Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz zainstalowałem :)

Wyszło mi takie chmielenie:

 

60' Citra 10g

30' Simcoe 10g

10' Citra 10g

5' Amarillo 15g

0' Citra 20g

0' Simcoe 20g

 

Reszta na zimno.

 

Wszelkie sugestie mile widziane.

Edytowane przez Biz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zainstalowałem :)

Wyszło mi takie chmielenie:

 

60' Citra 10g

30' Simcoe 10g

10' Citra 10g

5' Amarillo 15g

0' Citra 20g

0' Simcoe 20g

 

Reszta na zimno.

 

Wszelkie sugestie mile widziane.

 

Daj cały Simcoe na 5-10' - wtedy daje najciekawsze efekty. Resztę chmielu podziel sobie na dwie części - jedną daj na 0' (lub Hop Stand, czyli przerwa w chłodzeniu przy 76C na jakieś 30-45 minut), drugą na zimno na jakieś 3-4 dni. W sumie masz żywicę (Simcoe), masz cytrynę pomieszaną z moczem (Citra) - w wytrawnym piwie aromat może być trochę zbyt wyrazisty i gryzący. Przydałoby się coś, co go nieco wygładzi (owoce tropikalne, melon) - Amarillo, Mosaic czy Cascade fajnie by tu zagrały.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za porady.

 

Niestety nie zdążyłem ich wprowadzić i nachmieliłem je tak:

 

-60' Citra 10g

-30' Citra 10g

-10' Simcoe 10g

-5' Amarillo 12g

-0' Citra 20g

-0 Simcoe 20g

 

Zostało mi zatem dużo Citry i 10g Simcoe.

Jak tym nachmielić na zimno? Czy jest sens Citrą? Jeśli tak to w jakiej ilości?

Mogę ewntualnie dokupić jakis chmiel.(Jaki? Ile?)

 

Dopytam też o fermentację. Staram się utrzymywać 16-18 C. Czy to dobrze, czy obniżyć trochę?

Czy na cichej fermentować w takich samych temperaturach czy niższych/wyższych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zostało mi zatem dużo Citry i 10g Simcoe. Jak tym nachmielić na zimno? Czy jest sens Citrą? Jeśli tak to w jakiej ilości? Mogę ewntualnie dokupić jakis chmiel.(Jaki? Ile?)

Ile dokładnie masz tej Citry? Dałbym całość Simcoe i 1-2 uncje Citry na zimno.

 

 

 

Dopytam też o fermentację. Staram się utrzymywać 16-18 C. Czy to dobrze, czy obniżyć trochę? Czy na cichej fermentować w takich samych temperaturach czy niższych/wyższych?

Gdybyś był w stanie utrzymać te 16C, to byłoby idealnie, dla obu fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedź.

 

Citry mam ponad 100g (zaraz sprawdzę ile to uncji :-) )

 

Temperaturę mogę regulować, bo zbudowałem domek ze styropianu i chłodzę butelkami z lodem.

Przy okazji zapytam, poniżej jakiej temperatury nie powinienem schodzić przy fermentacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citry mam ponad 100g (zaraz sprawdzę ile to uncji :-) )

100 gr. to 3 uncje z haczkiem ;). Spokojnie 30 gr. możesz dać.

 

 

Przy okazji zapytam, poniżej jakiej temperatury nie powinienem schodzić przy fermentacjach?

Spokojnie te 15C otoczenia możesz utrzymywać, ewentualnie podnieść nieco na sam koniec. Zarówno US-05, jak i S-04 (właśnie, jakie masz drożdże?), potrafią pracować poniżej wartości deklarowanych przez producenta.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże US-05

 

Jeżeli to nie wpłynie na goryczkę (?). ( nie chcialbym większej) to mógłbym dać 50g Citry + Simcoe.

 

Temperatura jaką podaje to taka, którą pokazuje termometr na fermentorze. Butelki z lodem mam przyłożone do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperatura jaką podaje to taka, którą pokazuje termometr na fermentorze. Butelki z lodem mam przyłożone do fermentora.

Jeśli tyle masz wewnątrz, to jak dla mnie jest OK.

 

 

 

Jeżeli to nie wpłynie na goryczkę (?). ( nie chcialbym większej) to mógłbym dać 50g Citry + Simcoe.

Nie wpłynie. Myślę, że spokojnie możesz tyle dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji zapytam, poniżej jakiej temperatury nie powinienem schodzić przy fermentacjach?

Spokojnie te 15C otoczenia możesz utrzymywać, ewentualnie podnieść nieco na sam koniec. Zarówno US-05, jak i S-04 (właśnie, jakie masz drożdże?), potrafią pracować poniżej wartości deklarowanych przez producenta.

