i ekstraktu, zaś ESB niekoniecznie gorzki, za to mocniejszy i zbliżający się do 7vol czyli nawet w rejestrach Strong Ale.  Pierwszy z brzegu browar londyński czyli Fuller's i ich London Pride czyli typowe EPA oraz ESB o jakże enigmatycznej :) nazwie ESB.

 

To jedna kwestia, drugą jaką można przyjąć, to fakt bardzo ogólnie pojętego English Pale Ale, w którym mieści się kategoria ESB-już jako specyfikacja. Czyli każde ESB jest EPA (w pojęciu ogólnym), ale nie każde EPA to będzie ESB (dużo częściej w przypadku obecnego EPA jest to cały zakres cieńkich bitter'ów począwszy od ordinary do best, aczkolwiek również dopiszemy tutaj i mild'y i nawet London ale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2018 o 21:04, zasada napisał:

EPA i ESB to właściwie synonimy. Po polsku jeden i po niepolsku kilka linków.

Na domowym kompie mam jakieś pliki i linki do "instrukcji" za dwa tygodnie dopiero będę miał dostęp.

Tymczasem:

https://www.wiki.piwo.org/Extra_Special/Strong_Bitter_(English_Pale_Ale)

https://byo.com/article/esb-style-profile/

https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/198006/esb

https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/beer-recipe-of-the-week-im-not-bitter-im-thirsty-esb/

 

A w największym skrócie (bo każdy z tych etapów to osobny obszar wiedzy teoretycznej i praktycznej):

  • ześrutowany słód pale (90%) z dodatkiem słodu amber i/ lub crystal i/ lub biscuit (reszta %) mieszasz z wodą o określonej temperaturze w proporcji rzędu 3,5 litra wody na kilo słodu;
  • po ustaleniu temperatury rzędu 68-65°C starasz się ją utrzymać przez godzinę - półtorej. Dlatego jeśli robisz to w garnku dobrze go zaizolować, jeśli np. w lodówce turystycznej sprawa jest prostsza;
  • w dobraniu temperatury wody etc. pomaga udostępniany na forum plik Polskie Proste Porachunki Piwne - polecam szczególnie arkusz zacieranie;
  • po godzinie - półtorej musisz zacier przefiltrować i wysłodzić - na początek pewnie tzw.sraczwężykiem;
  • uzyskany filtrat musisz doprowadzić do wrzenia;
  • po zagotowaniu dodajesz pierwszą porcję chmielu, na 20 - 15 - 10 minut przed końcem dodajesz drugą porcję chmielu;
  • po upływie godziny wrzenia musisz zagotowany filtrat schłodzić do ok. 16°C, przelać do pojemnika fermentacyjnego i zadać drożdże;
  • pojemnik postawić w miejscu gdzie T nie przekracza tych 16-17°C;
  • czekać 2 - 3 tygodnie.

 

Każdy z tych elementów to osobna historia, jeśli nigdy nie widziałeś warzenia dobrze jest poszukać w okolicy kogoś kto opowie i wytłumaczy. Wiele zależy też od tego jakim sprzętem dysponujesz. W zależności od tego skąd jesteś może to być łatwiejsze (we Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu mam wrażenie, że piwowar domowy na piwowarze mieszka), albo trudniejsze. Zobacz na mapie użytkowników, optymalnie oznacz się tam - to bywa bardzo pomocne w tym hobby.

 

Witam Piwko zrobione nastawione do fermentacji. Do wazenia używałem palnika gazowego,  było ciężko utrzymać stała temperaturę,  czy to będzie miało wpływ na piwo temperatura od 65 oraz od czasu do czasu jak podgrzewalem to skoczyła do 75 ale po wymiesAniu spadała do 69 . Jak rozpoznać że fermentacja już się zakończyła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz Łomako napisał:

Jak rozpoznać że fermentacja już się zakończyła. 

Po tym, że BLG nie spada przez kilka kolejnych dni (4?5?).

Napisz więcej co i jak zrobiłeś:

  1. ile i jakiego słodu użyłeś,
  2. jak długo zacierałeś,
  3. jak poszła filtracja,
  4. ile i jakiego chmielu,
  5. jak długo warzyłeś,
  6. jak poszło chłodzenie (do ilu zeszło),
  7. jakie BLG uzyskałeś.

Powodzenia w warzeniu i forumowaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

Po tym, że BLG nie spada przez kilka kolejnych dni (4?5?).

