Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko Wayermann

Pale Ale                  3 kg

Pilzneński jasny   2,5 kg

Caramunich I       0,5 kg

Caraaroma          0,5 kg

Carared               0,5 kg

Vienna                 0,5 kg

Carafa Special III 0,3 kg

Chocolate Wheat 0,1 kg

Laktoza                   1 kg

 

Paczka US-05 i paczka S-04

W styczniu kończy się termin ześrutowanych słodów , więc chcę jak najwięcej wykorzystać z tego zestawu , przed kolejnym zamówieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko Wayermann

Pale Ale                  3 kg

Pilzneński jasny   2,5 kg

Caramunich I       0,5 kg

Caraaroma          0,5 kg

Carared               0,5 kg

Vienna                 0,5 kg

Carafa Special III 0,3 kg

Chocolate Wheat 0,1 kg

Laktoza                   1 kg

 

Paczka US-05 i paczka S-04

W styczniu kończy się termin ześrutowanych słodów , więc chcę jak najwięcej wykorzystać z tego zestawu , przed kolejnym zamówieniem.

Dodał pół kilo palonego jęczmienia i wyjdzie Sweet RIS ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć!
 
Mam taki pomysł:

tza92.png

Co o tym sądzicie? Do tego mam różne chmiele po ok. 50 g:

  • Chinook
  • Palisade
  • Mosaic
  • Lubelski 
  • Marynka
  • Centennial
  • Cascade

ale jeszcze nie wiem jakie wybrać. Muszę też się przyznać, że to będzie moja druga warka...

 

Jak sądzicie, wyjdzie z tego new england IPA?

A tak poza tym, to jakie kombinacje styli mogę zrobić z tego?:

Y9FLr.png

Edytowane przez Puchacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo karmeli w przepisie i zamówieniu. Powiem Ci z własnego doświadczenia, bo miałem podobne zasypy (patrz ilość karmeli), ogranicz ilość slodow specjalnych tak do 8%, nawet mniej, oczywiście nie licząc stoutow gdzie idą palone, czekoladowe itp. Jakość piwa skoczyła o rząd. Co do zasypow ciężko mi na komórce coś sensownego sklecić.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo karmeli w przepisie i zamówieniu. Powiem Ci z własnego doświadczenia, bo miałem podobne zasypy (patrz ilość karmeli), ogranicz ilość slodow specjalnych tak do 8%, nawet mniej, oczywiście nie licząc stoutow gdzie idą palone, czekoladowe itp. Jakość piwa skoczyła o rząd. Co do zasypow ciężko mi na komórce coś sensownego sklecić.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Żałuję że nie kupiłem niczego na stouty :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź słód pilzneński, zacieraj na wytrawnie (65-62°C). Gotuj z 80-90 minut, chmiel dużo samą Ameryką (Chinook na 60 minut, Palisade, Cascade, Mosaic na smak i aromat - szczególnie na wyłączenie palnika/ whirpool jeśli masz możliwość). Fermentuj US-05 od ok.14-15 stopni i będziesz miał wcipe.
Pale ale i do 10% karmelu 150 albo biscuita, zatrzyj w 66-67°C, chmiel marynką na goryczke, lubelskim na smak, fermentuj S-04 i będziesz miał bittera.
Nie wiem jak masz z wydajnością, więc z ilością podstawowych/uzyskaną gęstością/ objętością musisz pokombinować. Osobiście nie przekraczałbym 12blg i 40-45 IBU.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Witam, prośba o pomoc

  •  

    mam resztki słodów i sporo chmieli amerykańskich i kompletnie nie wiem co z nich zrobic

 

1,7 kg pilznenski, 1 monachijski, 1 wiedenski, 1 carapils, 1/2 caramunich

 

wielka prośba o jakąkolwiek propozycje na górniaka

 

co może wyjść z tych słodów

 

??

