Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Bursztynowy nie rozni sie od karmelowego bo to jest slod karmelowy. Staraj sie patrzec na barwe EBC ktora swiadczy o stopniu prazenia. Co do wnoszenia smakow do piwa zachecam Cie do wlasnego studium. Sklepy mniej wiecej nakreslaja w opisie czego mozesz sie spodziewac. Na wiki tez jest sporo podstawowych informacji. Co do ilości dodawanego slodu i ustalania zasypu zachecam do przejrzenia receptur innych piwowarow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bursztynowy nie rozni sie od karmelowego bo to jest slod karmelowy.

Nieprawda. Słód bursztynowy (słód Amber) to NIE jest słód karmelowy. Nie jest poddany procesowi zacierania w ziarnie.

Różnica jest o tyle istotna, że w przeciwieństwie do słodu karmelowego zawiera on skrobię i w związku z tym wymaga zatarcia.

Jest to słód suszony przez dłuższy czas w dość wysokich temperaturach, aż do uzyskania koloru ok 70-100EBC. W taki sam sposób jest uzyskiwany słód Brown, który jest po prostu nieco ciemniejszy.

 

Oczywiście słód Amber czy Brown dadzą dramatycznie odmienne efekty smakowe w piwie w porównaniu ze słodem karmelowym o takim samym kolorze. Typowo ich udział w zasypie jest mniejszy niż słodów karmelowych, z uwagi na bardzo silne i charakterystyczne nuty które wnoszą.

Np. do lekkiego bittera nie wahałbym się dać 10% słodu karmelowego, podczas gdy zawartość słodu bursztynowego utrzymuję poniżej 2%, inaczej otrzymuję intensywną tostowość na granicy paloności.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słód bursztynowy (słód Amber) to NIE jest słód karmelowy.
 

 

Oczywiście masz rację. Dzięki za sprostowanie.

 

Powód mojej pomyłki:

http://twojbrowar.pl/pl/surowce/764-slod-bursztynowy-05-kg.html?search_query=bursztynowy&results=41

 

w opisie pojawia się następująca informacja: 100% słód jęczmienny karmelowy bursztynowy 70EBC - która okazuje się być wprowadzaniem Klienta w błąd.

 

:beer:  :okey: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tego opisu nie mam pojęcia co to jest za słód, tym bardziej że zdjęcie nie wydaje się przedstawiać słodu o kolorze 70EBC, a raczej słód bazowy z którego ten słód został zrobiony.

Ewentualnie mogą mieć na myśli słód karmelowy o kolorze bursztynowym, aczkolwiek "herbatnikowy aromat" (poza tym że to radosna twórczość działu marketingu) bardziej pasuje do słodu Amber.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód bursztynowy (słód Amber) to NIE jest słód karmelowy.
 

Oczywiście masz rację. Dzięki za sprostowanie.

 

Powód mojej pomyłki:

http://twojbrowar.pl/pl/surowce/764-slod-bursztynowy-05-kg.html?search_query=bursztynowy&results=41

 

w opisie pojawia się następująca informacja: 100% słód jęczmienny karmelowy bursztynowy 70EBC - która okazuje się być wprowadzaniem Klienta w błąd.

 

:beer:  :okey: 

 

Zgłaszałem im tę pomyłkę ze 2 lata temu, bez odzewu niestety.

 

Konsultowałem tę sprawę kiedyś ze Strzegomiem, poniżej odpowiedź.

 

Witam,

 

Słód bursztynowy, produkowany w Słodowni Strzegom nie jest słodem karmelowym.

 

Słód bursztynowy jest produkowany w dwóch etapach: najpierw produkujemy jasny słód suszarniowy, który potem jest poddawany delikatnemu prażeniu.

Uzyskujemy  w ten sposób delikatną, bursztynową barwę i charakterystyczny aromat.