Napisz więcej co i jak zrobiłeś:

  1. ile i jakiego słodu użyłeś,
  2. jak długo zacierałeś,
  3. jak poszła filtracja,
  4. ile i jakiego chmielu,
  5. jak długo warzyłeś,
  6. jak poszło chłodzenie (do ilu zeszło),
  7. jakie BLG uzyskałeś.

Powodzenia w warzeniu i forumowaniu!

Slody amber8kg melanoidin 2 kg 

Zacieranie 90min  65- 75 ciężko było mi utrzymać temperaturę 

Filtracjia poszła tragicznie zapycha się filtr ale jakoś się udało 

Chmielenie połowa 50g na początek i 50g pod koniec na pół godziny. Chmielenie niecałą godzinę. 

Chłodzenie zeszło do 25c 

Pomiernik blg kupiłem w markecie i nie powiem ci teraz jak to wyglądało ale na Pomiernik była przedzialka na piwo podejrzewam że to było coś koło 14,16 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzegorz Łomako napisał:

Slody amber8kg melanoidin 2 kg 

To powodzenia w spijaniu efektu, mam nadzieję, że po tym wyczynie nie stracisz serca do piwowarstwa domowego.

Dwie osoby napisały Ci, że nie można uwarzyć piwa na samym słodzie amber, że potrzebujesz słodu podstawowego pale ale lub pilzneńskiego..

Słód amber jest słodem prażonym, nieczynnym enzymatycznie. Dodatkowo 2 kg melanoidynowego.

 

Serio - poczytaj forum, poczytaj tutejsze wiki, pytaj w razie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam. Mam taki zestaw słodów i chmieli co byście mi zaproponowali na dwie warki.. chciałbym zrobić piwo z lekko średią goryczką z fajnym aromatem chmielowym. Drugą warkę lekką i fajnie pijalną .Składniki: pilzneński, pale ale po 5 kg, monachijski 2kg, wiedeński 1kg, słody karmelowe cara gold castlle 0,2 kg i crystal 0,5 kg. Słody palone amber 0,25 kg i coffe light castlle 0,25kg. Chmiele amarillo, perle, cascade po 100g, citra i centennial po 50g. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bedzie koncert życzeń:

Mam:

1 paczkę US-05

5 kg Pale Ale

1 kg Pszeniczny 

0,45 kg Palony Jeczmień 

0,15 kg czekoladowego

0, 2kg Karmelowego 120EBC 

Płatki pszeniczne, jęczmienne, owsiane, każde około 0,5kg

 

Chmiele:

Każdy około 90g:

Marynka, Mosaic, Citra, Amarillo, Galaxy.

 

Jakie propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś fajna aromatyczna APA? 

Pale ale jako baza,  trochę karmelu, trochę płatków dla gładkości, niewielka ilość chmielu na goryczkę i ile wlezie na aromat oraz na zimno. 

Takie coś mi chodzi po głowie;) 

 

Albo American stout. 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chcialbym dzis zuzyc resztki i wieczorem uwarzyc jakies piwko, i nie potrafie znalezc jakiegos przepisu, moze moglby ktos pomoc?

 

Slody : Pale ale, Carapils i carahell

Chmiele : granulat : Magnum 14,1%, Saaz 4,3%, Szyszki: Perle 7,5% i Tettnager 4,2%

Drozdze: US-05

 

Ilosci nie maja znaczenia bo warze 5l warki.

 

Z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

z racji ze mam bardzo luzny dzien i brzydka pogode za oknem biore sie za warzenie. Narazie nikt nie zapodal jakiegos pomyslu to zarzuce byc moze :

 

Slody : Pale ale 900g, Carahell 100g - Zacieranie 60 min w 66-67 stopni, wygrzew do 75 stopni.

Chmiele : Zrobie Single Hopa na Tettnagerze 4,2% szyszki po 8 g w 60´ i 8 g w 5´

Drozdze US-05 zadam w temp. 25 stopni.

 

Fermentacja w miejscu gdzie temp. jest ok. 19-20 stopni.

 

Wyjdzie z tego cos w miare pijalnego?

Nie robilem Single Hopa z Tettnagerem, a chce uzyskac armoatyczne, dosyc lekkie piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, punix napisał:

19-20 stopni otoczenia to za dużo dla US-05, około 15 na początek byłoby bardziej wskazane. Zadanie w temperaturze wyższej niż zakładana fermentacja też nie wpłynie korzystnie.

