Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Masz na myśli jakąś konkretną ilość?

Jeśli możesz kupić od ręki dowolną ilość, to ja bym dokupił 0,5 kg pale ale.

Oczywiście jeśli kupujesz jak jak - w sklepach internetowych gdzie 0,5 kg słodu kosztuje połowę przesyłki, bierz 5 kg pale ale dowolnie wybranej słodowni i spójrz w wątek o harcerskim.

1 kg pale ale

1 kg karmelowych (carapils + carared)

Zacierasz w 72°C.

Chinook na goryczkę, reszta na późne chmielenie (5 minut Ahtanum, Columbus i Equinox 1 minuta - wyłączenie palnika - może nawet hopstand).

US-05 i już.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć

@511201

Osobiście z takim zasypem celowałbym w harcerskie 20 litrów.

Piwo niskoalkoholowe, szybko dojrzewające, lekkie w odbiorze, idealne na upały i przede wszystkim smaczne i ciekawe do uwarzenia.

Zacieranie na słodko, chmielenie kto jak lubi - od mocnej goryczki (w tym przypadku max 37 IBU), przez bombę chmielową po dodanie granulatu czy szyszek tylko na chłodzenie czy na cichą.

Witam własnie butelkowałem i nie wyszło tak niskoprocentowe bo około 4%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć

@511201

Osobiście z takim zasypem celowałbym w harcerskie 20 litrów.

Piwo niskoalkoholowe, szybko dojrzewające, lekkie w odbiorze, idealne na upały i przede wszystkim smaczne i ciekawe do uwarzenia.

Zacieranie na słodko, chmielenie kto jak lubi - od mocnej goryczki (w tym przypadku max 37 IBU), przez bombę chmielową po dodanie granulatu czy szyszek tylko na chłodzenie czy na cichą.

Witam własnie butelkowałem i nie wyszło tak niskoprocentowe bo około 4%.
Ile blg, jak zacierales, jakie drożdże, refermentacja - jakie nagazowanie, jaki ekstrakt końcowy? Z harcerskiego 4%? Z KP już dzwonią po recepturę. Szanuję

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pokreciłeś z tymi 4%

(10-5)/1,938=2,6%

To nie jest takie proste przy pomiarach refraktometrem.

Co do kolegi wyżej, to miało być harcerskie 10 blg? To nawet mild, ordynary bitter i scottish60 są mniej ekstraktywne. Jakiś drożdże użyłeś? Odfermentowanie dość wysokie jak na słodkie zacieranie. Mi np na fm51 przy zacieraniu na słodko odfermentowuje około 60-65%. I to są drożdże do niskoalkoholowego piwa. Według mnie

 

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Te drożdże bardzo nisko schodzą, chociaż przy zacieraniu na słodko i przy dużym zasypie karmeli w tym przypadku to szacun dla grzybów. Słyszałem legendy, że przy wytrawnym zacieraniu zjadały części fermentora i piwo się wylewało przez te dziury i piwowar nagle zszokowany... No nic, mam nadzieję, że piwko wyszło udane i smacznego życzę. :) Daj znać jakie wrażenia z degustacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Z racji tego, że został mi na stanie słód pale ale, Carahell, Abbey z Weyermanna oraz chmiel Simcoe i odrobina Magnum, planuje dokupić Amarillo oraz słód pszeniczny i wymyśliłem taką recepturę na Amerykanską Pszenicę (z odrobiną magnuma). Czy ma szansę to smakować i czy karmele nie namieszają za bardzo w tej ilości?

 

Ekstrakt 12,5 blg

IBU 25

 

Pale Ale  2,5kg

Pszeniczny 2,5 kg

Carahell 150g

Abbey Malt 300g

 

Zacieranie - 60 min w 68 stopniach

 

Chmielenie:

Magnum 5g - 60 min

Simcoe 25g - 20 min

Amarillo 25g - whirlpool

Simcoe 25g - 5 dni na zimno

Amarillo 25g - 5 dni na zimno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ok, wszystko ma ręce i nogi. Jak masz wątpliwości co do ilości karmelu to np. Abbeya obetnij o połowę lub nie dawaj w ogóle i będzie dobrze. Osobiście zacierałbym troszkę bardziej na wytrawnie czyli tak 65, 66 stopni oraz dodał przerwę w 72 stopniach dla poprawy i utrwalenia piany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie składniki ( miała być kobieca warka ale już nie aktualne)  co mogę z nich zrobić

 
SŁÓD
Crystal 150 EBC Castle 1 kg
Cara Ruby 50 EBC Castle 1 kg
Amber 60-80 EBC Crisp 1 kg

Monachijski Ciemny 19-25 EBC Viking Malt 2 kg

Pilzneński 3-4,9 EBC Bestmalz 1 kg
Aroma 100 EBC Castle 1 kg
 
CHMIEL
Challenger UK 2016 - 50 g granulat 7,3%
 
DROŻDŻE
Safale S-04
 
 

proszę o propozycje

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przeczytałeś ten podlinkowany wyżej fragment?
 

Tam są odpowiedzi na Twoje pytania.