 

mam tez pol kilo czekoladowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na chmielu simcoe - dodałem jeszcze 1/2 kg carapilsa dla wzmocnienia piany - powinno być OK - jeszcze raz dziękuję - no nie miałem już gdzie czegokolwiek dokupić. Czasem tak bywa - patrzyłem że piwa marcowe z wiki na podobnych słodach ale zrobiłem jak poleciłeś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem uwarzyć bittera, ale w znalazłem w moim magazynie jakieś niewykorzystane słody. Są to:


 


karmelowy 30 - 0,1 kg


karmelowy 600 - 0,1 kg


carafa II - 0,1 kg


 


Zastanawiam się, czy jeśli dorzucę :


 


4 kg pale ale i np 0,5 monachijskiego czy wiedeńskiego


 


drożdże mam S-04


 


to wyjdzie mi coś do wypicia. Nie oczekuję fajerwerków. Zależy mi tylko, żeby wykorzystać resztki słodów i stworzyć coś, co bez większego bólu będzie się dało wypić. Co sądzicie?Macie jakieś inne pomysły?  


Edytowane przez Tomasz Zieliński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Planowałem uwarzyć bittera, ale w znalazłem w moim magazynie jakieś niewykorzystane słody. Są to:

 

karmelowy 30 - 0,1 kg

karmelowy 600 - 0,1 kg

carafa II - 0,1 kg

 

Zastanawiam się, czy jeśli dorzucę :

 

4 kg pale ale i np 0,5 monachijskiego czy wiedeńskiego

 

drożdże mam S-04

 

to wyjdzie mi coś do wypicia. Nie oczekuję fajerwerków. Zależy mi tylko, żeby wykorzystać resztki słodów i stworzyć coś, co bez większego bólu będzie się dało wypić. Co sądzicie?Macie jakieś inne pomysły?  

 

Na bittera to za ciemne pewnie będzie, ale spokojnie jakieś ciemniejsze amber czy nawet brown z tego ukręcisz. Ja bym wykorzystał wszystkie słody, o których piszesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,mam pytanie dotyczące następującego zasypu:Słód pilzneński Strzegom 2 kg,monachijski typ I Strzegom 1,5kg,wiedeński 0,75 kg,słód karmelowy caraamber®  0,20kg ,drożdże Saflager W-34/70,chmiel Magnum 11% 30 g,Perle 4,2% 30g.Objętość warki 20-25l ,IBU 40-45.Co z tego wyjdzie?





 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,mam pytanie dotyczące następującego zasypu:Słód pilzneński Strzegom 2 kg,monachijski typ I Strzegom 1,5kg,wiedeński 0,75 kg,słód karmelowy caraamber®  0,20kg ,drożdże Saflager W-34/70,chmiel Magnum 11% 30 g,Perle 4,2% 30g.Objętość warki 20-25l ,IBU 40-45.Co z tego wyjdzie?

Marcowe? :)

 

EDIT: ah, za duże IBU planujesz :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam wszystkich,mam pytanie dotyczące następującego zasypu:Słód pilzneński Strzegom 2 kg,monachijski typ I Strzegom 1,5kg,wiedeński 0,75 kg,słód karmelowy caraamber®  0,20kg ,drożdże Saflager W-34/70,chmiel Magnum 11% 30 g,Perle 4,2% 30g.Objętość warki 20-25l ,IBU 40-45.Co z tego wyjdzie?

Marcowe? :)

 

EDIT: ah, za duże IBU planujesz :).

 