Do tej pory tylko 04 sie na mnie zemscily za takie temperatury :P

 

Obecnie nastepny tydzien u nas jest i bedzie zimny wiec 14-15 stopni moglbym osiagnac na balkonie, tylko boje sie ze noca moze spac do tych 10 stopni.

Nie zaszkodzi im bardziej te wahanie temperatury niz te 19 stopni stale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno ani drugie nienajlepsze. Może dałbyś radę na szybko zrobić komorę styropianową? 

Jeśli nie masz innej możliwości i koniecznie chcesz już warzyć, to na początek fermentacji chyba ten balkon lepszy - choć tak czy siak przydałaby się przynajmniej jakaś osłona od światła. Po burzliwej, jak już drożdże nie będą podnosić temperatury, można przenieść do tych 19 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzenie odlozone na przyszly tydzien, wiec zobacze jak bedzie z temperaturami wygladalo.

W piwinicy mierzylem jest rowne 20,9 stopnia a wiec odpada.

 

Jesli chodzi o komore styropianowa to juz wszystko zalatwione z moim tesciem ktory prowadzi firme stolarska - pod koniec miesiaca bede mial zrobiony fajny szkielet pod styropian i izolacje wiec bedzie profesjonalna chlodziarka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem warzenie

3kg Pale ale

1kg wiedenski

zacieranie:

65 stopni 60 minut

72 stopnie 10 minut

Podniosłem do 78 i do wysładzania.

Chmielenie

60 minut 25g Magnum

30 minut 20g Cascade

15 minut 30g Cascade

Gdzieś podobną recepture znalazłem tylko mam wrażenie że coś pomieszałem

Po chmieleniu niestety chłodzę w pokoju na spokojnie, nie mam wanny ani chłodnicy. Już tak zrobiłem 4 warki i było ok. Zamknięty fermentor z rurką co by coś nie wleciało do środka.

Rano zadam drożdże jak wszystko wysytygnie i zmierzę BLG.

Co mi z tego wyjdzie? Nie wiem czy nie za dużo Cascade dałem. Magnum miał więcej alfakwasów niż marynka więc dałem go trochę mniej. 30g marynki mi odpowiadało przy goryczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, puradawid napisał:

Serdecznie dziękuję za wszystkie kreatywne pomysły.

Mało kreatywny pomysł to 25 litrów piwa w okolicach stylu best bitter z nowoczesnym twistem tj. duża ilością amerykańskiego chmielu na aromat, czyli golden ale/ summer ale/ modern bitter czy haj tam nazywają to marketingowcy.

 

Warka 25.00 L
1.045 OG / 1.011 FG / ABV  4.4% / 35 IBU

 

Składniki
3.00 kg Light D.M.E. Extract Extract

 

Ilość Chmiel Typ Czas
45.00 g Kent Golding Pellet 60minut
45.00 g Kent Golding Pellet 15minut
60.00 g Cascade Pellet 1minut

 

drożdże
1 paczka uwodnionych S-04

Plik do Qbrew w załączniku, żebyś mógł zmodyfikować gramaturę pod posiadany chmiel (inne AA niż domyślnie).

 

puradawid-bitter.qbrew

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej. Zamierzam w niedalekiej przyszłości uwarzyć Dry Stout 12 BLG o takim zasypie  na 10-11l:

Pale Ale                          2kg

Czekoladowy                 0,1kg

p.ziarno jęczmienia      0,15kg

p. jęczmienne                0,3kg

 

Zamierzam chmielić East Kent Goldings na goryczkę. 

Czy chmielić także na aromat i smak celując w ~35IBU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fradio napisał:

Możesz chmielić na 10min, ale nie musisz. Zależy jak lubisz. Ja ostatnio robiłem bardzo podobnego i chmielilem tylko na 60min i z efektu jestem zadowolony. 

 

Był wyczuwalny chmiel czy tylko wniósł goryczkę do piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie na tą chwilę jest tylko goryczka, w aromacie nic chmielowego specjalnie nie czuję.  Użyłem challengera na 30ibu na 60min i nic więcej nie dawałem. Co prawda piwo jest jeszcze dość świeże (2tygodnie od butelkowanie), więc powinno się jeszcze trochę ułożyć, ale nawet jak coś się pojawi to minimalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.