Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam zamiar zrobić piwko 20l pale ale 12 blg z następujących składników :4 kg pale ale dmg Strzegom, 0,40kg caraamber@,chmiel 40 Magnat 11% , 20g Sybilla 6,5% ewentualnie Lubelski 3,5%, drożdże safale us-05 lub S-04.Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam zamiar zrobić piwko 20l pale ale 12 blg z następujących składników :4 kg pale ale dmg Strzegom, 0,40kg caraamber@,chmiel 40 Magnat 11% , 20g Sybilla 6,5% ewentualnie Lubelski 3,5%, drożdże safale us-05 lub S-04.Co o tym sądzicie?

Wyjdzie piwo, możesz warzyć :).

 

 

a co sadzicie o zytnim - mniej wiecej zasyp :

Słód Pale ale 3,6kg

Słód Żytni 1,2kg

na 20l ?

Ja bym dał więcej żyta, nawet pod 40%.

 

 

Witam!

Posiadam:

- słód pilzneński

- Słód żytni jasny

- Słód Château Whisky 30-45

- Słód pilzneński Strzegom

- Słód pale ale Strzegom

I dużą ilość różnych (głownie amerykańskich) chmieli.

 

Chciałbym uwarzyć jakiegoś single hop’a lub cos z wykorzystaniem słodu whisky.

Proszę o pomoc propozycje receptur z wykorzystaniem powyższych składników.

Posiadam gęstwę i paczkę drożdży US-05.

Ps. Czy single hop tylko na słodzie pale ale to dobry pomysł?

Czemu SH na PA miałby być złym pomysłem? Ewentualnie możesz połączyć pilsa z PA. Chmielenie standardowe, 60 minut, na koniec gotowania, whirlpool, hopstand, na zimno. Ja bym na 20 litrów przynajmniej te 200 gr. (w sumie) dał, ale ja lubię dużo :).

 

 

Jestem w posiadaniu:

4kg słodu pale ale (Strzegom)

0,8kg słodu monachijskiego typ I (strzegom)

1kg słodu pszenicznego (strzegom)

 

z chmieli:

100g Magnum

150g Citry

150g Cascade

 

Z drożdży, to jakaś paczuszka US-05 się znajdzie.

 

Ktoś pomoże o to jakoś ogarnąć, aby zrobić APĘ, z tymi słodami da radę? Jak chmielić? (Wybicie na 20l)

Składników to Ci na 25 powinno starczyć. Skupiłbym się na procentach, max 20% monacha, max 10% pszenicznego. Chmielenie przez 60 minut Magnumem do zadanego IBU. Chmielenie na smak i aromat Citrą i Cascade, tylko zrobiłbym proporcje 1:2, żeby Citra nie przykryła wszystkiego. Dawki w standardowych momentach (jak wyżej), np. po uncji na dawkę, a na zimno dwie uncje.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  leonzn, dnia 23 wrzesień 2016 - 13:21, napisał: a co sadzicie o zytnim - mniej wiecej zasyp : Słód Pale ale 3,6kg Słód Żytni 1,2kg na 20l ? Ja bym dał więcej żyta, nawet pod 40%.
 

robiłem z żytem koło 8 piw i według mnie najlepsze efekty są między 20-25%.

Najbardziej żytnie miało około 40% żyta - było już trudnawe w odbiorze mimo że lekkie. Bardzo zbożowe wręcz przyprawowe, kminek.

 

A co do technologicznych problemów to nie wiem w czym problem polega bo na te 8 piw jedno było problematyczne ( wcale nie to z największym udziałem żyta ) - pozostałe zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam ochotę w końcu otworzyć sezon i zostało mi trochę surowców, z których chciałbym złożyć coś a'la Polish Pale Ale.

Mam do dyspozycji:

1kg Pale Ale

Płatki żytnie

2x ekstrakt słodowy jasny WES

Lubelski 75g

Citra ok 15g

Mosaic ok 15g

Dwie saszetki US-05

 

Pomysł jest na partial mash

Zacieranie w siateczce 1kg Pale Ale+ płatki żytnie 67C - 40min, 77C - 10min

Potem siateczka out i do tego 3,4 kg ekstraktu

Chmielenie:

15g Mosaic 60'

15g Citra 60'

25g Lubelski 30'

25g Lubelski 0'

Dodanie wody do uzyskania ekstraktu 12blg

Drożdże US-05

Chmielenie na zimno 5 dni 25g Lubelski

 

Ma to ręce i nogi ? To właściwie pierwsza moja własna receptura. Drugą opcją jest zrobienie mniejszej warki, używając tylko 1,7kg ekstraktu. Temperatura zacierania wysoka, żeby dodać trochę słodyczy, biorąc pod uwagę, że ekstrakt odfermentowuje raczej głęboko (mylę się?).

