Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam trochę surowców na stanie a nie wiem co z nich zrobić, ktoś poda jakąś propozycje? Mógłbym zrobić jakis coffee milk stout, ale wydaje mi się ze nie w sezon :) Opcja dokupienia raczej odpada bo mam plan warzyć w majówke

  słód pilzneński 3 kg,

słód monachijski 2kg,

słód carabelge 0.5kg,

Słód carafa III 0.5kg,

słód kawowy 0.5 kg,

płatki owsiane 1kg.

0.5 kg laktozy.

Chmiele:

Chinook 50g, Sybilla 50g, Cascade 25 g,

 

Edytowane przez SirManiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej w wyniku mojego gapiostwa nie udało mi się odebrać słodów karmelowych i palonych ze sklepu i plany na stouta niestety muszą poczekać. Potrzebuje pomocy, co fajnego, najlepiej jakiś "prawdziwy styl"  mogę zrobić z takich składników.

- 30 kg pilzneńskiego

- z 4 kg monachijskiego 

- i 3 kg wiedeńskiego

do tego z chmieli

- 200 g marynki

- 200 g lubelskiego

i drożdże jedne s-04 i jakieś mangrove jacks m24 (chyba), ale one od czerwca zeszłego roku nie widziały lodówki na oczy więc raczej wątpię żeby do czegokolwiek się jeszcze nadawały.

W ostateczności mogę zrobić jakieś polskie ale, ale z miłą chęcią posłucham innych propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 3 Warki za sobą, dwie z brewkit'u i jedna z zacieraniem.
Został mi:
1kg pilzneńskiego
0.5kg monachijskiego
20g Martynki
30g lubelskiego.

Da się z tego wyczarować jakieś "czerwone" piwko? Myślałem żeby dokupić palony jęczmień tylko ile? Oraz uzupełnić pilzneńskiem. Do tego drożdże górnej fermentacji. Dobrze kombinuję?

Wysłane z mojego m2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie jak nazwać styl piwny opary na słodzie pilzneńskim (tylko) dobrze chmielony na aromat i goryczkę amerykańskim chmielem. Czy można to nazwać APA , IPA czy bez użycia słodów dedykowanych do tego stylu np. słodu pale ale odpada nazwanie tego piwa APA. A jeśli nie APA to co ? Pozdrawiam BWŁ !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mszewski napisał:

Panowie mam pytanie jak nazwać styl piwny opary na słodzie pilzneńskim (tylko) dobrze chmielony na aromat i goryczkę amerykańskim chmielem. Czy można to nazwać APA , IPA czy bez użycia słodów dedykowanych do tego stylu np. słodu pale ale odpada nazwanie tego piwa APA. A jeśli nie APA to co ? Pozdrawiam BWŁ !

Jeszcze session ipa zapomniałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gawron napisał:

bez użycia słodów dedykowanych do tego stylu

Ej, no bez żartów. Pilzneński jest używany do amerykańskich ejli, szczególnie tych mocno chmielonych, właśnie dlatego, że jest bardziej neutralny niż pale ale (szczególnie brytyjskich jak Maris Otter).

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

Ej, no bez żartów. Pilzneński jest używany do amerykańskich ejli, szczególnie tych mocno chmielonych, właśnie dlatego, że jest bardziej neutralny niż pale ale (szczególnie brytyjskich jak Maris Otter).

Ale to chyba nie mnie chciałeś cytować;). Ja to wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Mszewski said:

Panowie mam pytanie jak nazwać styl piwny opary na słodzie pilzneńskim (tylko) dobrze chmielony na aromat i goryczkę amerykańskim chmielem. Czy można to nazwać APA , IPA czy bez użycia słodów dedykowanych do tego stylu np. słodu pale ale odpada nazwanie tego piwa APA. A jeśli nie APA to co ? Pozdrawiam BWŁ !

dopóki piwo nie dojrzeje, i chmiele będą w tle, spokojnie możesz jeszcze golden ale na to mówić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

Ale to chyba nie mnie chciałeś cytować;). Ja to wiem.

A faktycznie coś poszło nie tak.

Pisałem oczywiście do autora @Mszewski ale chyba cytowałem z Twojego posta - widocznie cytat cytatu podaje autora ostatniego a nie pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2018 o 22:32, Mszewski napisał:

Panowie mam pytanie jak nazwać styl piwny opary na słodzie pilzneńskim (tylko) dobrze chmielony na aromat i goryczkę amerykańskim chmielem. Czy można to nazwać APA , IPA czy bez użycia słodów dedykowanych do tego stylu np. słodu pale ale odpada nazwanie tego piwa APA. A jeśli nie APA to co ? Pozdrawiam BWŁ !

