Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Jutro zbieram gęstwę z białych welonków, na stanie zostało mi 2kg pale ale, 2,5kg pilzneńskiego, 0,5kg caramunich typ II, płatki owsiane 1kg. Da radę uwarzyć z tego belgian pale ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o małą poradę. Planuję dwie warki z pszenicznym w posiadaniu mam:

 

-5kg słodu pszenicznego Strzegom,

-5kg słodu pilzneńskiego Strzegom,

-1kg pszenicy niesłodowanej,

 

Chmiele:

50g marynki, szyszki + 50g granulat

50g lubelskiego szyszki + 50g granulat

40g Perle granulat

50g Citra granulat

 

Drożdże: FM40 Pszeniczny łan

 

Planowałem zrobić Hefe-Weizen'a  a po nim eksperymentalnego American Weizena na Citrze, ale nie wiem jak się za to zabrać, czytałem receptury innych, ale nic konkretnego nie wymyśliłem, ktoś coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem zrobić Hefe-Weizen'a  a po nim eksperymentalnego American Weizena na Citrze, ale nie wiem jak się za to zabrać, czytałem receptury innych, ale nic konkretnego nie wymyśliłem, ktoś coś doradzi?

Zasyp to bym zrobił 50/50, dla obu warek taki sam. Sam tylko oceń, czy chcesz dodać niesłodowanej pszenicy, ewentualnie reguluj nią ekstrakt, jeśli zabraknie Ci słodu. Przy klasycznym weizenie tylko chmielenie na goryczkę, np. Lubelskim. Przy amerykańskim, po prostu dorzuć sobie Citry na końcówkę gotowania.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy amerykańcu dać również trochę Citry na goryczkę, lubelskiego, marynki czy nie ma sensu w ogóle dawać?

Sam oceń jaką chcesz mieć goryczkę, ale jak dla mnie duża goryczka w jakiejkolwiek wariacji na temat weizena jest złem :). Także ja bym po prostu tą samą recepturę wzbogacił o jakiś dodatek Citry na flameout, hopstand lub na zimno, w zależności od Twoich upodobań. Oczywiście z umiarem, to nie APA/AIPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o małą poradę. Planuję dwie warki z pszenicznym w posiadaniu mam:

 

-5kg słodu pszenicznego Strzegom,

-5kg słodu pilzneńskiego Strzegom,

-1kg pszenicy niesłodowanej,

 

Chmiele:

50g marynki, szyszki + 50g granulat

50g lubelskiego szyszki + 50g granulat

40g Perle granulat

50g Citra granulat

 

Drożdże: FM40 Pszeniczny łan

 

Planowałem zrobić Hefe-Weizen'a  a po nim eksperymentalnego American Weizena na Citrze, ale nie wiem jak się za to zabrać, czytałem receptury innych, ale nic konkretnego nie wymyśliłem, ktoś coś doradzi?

Zrobiłem coś takiego i to było bodaj najbardziej udane moje piwo. http://www.piwo.org/topic/19777-okropny-browar/?p=385997

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz będzie trochę prościej, dzięki za pomoc ;)

Polecam w przyszłości użycie Cascade, gdyż kwiatowość tego chmielu bardzo ładnie się komponuję z bananami i goździkami. Dodatkowo lektura tego wątku nie zaszkodzi :smilies:.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca pasuje do tematu ale co mogę zrobić mając w garażu temperaturę 21C? Ciężkie belgijskie piwa wiem że powinny w miarę wyjść ale czy przy takiej temperaturze da się zrobić coś lekkiego?

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Members 168 postów, 15 pkt. Może nie do końca pasuje do tematu ale co mogę zrobić mając w garażu temperaturę 21C? Ciężkie belgijskie piwa wiem że powinny w miarę wyjść ale czy przy takiej temperaturze da się zrobić coś lekkiego?

Weizena i Wita też zrobisz w takich warunkach. Polecam na FMach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

 

przejmuję po piwowarze sporo surki. Oczywiście z tego co dostanę, nie uwarzę piwa, bo zawsze będzie czegoś mało, ale może podpowiecie mi, co można, żeby maksymalnie wykorzystać a za dużo nie dokupować. Oto one:

 

Fawcett - środnio wędzony torfem - 0,5 kg
Carafa II - 0,5 kg
Carawheat - 0,5 kg
Weyermann - pszeniczny ciemny - 2,5 kg
Strzegom - karmelowy 600 - 0,2 kg
Melanoidynowy - 0,3 kg
Strzegom - pszeniczny - 0,5 kg
Weyermann - pilzneński premium - 0,5 kg
Weyermann - Abbey klasztorny - 1 kg
chmiel Admiral 100 g

 

U siebie mam jeszcze: jęczmień prażony strzegom 600g i słód chocolate fawcett 600g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę jutro coś uwarzyć. Zakupiłem zestaw na milk stout

  • Słód pilzneński 1,75 kg
  • Słód monachijski 1,60 kg
  • Słód kawowy 0,20 kg
  • Słód karmelowy ciemny 0,25 kg
  • Słód czekoladowy jasny 0,25 kg
  • Jęczmień palony 0,25 kg
  • Laktoza 500 g
  • Chmiel Marynka, granulat, 30 g

Posiadam również jakąś pozostałość po poprzednim warzeniu w postaci 0,25 kg słodu karmelowego czerwonego. Jak myślicie można go dodać? Karmelowy posmak byłby wskazany w tym piwie ale czy czerwony będzie się nadawał? Szkoda odstawiać w nieskończoność ten słód bo w końcu się przeterminuje ale jak ma zepsuć całość wolę go nie dodawać. Proszę o poradę

Edytowane przez michal9890
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już masz w składzie słód karmelowy. Przecież słód się nie przeterminuje, jak będziesz go prawidłowo przechowywał.

Zgadza się, ryzykujesz ulepkiem. Zaplanuj sobie np. IRA i do niego zużyj ten karmel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dostalem paczke gozdawy old german altbier i chcialbym alta uwarzyc, jednak w wiekszosci receptur baza jest slod monachijski, a takiego nie mam. Posiadam za to duzo pale ale, karmel 30 i 150, abbey malt i palone/barwiace. Da sie z tego?

Edytowane przez Luis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dostalem paczke gozdawy old german altbier i chcialbym alta uwarzyc, jednak w wiekszosci receptur baza jest slod monachijski, a takiego nie mam. Posiadam za to duzo pale ale, karmel 30 i 150, abbey malt i palone/barwiace. Da sie z tego?

Jak zmieszasz Pale Ale z rozsądną ilością Abbeya, dodasz 5% tej 150-tki, to wg. mnie jak najbardziej się da zrobić z tego Alta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamierzam uwarzyć swoją trzecią warkę. Potrzebowałbym Waszej pomocy przy doborze słodów i chmielenia.

 

Chciałbym uwarzyć APA, 20 L.

Zależy mi na niskiej goryczce i dużym odczuciu cytrusów w smaku i aromacie.

BLG chciałbym spróbować uzyskać jak najwyższe. Muszę poćwiczyć filtrację (ostatnio popełniłem błędy).

 

Posiadam na "magazynie":

 

Słody:

- Pale Ale 5kg

- Pilzneński 800g

- Pszeniczny 800g

Chmiele:

- Citra 135g

- Simcoe 40g

- Amarillo 15g

Drożdze: US-05

 

Czy moglibyście mi doradzić zasyp i chmielenie?

Z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.