Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro celujesz w apa/aipa to moim zdaniem i tak nie wykorzystasz wszystkich tych resztek, zależnie jaki poziom karmelu w takich piwach lubisz. Ja raczej niski lub nawet jego brak więc osobiście bym dokupił 3-4kg pale ale lub pilsa, do tego te 2kg, które już masz oraz zalegające 250g carahell i jak dla mnie to bardzo dobra baza pod te style. Z chmieli możesz rzucić na goryczkę np. magnum a amerykańskie zostawić na aromat, whirpool, na zimno. No i w zależności w jaki będziesz celował balling to wyjdzie Ci apa/aipa, dostosujesz wtedy chmielenie i będzie git. Problem będzie taki, że nadal zostanie trochę resztek i znowu trzeba będzie warzyć :) Z tego co zostanie oraz dokupując słody bazowe oraz palone może jakiś stout?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co możecie polecić na dozdzach german altbier? Może jakiś przepis zapodacie, słodów róznych troszke jest, chmiele marynka i lubelski. Miało być pszeniczne ale przez nieuwagę  na mieszadle kręcą sie w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drożdżach w/w możesz machnac spokojnie pszenicę :P tyle że amerykańska.

 

Zasypu nie zmieniając, chmielu jeśli chcesz być trendy jak do apa a jak nie to nie zmieniaj.

 

Tylko zacieraj na lenia lub w stylu 64-66 45' i 74 15'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co moge z tego ułożyć?:

 

- 5 kg pale ale Strzegom,

- 2 kg pszenica Weyermann,

- 1 kg Chateau Cara Ruby,

- 0,5 kg wiedeński W4yermann,

- 0,5 kg Chateau Chocolate,

- 0,5 kg Crystal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co moge z tego ułożyć?:

 

- 5 kg pale ale Strzegom,

- 2 kg pszenica Weyermann,

- 1 kg Chateau Cara Ruby,

- 0,5 kg wiedeński W4yermann,

- 0,5 kg Chateau Chocolate,

- 0,5 kg Crystal

Brown Ale? Może tylko nie z całością czekolady i karmelu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Pytanie odnośnie dodatkowej porcji chmielu. Zabieram się do warzenia AIPA (20L). Chmiele (po 60g): Chinook, Cascade, Citra i tu pytanie... Zostało mi w posiadaniu 30g chmielu Nowozelandzkiego Southern Cross i zastanawiam się czy go nie dosypać do chmielenia? ...albo na zimno.

Szkoda mi go, a się lekko przeterminował (pakowany próżniowo).

Mam jeszcze 30g Flyer z datą do 09.2016 może ktoś chce jak z okolic. 

Edytowane przez Tomek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flyer to niby anyżowy chmiel, nie wiem czy będzie pasował. Może jakiegoś American Brown uwarzysz? Ten anyż powinien pasować, a i lekki cytrus od Southern Cross się wkomponuje.

Z kolegą wyżej się dogadajcie na kooperację :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę trochę uprzątnąć mój magazyn z składników które zalegają coraz dłużej.

Wiem, że nie obejdzie się bez dokupienia jakiegoś słodu. Mam do dyspozycji:

Strzegom Pilzneński - 0,38 kg

Strzegom Pszeniczny - 0,33 kg

Strzegom Wiedeński - 0,9 kg

Caramunich - 0,25kg

 

Citra - 10g

Amarillo - 13g

Magnum - 27g

Galaxy - 9g

Lubelski - 10g

 

Jak bym poszedł po bandzie i wrzucił wszystkie słody dokupując Pilzneńskiego z 4 kg albo Pale Ale?

A co z chmielami? Dać z 10g Magnum na 60 min a resztę chmieli (oprócz Lubelskiego) na aromat i smak a Amarillo na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym poszedł po bandzie i wrzucił wszystkie słody dokupując Pilzneńskiego z 4 kg albo Pale Ale?

A co z chmielami? Dać z 10g Magnum na 60 min a resztę chmieli (oprócz Lubelskiego) na aromat i smak a Amarillo na zimno?

