Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Siedzę i przypasowuje receptury do mojego zestawu, ale nie bardzo wiem co z tego wykonać.

Jedynie do wiem to nie chcę za dużo goryczki.

Czy, któryś z zacnego doświadczonego grona może podesłać mi jakieś receptury.

Nadmienię że to będzie moje pierwsze zacieranie.

 

Mam takie składniki :

Chmiel Ekuanot (Equinox) (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Mosaic (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Centennial (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel lubelski - granulat, Opakowanie: 200g

Słód pilzneński Viking Malt (Strzegom) 10 kg

Słód pszeniczny Viking Malt (Strzegom), Waga: 10kg

Słód karmelowy jasny Carahell® Weyermann 1kg

Słód bursztynowy Caraamber® Weyermann 1kg

Słód Castle Malting - Château Buckwheat - Słód Gryczany 1kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, burczas said:

Siedzę i przypasowuje receptury do mojego zestawu, ale nie bardzo wiem co z tego wykonać.

Jedynie do wiem to nie chcę za dużo goryczki.

Czy, któryś z zacnego doświadczonego grona może podesłać mi jakieś receptury.

Nadmienię że to będzie moje pierwsze zacieranie.

 

Mam takie składniki :

Chmiel Ekuanot (Equinox) (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Mosaic (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Centennial (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel lubelski - granulat, Opakowanie: 200g

Słód pilzneński Viking Malt (Strzegom) 10 kg

Słód pszeniczny Viking Malt (Strzegom), Waga: 10kg

Słód karmelowy jasny Carahell® Weyermann 1kg

Słód bursztynowy Caraamber® Weyermann 1kg

Słód Castle Malting - Château Buckwheat - Słód Gryczany 1kg

Jak pierwsze zacieranie to 5kg pilznenskiego na 70min w 67C polecam. 

 

Gotowanie 70min.

30g equanota na 60 i 30 na 15minut.

40g na cichą na 4 dni. 

Drożdże us05 albo lepiej danstar nottingam. Sypane prosto do napowietrzonej i schłodzonej do ok 17C brzeczki. Temp otoczenia nie wyższa niż 18C. 

Smash na początek zawsze polecany. 

 

Na drugie zacieranie polecam coś pszenicznego. Warka nr 12.

Melanoidyne możesz zastąpić szato. Drożdże mbw. Lubelski zamiast Puław i traditiona.  

Na gęstwach możesz nastawiac dalsze warki. Sprawdzaj w kalkulatorze ibu i optymalizuj chmielenie. 

 

Napisz jeszcze w czym zacierasz i jakie masz warunki temperatury do fermentacji. W razie pytań pytaj. 

 

Pozdrawiam i życzę udanej przygody! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, burczas said:

Taboret gazowy Będzie gar 50 L. jest kociołek z lidla. Chłodnica miedziana

Spoko.  To tym bardziej na pierwsze piwo polecam zacieranie w jednej temperaturze. 

Jeśli nie masz termometru,  polecam z sondą, w tym stylu :

https://www.mediaexpert.pl/pozostaly-drobny-sprzet-do-kuchni/termometr-do-zywnosci-biowin-185609,id-1115029?gclid=CjwKCAjw68zZBRAnEiwACw0eYdR9n86_D8r-xszKIeGFPGu5ro-o3ZibggjfL4-9NMrhD5c0oWL2BhoCI4AQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CMavsL-h9NsCFVM8Gwod8-oBAQ

Można postawić obok gara i zapuscic sondę w zacier.

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jankasper napisał:

akurat taki i podobne mam ( uzywam do wędzenia i parzenia wyrobów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jankasper napisał:

Gotowanie 70min.

30g equanota na 60 i 30 na 15minut.

Nie bardzo rozumiem i nie tylko to. Bo czytam inne receptury, ale nie wiem jeszcze jak odczytać kiedy te chmiele wrzucać. 

Może ktoś łopatologicznie mi wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czasy to czasy jak długo ma dana porcja chmielu gotować się razem z brzeczka. Więc ustawiasz timer w telefonie na 70 minut. I niech odlicza. Jak będzie na nim 60 minut wrzucasz pierwsza część. Jak będzie 15 minut to kolejna. Przestajesz podgrzewać jak doliczy do 0. Wt ey zaczynasz chłodzenie.

Wysłane z mojego M2 Mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To np. tak właśnie mam rozumieć:

Gotowanie 90'

0' - start

30' - 25g Brewers Gold

60' - 18g Willamette

90' - 34g Willamette  

 

Nastawiam minutnik na 90' . po 30' dodaje chmiel, po 60' dodaję chmiel i w 90' dodaje chmiel. 