Procedura jest w porządku. Upewnij się tylko, że masz odpowiednio małe oczka w tej siatce (jeśli wcześniej jeszcze tego nie robiłeś). W razie czego pielucha tetrowa jest w porządku do tego celu. W kwestii receptury, to nie szkoda Ci takich chmieli na goryczkę? Ja bym je wywalił i zostawił do kolejnego piwa. Nie masz gdzieś opcji złapania jakiejś Iungi? Może też jakąś Marynkę, żeby nieco zioła dodać? Z polskimi chmielami można fajnie pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jakie płynniaki byłyby dobre do tego zestawu:

http://homebrew.pl/pl/p/Christmas-Ale-13-BLG/184

 

Te będa spoko ? Wyeast 3822 Belgian Dark Ale (mam możliwośc zdobycia gęstwy od nich ;-) )

Edytowane przez maro86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Postanowiłem że czas na moją pierwszą recepturę. Potrzebuję pomocy z doborem składników, czasu zacierania i tak dalej. Chcemy (ja z wujkiem) uzyskać piwo w stylu IPA, mocno (może nawet bardzo mocno) nachmielonego, i chcemy do tego użyć chmieli nowozelandzkich i australijskich. Docelowo chcemy uzyskać 40l brzeczki nastawnej: 

- słód pilzneński czy pale ale? liczę ok. 7kg

- słód pszeniczny 300g

 

następnie:

-30g Pacific Gem

-30g Waimea

-30g Enigma

-30g Galaxy

-30g Vic Secret na aromat

 

Zmienić proporcje, ilość chmieli? Te z wysoką zawartością alfa-kwasów idą na goryczkę, reszta na aromat. Ilość słodów odpowiednia? Rozumiem że 2 paczki drożdzy wystarczą, tylko jakich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Postanowiłem że czas na moją pierwszą recepturę. Potrzebuję pomocy z doborem składników, czasu zacierania i tak dalej. Chcemy (ja z wujkiem) uzyskać piwo w stylu IPA, mocno (może nawet bardzo mocno) nachmielonego, i chcemy do tego użyć chmieli nowozelandzkich i australijskich. Docelowo chcemy uzyskać 40l brzeczki nastawnej: 

- słód pilzneński czy pale ale? liczę ok. 7kg

- słód pszeniczny 300g

 

następnie:

-30g Pacific Gem

-30g Waimea

-30g Enigma

-30g Galaxy

-30g Vic Secret na aromat

 

Zmienić proporcje, ilość chmieli? Te z wysoką zawartością alfa-kwasów idą na goryczkę, reszta na aromat. Ilość słodów odpowiednia? Rozumiem że 2 paczki drożdzy wystarczą, tylko jakich?

Nie wiem jak u ciebie z wydajnością, ale według mnie 7 kg słodów to mało nawet na 12 Balingów, co do chmielenia to też mało, jeśli chcecie mocno nachmielone. Drożdże jak kolega wyżej napisał US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił na pilzneńskim ale kwestia gustu. Chmieli to tak z 90g wypadałoby na zimno wpakować. Drożdże np. US-05.

Tak, zdecydowanie za mało chmielu na takie wybicie, ilość słodów też wydaje się zbyt mała. Drożdże neutralne, czyli wspomniane USy lub West Coasty. Jak kolega napisał, kwestia gustu, ja robię 50/50. Dodatkowo, gdybym już się decydował na słód pszeniczny, to celowałbym w jakieś 5%. Wszystkie chmiele, które masz, przeznaczyłbym na aromat i smak, chociaż tutaj jestem bardzo ostrożny w opiniowaniu, gdyż nie jestem specem od chmieli pochodzących z AUS/NZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do uwarzenia Dubla z nastepującym zasypem:5 kg

5 kg  Pilzneński,

1 kg cukier,

0,52 kg pszeniczny

0,38 Biscuit

0,31 Special B

 

Chmielenie:

60min - 20 g Marynka 8.6% aa

12 min - 20g Lubelski 3.7% aa

cukier - na 5 min przed końcem gotowania

 

Jesli chodiz o zasyp to nie mam pytań - ta receptura już kiedys się sprawdziłai byłem z niej zadowolony.

 

Mój problem polega na tym iz okazało się, że tak na szybko nie jestem w stanie znikąd zdobyć Lubelskiego w Bydgoszczy  ;-P Popularne zamienniki w stylu : Saaz albo Tettnang też nie są dostepne.

Do wyboru mam nastepujące chmiele:

http://homebrew.pl/pl/c/Chmiele/20

 

Zastanawiałem się nad użyciem zamiast niego: Perle ,Challengera, od biedy Hallertauer Tradtion.

Jaki chmiel reomendujecie?

Edytowane przez maro86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chmielu proponujecie? Po 90g z 5 rodzajów tak jak jest, czy to już będzie za dużo? Dodatkowo podchmielę na zimno. Słodów wpakować ile % więcej? Nie wiem jak z moją wydajnością, pewnie kiepsko, dopiero zaczynam. Jaki chmiel proponujecie na goryczkę?

 

Odpal najprostszy kalkulator (pppp, brewness), wpisz wydajność rzędu 60-65%, zakładaną ilość i blg i otrzymasz potrzebną ilość słodu z lekką górką kompensującą kiepską wydajność. U mnie dla aipa na warki 20-25l szło średnio po ~150-200g chmielu do gotowania/whirpoola i 100g na zimno. Pomnóż to x2 dla warki 40l i powinno być dobrze. Oczywiście oblicz sobie też poziom ibu, nie syp wszystkiego od początku gotowania :)

 

edit: nie zauważyłem, że sprawa już pewnie nieaktualna

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Będę wkrótce warzył portera bałtyckiego, chciałbym zrobić coś, jak się uda, z wysłodzin. Zasyp na 15 litrów 22 Blg: 2,7 kg słodu monachijskiego, 2,5 kg pilzneńskiego, 0,5 kg wiedeńskiego, 0,35 kg karmelowego ciemnego, 0,1 kg palonego. Czy wysłodziny wystarczy nachmielić na goryczkę, żeby powstało coś na kształt stouta? Ewentualnie ekstrahować trochę palonego jęczmienia? Puściłbym to na S-04.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.