 

Pozdrawiam/Kind regards

 

Quality, R&D Manager

Danish Malting Group Polska Sp. z o.o.

ul. Swietokrzyska 27, 09-200 Sierpc, Poland

(email) marzena.zmijewska@dmgp.pl

(phone) +48 24 275 84 20

(mobile) +48 603 630 412

(fax) +48 24 275 84 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś wiem, ale widzę, że i tak dokładne różnice pomiędzy tymi dwoma słodami poznam z autopsji. Szkoda bo nie chciałem warzyć dwóch takich samych piw, przez najbliższy (długi) czas. Jedyne wyjście to zrobić bittera pale ale + karmelowy i pale ale + bursztynowy i wypadałoby chmielenia nie zmieniać. No cóż, dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem drugi raz piwo z tego przepisu http://www.piwo.org/index.php?/topic/10087-Altbier było to moje drugie piwo z tego przepisu. Drugi raz składniki kupowałem z pamięci i zamiast karmel czerwonego kupiłem sam bursztynowy. Piwo po miesiącu smakowało jak mega gorzki karmel bez słodkich posmakow. Taka paloność na Maxa. Po 3 miesiącach w miarę się ułożył i już dał się wypić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu:

4kg słodu pale ale (Strzegom)

0,8kg słodu monachijskiego typ I (strzegom)

1kg słodu pszenicznego (strzegom)

 

z chmieli:

100g Magnum

150g Citry

150g Cascade

 

Z drożdży, to jakaś paczuszka US-05 się znajdzie.

 

Ktoś pomoże o to jakoś ogarnąć, aby zrobić APĘ, z tymi słodami da radę? Jak chmielić? (Wybicie na 20l)

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Problem w tym, że jedyne drożdże jakie mam to świeża gęstwa Wyeast Belgian Ardennes.. myślicie, że będzie z tego coś fajnego i w ogóle opłaca się je dodać do takiego piwa?

ja w odróżnieniu do kol. Skajo (który ich nie używał, ale radzi

 

jak najbardziej nadają się.
) używałem tych drożdży, ale właściwie nigdy nie warzyłem świątecznego więc się nie wypowiem w zakresie takiej ich użyteczności bo wróżbitą nie jestem :(

(i znowu licznik o oczko w górę :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Chciałbym zapytać co można zrobić ze słodu wiedeńskiego (1kg) i wędzonego Steinbach (2kg)? Planuję warkę do 15L. Lubie piwa treściwe i słodkie. Moglibyście zaproponować co mogę jeszcze zakupić, aby wyszło coś dobrego? Celowałbym raczej w coś mało chmielowego ;)

 

Pozdrawiam,

Mateusz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie żaden. Bo nazwa tego słodu jest myląca - odnosi się do koloru a nie smaku.

A to ciekawe, co piszesz... u mnie w Stoucie Czekoladowy Jasny i Czekoladowy Ciemny w mniej więcej równych proporcjach (0,4kg + 0,3kg) dały bardzo fajną czekoladkę i kawę.

 

Markus383, polecam Ci dać po 0,2kg czekoladowego jasnego i ciemnego, do tego z 0,1 - 0,15kg palonego jęczmienia, a to wszystko puść na Safale S-04 (do 22C temp. fermentacji będzie ok, choć lepiej do 19C) i powinien Ci wyjść fajny stout. Jeżeli będziesz chciał podbić jeszcze ekstrakt, to kup sobie paczkę płatków owsianych błyskawicznych (dodaj z 0,3kg), podpraż je ze 30 minut w piekarniku, a potem wsyp do zacierania.