Kurcze każdy chyba pisze inaczej. może po kilku warkach to ogarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiesz, natomiast w recepturach które są na forum i w internecie piszą tak jak pisał:

9 minut temu, ewemarkam napisał:

Te czasy to czasy jak długo ma dana porcja chmielu gotować się razem z brzeczka.

łopatologicznie to zrób jak napisałeś pierwsze 30 minut bez chmielu następnie 25 gr dajesz na goryczkę, pożniej na smak i aromat, czyli ostatnia porcja 34gr wyspujesz na wyłączenie palnika tj. koniec gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2018 o 18:24, burczas napisał:

Temperatura raczej otoczenia

Uwierz mi, że chmielenie, zasyp itp będą mało ważne jeśli fermentację zrobisz w temperaturze otoczenia. Piwo wyjdzie Ci bimbrowe.

Jak nie masz lodówki lub chłodnej piwnicy to pozostaje zrobienie komory ze styropianu i podmienianie tam petów z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2018 o 21:50, burczas napisał:

Nie bardzo rozumiem i nie tylko to. Bo czytam inne receptury, ale nie wiem jeszcze jak odczytać kiedy te chmiele wrzucać. 

Może ktoś łopatologicznie mi wyjaśnić?

Kolego zalecam podstawy z wiki

https://www.wiki.piwo.org/Chmielenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szklanej kuli widzę tylko smutek i rozczarowanie...

Jeśli zamierzasz prowadzić fermentację w obecnej temperaturze otoczenia, to nie ma szans na dobre piwo.

Fermentacja to podstawa i temperatura jest kluczowym czynnikiem dobrego piwa.

 

Jeśli już przeczytałeś wszystkie tematy "jak obniżyć temperaturę podczas fermentacji" i nie jesteś w stanie NIC zastosować, to kup drożdże przeznaczone do obecnych temperatur i możesz na nich warzyć całe lato.

Polecam Kveik z Fermentum Mobile, zrobienie startera 2-3L chociażby w butelce PET, a potem odbieranie gęstwy z kolejnych warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moze mi cos podpowiecie. zostaly mi następujące słody: 4-5 kg pale ale, 1 kg pilznenskiego i troche różnych karmelowych. Do tego gestwa po breferm blanche. Z chmieli to mam sporo różnych  amerykańskich plus  sorachi ace 120g.

czy da sie z tego zrobic cos sensownego czy zostaje tylko jakaś lekka ipa? 

 

Dzieki z góry za podpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, rolek86 said:

Panowie moze mi cos podpowiecie. zostaly mi następujące słody: 4-5 kg pale ale, 1 kg pilznenskiego i troche różnych karmelowych. Do tego gestwa po breferm blanche. Z chmieli to mam sporo różnych  amerykańskich plus  sorachi ace 120g.

czy da sie z tego zrobic cos sensownego czy zostaje tylko jakaś lekka ipa? 

 

Dzieki z góry za podpowiedz :)

Jak lekka ipa,  to karmel tylko na kolor.  Max 300g. Ze 120g sorachi, zrobiłbym ryżowe. 0.8 Kg płatków ryzowych albo ryzu, kilo pilznenskiego, 3 pale ale i 200g najjasniejszego karmelu 80 jest w sam raz. Coś sprawdzonego na goryczke, 30g sorachi na 15min,  40 na flameout 50 na cichą jako hop tea. Sorachi fajnie współgra z citra, dorzuc coś na smak i aromat. Fermentacja  a zimno,  16C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jankasper napisał:

Jak lekka ipa,  to karmel tylko na kolor.  Max 300g. Ze 120g sorachi, zrobiłbym ryżowe. 0.8 Kg płatków ryzowych albo ryzu, kilo pilznenskiego, 3 pale ale i 200g najjasniejszego karmelu 80 jest w sam raz. Coś sprawdzonego na goryczke, 30g sorachi na 15min,  40 na flameout 50 na cichą jako hop tea. Sorachi fajnie współgra z citra, dorzuc coś na smak i aromat. Fermentacja  a zimno,  16C. 

 

Dzięki kolego! Brzmi bardzo fajnie. Mam nawet płatki ryżowe zakupione. Z tych karmelowych to mam jakiś 40 najniższy i jeszcze słód crystal (to też jest chyba z tych karmelowych).

Nie wiem czy mam citre, ale zastosuje coś o podobnym profilu. 

No to już jeden pomysł mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, rolek86 said:

 

Dzięki kolego! Brzmi bardzo fajnie. Mam nawet płatki ryżowe zakupione. Z tych karmelowych to mam jakiś 40 najniższy i jeszcze słód crystal (to też jest chyba z tych karmelowych).

