Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy

Mam pytanie odośnie ułożenia receptury z następujących surowców:

Posiadam:

-50g marynki

-50g Smaragd

-6kg pilzneńskiego

-1kg monachijskiego

-1kg pszenicznego

-gęstwe us-05

i 1kg słodu wędzonego wiśnią

Chciałbym coś ułożyć takiego lekkiego jasnego żeby było czuć tą wędzoną wiśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wędzony, cały monach, 5% pszenicy, reszta pilsa, do zakładanego BLG. Chmielenie Marynką do zakładanego IBU, 60 minut, ewentualnie w okolicy 30 minuty dołożyć jakiś dodatek. Smaragd poniżej 15 minuty, mogą być 2 dawki po 15 gr., chociaż ja lubię chmiel i dałbym całość w dawkach 15+15+20 na sam koniec (whirlpool/hopstand).

 

Nie napisałeś nic o parametrach, ale jak ma być lekkie to bym celował okolice 12 BLG, do tego nieprzesadnie gorzkie, max 30-35 IBU.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, przeglądałem przepisy, zmodyfikowałem lekko zasyp i tu pytanie: wyjdzie z tego Weizenbock?

Na próbę chce zrobić 10L:

 

Pszeniczny ciemny 1.8kg

Monachijski 1kg

Carahell 0.2kg

Czekoladowy 0.1kg

 

40° - 10'

55° - 20'

65° - 60'

72° - 60'

 

Lubelski 60' - 20g granulat

Lubelski 20' - 20g granulat

Drożdże WB-06

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeglądałem przepisy, zmodyfikowałem lekko zasyp i tu pytanie: wyjdzie z tego Weizenbock?

Na próbę chce zrobić 10L:

 

Pszeniczny ciemny 1.8kg

Monachijski 1kg

Carahell 0.2kg

Czekoladowy 0.1kg

 

40° - 10'

55° - 20'

65° - 60'

72° - 60'

 

Lubelski 60' - 20g granulat

Lubelski 20' - 20g granulat

Drożdże WB-06

Na moje oko to wyjdzie. Przerwy scukrzające zdecydowanie za długie, skróć je do pół godziny (lub ewentualnie scal w jedną), możesz też dodać mash-out w 78C. Po 60 minutach w 65C będzie praktycznie po robocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, przeglądałem przepisy, zmodyfikowałem lekko zasyp i tu pytanie: wyjdzie z tego Weizenbock?

Na próbę chce zrobić 10L:

 

Pszeniczny ciemny 1.8kg

Monachijski 1kg

Carahell 0.2kg

Czekoladowy 0.1kg

 

40° - 10'

55° - 20'

65° - 60'

72° - 60'

 

Lubelski 60' - 20g granulat

Lubelski 20' - 20g granulat

Drożdże WB-06

Na moje oko to wyjdzie. Przerwy scukrzające zdecydowanie za długie, skróć je do pół godziny (lub ewentualnie scal w jedną), możesz też dodać mash-out w 78C. Po 60 minutach w 65C będzie praktycznie po robocie.

 

Pochrzaniło mi się i mam zapisane:

65° - 20'

72° - 60'

Skrócę więc ostatnią do 30-40 min i mash out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam do wykorzystania następujące słody i chmiele z Biowinu których data ważności kończy się w grudniu 2016. 

 

Pilzneński 3.5-4.5 EBC      2kg.

Wiedeński 6-9 EBC             2kg.

Monachijski 12-18 EBC     1kg.

 

Lubelski    60g.

Marynka   60g.

Sybilla       30g.

Junga        30g.

Perle          30g.

 

Co można by z tego zrobić? 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka to widzę marcowe. Ale wstałem 7 minut temu, wiec wiesz.
edit:
O tutaj zobacz przykładową recepturę
https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/beer-recipe-of-the-week-munich-madness/
Pytanie jaka masz temperaturę?

 

edit:

A z tego co napisałeś to wszystkie słody od razu, ew. część pilzneńskiego można przyprażyć w piekarniku żeby podbić kolor ale myślę, że nie ma sensu się bawić. Nie napisałeś ile %AA ma Sybilla (obstawiam 6%AA) i Perle (obstawiam 5%AA) ale myślę, że one w całości mogą iść - jedna na 60 minut, druga na 20 minut.

Qbrew dla 22 litrowej warki i 75% wydajności wylicza 14BLG (w środku widełek) , 29IBU (o 1 ponad widełki), 5,1 alkoholu objętościowo i barwę w dolnej granicy widełek.

okto.pdf

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wykorzystania następujące słody i chmiele z Biowinu których data ważności kończy się w grudniu 2016.

 

Data ważności chmieli też się kończy? Z którego roku to jest zbiór?

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie temperatury to mam skrzynie chłodniczą na butelki PET. Dochodzi też pomieszczenie w którym obecnie temperatura waha się w granicach 7-9 stopni, przy  temperaturze na zewnątrz 10-12 stopni. Gdy na zewnątrz temp. spada poniżej 0 stopni w pomieszczeniu tym jest kilka stopni powyżej 0 stopni.

 

Data ważności chmieli to 30 grudnia 2016. Co do %AA to na opakowaniach jest podany przedział, a o dacie zbioru ani słowa.

 

Lubelski  3,0-4,5% AA
Marynka  7,0-11% AA
Sybilla     6,0-8,0% AA
Junga       10-13% AA
Perle        5,0-7,0% AA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wszystkim za pomoc.

Zrobię marcowe jak podpowiedział kolega zasada. Z tych wszystkich chmieli które posiadam to Perle ma dla mnie najprzyjemniejszy aromat.

Drożdże S23 bądź W34/70 (2 opakowania na warkę 22L). Poszukam tylko jeszcze wskazówek do zacierania i chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, planuję w ten weekend uwarzyć doppelbocka. Chcę zrobić klasyczne piwo zgodne z normami bjcp na słodach monachijskim i wiedeńskim. Chmielenie na smak i goryczkę hellertau hersbrucker. Tylko za cholerę nie wiem w jakiej proporcji dobrać słody. Zastanawiałem się nad 1/3 monacha i 2/3 wiedeńskiego. Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem 55% pilzneński, 25% wiedeński, 10% monachijski II i carapils 10%

 

Czytałem zapiski piwowarów oraz receptury z wiki. W większości występują podobne do Twojego słody. Pils + wiedeński/monach + karmele. Mi zależy na prostym zasypie, żebym mógł w przyszłości coś dodać, odjąć i widzieć wprost różnicę, a nie domyślać się który słód to spowodował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.