 

Tylko po co? Zdecydowanie polecałbym raczej 17-18C, niż 15... to że wytrzymają niżej, to nie znaczy że będzie im się to podobać. Jako referencję zapraszam do lektury choćby opublikowanych receptur z BrewDog - tam większość piwek na amerykańskich szczepach i fermentacja 18-20C... niektóre pojedyncze fermentowane niżej :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko po co? Zdecydowanie polecałbym raczej 17-18C, niż 15... to że wytrzymają niżej, to nie znaczy że będzie im się to podobać. Jako referencję zapraszam do lektury choćby opublikowanych receptur z BrewDog - tam większość piwek na amerykańskich szczepach i fermentacja 18-20C... niektóre pojedyncze fermentowane niżej :)

Teraz to już się czepiasz :). 15C otoczenia, to 17-18C wewnątrz wiadra w trakcie burzliwej, więc jak dla mnie idealna temperatura dla stylów, które mają podkreślać walory chmielu. W mojej piwnicy, poza sezonem letnim, jest to standardowa temperatura otoczenia i żadne z drożdży nie wydawały się zmęczone tym faktem. BrewDog, cóż, fajny dokument, dużo pomocnych treści, ale wszystko co tam podane, trzeba konfrontować z własnymi doświadczeniami. Swoją drogą, bo tak wnikliwie go nie przeglądałem - podane tam temperatury, to temperatury wewnątrz kadzi czy otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

15C otoczenia, to 17-18C wewnątrz wiadra w trakcie burzliwej

No zdecydowanie tak :) Tyle, że nigdzie nie napisałeś, że 15C to temp otoczenia :)

 

 

 

Swoją drogą, bo tak wnikliwie go nie przeglądałem - podane tam temperatury, to temperatury wewnątrz kadzi czy otoczenia?

Raczej nie ma sensu korzystać z temperatur otoczenia, bo to jest kompletnie niemiarodajne - różne przypadki, różne warunki, różne temperatury. Lepiej jest się posługiwać temperaturą fermentacji i tak samo podane jest w tym DIY Dog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdecydowanie tak :) Tyle, że nigdzie nie napisałeś, że 15C to temp otoczenia :)

Mylisz się ;). Pisałem o temperaturze otoczenia. Drugie zdanie było tylko adnotacją, w razie gdyby koledze np. temperatura zjechała nieco poniżej. Butelkami z lodem nie jest w stanie aż tak precyzyjnie kontrolować warunków.

Spokojnie te 15C otoczenia możesz utrzymywać, ewentualnie podnieść nieco na sam koniec. Zarówno US-05, jak i S-04 (właśnie, jakie masz drożdże?), potrafią pracować poniżej wartości deklarowanych przez producenta.

 

 

 

Raczej nie ma sensu korzystać z temperatur otoczenia, bo to jest kompletnie niemiarodajne - różne przypadki, różne warunki, różne temperatury. Lepiej jest się posługiwać temperaturą fermentacji i tak samo podane jest w tym DIY Dog.

Zgadzam się z Tobą. W domu z kolei wygodniej jest posługiwać się temperaturą otoczenia. Więc jak sobie przełożysz moje 15-16C na ich 18-19C, to wyjdzie na to samo. Innymi słowy, niepotrzebne zamieszanie.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem, że wskaźnik temperatury na fermentorze odpowiada temperaturze wewntrz, a nie otoczenia?

Dobrze rozumiesz, że to wskaźnik :D ale co on wskazuje to trudno określić jednoznacznie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Innymi słowy, niepotrzebne zamieszanie.

Bardziej dyskusja :) Ale myślę, że przydatna - sam na początku miałem niezłego kręćka, bo jedna osoba podawała temp. fermentacji, inna otoczenia :) Na pewno taka wymiana zdań zwróci uwagę niektórych osób na problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chybiałbym się na szybko się skonsultować

 

5 kg pilzneński

4 kg pszenica niesłodowana

drożdże us-05

 

chmielenie iungą na 50ibu goryczki

200 gr citry na zimno

 

 

Co myślicie? Chce uwarzyć dużą warke na lato, stąd pomysł z dodaniem pszenicy której mam pod dostatkiem.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 IBU przy 12blg to moim zdaniem za dużo, będzie niezbalansowany wykręcacz mordy. Poza tym spoko. Wyjdzie jasne, lekkie, chmielowe piwo, na lato jak znalazł. Nie zaszkodziłoby też nachmielić trochę pod koniec gotowania.

 

Inna sprawa, że Citra jest w tym roku strasznie cebulowa i jak ostatnio próbowałem na niej single hopa to był niezbyt przyjemny. Jak jeszcze nie zamówiłeś chmielu to się zastanów nad jakimś mozaikiem czy innym cascadem.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.