Nie wiem czy mam citre, ale zastosuje coś o podobnym profilu. 

No to już jeden pomysł mam :)

https://brewdogrecipes.com/recipes/sorachi-ace

Wywal 2 kg pale,  daj 0.8kg ryżu /płatków 

Na goryczkę sorachi szkoda. 

Zamiast citra cascade jest spoko, cytrusowe amerykance też.   ale nic w deseń tropikalny, średnio pasuje. 

No i drożdże masz średnio w stylu,  schłodzić musisz przed rozlewem żeby było klarowne. Jak masz mech irlandzki,  zadaj. 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam ciekawy plan na warke nr. 6. I tu mam pytanie bo chce zrobić piwo mega goryczkowe i użyć do jego warzenia tylko chmieli goryczkowych. W związku z tym moje pytanie brzmi : próbował ktoś czegoś takiego i czy ma ktoś jakiś pomysł jakie chmiele połączyć by wyszło z tego coś ciekawego. Ogółem to myślałem też o chmieleniu na zimno którymś goryczkowym, aczkolwiek nie wiem czy to ma sens i tu dać coś konkretnego na aromat np. Citra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, Mszewski said:

Witam ponownie mam ciekawy plan na warke nr. 6. I tu mam pytanie bo chce zrobić piwo mega goryczkowe i użyć do jego warzenia tylko chmieli goryczkowych. W związku z tym moje pytanie brzmi : próbował ktoś czegoś takiego i czy ma ktoś jakiś pomysł jakie chmiele połączyć by wyszło z tego coś ciekawego. Ogółem to myślałem też o chmieleniu na zimno którymś goryczkowym, aczkolwiek nie wiem czy to ma sens i tu dać coś konkretnego na aromat np. Citra. 

Citra na cichą jest ok,  ale jak robisz mocno gorzkie to i citry dużo pójdzie żeby coś z tego było.  

Napisz proszę jaki chcesz zasyp. Ciemny,  jasny,  karmelowy?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2018 o 16:24, burczas napisał:

 

Mam takie składniki :

Chmiel Ekuanot (Equinox) (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Mosaic (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel Centennial (USA) - granulat, Opakowanie: 100g

Chmiel lubelski - granulat, Opakowanie: 200g

Słod Pale Ale 5kg

Słód pilzneński Viking Malt (Strzegom) 10 kg

Słód pszeniczny Viking Malt (Strzegom), Waga: 10kg

Słód karmelowy jasny Carahell® Weyermann 1kg

Słód bursztynowy Caraamber® Weyermann 1kg

Słód Castle Malting - Château Buckwheat - Słód Gryczany 1kg

Dzięki za wszystkie porady. Ale przerósł mnie taboret i pilnowanie temperatur. Spiąłem poślady i dziś przyszła Coobra cb3. 

I znów nie wiem co z tych surowców zrobić. Przeglądałem różne recepty, ale zawsze czegoś mi brakuje. Do fermentacji miejsce o około 19 stopni też by się znalazło.

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, burczas said:

Dzięki za wszystkie porady. Ale przerósł mnie taboret i pilnowanie temperatur. Spiąłem poślady i dziś przyszła Coobra cb3. 

I znów nie wiem co z tych surowców zrobić. Przeglądałem różne recepty, ale zawsze czegoś mi brakuje. Do fermentacji miejsce o około 19 stopni też by się znalazło.

Na początek najlepiej weź sobie 4kg pale ale i 0.3 kg pszeniczny.  Lubelski 30g na 60min, 20g na 20 minut.  Ze względu na temperaturę,  fermentacja s33.  Ewentualnie danstarr nottingam. 

Przetestujesz sobie sprzęt,  opanujesz punkty zacierania.  Zobaczysz wyniki najprostszych składników.  

Zacieranie 45m 62C, 20 min 72. Potem dajesz 75C, dolewasz wody 78C aż kocioł będzie pełen.  Wyciagasz kosz na piętro i dalej wysładzasz. Aż do 29l. 

Zagotować,  będzie kipialo więc pianę zdmuchiwac i łyżką/szpachelką zbijać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jankasper napisał:

Na początek najlepiej weź sobie 4kg pale ale i 0.3 kg pszeniczny.  Lubelski 30g na 60min, 20g na 20 minut.  Ze względu na temperaturę,  fermentacja s33.  Ewentualnie danstarr nottingam. 

ostatnie co bym powiedział o danstarach to to, że lubią wysokie temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.