Zgadzam się. Zrobiłem kilka warek na chmilu magnum i wiem jedno nigdy go już nie użyje a na pewno nie w dużej ilości. Ma specyficzną goryczkę taka ściągająco  gorzką. Tu masz słodów na góra 20l wiec będzie duża goryczka magnumowa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym skorzystac z Waszej pomocy. Mam do wykorzystania Słód pale ale Viking Malt (Strzegom) 5 kg, Słód pszeniczny jasny Viking Malt (Strzegom) 0,5 kg, Słód bursztynowy Viking Malt (Strzegom) 0,7 kg oraz klika rodzajów chmieli Citra 40g, Mosaic 90g, Marynka 90g, Cascade 75g i drożdże US-05.  Myślę aby użyć Pale Ale 5 kg i Pszenicznego 0,5 kg. Zacieranie w 15l wody. Zacieranie infuzyjne 68C + Mash Out. Chmielenie Citra 20g - 60 min, Cascade 15g - 40 min i może na zimno Citra 20g. Gotowanie 60 min. Wysładzanie ok 8-10l wody. Czekam na uwagi (liczne pewnie) :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Z planowanej serii 4 lagerów udało mi sie zrobić 2 zanim temperatura otoczenia znacząco wzrosła. O ile temperatura fermentacji nie jest problemem bo mam lodówkę ze sterownikiem o tyle leżakowanie planowałem w nieogrzewanym garażu w którym temperatura wzrosła już do ok 10 stopni C.

 

Planowane było:

 

Pils Bohemski:

Pilzneński 4kg

Monachijski 0,8kg

Caramunich 0,15kg

Saaz 35g

Marynka 35g

 

Żytnio-Owsiany Lager:

Żytni 2kg

Pilzneński 1,7kg

Owsiany 1kg

Monachijski 0,6kg

Saaz 12g

Marynka 10g

 

Drożdże w obu przypadkach FM-31 Bawarska dolina.

 

I teraz pytanie. Czy przeprowadzić poprawną lagerową fermentację, dać sobie spokój z leżakowaniem w niskich temperaturach i wyniki będą zadowalające. Czy zmienić drożdże na górną fermentację, mam w zapasie US-05? Składników mam więcej niż to co wymieniłem więc coś się napewno skomponuje. Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I teraz pytanie. Czy przeprowadzić poprawną lagerową fermentację, dać sobie spokój z leżakowaniem w niskich temperaturach i wyniki będą zadowalające. Czy zmienić drożdże na górną fermentację, mam w zapasie US-05? Składników mam więcej niż to co wymieniłem więc coś się napewno skomponuje. Co proponujecie?

 

Cześć.

Jak masz ochotę na lagera, to fermentuj w odpowiednich warunkach (lodówka styropianowa), a leżakowanie czy refermentacje przeprowadzisz w warunkach, które posiadasz. Profil i tak i tak będzie czysty, tylko nieco inaczej się ułoży, co nie znaczy, że piwo będzie gorsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące pozostałości po IRA i chciałbym przynajmniej część z nich wykorzystać, co by nie zalegały:

 

1kg pale ale

0,4kg monachijski ciemny

0,3kg biscuit

0,25kg crystal 150

0,25kg caramunich III

0,45kg jęczmień palony

 

Pierwsza moja myśl, to dokupić pale ale i uwarzyć bittera. Może nasunie się Wam coś innego? Tylko górniaki wchodzą w grę.

Edytowane przez marek.b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwsza moja myśl, to dokupić pale ale i uwarzyć bittera. Może nasunie się Wam coś innego? Tylko górniaki wchodzą w grę.

Dokupić Pale Ale i uwarzyć FESa (tylko uważać z karmelem) :). Ewentualnie dokupić więcej Pale Ale i uwarzyć RISa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszanowanko!!!

Jako swój debiut samodzielnego warzenia postanowiłem zacząć o ekstraktów.

 

Mam następujące składniki:

 

1. Ekstrakt płynny Bruntal Pale Ale 1,7kg

2. Ekstrakt płynny Bruntal Jasny 1,7kg

3. Ekstrakt suchy (polepszacz) Browamator BA PLUS KIT - 1 kg.

4. Chmiele: Warrior 30g, Cascade 30g, Citra 30g.

 

Mam już pewien plan ale chciałbym poznać Wasze pomysły jak to dobrze wykorzystać. Docelowo ma wyjść ok. 20l piwa.

Obiecuję, że następna warka już z zacieraniem!!! :-)

 

Wszelkie uwagi mile widziane!!!

Edytowane przez Wingman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.