Myślę, że dobrze kombinujesz, może z tego wyjść coś w stylu APA. Nawet Lublin bym wrzucił, co ma się marnować :). Natomiast ilości masz tak nieduże, że chyba nie ma co dzielić tego na kilka dawek, tylko wszystko dać na Hop Stand. Gdzieś czytałem na HBT, że i Magnum wrzucali na aromat, więc może resztkę, która Ci zostanie, ewentualnie też się da. Oczywiście o ile coś Ci zostanie, 27 gr. na goryczkę to wcale nie tak dużo. Jeśli nadwyżka byłaby niewielka (np. zostanie Ci 6 gr. Magnum), to ja bym próbował przesunąć całość chmielenia na goryczkę w dół, przykładowo nie 60 a 40 minut.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę, że dobrze kombinujesz, może z tego wyjść coś w stylu APA. Nawet Lublin bym wrzucił, co ma się marnować :). Natomiast ilości masz tak nieduże, że chyba nie ma co dzielić tego na kilka dawek, tylko wszystko dać na Hop Stand. Gdzieś czytałem na HBT, że i Magnum wrzucali na aromat, więc może resztkę, która Ci zostanie, ewentualnie też się da. Oczywiście o ile coś Ci zostanie, 27 gr. na goryczkę to wcale nie tak dużo. Jeśli nadwyżka byłaby niewielka (np. zostanie Ci 6 gr. Magnum), to ja bym próbował przesunąć całość chmielenia na goryczkę w dół, przykładowo nie 60 a 40 minut.

Dzięki za odpowiedź.

Chcę zrobić trochę mniej goryczkowe piwo. Mi goryczka nie przeszkadza wręcz przeciwnie, ale mojemu bratu nie smakuję. A chcę zrobić takie żeby mógł się napić. Stąd celuję w niższe IBU. Jeszcze nie dawałem chmielu na Hoop Stand. Spróbuję coś pokombinować i sprawdzę ile IBU i jaki balans wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako, że ostatnio przejechałem się na gotowym zestawie z pewnego sklepu, chciałbym przedstawić nowy zestaw i zapytać się czy będzie ok:

 

Słody:

Pale Ale - 3,2kg

Monachijski - 0,6kg

Caramel Light - 0,2kg

 

Chmiele:

Phoenix - 30g

Progress - 40g

 

Zacieranie:

68C przez 70'

78C przez 10'

 

Wysładzanie.

 

Chmielenie:

Phoenix - 60'

Progress - 10'

 

Jest to moja 3 warka, pierwsza z zacieraniem, jakieś rady/modyfikacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz uwarzyć? Mniemam, że nie stouta :D. Jak APA, to proponuję 80% PA + 10% Monach/Wiedeń + 5% Pszeniczny + 5% Karmelowy 30, zacieranie 67C przez godzinę. Pszeniczny ewentualnie do pominięcia. Chmielenie do zakładanego IBU, trzeba policzyć na podstawie AK, ale celowałbym w okolice 12 BLG oraz 35 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło APY to nie stało. Nie da się zrobić American Pale Ale bez użycia amerykańskiego, ewentualnie pacyficznego chmielu. To zestaw pewnie na jakieś pale ale w stylu brytyjskim, jak Tobie odpowiada to ok, ale cytrusów i innych aromatów pochodzących od amerykańskiego chmielu się nie spodziewaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

OK, dzięki, czyli surowce tym razem w porządku ;)

Za wyjątkiem chmielenia na aromat. O tym nie pisałem, ale w przypadku APA należy zastosować inny chmiel, jak kolega wyżej wspomniał :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako, że ostatnio przejechałem się na gotowym zestawie z pewnego sklepu, chciałbym przedstawić nowy zestaw i zapytać się czy będzie ok:

Słody:

Pale Ale - 3,2kg

Monachijski - 0,6kg

Caramel Light - 0,2kg

Chmiele:

Phoenix - 30g

Progress - 40g

Zacieranie:

68C przez 70'

78C przez 10'

Wysładzanie.

Chmielenie:

Phoenix - 60'

Progress - 10'

Jest to moja 3 warka, pierwsza z zacieraniem, jakieś rady/modyfikacje?

Nic bym nie zmieniał. Ciężko to sklasyfikować co prawda, ale czy to takie ważne. Połączenie Marcowego i Pale Ale, takie UK Marcowe Ale  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nic bym nie zmieniał. Ciężko to sklasyfikować co prawda, ale czy to takie ważne. Połączenie Marcowego i Pale Ale, takie UK Marcowe Ale :)

I to jest poranny głos rozsądku :D.

 

Dokładnie, może źle się określiłem, nie celuję w konkretny styl piwa, na razie się uczę i chciałem uwarzyć coś w miarę prostego. Mam już zakupiony zestaw, ale ostatnio przejechałem się na gotowcu ;) (chociaż piwko jeszcze nie degustowane)

Dziękuję wszystkim za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokładnie, może źle się określiłem, nie celuję w konkretny styl piwa, na razie się uczę i chciałem uwarzyć coś w miarę prostego. Mam już zakupiony zestaw, ale ostatnio przejechałem się na gotowcu ;) (chociaż piwko jeszcze nie degustowane)

Może nie ma sensu robić antyreklamy i wskazywać sklepu, ale rozwiń o co chodzi z tym zawodem. Chociaż najczęściej to nie sklep, listonosz, drożdże, czy wszyscy święci są winni, a sam piwowar ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.