 

U mnie teraz latają właśnie dwa Stouty - jeden wędzony, a drugi Coffee :) Tyle, że na Danstar Nottingham akurat. Ale S-04 używam najczęściej ze wszystkich szczepów i jestem bardzo zadowolony :) Tak naprawdę to ciężko coś na nich spieprzyć jeżeli tylko uda Ci się opanować skok temperatury na początku (bo fermentują bardzo szybko i krótko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki

"słody palone, barwiące, czekoladowe, czarne

 

[http://www]

 

[http://www]

 

Słód barwiący

 

Zadaniem tych słodów jest nadanie piwom ciemnego koloru. Ponadto wnoszą aromaty karmelowe, kawowe, orzechowe, a w większych ilościach i źle zastosowane mogą wnosić do piwa posmak spalenizny. Słody te są nieczynne enzymatycznie. Używa się ich zwykle w ilościach nieprzekraczających kilku procent. Słody te najlepiej jest dodawać w ostatnich minutach zacierania lub też wcześniej słód umieścić w worku ekstrakcyjnym i ekstrahować chłodną wodą, którą później możemy użyć jako wody zaciernej (korzystnie wpływa na obniżenie pH) lub też dodawać ją później w czasie gotowania do uzyskania pożądanej barwy brzeczki. Słody te stosujemy zwykle w ilościach nieprzekraczających 5% do piw w stylu stout, porter, alt, bock, schwarzbier."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria, teorią, a jednak pijąc Stouty te czekoladowe nuty skądś tam się pojawiają.

 

Poza tym na wiki jest to trochę zbyt mocno uogólnione. Moim zdaniem nie można słodów palonych, barwiących, czekoladowych i czarnych wrzucić do jednego worka, bo trochę się jednak różnią. Należałoby jednak zadać pytanie na ile odczucie "czekoladowego" smaku to faktycznie smak czekoladowy, a na ile to pochodna innych, połączonych ze sobą nut (karmel, orzechy, kawa)?

 

Można poczytać forum - koledzy próbowali na różne sposoby uzyskać stricte czekoladowe smaki (dodatek kakao, łuski kakaowej kakałszale itp.) i nie jest to łatwe. Moim zdaniem chodzi więc bardziej o takie połączenie słodów karmelowych i ciemnych (m.in. czekoladowych), aby uzyskać ten smak orzechowo-kawowo-karmelowy, który na myśl przywodzi właśnie czekoladę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam ochotę w końcu otworzyć sezon i zostało mi trochę surowców, z których chciałbym złożyć coś a'la Polish Pale Ale.

Mam do dyspozycji:

1kg Pale Ale

Płatki żytnie

2x ekstrakt słodowy jasny WES

Lubelski 75g

Citra ok 15g

Mosaic ok 15g

Dwie saszetki US-05

 

Pomysł jest na partial mash

Zacieranie w siateczce 1kg Pale Ale+ płatki żytnie 67C - 40min, 77C - 10min

Potem siateczka out i do tego 3,4 kg ekstraktu

Chmielenie:

15g Mosaic 60'

15g Citra 60'

25g Lubelski 30'

25g Lubelski 0'

Dodanie wody do uzyskania ekstraktu 12blg

Drożdże US-05

Chmielenie na zimno 5 dni 25g Lubelski

 

Ma to ręce i nogi ? To właściwie pierwsza moja własna receptura. Drugą opcją jest zrobienie mniejszej warki, używając tylko 1,7kg ekstraktu. Temperatura zacierania wysoka, żeby dodać trochę słodyczy, biorąc pod uwagę, że ekstrakt odfermentowuje raczej głęboko (mylę się?).

 

Aha, i jeszcze jedna rzecz. Mam dziko rosnący chmiel i strasznie korci mnie, żeby go użyć - ma to sens ?

Edytowane przez vaxel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Posiadam:

- słód pilzneński

- Słód żytni jasny

- Słód Château Whisky 30-45

- Słód pilzneński Strzegom

- Słód pale ale Strzegom

I dużą ilość różnych (głownie amerykańskich) chmieli.

 

Chciałbym uwarzyć jakiegoś single hop’a lub cos z wykorzystaniem słodu whisky.

Proszę o pomoc propozycje receptur z wykorzystaniem powyższych składników.

Posiadam gęstwę i paczkę drożdży US-05.

Ps. Czy single hop tylko na słodzie pale ale to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.