 

 

 

a także ile czasu gotować z chmielem w jakiej temp

Najczęściej używa się brytyjskich chmieli (...) zarówno goryczka jak i aromaty chmielowe są bardzo delikatne – wręcz wygaszone

W związku z tym nie chmieliłbym na aromat, albo znacznie ograniczył dodatek chmielu na wyłączenie palnika. Czyli Te 25 g na 60 minut i już.

 

 

 

ile czasu jaka temp i jakie przerwy

Zwykle piwo jest zacierane infuzyjnie w jednej temperaturze, najczęściej w zakresie 67-69 st. C.

Czyli zacieranie jednotemperaturowe, jedna połączona przerwa - 60 minut zacznij od 69°C, trochę Ci spadnie ale i tak nic złego się nie stanie.

Jaki masz sprzęt - w czym zacierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przeczytałeś ten podlinkowany wyżej fragment?

 

Tam są odpowiedzi na Twoje pytania.

 

 

 

a także ile czasu gotować z chmielem w jakiej temp

Najczęściej używa się brytyjskich chmieli (...) zarówno goryczka jak i aromaty chmielowe są bardzo delikatne – wręcz wygaszone

W związku z tym nie chmieliłbym na aromat, albo znacznie ograniczył dodatek chmielu na wyłączenie palnika. Czyli Te 25 g na 60 minut i już.

 

 

 

ile czasu jaka temp i jakie przerwy

Zwykle piwo jest zacierane infuzyjnie w jednej temperaturze, najczęściej w zakresie 67-69 st. C.

Czyli zacieranie jednotemperaturowe, jedna połączona przerwa - 60 minut zacznij od 69°C, trochę Ci spadnie ale i tak nic złego się nie stanie.

Jaki masz sprzęt - w czym zacierasz?

Sprzęt domowy; garnek 30 l; kuchenka gazowa itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sprzęt domowy; garnek 30 l; kuchenka gazowa itp

OK, czyli możesz dogrzać w razie czego.
Ja mam 15 l i po zasypaniu mieszam, zdejmuję z kuchenki, owijam gazetami i kocem. Jak prababcia kaszę gryczaną.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć!

 

Dawno nie warzyłem piwa, dlatego przyszedł czas to zmienić. Celuję w aromatyczne IPA i szukam ciekawej receptury. 

Posiadam:

nazwa masa [g] alfa kwasy [%] zbiór
lubelski 80 3,5 2016
Citra usa 50 13,5 2016
Cascade USA 50 7,1 2016
Cascade NZ 50 7 2016
Chinook PL 30   2016

 

nazwa masa [g] barwa [edc]
Pale ale strzegom 5kg 5000 7
Red X Bestmaltz 1000 30
Biscuit Castlemalting 780 50
Abbey Castlemalting 760 45
Karmelowy Strzegom 1000 150
Karmelowy pszeniczny Optima 1000 150
Melanoidynowy Optima 1000  
Barwiący 450 Optima 550 450
Caramel Pils Bestmaltz 500 7
Żytni barwiązcy 1500 Optima 1000 1500
Pszeniczny barwiący 1500 Optima 770 1500
Barwiący 1500 Optima 950 1500
Żtyni Optima 500  
Karmelowy ciemny 750 Optima 750 750
Pszeniczny jasny Optima 5800 5
Karmelowy jasny Strzegom 500 30
Monachijski Optima 1550 15
Pale ale Strzegom 500 7
Pilzneński Strzegom 5000 7

 

Drożdże US-05

 

Z góry dziękuję za wszystkie pomysły i sugestie.

 

Edytowane przez Puchacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwarzyłem trochę IPA, kiedyś myślałem, że karmelowe słody są fajne w tym stylu... Jednak najlepszy zasyp dla IPA jak PA (jak dla mnie) to pale ale + pszenica.

Na Twoim miejscu zrobił bym takie coś (nie chce mi się uruchamiać programów itd, tak więc na oko, żeby było 16* BLG dla 23l piwa.):

 

 

Pale ale                              4,5 kg (tego słodu dodałbym więcej, żeby podbić BLG jeśli z receptury nie wyjdzie 16* BLG, wydaje mi się, że najlepiej użyć te najstarsze słody)

Pszenica                            1kg

Caramel Pils Bestmaltz   0,5kg (nigdy nie używałem tego słodu, ale patrząc na barwę to chyba nie jest mocno karmelowy)

 

zacieram IPA na lenia - 65°C, po godzinie mam 62-63°C

 

chmielenie... jeśli nie żal Ci Lubelskiego to dałbym go na goryczkę - według uznania

Cascade 20-30g    40' gotowania

Cascade 20-30g    55' gotowania

Citra 20g                 55' gotowania

Cascade 20g          whirlpool

na zimno po 30g wszystkich wymienionych chmieli na 3-5 dni przed butelkowaniem- o ile zostało coś Lubelskiego;)

Edytowane przez agfarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo. Nie opłaca się chmielić IPA takim chmielem. Wnosisz mnóstwo zielonej materii do piwa, która wprowadza taniny i może zwiększyć trawiastość, a w AIPA i tak już jest o te dwie rzeczy łatwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.