Wyślij buteleczkę to Ci powiemy co to wyszło :)

A tak poważnie to ostatnio piwka w stylach zza oceanu są klasyfikowane do takiej ilości stylów, że na bank do jakiegoś to dopasujesz. APA, AIPA, NEIPA, West Coast IPA, East Coast IPA, New England IPA, American Blond Ale, American Golden Ale, Summer Ale, pewnie jeszcze jakieś pominąłem. Oraz teraz te wszystkie style z dopiskiem Session lub Imperial :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie dzięki za poprzednie odpowiedzi stworzyłem styl pod siebie. Ale teraz do następnego pytania, znajoma spytała czy mogę dla niej zrobić piwo z Nutellą, myślę że w dużej mierze Nutella składa się z cukru bądź jakiś słodzików, czy jest możliwość dodać Nutelle do piwa a jak tam to na jakim etapie by był wyczuwalny smak i aromat. Domyślam się ze dodanie jej na zimno za dużo nie pomoże , a gdyby tak dodać ją do refermentacji , czy jest to zupełnie błędne myślenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mszewski said:

 myślę że w dużej mierze Nutella składa się z cukru bądź jakiś słodzików, czy jest możliwość dodać Nutelle do piwa a jak tam to na jakim etapie by był wyczuwalny smak i aromat. Domyślam się ze dodanie jej na zimno za dużo nie pomoże , a gdyby tak dodać ją do refermentacji , czy jest to zupełnie błędne myślenie?

Nutella to w głownej mierze tłuszcz. Zabija pianę, gwarantuje infekcję i spłyca smak piwa w nadmiarze. Więc raczej nic z tego nie wyjdzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć słodkie orzechowo-czekoladowe piwo to grubsza sprawa. Nutella to tak naprawdę krem tłuszczowo-cukrowy :)

Musiałbyś się pobawić z ziarnami kakaowca i orzechami laskowymi, do tego słód brown.

Ale to wyższa szkoła jazdy - nie na czwartą warkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, to mój pierwszy post na tym forum. Mam za sobą pierwszą warkę z zacieraniem. Zostały mi słody: 2,5 kg pilzneński, 4,5 kg monachijski ( nie wiem po co go tyle kupiłem :P). Gęstwa S-04. Myślałem nad moją kolejną warką żeby chociaż częściowo wykorzystać pozostałe składniki i wpadłem na ten przepis: https://www.wiki.piwo.org/Foreign_Extra_Stout,_Dorota_Chrapek_(dori). W jakiej temperaturze najlepiej przeprowadzić burzliwą, a w jakiej cichą ?

 

PS z chmieli zostało mi trochę Lubelskiego i Marynki.

Edytowane przez josephson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, josephson napisał:

Myślałem nad moją kolejną warką żeby chociaż częściowo wykorzystać pozostałe składniki

Ale masz jeszcze te słody specjalne do FESa?

Bo jeśli nie to idź na łatwiznę i zrób prostego bursztynowego ejla 4,5 monacha i do 1-1,5 kg pilzneńskiego, Marynki na 60 minut do niecałych 30 IBU, na koniec cały lubelski. Ale to chmielenie w zależności jak chłodzisz (jak bez chłodnicy to musisz przesunąć z 60 na 30 minut).

22 minuty temu, josephson napisał:

W jakiej temperaturze najlepiej przeprowadzić burzliwą, a w jakiej cichą ?

A tutaj to prościej - S-04 mają optimum 15-20, więc zacząć fermentację od 15 (albo nieco niżej) i podnosić pod koniec.

Co do cichej - nie ma chyba potrzeby przelewać jeśli nic z drożdżami nie chcesz robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, zasada napisał:

Ale masz jeszcze te słody specjalne do FESa?

Nie, nie mam, myślałem, żeby ewentualnie dokupić.

 

27 minut temu, zasada napisał:

Bo jeśli nie to idź na łatwiznę i zrób prostego bursztynowego ejla 4,5 monacha i do 1-1,5 kg pilzneńskiego, Marynki na 60 minut do niecałych 30 IBU, na koniec cały lubelski. Ale to chmielenie w zależności jak chłodzisz (jak bez chłodnicy to musisz przesunąć z 60 na 30 minut).

O właśnie o coś takiego mi chodziło, ale jako początkujący nie bardzo wiedziałem czy mogę coś wyjdzie z dużej ilości monachijskiego. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, josephson napisał:

z dużej ilości monachijskiego

Z dużej ilości monachijskiego mi wychodzą koźlaki albo "imperialne" monachijskie ciemne.

Myślę, że jeśli puścisz taki zasyp na górnych drożdżach możesz dostać ciekawe piwo na jesień, bliskie amber ale: słodowe, chlebowe powiedzmy.

Nie wiem jaką masz wydajność (po pierwszym warzeniu też pewnie jeszcze nie wiesz) ale te 6 kilo zasypu powinno imho starczyć na 20 litrów 15BLG (65% wydajności).

Qbrew podaje kolor 12 L - 30 EBC czyli opisywany jak miedziany.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, zasada napisał:

Nie wiem jaką masz wydajność (po pierwszym warzeniu też pewnie jeszcze nie wiesz) ale te 6 kilo zasypu powinno imho starczyć na 20 litrów 15BLG (65% wydajności).

Qbrew podaje kolor 12 L - 30 EBC czyli opisywany jak miedziany.

Pewnie, że nie wiem :P, ale szacuję, że wystarczy 6 kg. 

 

Poprzednia warka była wg przepisu 12 BLG i tyle mi wyszło także jestem dobrej myśli.

Edytowane przez josephson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.